Úvod > Aktuality > Adventní Český Krumlov je andělský i pohádkový
Památky

Adventní Český Krumlov je andělský i pohádkový

  • Vydáno11. prosince 2023
S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je vždy naplněn řadou překrásných zážitků, jako je andělský průvod, velkolepý živý betlém anebo štědrovečerní hostina pro zámecké medvědy. Pohádková atmosféra svátečně vyzdobeného Krumlova těší místní obyvatele i návštěvníky města. Ti mohou navštívit také zdejší vánoční trh, který má otevřeno až do 1. ledna 2024.
Vánoce Krumlov Advent v Českém Krumlově odstartoval s prvním prosincovým dnem. Na náměstí Svornosti začaly adventní trhy, které potrvají až do 1. ledna 2024. Od pondělí do čtvrtka jsou otevřené od 11:00 do 18:00 hodin, od pátku do neděle mezi 10:00 a 19:00 hodinou. Zároveň je doplňuje víkendový kulturní program – na pódiu vystupují lokální kapely i muzikanti z jiných koutů republiky, koledy zpívají děti z místních škol a školek.

Ve stáncích je připravená gastronomická nabídka s množstvím chutí a vůní včetně tradičního punče, stejně jako výrobky s vánoční tematikou a tradiční řemesla. Doprovodný program se na náměstí Svornosti koná většinou od pátku do neděle. Bez pravidelného programu budou trhy na Štědrý den, tedy v neděli 24. prosince, a také den před Silvestrem, v sobotu 30. prosince.
 

Andělský průvod, živý betlém i krumlovští medvědi

trh krumlovJeden z vrcholů adventního programu spadá letos na pátek 15. prosince, kdy se Český Krumlov promění v město andělů. Chystá se totiž velký andělský průvod, který doprovodí Jiří Strach, režisér úspěšné filmové pohádky Anděl páně, jejíž druhý díl se natáčel právě v Českém Krumlově. Do průvodu se může zapojit každý, jen je třeba dorazit ve vlastním andělském kostýmu. Setkání andělů je v 16:45 hodin na Klášterním dvoře a dál se půjde přes Latrán, Radniční ulici a náměstí Svornosti ke kostelu svatého Víta. Jako každoročně přivezou skauti plamínek betlémského světla také do Českého Krumlova a budou jej v sobotu 16. prosince předávat veřejnosti u Regionálního muzea v Horní ulici od 14:00 do 18:00 hodin.

medvědí vánoceKdo si z pestrého programu ještě nevybral, toho může zlákat živý betlém v předvečer Štědrého dne. Na druhém zámeckém nádvoří ho krumlovští odehrají dvakrát, a to v 16:15 a 18:30. A kdo by na Štědrý den chtěl potěšit zvířecí duše a žaludky, může dopoledne přinést krumlovským medvědům ovoce či jiné pamlsky. Mezi tradičními akcemi nebude chybět ani Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby, která v podání Smíšeného pěveckého sboru Perchta a Krumlovského komorního orchestru zazní 20. prosinceklášterním kostele ve Zlaté Koruně a 26. prosince v kostele sv. VítaČeském Krumlově. Do nového roku můžete vykročit za doprovodu kapely HK Band na krumlovském náměstí Svornosti. Adventní čas v Českém Krumlově uzavře Tříkrálový průvod městem a „sfouknutí“ vánočního stromku v sobotu 6. ledna.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

24. 12.
Medvědí Vánoce v Českém Krumlově

Medvědi v hradním příkopě slaví vánoční svátky spolu s dětmi i dospělými, kteří jí rádi přinášejí dárky. Vánoční atmosféru umocňuje společné zpívání koled na hradním nádvoří.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Vánoce v Klášterech Český Krumlov 2024

26. 12.31. 12.
Vánoce v Klášterech Český Krumlov 2024

Unikátní komplex starobylých klášterních budov v centru Českého Krumlova nabízí i přes zimu spoustu zajímavých akcí. Připraveny jsou prodejci v řemeslné uličce, děti se zabaví v dílničkách. Večer se konají adventní komentované prohlídky.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty