Úvod > Aktuality > Zažijte jedinečnou adventní atmosféru v Českém Krumlově

Zažijte jedinečnou adventní atmosféru v Českém Krumlově

Vydáno 30. listopadu 2019 Památky
S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou a příjezdem Bílé paní. Kouzelným završením předvánočního období je pak živý Betlém - biblický příběh ztvárněný písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu."
Vánoce KrumlovAdventní víkendy, zpestřené staročeským vánočním trhem s punčem a vánočním cukrovím, jež provoní denně celé město, svátečně naladí místní i turisty. Advent byly zahájeny už 29. listopadu 2019 a v neděli 1. prosince na náměstí Svornosti dojde v 16:30 k slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu. Vysoký strom bude tradičně vkusně nazdobený a rozsvícení bude doprovázet kulturní program. Vánoční trhy potrvají až do 6. ledna 2020 – příchodu Tří králů, kteří vánoční strom "sfouknou". Na každou nadcházející adventní neděli je připraven zajímavý program pro malé i velké.

Vánoční trh na náměstí Svornosti se koná každý den - od pondělí do pátku od 11:00 do 18:00 hodin, v pátek a sobotu od 10:00 do 20:00 hodin a v neděli od 10:00 do 19:00 hodin. Těšit se můžete na bohatou gastronomickou nabídku, výrobky s vánoční tématikou a tradiční řemesla.
 
trh krumlovNa první adventní neděli (1.12.) se můžete těšit od 16:30 na hudebně poetické otevření adventu spojené s rozsvícením vánočního stromu. Velké setkání krumlovských andělů pak proběhne ve čtvrtek 5. prosince. Neváhejte a využijte jedinečné příležitosti připojit se ve vlastním andělském kostýmu ke krumlovským andělům z Živého Betléma a doprovodit svatého Mikuláše při příjezdu do našeho města. Průvod vyjde v 17:00 hodin z Klášterů a projde Latránem, Dlouhou a Širokou ulicí, aby skončil na náměstí Svornosti.

Ježíškova poštaDruhá adventní neděle (8.12.) bude ve znamení Ježíškovy pošty. Tradiční Poštovní úřad U Zlatého anděla přijímá dopisy dětí, které Bílá paní doručí Ježíškovi. Poštovní schránka pro dopisy dětí bude i mimo tento den k dispozici na náměstí Svornosti na zvoničce u vánočního stromu. Ve středu 11. 12. se můžete připojit k tradiční vánoční akci "Česko zpívá koledy". V 17:30 se milovníci zpěvu sejdou na náměstí Svornosti. Přijďte si zazpívat taky! V jednom okamžiku sborově zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisíců lidí na více než 800 místech po celé ČR i v zahraničí. 

Třetí neděle (15.12.) bude opět patřit všem, kdo si rádi zazpívají. V 16:30 se totiž uskuteční společné zpívání u vánočního stromu. Čeká vás tradiční vystoupení dětí z českokrumlovských mateřských a základních škol, které bude zakončeno společným sborovým zpěvem nejznámější vánoční písně „Tichá noc“ společně s občany a návštěvníky města všech národů a národností. V sobotu 21. 12. se bude rozdávat Betlémské světlo. Přijít si pro něj můžete do Regionálního muzea, kde vám jej předají českokrumlovští skauti.
 

Čtvrtá neděle, živý betlém a medvědí Vánoce

Medvědí VánoceZavršením českokrumlovského předvánočního období bude na Zlatou neděli (22.12.) dva dny před Štědrým dnem pořad "Nesem vám písničky" na náměstí Svornosti. Hudební dárky nadělují krumlovští muzikanti.

Oblíbený Živý betlém biblický obraz doprovázený zpěvem tradičních českých koled, bude letos přichystán 23.12. na II. zámeckém nádvoří. Nejen pro rodiny s malými dětmi může začít Štědrý den setkáním na prvním zámeckém nádvoří při příležitosti Medvědích Vánoc (24. 12. 2019 v 10:00 hodin). Své nezaměnitelné kouzlo a poetiku má v Českém Krumlově také vítání nového roku.

Mezi další zajímavá místa, která můžete během zimního období v Českém Krumlově navštívit, patří Muzeum historických motocyklůMuzeum vltavínů,  Muzeum voskových figurínHradní muzeum nebo Muzeum tortury. Milovníkům umění můžeme doporučit návštěvu galerie Egon Schiele Art Centrum, která představuje život a dílo Egona Schieleho.
Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Denní či noční prohlídky města Český Krumlov

Denní či noční prohlídky města Český Krumlov

Prohlídky města s průvodcem v češtině. Vydejte se za krumlovským tajemnem či duchy. Historie a lidé dávných časů k nám promlouvají skrze své němé svědky, domy přežívající staletí. Vydejte se po stopách místních legend a příběhů.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

27.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou.