Úvod > Aktuality > Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?
Památky

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

  • Vydáno5. prosince 2023
Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde navštívíte ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit se s dětmi.

Žďár nad Sázavou: památka UNESCO, procházka i modelové vláčky

žďár zelená horaVe Žďáru nad Sázavou jsou každoročně oblíbené Zimní prohlídky poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Začínají obvykle v úterý a čtvrtek v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin. Trvají 25 minut, během kterých se seznámíte s interiérem poutního kostela. Cena je jednotná 150 Kč za osobu. Mimo běžné zimní se konají i Vánoční prohlídky od 27. prosince do 31. prosince 2023. Prohlídky v tyto dny začínají vždy v 10:00, 11:00, 13:00 a 14:00 hodin.

Během vánočních svátků ve dnech 25. a 26. prosince vystavuje farnost Nanebevzetí Panny Marie Žďárský betlém. V tyto dva dny, tedy na Boží hod a na Štěpána se na něj můžete přijít podívat zdarma, vždy od 14 do 17 hodin, kdy bude kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře mimořádně volně a zdarma přístupný. Od 27.12. pak bude žďárský betlém taktéž k vidění, ale pouze v rámci placené zimní prohlídky poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Navíc na žďárském zámku můžete navštívit Muzeum nové generace s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké. Co se vyplatí vědět? Třeba že Muzeum nové generace je klíčem k pochopení celého areálu bývalého kláštera, dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, kostela na Zelené hoře zapsaného mezi památky UNESCO a také širokého okolí. Jde rovněž o jediné muzeum, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven: nejenom ke slavnému kostelu, k němuž je to od zámku skutečně jen kousek, ale také na procházku po naučné stezce Okolo Zelené hory a kolem Konventského rybníka anebo třeba do žďárského Modelového království železnic s obřím modelovým kolejištěm inspirovaným Vysočinou. Otevřeno je tu každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Telč: renesance, Mikuláš a vánoční výstava

telčJeště o dva roky dřív než poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se mezi památkami UNESCO objevilo historické jádro Telče. Klenotem městské památkové rezervace je náměstí Zachariáše z Hradce a samozřejmě renesanční zámek. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny se letos, po dlouhé rekonstrukci, opět otevřela zájemcům a zámecké muzeum je dokonce otevřeno během zimní sezóny! Prostory zámeckého muzea, vzniklé v místě bývalých hostinských pokojů, dávají svým návštěvníkům možnost poznat cenné předměty, které byly doposud uložené v zámeckých depozitářích. Až do 17. prosince je otevřeno vždy od pátku do neděle od 10:00 do 15:00 hodin. Ve dnech 8. až 10. prosince 2023 budou pokoje posledního majitele vánočně vyzdobený, a navíc v neděli 10. prosince komnaty od 13:00 do 15:00 hodin rozezní hudeba a zpěv dětí z folklórního souboru Kvítek, Kvíteček. Během vánočních vánočních svátků zůstává sice uzavřen, ale otevřeno bude mít opět od 27. do 30. prosince, denně od 10:00 do 15:00 hodin.

betlémO adventních sobotách a nedělích se otevřou dveře muzea v Telči, kteří budou moci navštívit výstavu Anděl pastýřům zvěstoval. Na vánoční výstavě budou k vidění skříňové betlémy zapůjčené z třebíčského muzea a také betlém Jiřího Housera, který byl zakoupen v loňském roce. Otevřeno je tu pouze v době adventních sobot a nedělí 9. a 10. prosince, 16. a 17. prosince, 23. a 25. až 31. prosince (o Štědrém dnu zavřeno), vždy od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin. O víkendu 17. a 18. prosince se chystá živý betlém s folklorními soubory Podjavořičan a Kvítek při DDM Telč. Komponovaný pořad telčských folklorních souborů vychází z biblického příběhu o Ježíškovi. Je sestavený ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců. Od 27. do 30. prosince se můžete těšit na vánoční koncerty. Zahrají Nezmaři, Žalman a spol. nebo Jarret či  Epydemye. Koncerty proběhnou v prostorách Konírny zámku vždy v 18:00 a v Panském dvoře od 21:00 hodin. Vstupenky je možno zakoupit v IC Telč na radnici.
 

Třebíč: advent, výstava betlémů a cestička mezi hvězdami

vánoce třebíčMáte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vánoční atmosféru si v Třebíči užijete na Vánočním náměstí. Koná se od 8. do 21. prosince 2023 na Karlově náměstí a přinese vánoční trhy, bohaté občerstvení i kulturní program. Do 15. prosince bude dětem k dispozici Ježíškova pošta. Vánoční akce chystá i Muzeum Vysočiny na třebíčském zámku: od 1. prosince začala v konírně tradiční vánoční výstava betlémů, která potrvá až do 28. ledna 2024. V sobotu 9. prosince můžete přijít do Židovské čtvrti na oslavu svátku světel Chanuka.
 

Další tři adventní tipy z Vysočiny

  • Betlémy v TřeštiVýstava betlémů v třešťských domácnostech proběhne letos v období mezi 26. prosincem 2023 a 2. únorem 2024. V Třešti na Jihlavsku patří stavění betlémů a jejich otevření veřejnosti k zavedeným vánočním zvyklostem.
  • Doba adventní dorazila i do Jihlavy. Na Masarykově náměstí najdete od 3. do 23. prosince vánoční strom, betlém, Ježíškovu poštu a stromky ozdobené dětmi z mateřských škol. Potmě můžete vyrazit do Zoologické zahrady na speciální večerní prohlídky.
  • Vždy o Vánocích staví pan Bohumil Biňovec z Kamenice nad Lipou ve své garáži betlém, a zve veřejnost k zastavení, pousmání i poučení. Letos je přístupný od 24. listopadu 2023 do 1. ledna 2024, vždy od pátku do neděle.
Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Další aktuality

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte Vysočinu: tipy na procházku do přírody

Plánujete víkend nebo máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Kraj Vysočina | Letní sporty