Úvod > Aktuality > A zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?
A zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

A zase se točí: jaké filmy a seriály se právě nyní natáčejí v České republice?

  • Vydáno13. května 2022
Budoucnost je nejistá, říká Státní fond kinematografie, přesto se u nás opět zahraniční filmy a seriály natáčejí ve velkém. Jen během posledních měsíců to byla druhá řada rozsáhlého seriálu Nadace, film Vyproštění s Chrisem Hemsworthem, adaptace slavného románu E. M. Remarqua Na západní frontě klid anebo tradiční produktové spoty americké společnosti Apple.
Pandemie covidu sice citelně zasáhla do filmových rozpočtů i života českých biografů, přesto se ale točí dál. Objem peněz, které filmaři v Česku utratili, klesl zhruba o pětinu, nejdrtivěji se omezilo natáčení reklam. Přesto právě v Česku Apple natočil spot na nový iPhone SE. Kouzlo je skryté v detailu, a tak znalci odhalili třeba to, že midibus s typickými barvami Dopravního podniku hlavního města Prahy nemá zakryté evidenční číslo (kdyby vás to zajímalo, běžně jezdí na lince 116 mezi stanicemi Dejvická a Jenerálka) anebo že nápis ve tmě na budově v pozadí prozrazuje, že se natáčelo před budovou Národní technické knihovny v pražských Dejvicích. Také úvodní scéna klipu na pátou generaci iPadu Air se odehrává v Praze – poznáte Kaizlovy sadyKarlíně?
 

Netflix na západní frontě

Apple není nicméně jedinou zahraniční společností, která v Česku ráda natáčí. Podle Asociace producentů v audiovizi jsou hlavními tahouny poptávky po filmařských kapacitách a službách maskérů, kostymérů, výrobců různých kulis a replik, pyrotechniků, zbrojířů, kaskadérů a dalších uměleckých a odborných profesí hlavně Amazon a Netflix. Ten si pro nejnovější adaptaci románu Na západní frontě klid, v němž Erich Maria Remarque brilantně popsal zkušenosti řadových vojáků z první světové války, vybral Prahu a její okolí, Roudnici nad Labem nebo Ralsko. S odhadovaným rozpočtem asi 20 milionů dolarů by mělo jít o jeden z nejdražších německých filmů, co byl kdy natočen.
 

Nadace a Nebezpečné známosti

Jen pár dní po uvedení první série oceňovaného seriálu Nadace / Foundation podle Isaaca Asimova oznámila Apple TV+ natáčení druhé řady. První série se točila v Irsku a na Kanárských ostrovech, druhou řadu začala společnost Skydance natáčet na jaře 2022 v Česku. Práci umožnily české filmové pobídky, které filmařům dovolují získat zpět část prokazatelně utracených nákladů.

V Praze, na Točníku a zámku Kačina se natáčel horor The Cello, v němž si zahrál Jeremy Irons. Zámky Ploskovice a Libochovice, klášter v Doksanech a zámekRoudnici nad Labem se zase proměnily v kulisy seriálu, natočeného na motivy románu Nebezpečné známosti od francouzského autora Choderlose de Laclos; čeští diváci příběh znají z filmu Valmont Miloše Formana. V Ústeckém kraji se točila i třetí řada německého seriálu Ponorka nebo německá pohádka Trpasličí nos, města Most, Litoměřice, Žatec a další možná poznáte ve scénách osmidílného thrilleru Extinction / Zánik, natáčeného britským televizním kanálem Sky.
 

Nosferatu se vrací

Upírské klasice Nosferatu je v roce 2022 rovných sto let, a výročí oslaví novou adaptací známého hororu. Režírovat ji bude Robert Eggers, a to s Anyou Taylor-Joy v hlavní roli, herečkou známou z Dámského gambitu. Původní klasický film z roku 1922 se natáčel mimo jiné na Slovensku ve Vrátné dolině a Dolném Kubíně, jako transylvánské sídlo zubatého hraběte se představil Oravský hrad. Tentokrát se mělo natáčet v Rumunsku, ovšem kvůli nedostatečné výši tamního rozpočtu na pobídky se nakonec projekt přesunul k nám. Natáčet by se mělo v létě 2022.
 

Zájem o Vyproštění, Výsluní a Chrise Hemswortha

O natáčení slavných filmů a seriálů píšeme na portálu Kudy z nudy pravidelně. Lákali jsme vás třeba na fantasy seriál Carnival Row, kdy při natáčení dvou sérií společnost Amazon v Česku utratila přes tři miliardy korun. Amazon tu rovněž natáčel další řadu akčního seriálu Hanna, velký poprask vyvolalo natáčení spotu pro výrobce kultovního nápoje Red Bull, v němž formule 1 projížděla historickým centrem Prahy a po Karlově mostě.

To mnohem větší klid pro práci měli filmaři při natáčení pokračování filmu Vyproštění / Extraction: původně se měl natáčet v Austrálii, ale nakonec kvůli přísným protipandemickým opatřením vyhrálo Česko. Točilo se v Mladé Boleslavi, Litoměřicích, Terezíně a odlehlých částech Krušných hor, kde se o dění kolem filmu nikdo příliš nezajímal. Vše ale změnilo video z jízdy na vlaku u Vejprt, které na Instagramu zveřejnil herec Chris Hemsworth. O dotáčkách, které probíhaly v březnu 2022 u obce Výsluní na Chomutovsku, už věděl kdekdo – a tak si jen připomeňme, že zdejší kostel sv. Václava se podobně jako Pravčická brána nebo Dolský mlýn už dřív objevil ve velkolepé fantasy sérii The Wheel of Time / Kolo časuRosamund Pike v hlavní roli. Natáčely se tu i filmy Rok ďábla, Zapomenuté světlo, Jindřich IV. a seriál Borgiové.
 

Víte, že…?

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2022

25.10.
30.10.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2022

26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Pohádková a filmová putování po středních Čechách

Putování po místech, kde se natáčely pohádky a filmy, patří k velmi oblíbeným cestovatelským zážitkům. Střední Čechy mají na poli filmové turistiky mnoho co nabídnout – natáčelo se v malebných městečkách, na zámcích i ve skanzenech či v přírodních lokalitách. Pojďte si připomenout některé z nich, které se objevily ve známých snímcích. Vyberou si milovníci pohádek i klasických českých filmů.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

V kraji Krušných hor a slavných českých lázní se točí snímky nejrůznějšího rázu, především pak detektivní příběhy a dramatické filmy z pohraničí. Pojďte si připomenout, v kterých českých i světových filmech poznáte Karlovy Vary, Mariánské Lázně, město Loket anebo drsnou krajinu Krušných hor v čele s Božím Darem nebo Přebuzí.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Severozápadní Čechy jsou krajem neuvěřitelných rozmanitostí a kontrastů. Nabízí romantické kulisy Národního parku České Švýcarsko, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, syrové krásy Krušných hor, údolí největší české řeky Labe s vinicemi, hrady, zámky i bizarní lokace hnědouhelných dolů s měsíční krajinou v Podkrušnohoří. Sjíždí se sem filmové a televizní štáby k natáčení filmů i seriálů, a výjimkou nejsou ani zahraniční produkce.

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Svérázná Vysočina je krajem oblých kopců, hlubokých lesů, květnatých luk, rybníků a potoků Najdete tu také celou řadu historických měst, hradů, zámků a pozoruhodných míst, z nichž tři jsou zapsána v seznamu UNESCO. Filmaři z Česka i zahraničí mají Vysočinu v oblibě a ani byste možná neřekli, kolik známých filmů tu bylo natočeno. Namátkou připomeňme Postřižiny, Všechny dobré rodáky, Dobří holubi se vracejí nebo pohádky Čert ví, proč a Anděl Páně 2.

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Loni se v Česku dotočila druhá řada a nedávno společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

#světovéČesko a Cesta do pravěku s Karlem Zemanem: nejznámější česká sci-fi

Film, v němž hlavní role hrají mamuti, trilobiti a brontosauři, kde se objevují všeho všudy čtyři herci, a který je podle serveru Kinobox nejlepším českým sci-fi filmem všech dob se jmenuje Cesta do pravěku. V roce 1955 ho natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman a o čtyřicet let později inspiroval Stevena Spielberga, režiséra filmu Jurský Park.

O Česko se perou zahraniční filmové štáby: kde se natáčely nejslavnější filmy?

O Česko se perou zahraniční filmové štáby: kde se natáčely nejslavnější filmy?

V Česku se natáčela řada slavných zahraničních filmů i seriálů. Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými místy filmových štábů, kde se natáčelo v poslední době anebo kde se natáčí právě teď. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

#světovéČesko a zlatá éra Barrandova: továrna na sny aneb evropský Hollywood nad Prahou

Barrandovská filmová studia se začala stavět v roce 1931 a už o dva roky později byl na světě první „barrandovský“ film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici, natočil ho režisér Svatopluk Innemann a odstartoval úžasný příběh filmových ateliérů, které už bezmála sto let do Prahy lákají filmaře z celého světa. Vítejte v evropském Hollywoodu!

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

První naučná filmová stezka v Bechyni

První naučná filmová stezka v Bechyni

V jihočeské Bechyni vznikla první regionální naučná filmová stezka, která představuje místa, kde se natáčely známé české filmy, jako je například Metráček, Zlatí úhoři nebo Kameňák.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.