ÚvodAktualityA zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?
Zážitky

A zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?

  • 13. května 2022
Budoucnost je nejistá, říká Státní fond kinematografie, přesto se u nás opět zahraniční filmy a seriály natáčejí ve velkém. Jen během posledních měsíců to byla druhá řada rozsáhlého seriálu Nadace, film Vyproštění s Chrisem Hemsworthem, adaptace slavného románu E. M. Remarqua Na západní frontě klid anebo tradiční produktové spoty americké společnosti Apple.
Pandemie covidu sice citelně zasáhla do filmových rozpočtů i života českých biografů, přesto se ale točí dál. Objem peněz, které filmaři v Česku utratili, klesl zhruba o pětinu, nejdrtivěji se omezilo natáčení reklam. Přesto právě v Česku Apple natočil spot na nový iPhone SE. Kouzlo je skryté v detailu, a tak znalci odhalili třeba to, že midibus s typickými barvami Dopravního podniku hlavního města Prahy nemá zakryté evidenční číslo (kdyby vás to zajímalo, běžně jezdí na lince 116 mezi stanicemi Dejvická a Jenerálka) anebo že nápis ve tmě na budově v pozadí prozrazuje, že se natáčelo před budovou Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. Také úvodní scéna klipu na pátou generaci iPadu Air se odehrává v Praze – poznáte Kaizlovy sadyKarlíně?
 

Netflix na západní frontě

Apple není nicméně jedinou zahraniční společností, která v Česku ráda natáčí. Podle Asociace producentů v audiovizi jsou hlavními tahouny poptávky po filmařských kapacitách a službách maskérů, kostymérů, výrobců různých kulis a replik, pyrotechniků, zbrojířů, kaskadérů a dalších uměleckých a odborných profesí hlavně Amazon a Netflix. Ten si pro nejnovější adaptaci románu Na západní frontě klid, v němž Erich Maria Remarque brilantně popsal zkušenosti řadových vojáků z první světové války, vybral Prahu a její okolí, Roudnici nad Labem nebo Ralsko. S odhadovaným rozpočtem asi 20 milionů dolarů by mělo jít o jeden z nejdražších německých filmů, co byl kdy natočen.
 

Nadace a Nebezpečné známosti

Jen pár dní po uvedení první série oceňovaného seriálu Nadace / Foundation podle Isaaca Asimova oznámila Apple TV+ natáčení druhé řady. První série se točila v Irsku a na Kanárských ostrovech, druhou řadu začala společnost Skydance natáčet na jaře 2022 v Česku. Práci umožnily české filmové pobídky, které filmařům dovolují získat zpět část prokazatelně utracených nákladů.

V Praze, na Točníku a zámku Kačina se natáčel horor The Cello, v němž si zahrál Jeremy Irons. Zámky Ploskovice a Libochovice, klášter v Doksanech a zámekRoudnici nad Labem se zase proměnily v kulisy seriálu, natočeného na motivy románu Nebezpečné známosti od francouzského autora Choderlose de Laclos; čeští diváci příběh znají z filmu Valmont Miloše Formana. V Ústeckém kraji se točila i třetí řada německého seriálu Ponorka nebo německá pohádka Trpasličí nos, města Most, Litoměřice, Žatec a další možná poznáte ve scénách osmidílného thrilleru Extinction / Zánik, natáčeného britským televizním kanálem Sky.
 

Nosferatu se vrací

Upírské klasice Nosferatu je v roce 2022 rovných sto let, a výročí oslaví novou adaptací známého hororu. Režírovat ji bude Robert Eggers, a to s Anyou Taylor-Joy v hlavní roli, herečkou známou z Dámského gambitu. Původní klasický film z roku 1922 se natáčel mimo jiné na Slovensku ve Vrátné dolině a Dolném Kubíně, jako transylvánské sídlo zubatého hraběte se představil Oravský hrad. Tentokrát se mělo natáčet v Rumunsku, ovšem kvůli nedostatečné výši tamního rozpočtu na pobídky se nakonec projekt přesunul k nám. Natáčet by se mělo v létě 2022.
 

Zájem o Vyproštění, Výsluní a Chrise Hemswortha

O natáčení slavných filmů a seriálů píšeme na portálu Kudy z nudy pravidelně. Lákali jsme vás třeba na fantasy seriál Carnival Row, kdy při natáčení dvou sérií společnost Amazon v Česku utratila přes tři miliardy korun. Amazon tu rovněž natáčel další řadu akčního seriálu Hanna, velký poprask vyvolalo natáčení spotu pro výrobce kultovního nápoje Red Bull, v němž formule 1 projížděla historickým centrem Prahy a po Karlově mostě.

To mnohem větší klid pro práci měli filmaři při natáčení pokračování filmu Vyproštění / Extraction: původně se měl natáčet v Austrálii, ale nakonec kvůli přísným protipandemickým opatřením vyhrálo Česko. Točilo se v Mladé Boleslavi, Litoměřicích, Terezíně a odlehlých částech Krušných hor, kde se o dění kolem filmu nikdo příliš nezajímal. Vše ale změnilo video z jízdy na vlaku u Vejprt, které na Instagramu zveřejnil herec Chris Hemsworth. O dotáčkách, které probíhaly v březnu 2022 u obce Výsluní na Chomutovsku, už věděl kdekdo – a tak si jen připomeňme, že zdejší kostel sv. Václava se podobně jako Pravčická brána nebo Dolský mlýn už dřív objevil ve velkolepé fantasy sérii The Wheel of Time / Kolo časuRosamund Pike v hlavní roli. Natáčely se tu i filmy Rok ďábla, Zapomenuté světlo, Jindřich IV. a seriál Borgiové.
 

Víte, že…?

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

25. 10.3. 11.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2024

28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne na přelomu října a listopadu 2024. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu Zážitky

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

První naučná filmová stezka v Bechyni Příroda

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Další aktuality

O prázdninách ožívají hrady a zámky i v noci

Červenec a srpen je k zasvěcen nočním prohlídkám. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si památky v netradičním čase a okusit specifickou atmosféru nočních prohlídek. Noční prohlídky bývají navíc často doplněné speciálním programem. Kde zažijete jedinečnou atmosféru nočního hradu či zámku? To už vám poradí Kudy z nudy.
19. červenec 2024 12:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark, Keltská noc 2024 v Plumlově, Zátopkův zlatý týden 2024, Za pohádkou na Zubačku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky