Úvod > Aktuality > Adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci proběhnou o víkendu
Adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci proběhnou o víkendu
"> "> Hrad a zámek v Jindrichove Hradci "> Adventní dny na zámku v Jindrichove Hradci ">
Kultura

Adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci proběhnou o víkendu

  • Vydáno5. prosince 2019
Tradiční adventní a vánoční trhy se každoročně konají na Státním hradu a zámku v Jindřichově Hradci, letos 7. a 8. prosince 2019. Návštěvníci zde mohu zhlédnout živý Betlém, ukázku provozu Černé kuchyně, dále pak ukázky různých řemesel a prodej vánočního zboží např. perníčky, ozdoby, adventní věnce atd. Současně probíhají vánoční trhy na nám. Míru a na Masarykově nám.
Jindřichův Hradec zimaBěhem programu Adventních dnů si můžete na Státním hradu a zámku v Jindřichově Hradci užít příjemnou atmosféru. Tak jako každý rok se tradičního tržiště budou účastnit prodejci známí i noví. Návštěvníci se mohou těšit na originální zboží a sladké i slané pochutiny.

Novinkou letošního ročníku bude rozšíření tržiště na II. nádvoří. Program obou víkendových dnů nabídne hudební, taneční a divadelní vystoupení. Jistě nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří. V provozu bude opět 500 let stará Černá kuchyně. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kováři a hrnčíři a v malých tvůrčích dílnách budou zájemci moci vyzkoušet svou vlastní zručnost.

SvíčkyI v letošním roce bude pořádána nedělní bohoslužba v kapli sv. Ducha. V rámci Adventních dnů mohou návštěvníci jindřichohradeckého zámku rovněž zavítat do Domu gobelínů (vstup z Dobrovského náměstí), kde si budou moci prohlédnout ukázky řemesel, a připravena bude také dílna pro děti i dospělé. Děti si na pokladně muzea vyzvednou plán stanovišť, budou sbírat za své dovednosti razítka a po splnění úkolů obdrží v pokladně muzea zaslouženou odměnu. Vstupné do areálu je 20 Kč.
 

Legendami obestřená Černá kuchyně

Černá kuchyběO Černé kuchyni na zámku v Jindřichově Hradci se traduje, že vždy o Zeleném čtvrtku velikonočním v ní Bílá paní, jinak Markéta z Hardeggu, vařívala sladkou medovou kaši, kterou pak rozdávala chudým z města a okolí. Snažila se tak prý odčinit zlé skutky svého manžela – a patrně úspěšně, protože dobročinná událost si během staletí získala veliký věhlas a do jindřichohradeckého zámku prý na Zelený čtvrtek přicházelo téměř deset tisíc hladových krků. Protože zdejší Černá kuchyně patří k nejlépe dochovaným hradním kuchyním na českých šlechtických sídlech, je součástí jedné z prohlídkových tras a vaří se v ní dodnes. Jak už jsme zmínili, v provozu bude také letos o Adventních dnech.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.