Úvod > Aktuality > Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?
Památky

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

  • Vydáno5. prosince 2022
Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.

Žďár nad Sázavou: památka UNESCO, procházka i modelové vláčky

Ve Žďáru nad Sázavou jsou každoročně oblíbené Vánoční prohlídky. Ty letošní se konají po celé adventní období během víkendů, až do 18. prosince 2022. Spolu s průvodci si projdete vánočně nazdobený areál zámku a kláštera, poznáte adventní zvyky i historii tohoto místa, kde lidé slaví Vánoce už 770 let. Na středověkých sádkách se dozvíte o významu Žďárského kapra nebo o období půstu, na II. nádvoří odkryjete význam adventu, v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše se seznámíte se životem sv. Mikuláše a připomenete si vánoční příběh. Podíváte se také do Prelatury, bývalého sídla opata, kde se budeme věnovat barokním vánočním zvykům, kuchyni a koledám.

žďár zelená horaNavíc na žďárském zámku můžete navštívit Muzeum nové generace s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké. Co se vyplatí vědět? Třeba že Muzeum nové generace je klíčem k pochopení celého areálu bývalého kláštera, dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, kostela na Zelené hoře zapsaného mezi památky UNESCO a také širokého okolí. Jde rovněž o jediné muzeum, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven: nejenom ke slavnému kostelu, k němuž je to od zámku skutečně jen kousek, ale také na procházku po naučné stezce Okolo Zelené hory a kolem Konventského rybníka anebo třeba do žďárského Modelového království železnic s obřím modelovým kolejištěm inspirovaným Vysočinou. Otevřeno je tu každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Telč: renesance, Mikuláš a vánoční výstava

telčJeště o dva roky dřív než poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se mezi památkami UNESCO objevilo historické jádro Telče. Klenotem městské památkové rezervace je náměstí Zachariáše z Hradce a samozřejmě renesanční zámek. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny však nyní prochází rekonstrukcí a z důvodu stavebních prací je uzavřen.

betlémU vánočního stromu na náměstí Zachariáše z Hradce přijímá dopisy, vzkazy i přání Ježíškova pošta. Kouzelný domeček, kde sídlí je otevřen od 25. 11. do 24. 12. 2022 každý den od 10 do 16 hod. Na náměstí najdete také vánoční trh s nabídkou vánočního zboží, rukodělnými dílnami a ukázkami zvyků a tradic. O víkendu 17. a 18. prosince se chystá živý betlém s folklorními soubory Podjavořičan a Kvítek při DDM Telč. Komponovaný pořad telčských folklorních souborů vychází z biblického příběhu o Ježíškovi. Je sestavený ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců. Od 27. do 30. prosince se můžete těšit na vánoční koncerty. Zahrají Nezmaři, Radim Zenkl a Dáša Voňková, Žalman a spol. nebo Jarret a Martina Trchová trio. Koncerty proběhnou v prostorách Konírny zámku vždy v 18:00 hodin. Vstupenky je možno zakoupit v IC Telč na radnici.
 

Třebíč: advent, výstava betlémů a cestička mezi hvězdami

vánoce třebíčMáte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vánoční atmosféru si v Třebíči užijete na Vánočním náměstí. Koná se od 9. do 22. prosince 2022 na Karlově náměstí a přinese vánoční trhy, bohaté občerstvení i kulturní program. Do 17. prosince bude dětem k dispozici Ježíškova pošta. Vánoční akce chystá i Muzeum Vysočiny na třebíčském zámku: od 24. listopadu začíná v konírně tradiční vánoční výstava betlémů, která potrvá až do 15. ledna 2023. V neděli 11. prosince můžete přijít do Židovské čtvrti na oslavu svátku světel Chanuka.
 

Další tři adventní tipy z Vysočiny

  • Betlémy v TřeštiVýstava betlémů v třešťských domácnostech proběhne letos v období mezi 26. prosincem 2022 a 2. únorem 2023. V Třešti na Jihlavsku patří stavění betlémů a jejich otevření veřejnosti k zavedeným vánočním zvyklostem.
  • O adventních víkendech od 26. listopadu do 18. prosince 2022 jsou všichni milovníci hradů a zámků zváni na speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených interiérech hradu Kámen. Navíc se jedná na dlouhou dobu o poslední prohlídky hradu – až do roku 2024 se totiž uzavře kvůli generální rekonstrukci.
  • Doba adventní dorazila i do Jihlavy. Na Masarykově náměstí najdete do 23. prosince vánoční strom, betlém, Ježíškovu poštu a stromky ozdobené dětmi z mateřských škol.
Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Další aktuality

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky kraje Vysočina

Jaké proměny prožila Vysočina během posledních třiceti let? Do UNESCO byla zapsána židovská čtvrť v Třebíči se zámkem a bazilikou sv. Prokopa, historické centrum Telče a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V kraji vyrostla řada rozhleden a zajímavých atrakcí pro rodiny s dětmi. Poprvé jsme se také mohli vypravit na ferratu ve Víru, do Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou nebo do pivovaru Dalešice. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít krajem Vysočina rok za rokem!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne první březnovou sobotu v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

Velikonoční zážitky všeho druhu vás čekají ve Žďáru nad Sázavou

Velikonoce pomalu klepou na dveře a pokud ještě nemáte žádné plány, zveme vás na pěkný výlet do Žďáru nad Sázavou, kde se budou slavit svátky jara nejen v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, ale také na zdejším zámku.
Kraj Vysočina | Životní styl

V Novém Městě na Moravě se chystá Světový pohár v biatlonu

Nové Město na Moravě bude od 2. do 5. března 2023 již posedmé dějištěm Světového poháru v biatlonu. Ve Vysočina Aréně proběhne VII. díl Světového poháru. Ve čtvrtek a v pátek jsou na pořadu sprinty, v sobotu stíhací závody a program ukončí v neděli smíšená štafeta dvojic.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Objevte deset hravých soch Michala Olšiaka

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině, i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby v současné době sice už moc zimně nevypadají, ale přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady i na březích, co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou neděli ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

Jihlavská zoo se letos těší na kočkodana i chocholatky modré

Zoo Jihlava letos očekává několik nových zvířecích obyvatel zoologické zahrady a v plánu je i výstavba nové expozice. Nejvíce očekávanými zvířaty roku 2023 jsou kočkodani Rolowayovy. Kolekci antilop zase doplní chocholatky a vzniknout by měla úplně nová expozice pro vřešťany.
Kraj Vysočina | Příroda

Českomoravská vysočina je rájem běžkařů: poznejte nejkrásnější trasy v bílé stopě

Vysočina je velmi oblíbenou běžkařskou destinací. Řada kvalitně udržovaných tratí zahrnuje kratší výlety i náročné čtyřicetikilometrové okruhy. Tratě v okolí Nového Města na Moravě znají také světové špičky běžeckého lyžování: každoročně se zde koná legendární závod Zlatá lyže a světové poháry v biatlonu. Udělat si pěkný výlet v bílé stopě však můžete i v dalších místech Vysočiny. Přehled aktuálně upravovaných tras naleznete na webu Koruna Vysociny pod odkazem Bílá magistrála.
Kraj Vysočina | Zimní sporty