Úvod > Aktuality > Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám
Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

  • Vydáno11. listopadu 2021
Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například zámek Grabštejn, Křivoklát, Švihov anebo Jindřichův Hradec.

Vánoční prohlídky a oslavy adventu po celý víkend

Knížecí adventNa hradě Křivoklátě se 4. – 5. 12. a 11. – 12. 12. koná oblíbený Královský advent. Nebudou chybět tradiční adventní trhy, ani pestrý program na I. nádvoří.

Hrad Grabštejn zve návštěvníky na prohlídku vánočně vyzdobených interiérů, které si lze prohlédnout po celý víkend 27. a 28. listopadu a 4. prosince. Skupinky s průvodcem vycházejí každou celou hodinu od 10 do 14 hodin a trvají 50 až 60 minut. Ten vás provede vrchnostenskou kanceláři i pokojem hraběnky Josefíny, hodovním sálem i ložnicí Jiřího Mehla. Součástí prohlídky je i možnost vstupu na věž s výhledem do oblasti trojzemí.
 
Jindřichův Hradec VánoceZámek Jindřichův Hradec připravuje na 4. a 5. prosince Adventní trhy 2021. Návštěvníci pravidelní i noví se mohou o víkendu těšit na tržiště s originálním zbožím a také sladkými i slanými pochutinami pořádané na druhém a třetím zámeckém nádvoří.  V provozu bude opět 500 let stará Černá kuchyně. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kováři a hrnčíři.
 
V adventním a vánočním čase od 27. 11. do 30. 12. je otevřen hrad Švihov. Bude možné navštívit upravený prohlídkový okruh Hrad a výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku. Prohlídky hradu budou začínat od 10:00 do 14:30 každých 30 minut. Výstava bude v tomto čase také přístupná.
 

Tipy na místa, bude během adventu otevřeno

zámek Zákupy v ziměZámek Zákupy je od letoška poprvé otevřen po celý rok. Přijít sem můžete na tradiční adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů (od 27. 11. do 19. 12.) či na "běžnou" prohlídku v rámci Zimního okruhu (do 26. 11. denně mimo pondělí v 11:00 a 13:00 hodin, od 27. 11. do 19. 12. v úterý a pátek v 11:00 a ve 13:00 hodin a o víkendech každou půlhodinu). Prohlídka zahrnuje mimo jiné předkaplí, zámeckou kapli, císařský výtah, třípokojové hostinské apartmá ve stylu biedermeieru, pokoj císařova hofmistra, apartmá arcivévodkyně Marie Terezy (nevlastní matky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este) a pokoje v I. patře, zařízené jako honosný prvorepublikový byt lesního rady Josefa Mati (předsíň, pracovna, parádní pokoj, kuchyně, koupelna, dětský pokoj a ložnice). Prohlídka skončí návštěvou zámecké kuchyně v přízemí.

Od 4. do 19. prosince se můžete každý víkend prohlídky jihočeských Nových Hradů. Prohlídka zahrnuje trasu Byt panského úředníka, ukázku bydlení měsťanských rodin na přelomu 19. a 20. století a část první prohlídkové trasy. Nahlédnete do vánoční atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství, a dozvíte se, jak trávili Vánoce naši předci na hradě, v zámku i chalupě.

advent svojanovAdventní prohlídky hradu Český Šternberk nabídnou svátečně vyzdobený hrad, připomeou význam, zvyky a průběh adventního období a dozvíte se také to, jak se na hradě prožíval advent a slavily Vánoce za první republiky. Prohlídky se konají 4. a 5. prosince a 11. a 12. prosince. Začátky prohlídek jsou vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.

Adventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Ty letošní se konají každý víkend od 27. listopadu do 19. prosince. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích.
 

Zimní prohlídky hradů a zámků

Karlštejn v ziměKromě speciálních prohlídek na Vánoce má však řada hradů a zámků otevřeno po celou zimu v rámci tzv. zimních prohlídek. Někde bývá otevřeno jen ve všední den, jinde mají dveře dokořán i o víkendu. V sobotu a neděli můžete navštívit například zámek Valeč, Radim, Loučeň, Hluboká nebo Lednice. Z hradů je otevřen Křivoklát, Karlštejn, Loket, Valečov či hrad v Chebu. Neuzavírá se ani novodobý hrad Červený Újezd, který lze navštívit od pátku do neděle. Během Vánoc od 28. prosince do 1. ledna bude poslední možnost navštívit letos hrad Kašperk.

Celoročně otevřený každý den včetně pondělí je Pražský hrad, Sychrov, Děčín, Mělník nebo Horní Hrad a Cimburk. Denně mimo pondělí můžete přijít na zámek Zbiroh, zámek Žďár (Muzeum nové generace) nebo Špilberk.
Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

10.12.
11.12.
Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

Na tři adventní neděle připravil zámek v Litomyšli mimořádné prohlídky zámecké kaple a reprezentačních sálů ve vánočním nádechu.

Císařské Vánoce – adventní prohlídky zámku Zákupy

26.11.
27.11.
Císařské Vánoce – adventní prohlídky zámku Zákupy

Prohlídky vyzdobených interiérů zámku s povídáním o vánočních zvycích na panovnických dvorech budou probíhat každý víkend od 27. listopadu do 19. prosince 2021.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Přijďte se podívat na Miroslavský zámek, který se nachází na jižní Moravě cca 28km od Znojma. Zámek nabízí jeden prohlídkový okruh. Návštěvníci si mohou prohlédnout žalářníkův byt, vězení, soudní síň se sklípkovou klenbou a dozví se mnoho zajímavých informací o historii celého zámku.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.