ÚvodAktualityAdvent i zimní prohlídky zažijete také na jihočeských hradech a zámcích
Památky

Advent i zimní prohlídky zažijete také na jihočeských hradech a zámcích

  • 11. prosince 2019
V období adventu nabízejí některé jihočeské hrady a zámky speciální kulturní akce anebo lákají na zimní prohlídkové trasy. Na zimní prohlídky se můžete vydat například na Nové Hrady anebo na zámky Třeboň a Hluboká.

V domácnosti správce panství na Nových Hradech

Nové HradyHrad Nové Hrady i letos otevírá své brány o adventních víkendech. Nabízí adventní nahlédnutí do vánoční atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství, jak trávili Vánoce naši předci na hradě, v zámku i chalupě. To vše se dozvíte na druhé prohlídkové trase 14. a 15. 12., vždy v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin.

V sobotu 14. prosince proběhne navíc na hradě od 17:00 do 18:00 hodin Adventní koncert "Gaudete na hradě". Ze čtyř adventních nedělí zaujímá zvláštní postavení třetí neděle, která se nazývá Gaudete (Radostná). Koncert bude tedy laděn radostně, s vyhlídkou blízkého slavení Vánoc.

Poté se budou prohlídky konat ještě v pondělí a v úterý 30. a 31. 12. Vstupné stojí stupné: 120 Kč plné; 80 Kč snížené a 310 Kč rodinné.
 

Vánoční koncert na Červené Lhotě

vánoceSpráva státního zámku Červená Lhota vás srdečně zve na adventní koncert, který se uskuteční v neděli 15. prosince 2019 v 16.00 hodin. Vystoupí Táňa Vejvodová – housle, zpěv; Petr Přibyl – viola, zpěv; Jan Sedláček – violoncello.

Těšit se můžete na klasiku v podobě Josepha Haydna, nebo Karla Ditterse s Dittersdorfu. Zazní také slavné filmové melodie a závěr večera je věnován koledám. Rezervace míst je vhodná. Za tímto účelem volejte prosím číslo: 384 384 228.
 

Tvořivé dílny na Ohradě

zámek OhradaV neděli 15. 12. se koná tradiční předvánoční setkání s tvořivými dílnami pro celou rodinu v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, letos o třetí adventní neděli. Celá akce bude obohacena ukázkou tvorby tradičních vánočních ozdob z šustí nebo ukázkou práce řezbáře při výrobě betlémských figurek.

V závěru programu rozzáří nádvoří zámku vánoční stromeček, který návštěvníci společně ozdobí vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Program se koná od 14 do 18 hodin.
 

Živý Betlém v Pohádkové kovárně

Představení se konají každou hodinu od 13 do 18hodin. Příchozí budou mít možnost odnést si domů neobyčejný zážitek, vánoční náladu i pravé Betlémské světlo.
 

J. J. Ryba ve Zlaté Koruně

Zlatá KorunaČeská mše vánoční J. J. Ryby zazní klášterem Zlatá Koruna v sobotu 21. prosince v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Účinkuje Velešínský chrámový sbor a Filharmonický orchestr České Budějovice. Prodej vstupenek bude probíhat až na místě.

Po koncertu si bude moci každý odnést betlémské světlo, nezapomeňte si proto s sebou přinést lampičky.

 

K živému betlému anebo za medvědicí a medvíďaty do Krumlova

Medvědí VánocePoslední adventní neděli 22. prosince oživí II. nádvoří nádvoří krumlovského zámku živý betlém – biblický živý obraz se zpěvy vánočních koled.

A na zámek můžete přijít i na Štědrý den, tedy 24. prosince, to se budou nadělovat dárky zdejším chlupáčům. Ozdobený stromek s navěšenými pochutinami si užije nejen sedmnáctiletá Marie Terezie, ale také dvouletá medvědí mláďata Máša a Arno. Mají rádi hroznové víno, jablka a hodně rybí tuk.
 Medvědům můžete přinést jedlé dárky – bábovky, koláčky, vánočky, jablka a jiné ovoce, zeleninu, vánoční cukroví nebo med, a to od 10 do 16 hodin k rukám pana medvědáře, který dárky kontroluje a dbá na to, aby se k medvědovi nedostalo nic, co by mu mohlo ublížit. Jedině na Štědrý den je medvědí příkop přístupný všem zvědavcům, zatímco medvědi trpělivě čekají ve své ubikaci. Takovéto slavnostní menu má medvěd jen výjimečně, protože pravidelně dostává jinou, zdravější stravu.
 

Zámecká kuchyně na Hluboké a Štědrý den v zoo

Štědrý den v Zoo HlubokáStátní zámek Hluboká připravil na letošní advent novinku, kterou budou netradičně vyzdobené prostory zámecké kuchyně. Na výzdobě kuchyně budou pracovat zahradníci z několika jihočeských zámků a významný český florista Slávek Rabušic. Otevřeno je každou adventní sobotu a neděli od 10:00 do 16:00, prohlídka je bez průvodce. Na nádvoří zámku se po několika letech vrátí stánek, kde si návštěvníci mohou zakoupit vánoční punč, teplý jablečný závin nebo horké kaštany.

V neděli 24. prosince se od 10 do 15 hodin uskuteční Štědrý den v Zoo Ohrada. Komentovaná krmení vyder, medvědů či poníků a dalších zvířat jsou velmi oblíbenou zábavou dětí. Stává se tradicí, že návštěvníci nosí pro zvířata krmení. Vánoční dobroty, ořechy, ovoce i zeleninu a také suché pečivo nosí nejčastěji. Pro děti zoo přichystala drobné dárky, dospělí se mohou těšit na punč a připravený bude i čaj. Atmosféru doplní koledy.
 

Zimní trasy hradů a zámků

HlubokáCeloročním provozem se již osmou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00 hodin.

do 20. 12. můžete přijít na zimní prohlídku zámku Hluboká. Uvidíte devět pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Každý adventní víkend se bude konat na náměstí v Hluboké nad Vltavou (pod kostelem) konat akce Andělská Hluboká s vánočním trhem, občerstvením a moderovaným doprovodným programem na pódiu.

zimní třeboňDo pátku 19. prosince a potom od nového roku do konce března se můžete ve středu a pátek vydat na zimní prohlídky Nových Hradů. V zimních měsících se prohlídky konají zpravidla každou středu a pátek ve 13:00 hodin. Od 5. do 29. prosince, a sice od 9 do 16 hodin od úterý do soboty, je pro zájemce otevřen zámek Třeboň, prohlídková trasa B – Soukromá schwarzenberská apartmá. V Zámecké galerii si lze pd 10. do 17. prosince prohlédnout výstavu Skleněné Vánoce. Od 27. do 29. prosince si nenechte ujít hrané vánoční prohlídky – "První knížecí Vánoce na Třeboni" s odkazem prvních svátků, kterak je Schwarzenbergové mohli na Třeboni slavit v zimě roku 1895...
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24. 12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Další aktuality

Zámek Kratochvíle provoní stovky květin

Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 18. do neděle 26. května 2024 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky živých květů – název letošní výstavy zní "Mýtické světy mezi květinami". Prohlídku výstavy lze absolvovat v rámci běžných prohlídek zámku.
17. květen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Na Lipně se budou o víkendu prohánět dračí lodě

Jaký by to byl start do nové letní sezóny na Lipně, kdyby na hladině vltavské přehrady chyběly dračí lodě? Letos se tohoto scénáře určitě bát nemusíte, naopak. Závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2024 se uskuteční od pátku 17. 5. do soboty 18. 5. a bude se jednat již o 17. ročník oblíbené akce na vodě!
15. květen 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Muzeum středního Pootaví Strakonice zvítězilo v soutěži Muzeum roku

Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.
14. květen 2024 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 17. až 19. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2024. Ve městě je připravena řada zajímavých akcí, ale hlavní atrakcí bude tvorba soch z písku v nadživotních velikostech. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je Voroplavba jako příběh dřeva, řeky a lidí.
13. květen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
9. květen 2024 16:21
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
9. květen 2024 8:00
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
3. květen 2024 10:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
1. květen 2024 10:09
Zážitky, Jihočeský kraj