Úvod > Aktuality > 720. narozeniny oslaví Sedlčany městskými slavnostmi
Mestské slavnosti Rosa v Sedlcanech
"> Mestské slavnosti Rosa v Sedlcanech
Kultura

720. narozeniny oslaví Sedlčany městskými slavnostmi

  • Vydáno12. června 2014
Město Sedlčany vzniklo před 720 lety, 20.- 21. června na počest tohoto výročí pořádají Sedlčanští městské slavnosti Rosa navazující na tradice slavnosti náboženského charakteru, která se konala se každý rok o svátcích velikonočních. Důvodem této oslavy bylo údajné vítězství nad Janem Žižkou v roce 1420.

Hlavní program bude na náměstí T.G. Masaryka a ostatní doprovodné akce, divadelní vystoupení v Kulturním domě. Na náměstí bude k vidění přehlídka historických vozidel, vystoupí i zpěvák Michal Hrůza. Součástí oslav jsou i závody dračích lodí na Sedlčanské přehradě a dechový koncert v areálu u Chovatelů. Vstup na všechny akce je zdarma.

Podle pověsti se prý Žižka rozhodl, že přepadne v noci před velikonočními svátky Sedlčany – věrné katolické církvi a vyslal posla do Benešova, aby také benešovští měšťané se svým vojskem táhli k Sedlčanům a v určenou hodinu spolu s ním na město zaútočili.

Posel však zabloudil, místo do Benešova přišel právě do Sedlčan, kde v domnění, že je na správném místě, vyřídil své poselství. Tak zamýšlenou akci prozradil. Sedlčanští se mohli na útok připravit a bitce u opevněného kostela sv. Martina „za ranní rosy“ Žižku porazili. Zabití husité byli pak uloženi vedle hřbitova do společného hrobu, nad nímž je dosud kamenný kříž s letopočtem 1728.

Slavnost Rosa byla zakázána roku 1789 zákrokem děkana Antonína Tischlera, protože se prý při ní konaly výtržnosti a bylo pochybné oslavovat vítězství nad Žižkou, který nikde porážky neutrpěl. Tradice městských slavností Rosa byla obnovena v roce 1990.

Sedlčany – město obklopené balvany, skalkami a skálami

Sedlčany – město obklopené balvany, skalkami a skálami

Město Sedlčany leží ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Městské muzeum Sedlčany

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska na Sedlčansku

Rozhledna Veselý vrch u Mokrska na Sedlčansku

Rozhlédněte se z Veselého vrchu nad Mokrskem – uvidíte vrchny Českého středohoří, Brdy, Vltavské údolí s vodní nádrží Slapy a při ideální viditelnosti dokonce i alpské štíty, Krkonoše nebo Šumavu.