Úvod > Aktuality > Advent v Hradu Litoměřice ozdobí Svatováclavská koruna
Advent v Hradu Litomerice ozdobí Svatováclavská koruna
"> Advent v Hradu Litomerice ozdobí Svatováclavská koruna "> 29. listopadu uplyne 636 let od úmrtí Karla IV. "> Advent v Hradu Litomerice již tradicne doprovodí rada aktivit typických pro predvánocní cas
Kultura

Advent v Hradu Litoměřice ozdobí Svatováclavská koruna

  • Vydáno15. listopadu 2014
Ojedinělou šanci prohlédnout si repliku Svatováclavské koruny nabídne Hrad Litoměřice. Tradiční akci Advent v Hradu Litoměřice, pořádanou před první adventní nedělí – 29. listopadu, zpestří výstava repliky koruny Karla IV., jejíž originál je součástí korunovačních klenotů.
Svatováclavská korunaTradiční událost v předvánočním čase tentokrát proběhne již před první adventní nedělí. Stánky s řemeslnými výrobky a vánoční tematikou, hudba, scénky a živá zvířátka však letos nebudou tím jediným, co hrad nabídne.

Vzhledem k tomu, že 29. listopadu uplyne 636 let od úmrtí Karla IV., bude současně k vidění jeden ze symbolů české státnosti, replika svatováclavské koruny. Mistrovsky zpracovanou repliku zapůjčí Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze, státní hrad Karlštejn. Vystavení klenotu je symbolickým odkazem ke vztahu slavného panovníka k litoměřickému hradu, který vlastnil a v němž i pobýval.

Advent v Hradu Litoměřice již tradičně doprovodí řada aktivit typických pro předvánoční čas, jako je prodej vánočně laděného zboží, ukázky řemesel, hudební a divadelní vystoupení, chybět nebudou ani živá zvířátka na nádvoří. Program začíná v 10 hodin. V 16 hodin jej ukončí zádušní mše za Karla IV., která se uskuteční v hradní kapli, v níž se král dle dochovaných historických pramenů modlíval.
Vstup na akci je zdarma. Za prohlídku Svatováclavské koruny zaplatí dospělí 50 Kč, senioři a děti (6 – 15 let) 25 Kč.
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.