Úvod > Aktuality > Adventní jarmark na hradě Litoměřice nabídne tradiční řemesla
Advent v Hradu Litomerice ozdobí Svatováclavská koruna
"> Advent v Hradu Litomerice ozdobí Svatováclavská koruna "> Advent v Hradu Litomerice a vystavení Svatováclavské koruny ">
Kultura

Adventní jarmark na hradě Litoměřice nabídne tradiční řemesla

  • Vydáno1. prosince 2018
V hradních prostorách a na nádvoří bude opět probíhat jarmark lidových řemesel s vánoční tematikou. Příjemný kulturní program vám 1. prosince zpříjemní předvánoční čas. Přijďte si vybrat vánoční dárky pro sebe a své blízké a načerpat atmosféru adventního času. Město Litoměřice však nabízí i řadu dalších zajímavostí...
VánoceAdvent v Hradu Litoměřice již tradičně doprovodí řada aktivit typických pro předvánoční čas, jako je prodej vánočně laděného zboží, ukázky řemesel, hudební a divadelní vystoupení, chybět nebudou ani živá zvířátka na nádvoří. Přijďte si vybrat vánoční dárky pro sebe a své blízké a načerpat atmosféru adventního času.

Při toulkách městem se vám nepochybně připlete do cesty velkolepá barokní rezidence litoměřických biskupůkatedrálou sv. Štěpána. Budovy biskupství nejsou přístupné, ale na Dómské náměstí, město i okolí se můžete podívat z výšky více než padesáti metrů z věže katedrály.

Litoměřice byly milovaným městem básníka Karla Hynka Máchy, krále českých romantiků. Po jeho stopách vás povede jeden z vyznačených prohlídkových okruhů, končící na úpatí Mostné hory severně od města.
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Vzhledem ke svému významu musely být Litoměřice chráněny městskými hradbami. Toto původně gotické a později dostavované opevnění je místy vysoké až 10m a široké i 2m. Městské opevnění bylo také posíleno parkány a baštami.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.