Úvod > Aktuality > Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?
Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Advent ve stylu UNESCO: co zažijete v předvánoční Telči, Třebíči a ve Žďáru nad Sázavou?

Vydáno 1. prosince 2019
Tři krásná místa, tři památky UNESCO a k tomu advent a vánoční programy: portál Kudy z nudy vás tentokrát zve na Vysočinu, a to do Telče, do Třebíče a do Žďáru nad Sázavou. Poradíme vám, kde se chystají ty nejkrásnější vánoční trhy, živý betlém anebo kde se vyplatí zastavit s dětmi.
V posledních letech patří k velkým lákadlům adventní Vysočiny Vánoční trh na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Originální dárky, svařené víno, rozsvícení vánočního stromku, zpívání koled, ochutnávání cukroví, tvořivé vánoční dílny nebo vánoční koncerty si letos užijete celý víkend 7. a 8. prosince, a to na II. a III. zámeckém nádvoří a v běžně nepřístupných interiérech bývalého Muzea knihy.
 

Žďár: památka UNESCO, procházka i modelové vláčky

Navíc na žďárském zámku můžete navštívit Muzeum nové generace s unikátní multimediální zážitkovou expozicí pro malé i velké a také výstavu Včela – Cesta do včelího města. Se vstupenkou na výstavu je vstup na Vánoční trh zdarma, jinak zaplatíte symbolické vstupné 10 Kč.

Co se vyplatí vědět? Třeba že Muzeum nové generace je klíčem k pochopení celého areálu bývalého kláštera, dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou, kostela na Zelené hoře zapsaného mezi památky UNESCO a také širokého okolí. Jde rovněž o jediné muzeum, jehož cílem je vyhnat vás z muzea ven: nejenom ke slavnému kostelu, k němuž je to od zámku skutečně jen kousek, ale také na procházku po naučné stezce Okolo Zelené hory a kolem Konventského rybníka anebo třeba do žďárského Modelového království železnic s obřím modelovým kolejištěm inspirovaným Vysočinou. Otevřeno je tu každý víkend.
 

Telč: renesance, jarmark a hudba

Ještě o dva roky dřív než poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou se mezi památkami UNESCO objevilo historické jádro Telče. Klenotem městské památkové rezervace je náměstí Zachariáše z Hradce a samozřejmě renesanční zámek. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny chystá velké změny a možná už příští rok bude mít otevřeno i přes zimu. Zatím sice zámek vánoční prohlídky nenabízí, ale během adventu se tu pořádá několik akcí.

V sobotu 30. listopadu se na hlavním a vstupním nádvoří chystá adventní jarmark a poslední adventní víkend 21. a 22. prosince jako každý rok v předvánočním čase členové folklorních souborů Podjavořičan, Kvíteček a Kvítek nachystají na zámeckém nádvoří působivý živý betlém. Komponované vystoupení sestavené ze staročeských lidových koled, říkadel a tanců se odehrává dvakrát denně. Závěr roku pak v Telči zpestří série vánočních koncertů v zámecké konírně; letos vystoupí 27. 12. Nezmaři, 28. 12. Epydemye, 29. 12. Žalman a spol. a 30. 12. Jarret a Martina Trchová trio a Žofka Kabelková.
 

Třebíč: advent, koncerty a výstava betlémů 

Až do letošního roku, kdy se zápisu mezi památky UNESCO dočkala Hornická krajina Erzgebirge/Krušnohoří a také Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, byla posledním českým přírůstkem v rodině památek UNESCO Třebíč. Příležitost poznat malebnou židovskou čtvrť, židovský hřbitov a baziliku svatého Prokopa bez davů letních výletníků máte právě nyní, v čase adventu. Vánoční atmosféru prosycenou vůněmi si na Karlově náměstí v Třebíči poprvé užijete první adventní neděli 1. prosince, rozsvícení vánočního stromu a betlému je naplánováno na 17 hodin. Během adventu můžete do Třebíče přijít nebo přijet třeba na Mikulášskou nadílku, na koncert Janka Ledeckého či Hany a Petra Ulrychových, vánoční koncert dětského pěveckého sboru Slunko anebo od 13. do 22. prosince na Vánoční náměstí, kdy se každý den odpoledne chystá zajímavý program.

Vánoční akce chystá i Muzeum Vysočiny na třebíčském zámku: už koncem listopadu tu začala tradiční vánoční výstava betlémů a v sobotu 14. prosince můžete přijít na Staročeské Vánoce s dílničkami pro děti.
 

Další tři adventní tipy z Vysočiny

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

V Třebíči se projdete naučnou stezkou Po stopách opatů a rabínů, která propojuje místní památky – baziliku sv. Prokopa a židovské město se hřbitovem – zapsané do seznamu UNESCO.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Třebíč

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.