Úvod > Aktuality > A zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?
Zážitky

A zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?

  • Vydáno13. května 2022
Budoucnost je nejistá, říká Státní fond kinematografie, přesto se u nás opět zahraniční filmy a seriály natáčejí ve velkém. Jen během posledních měsíců to byla druhá řada rozsáhlého seriálu Nadace, film Vyproštění s Chrisem Hemsworthem, adaptace slavného románu E. M. Remarqua Na západní frontě klid anebo tradiční produktové spoty americké společnosti Apple.
Pandemie covidu sice citelně zasáhla do filmových rozpočtů i života českých biografů, přesto se ale točí dál. Objem peněz, které filmaři v Česku utratili, klesl zhruba o pětinu, nejdrtivěji se omezilo natáčení reklam. Přesto právě v Česku Apple natočil spot na nový iPhone SE. Kouzlo je skryté v detailu, a tak znalci odhalili třeba to, že midibus s typickými barvami Dopravního podniku hlavního města Prahy nemá zakryté evidenční číslo (kdyby vás to zajímalo, běžně jezdí na lince 116 mezi stanicemi Dejvická a Jenerálka) anebo že nápis ve tmě na budově v pozadí prozrazuje, že se natáčelo před budovou Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. Také úvodní scéna klipu na pátou generaci iPadu Air se odehrává v Praze – poznáte Kaizlovy sadyKarlíně?
 

Netflix na západní frontě

Apple není nicméně jedinou zahraniční společností, která v Česku ráda natáčí. Podle Asociace producentů v audiovizi jsou hlavními tahouny poptávky po filmařských kapacitách a službách maskérů, kostymérů, výrobců různých kulis a replik, pyrotechniků, zbrojířů, kaskadérů a dalších uměleckých a odborných profesí hlavně Amazon a Netflix. Ten si pro nejnovější adaptaci románu Na západní frontě klid, v němž Erich Maria Remarque brilantně popsal zkušenosti řadových vojáků z první světové války, vybral Prahu a její okolí, Roudnici nad Labem nebo Ralsko. S odhadovaným rozpočtem asi 20 milionů dolarů by mělo jít o jeden z nejdražších německých filmů, co byl kdy natočen.
 

Nadace a Nebezpečné známosti

Jen pár dní po uvedení první série oceňovaného seriálu Nadace / Foundation podle Isaaca Asimova oznámila Apple TV+ natáčení druhé řady. První série se točila v Irsku a na Kanárských ostrovech, druhou řadu začala společnost Skydance natáčet na jaře 2022 v Česku. Práci umožnily české filmové pobídky, které filmařům dovolují získat zpět část prokazatelně utracených nákladů.

V Praze, na Točníku a zámku Kačina se natáčel horor The Cello, v němž si zahrál Jeremy Irons. Zámky Ploskovice a Libochovice, klášter v Doksanech a zámekRoudnici nad Labem se zase proměnily v kulisy seriálu, natočeného na motivy románu Nebezpečné známosti od francouzského autora Choderlose de Laclos; čeští diváci příběh znají z filmu Valmont Miloše Formana. V Ústeckém kraji se točila i třetí řada německého seriálu Ponorka nebo německá pohádka Trpasličí nos, města Most, Litoměřice, Žatec a další možná poznáte ve scénách osmidílného thrilleru Extinction / Zánik, natáčeného britským televizním kanálem Sky.
 

Nosferatu se vrací

Upírské klasice Nosferatu je v roce 2022 rovných sto let, a výročí oslaví novou adaptací známého hororu. Režírovat ji bude Robert Eggers, a to s Anyou Taylor-Joy v hlavní roli, herečkou známou z Dámského gambitu. Původní klasický film z roku 1922 se natáčel mimo jiné na Slovensku ve Vrátné dolině a Dolném Kubíně, jako transylvánské sídlo zubatého hraběte se představil Oravský hrad. Tentokrát se mělo natáčet v Rumunsku, ovšem kvůli nedostatečné výši tamního rozpočtu na pobídky se nakonec projekt přesunul k nám. Natáčet by se mělo v létě 2022.
 

Zájem o Vyproštění, Výsluní a Chrise Hemswortha

O natáčení slavných filmů a seriálů píšeme na portálu Kudy z nudy pravidelně. Lákali jsme vás třeba na fantasy seriál Carnival Row, kdy při natáčení dvou sérií společnost Amazon v Česku utratila přes tři miliardy korun. Amazon tu rovněž natáčel další řadu akčního seriálu Hanna, velký poprask vyvolalo natáčení spotu pro výrobce kultovního nápoje Red Bull, v němž formule 1 projížděla historickým centrem Prahy a po Karlově mostě.

To mnohem větší klid pro práci měli filmaři při natáčení pokračování filmu Vyproštění / Extraction: původně se měl natáčet v Austrálii, ale nakonec kvůli přísným protipandemickým opatřením vyhrálo Česko. Točilo se v Mladé Boleslavi, Litoměřicích, Terezíně a odlehlých částech Krušných hor, kde se o dění kolem filmu nikdo příliš nezajímal. Vše ale změnilo video z jízdy na vlaku u Vejprt, které na Instagramu zveřejnil herec Chris Hemsworth. O dotáčkách, které probíhaly v březnu 2022 u obce Výsluní na Chomutovsku, už věděl kdekdo – a tak si jen připomeňme, že zdejší kostel sv. Václava se podobně jako Pravčická brána nebo Dolský mlýn už dřív objevil ve velkolepé fantasy sérii The Wheel of Time / Kolo časuRosamund Pike v hlavní roli. Natáčely se tu i filmy Rok ďábla, Zapomenuté světlo, Jindřich IV. a seriál Borgiové.
 

Víte, že…?

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2023

24.10.
29.10.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2023

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24. – 29. října 2023. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Patříte mezi milovníky filmových pohádek nebo české filmové klasiky? Ve Středočeském kraji si určitě vyberete: pojďte se podívat třeba do skanzenu v Kouřimi, kde se natáčely pohádky Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou nebo Tajemství staré bambitky, anebo do Kerska, pitoreskní lesní osady v Polabí kousek od Nymburka, které znáte jako dějiště filmu a Hrabalova románu Slavnosti sněženek.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Kulisou pohádek Obušku, z pytle ven!, Jak se budí princezny či Anděl Páně 2 se stal kraj Vysočina. Malebnou krajinu si oblíbili filmaři z Česka i zahraničí a vznikla tu řada známých filmů. Připomeňme třeba pivovar Dalešice a hrabalovské Postřižiny, Telč a film Až přijde kocour, Všechny dobré rodáky nebo seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se natáčel ve sklářské huti v Tasicích.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

První naučná filmová stezka v Bechyni

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Další aktuality

25 tipů pro filmové fanoušky

Milujete film? Nechte se unést svou vášní a vyberte si některou z aktivit nebo akcí, které jsou s filmem svázané. Ať už navštívíte místa s natáčením slavných filmů spojená, rodiště známých herců nebo si koupíte lístky na filmový festival, snese se na vás odraz hvězdné filmové slávy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 27. až 28. května 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější mužská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější jména pro kluky, chlapce a muže? Která dříve oblíbená jména pro miminka mizí a která jsou naopak v kurzu? Jak na tom jsou Jan, Tomáš, Martin, Jakub a Lukáš, a která jména se objevují nejčastěji?
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2023

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice

Evropské fondy pomáhají realizovat malé i velké projekty po celé České republice. Zajímá vás, kde konkrétně fondy EU pomohly ve vašem regionu? Ministerstvo pro místní rozvoj pravidelně pořádá akce, kde se s úspěšnými projekty můžete seznámit.
Zážitky

Tipy kam s českou flotilou po řekách, přehradách a rybnících

Česko sice není námořní velmoc, ale kdyby se shromáždily všechny parníky, parníčky, hausbóty a plavidla všeho druhu, která rok co rok brázdí hladiny našich řek a přehrad, vznikla by velkolepá flotila. Portál Kudy z nudy pro vás zmapoval nejznámější místa, kde se plaví jednotlivé lodě.
Zážitky

Za méně peněz víc muziky aneb kde s jedním vstupným uvidíte víc?

Vzpomínáte na profesora Zelí z povídky Miloslava Šimka a Jiřího Grossmana Exkurze do zoo a jeho vychytralou poznámku „Nechci slevu zadarmo“? Okřídlenou větou jsme se na portálu Kudy z nudy nechali vést při mapování míst, kde vám nabídnou nejrůznější zvýhodněné vstupenky.
Zážitky

Za devatero horami a devatero řekami... aneb devět pohádkových výstav pro děti

Milovníci pohádek si letos mohou vybírat z bohaté nabídky expozic, hravých výstav a pohádkových festivalů. Na Brněnském výstavišti čekají malé i velké návštěvníky Šmoulové, kteří si zde postavili šmoulí vesnici i kouzelný les. Do světa fantazie se přenesete také na Chvalském zámku, kde se právě nachází putovní Imaginárium anebo v jihočeské Bechyni, kde se otevřel rozsáhlý svět skřítků a víl. Kdo touží po setkání s princeznami, může se vypravit do Dětenic nebo na zámek Ratibořice. Popelka na vás pak čeká na hradě Švihově.
Zážitky