Úvod > Aktuality > Advent i zimní prohlídky zažijete také na jihočeských hradech a zámcích
Advent i zimní prohlídky zažijete také na jihočeských hradech a zámcích
"> "> "> ">
Památky

Advent i zimní prohlídky zažijete také na jihočeských hradech a zámcích

  • Vydáno11. prosince 2019
V období adventu nabízejí některé jihočeské hrady a zámky speciální kulturní akce anebo lákají na zimní prohlídkové trasy. Na zimní prohlídky se můžete vydat například na Nové Hrady anebo na zámky Třeboň a Hluboká.

V domácnosti správce panství na Nových Hradech

Nové HradyHrad Nové Hrady i letos otevírá své brány o adventních víkendech. Nabízí adventní nahlédnutí do vánoční atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství, jak trávili Vánoce naši předci na hradě, v zámku i chalupě. To vše se dozvíte na druhé prohlídkové trase 14. a 15. 12., vždy v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin.

V sobotu 14. prosince proběhne navíc na hradě od 17:00 do 18:00 hodin Adventní koncert "Gaudete na hradě". Ze čtyř adventních nedělí zaujímá zvláštní postavení třetí neděle, která se nazývá Gaudete (Radostná). Koncert bude tedy laděn radostně, s vyhlídkou blízkého slavení Vánoc.

Poté se budou prohlídky konat ještě v pondělí a v úterý 30. a 31. 12. Vstupné stojí stupné: 120 Kč plné; 80 Kč snížené a 310 Kč rodinné.
 

Vánoční koncert na Červené Lhotě

vánoceSpráva státního zámku Červená Lhota vás srdečně zve na adventní koncert, který se uskuteční v neděli 15. prosince 2019 v 16.00 hodin. Vystoupí Táňa Vejvodová – housle, zpěv; Petr Přibyl – viola, zpěv; Jan Sedláček – violoncello.

Těšit se můžete na klasiku v podobě Josepha Haydna, nebo Karla Ditterse s Dittersdorfu. Zazní také slavné filmové melodie a závěr večera je věnován koledám. Rezervace míst je vhodná. Za tímto účelem volejte prosím číslo: 384 384 228.
 

Tvořivé dílny na Ohradě

zámek OhradaV neděli 15. 12. se koná tradiční předvánoční setkání s tvořivými dílnami pro celou rodinu v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, letos o třetí adventní neděli. Celá akce bude obohacena ukázkou tvorby tradičních vánočních ozdob z šustí nebo ukázkou práce řezbáře při výrobě betlémských figurek.

V závěru programu rozzáří nádvoří zámku vánoční stromeček, který návštěvníci společně ozdobí vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Program se koná od 14 do 18 hodin.
 

Živý Betlém v Pohádkové kovárně

Představení se konají každou hodinu od 13 do 18hodin. Příchozí budou mít možnost odnést si domů neobyčejný zážitek, vánoční náladu i pravé Betlémské světlo.
 

J. J. Ryba ve Zlaté Koruně

Zlatá KorunaČeská mše vánoční J. J. Ryby zazní klášterem Zlatá Koruna v sobotu 21. prosince v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Účinkuje Velešínský chrámový sbor a Filharmonický orchestr České Budějovice. Prodej vstupenek bude probíhat až na místě.

Po koncertu si bude moci každý odnést betlémské světlo, nezapomeňte si proto s sebou přinést lampičky.

 

K živému betlému anebo za medvědicí a medvíďaty do Krumlova

Medvědí VánocePoslední adventní neděli 22. prosince oživí II. nádvoří nádvoří krumlovského zámku živý betlém – biblický živý obraz se zpěvy vánočních koled.

A na zámek můžete přijít i na Štědrý den, tedy 24. prosince, to se budou nadělovat dárky zdejším chlupáčům. Ozdobený stromek s navěšenými pochutinami si užije nejen sedmnáctiletá Marie Terezie, ale také dvouletá medvědí mláďata Máša a Arno. Mají rádi hroznové víno, jablka a hodně rybí tuk.
 Medvědům můžete přinést jedlé dárky – bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med, a to od 10 do 16 hodin k rukám pana medvědáře, který dárky kontroluje a dbá na to, aby se k medvědovi nedostalo nic, co by mu mohlo ublížit. Jedině na Štědrý den je medvědí příkop přístupný všem zvědavcům, zatímco medvědi trpělivě čekají ve své ubikaci. Takovéto slavnostní menu má medvěd jen výjimečně, protože pravidelně dostává jinou, zdravější stravu.
 

Zámecká kuchyně na Hluboké a Štědrý den v zoo

Štědrý den v Zoo HlubokáStátní zámek Hluboká připravil na letošní advent novinku, kterou budou netradičně vyzdobené prostory zámecké kuchyně. Na výzdobě kuchyně budou pracovat zahradníci z několika jihočeských zámků a významný český florista Slávek Rabušic. Otevřeno je každou adventní sobotu a neděli od 10:00 do 16:00, prohlídka je bez průvodce. Na nádvoří zámku se po několika letech vrátí stánek, kde si návštěvníci mohou zakoupit vánoční punč, teplý jablečný závin nebo horké kaštany.

V neděli 24. prosince se od 10 do 15 hodin uskuteční Štědrý den v Zoo Ohrada. Komentovaná krmení vyder, medvědů či poníků a dalších zvířat jsou velmi oblíbenou zábavou dětí. Stává se tradicí, že návštěvníci nosí pro zvířata krmení. Vánoční dobroty, ořechy, ovoce i zeleninu a také suché pečivo nosí nejčastěji. Pro děti zoo přichystala drobné dárky, dospělí se mohou těšit na punč a připravený bude i čaj. Atmosféru doplní koledy.
 

Zimní trasy hradů a zámků

HlubokáCeloročním provozem se již osmou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00 hodin.

do 20. 12. můžete přijít na zimní prohlídku zámku Hluboká. Uvidíte devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Každý adventní víkend se bude konat na náměstí v Hluboké nad Vltavou (pod kostelem) konat akce Andělská Hluboká s vánočním trhem, občerstvením a moderovaným doprovodným programem na pódiu.

zimní třeboňDo pátku 19. prosince a potom od nového roku do konce března se můžete ve středu a pátek vydat na zimní prohlídky Nových Hradů. V zimních měsících se prohlídky konají zpravidla každou středu a pátek ve 13:00 hodin. Od 5. do 29. prosince, a sice od 9 do 16 hodin od úterý do soboty, je pro zájemce otevřen zámek Třeboň, prohlídková trasa B – Soukromá schwarzenberská apartmá. V Zámecké galerii si lze pd 10. do 17. prosince prohlédnout výstavu Skleněné Vánoce. Od 27. do 29. prosince si nenechte ujít hrané vánoční prohlídky – "První knížecí Vánoce na Třeboni" s odkazem prvních svátků, kterak je Schwarzenbergové mohli na Třeboni slavit v zimě roku 1895...