!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?
Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

  • Vydáno13. listopadu 2021
Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, do Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde se chystají ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit s dětmi.

Žďár nad Sázavou: památka UNESCO, procházka i modelové vláčky

V posledních letech patří k velkým lákadlům adventní Vysočiny Zámecké Vánoce ve Žďáru nad Sázavou. Originální dárky, svařené víno, rozsvícení vánočního stromku, vánoční trh, mikulášská nadílka, tvořivé vánoční dílny nebo adventní kempy pro děti letos probíhají celý advent od 27. listopadu do 18. prosince. Otevře se i zámek k prohlídkám, a to i po dobu Vánoc, od 25. do 31. prosince 2021.

Navíc na žďárském zámku můžete navštívit Muzeum nové generace s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké a také výstavu Výslovný zákaz dalšího opisování.

Co se vyplatí vědět? Třeba že Muzeum nové generace je klíčem k pochopení celého areálu bývalého kláštera, dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, kostela na Zelené hoře zapsaného mezi památky UNESCO a také širokého okolí. Jde rovněž o jediné muzeum, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven: nejenom ke slavnému kostelu, k němuž je to od zámku skutečně jen kousek, ale také na procházku po naučné stezce Okolo Zelené hory a kolem Konventského rybníka anebo třeba do žďárského Modelového království železnic s obřím modelovým kolejištěm inspirovaným Vysočinou. Otevřeno je tu každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Telč: renesance, Mikuláš a vánoční výstava

telčJeště o dva roky dřív než poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se mezi památkami UNESCO objevilo historické jádro Telče. Klenotem městské památkové rezervace je náměstí Zachariáše z Hradce a samozřejmě renesanční zámek. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny chystá velké změny a možná už příští rok, v roce 2022 by měla mít otevřeno i přes zimu. Zatím je však zámek uzavřen.

betlémRozsvícení vánočního stromu a vánočního osvětlení města se bude konat tradičně na náměstí Zachariáše z Hradce, a to v neděli 28. listopadu v 18:00 hodin. V krátkém vystoupení se představí sbor Notre Dame z Týnského chrámu v Praze a trumpetista Evžen Mašát.  V pátek 5. prosince mohou děti přijít na Mikulášskou nadílku, dospělé potěší vánoční trh.

Muzeum Vysočiny v Telči a Univerzitní centrum Telč zvou od 26. listopadu 2021 do 31. ledna 2022 na výstavu Vánoce v přírodních materiálech – těšit se můžet na vánoční ozdoby, dekorace a betlémy vytvořené z přírodních materiálů.
 

Třebíč: advent, výstava betlémů a cestička mezi hvězdami

vánoce třebíčMáte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Vánoční atmosféru prosycenou vůněmi si na Martinském náměstí v Třebíči poprvé užijete první adventní neděli 28. listopadu, rozsvícení vánočního stromu a betlému je naplánováno na 17 hodin. Na Martinské náměstí se trhy přesunuly už loni kvůli rekonstrukci centra města, která pokračuje i letos. Jako vánoční strom se využije ten, který roste za kostelem sv. Martina. Novinkou bude v Třebíči výzdoba Hrádku nebo v části Borovina. Na třetí adventní neděli 12. prosince 2021 od 15 hod. bude v adventním atriu na Borovině připravena pro nejmenší děti vánoční outdoorová hra s workshopem s názvem Cestička mezi hvězdami.

Vánoční akce chystá i Muzeum Vysočiny na třebíčském zámku: od 25. listopadu začíná v konírně tradiční vánoční výstava betlémů, která potrvá až do 16. ledna 2022. V sobotu 4. prosince můžete přijít do Židovské čtvrti na akci s názvem Račte vstoupit k Bauerům, ten den se bude v Zadní synagoze slavit židovská Chanuka.
 

Další tři adventní tipy z Vysočiny

  • Betlémy v TřeštiVánoce a konec roku můžete oslavit na zřícenině hradu Orlík nad Humpolcem. Otevře se všem zájemcům 27. listopadu a 31. prosince 2021.
  • Čtyři adventní soboty od 27. listopadu do 18. prosince od 14 do 18 hodin se v Borovné u Telče uskuteční Ježíškovka. Tajuplná cesta osvětlenou álejí, kterou dojdete až k vánočnímu stromu přání, kde můžete nechat dopis pro Ježíška.
  • Výstava betlémů v třešťských domácnostech proběhne letos virtuálně v období mezi 26. prosincem 2021 a 2. únorem 2022. V Třešti na Jihlavsku patří stavění betlémů a jejich otevření veřejnosti k zavedeným vánočním zvyklostem.
Betlémská cesta městem Třešť 2021

26.12.
2.2.
Betlémská cesta městem Třešť 2021

Výstava betlémů v třešťských domácnostech. V Třešti na Jihlavsku patří k vánočním zvyklostem stavění betlémů. Současníci stejně jako jejich pradědečkové budují jesličky v komorách, dílnách a garážích. V letošním roce bude Betlémská cesta pouze virtuální.

Vánoční výstava betlémů v Třebíči

25.11.
16.1.
Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Muzeum Vysočiny Třebíč připravilo v zámecké konírně tradiční vánoční výstavu betlémů. Nabídne návštěvníkům od 25. listopadu do 16. ledna pohled do současné betlemářské tvorby.

Vánoce v přírodních materiálech – vánoční výstava v Telči

26.11.
31.1.
Vánoce v přírodních materiálech – vánoční výstava v Telči

Vánoční ozdoby, dekorace a betlémy vytvořené z přírodních materiálů.

Zámecké Vánoce ve Žďáru nad Sázavou

18.11.
31.12.
Zámecké Vánoce ve Žďáru nad Sázavou

Na zámku to před Vánoci žije! Vyberte si z širokého vánočního programu. Děti se tu naučí spoustu nových věcí, potkají nové kamarády a zažijí spoustu legrace. Areál Zámku Žďár nad Sázavou je celoročně volně přístupný veřejnosti.

Ježíškovka v Borovné

4.12.
Ježíškovka v Borovné

Čtyři adventní soboty od 14 do 18 hodin se v Borovné u Telče uskuteční Ježíškovka . Tajuplná cesta osvětlenou álejí, kterou dojdete až k vánočnímu stromu přání, kde můžete nechat dopis pro Ježíška.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Vánoce a konec roku na zřícenině hradu Orlík nad Humpolcem

31.12.
Vánoce a konec roku na zřícenině hradu Orlík nad Humpolcem

Vydejte se na zajímavý výlet na zříceninu hradu Orlík nad Humpolcem.

Výstava Výslovný zákaz dalšího opisování (rukopisu)

19.10.
31.1.
Výstava Výslovný zákaz dalšího opisování (rukopisu)

Interaktivní výstava s podtitulem Samizdat mezi lety 1968 až 1989. Připravili jsme pro vás také doprovodné workshopy vycházející z archivu a pamětí žďárského rodáka a signatáře Charty 77 Víta Bohumila Homolky. Na výstavě je dovoleno ptát se, přemýšlet, diskutovat a tvořit.

Zámek Třebíč

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Vánoční výstava v Domě zahrádkářů v Telči

17.12.
19.12.
Vánoční výstava v Domě zahrádkářů v Telči

Nenechte si ujít tradiční vánoční výstavu v Domě zahrádkářů v Telči.