Úvod > Aktuality > "Advent v Brně odstartuje hvězdně obsazený koncert duchovní hudby "
"Advent v Brně odstartuje hvězdně obsazený koncert duchovní hudby "
">
Památky

"Advent v Brně odstartuje hvězdně obsazený koncert duchovní hudby "

  • Vydáno20. listopadu 2012
"Jednou z nejzajímavějších kulturních akcí tohoto roku odstartuje letošní adventní období v Brně. Na první neděli adventní připadající letos na 2. prosince se od 17 hodin uskuteční koncert spojující slavnou herečku Danielu Kovářovou s unikátním souborem Tiburtina Ensemble. Ten patří mezi světové špičky v interpretaci gregoriánského chorálu a středověké hudby. Koncert se bude konat v kostele sv. Jakuba. "
Představení by mělo být provedeno v Čechách pouze jednou kvůli jeho neopakovatelné atmosféře a zcela specifické povaze.
 
O souboru Tiburtina
Ženský vokální soubor Tiburtina vznikl v roce 2008 z bývalých členek souboru Schola Benedicta. Navazuje tak na jeho tradici a dále se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Uměleckou vedoucí souboru je Barbora Sojková.
 
O Daniele Kolářové 
Přední česká herečka Daniela Kolářová se narodila 21. září 1946 v Chebu. Před kamerou debutovala ve dvaceti letech televizním snímkem Konec velké epochy (1967). V roce 1968 se objevuje ve čtvrtém díle televizního seriálu Sňatky z rozumu a ve stejném roce úspěšně absolvuje pražskou DAMU. Daniela Kolářová je i významnou divadelní herečkou. Od absolvování DAMU do roku 1971 byla členkou divadla S.K. Neumanna, od roku 1971 je ve stálém angažmá v divadle na Vinohradech a od konce 90. let hostuje v Pražském komorním divadle (Divadlo Komedie). V těchto divadlech vytvořila řadu významných postav v inscenacích: Loupežník, Hamlet, Drobečky z perníku, Pobřeží, Předtím/potom, Hořké slzy Petry von Kantové, Lidumor aneb má játra beze smyslu s Karlem Rodenem a U cíle, za což dostala Cenu Alfreda Radoka za nejlepší hlavní ženský divadelní výkon roku 2004, za ztvárnění matky tyranky a manipulátorky. V současnosti ji můžeme vidět v divadle na Vinohradech ve hrách Richard II. (W.Shakespeare) a Jistě, pane ministře, hrou inspirovanou stejnojmenným slavným britským sitcomem z druhé poloviny 80. let. Pracuje také pro Český rozhlas, kde namluvila více jak 80 inscenací. V roce 2001 získala 1. místo v anketě Neviditelný herec, za namluvení hlasu Irene, manželky Soamese z vynikajícího románu Sága rodu Forsytů, který napsal John Galsworthy. Daniela Kolářová je vdaná za herce a režiséra divadla Na zábradlí Jiřího Ornesta, s nímž má dva syny.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Kostnice u sv. Jakuba v Brně – druhá největší kostnice v Evropě

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě, prvenství drží pařížská kostnice. Počet pohřbených se odhaduje na více než 50 tisíc.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura