Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.
Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.
Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.
Biotop Lhotka nabízí návštěvníkům koupací jezero o rozloze 5 570 m² ve tvaru nepravidelného oválu s hloubkou v plavecké části až 3,25 m a v neplavecké části do 1 m. Dále jsou návštěvníkům k dispozici šatny, sprchy, WC, klubovna, stánek s občerstvením.
V Třešti na Jihlavsku najdete nové přírodní koupaliště. Jde o přírodní biotop, do vody se nesypou chemikálie. Voda je čištěna pouze protékáním částí s pískem a rostlinami.
Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.
Největší český přírodní biotop Kotynka najdete v Dobřanech, asi 10 km od Plzně. Je unikátní biologickým čištěním vody pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami a bez chemických úprav. Koupat se zde mohou i alergici.
První veřejný koupací biotop svého druhu v ČR. Plavecká část je hluboká, v další části je umístěno dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Ke vstupu do vodní plochy slouží dřevěná mola a schůdky z kamenných desek.
Areál přírodního koupacího biotopu Brno-jih se nachází na území městské části Brno-jih. Zájmová oblast leží v blízkosti řeky Svratky, na jejím pravém břehu, ve vzdálenosti přibližně 65 m.
V Blovicích na Plzeňsku najdete sportovně-relaxační areál s přírodním biotopem včetně příslušného zázemí. Díky přírodní filtraci vody se zde nepoužívají chemická čistidla a koupání je tak vhodné i pro alergiky.
V Jincích na Příbramsku najdete koupaliště ve formě vodního biotopu. Specialisté do vody umístili vybrané rostliny, které vodu samy čistí. Není tedy nutné přidávat do ní chemikálie, což ocení zejména ti, kteří se v chlorované vodě nemohou koupat.
Biotop se nachází v místě bývalého umělého koupaliště v Bohuslavicích u Kyjova, v jihovýchodní části obce. Základem biotopu je vyvážený přírodní systém, který využívá biologické funkce rostlin k přirozenému čištění vody bez přidání chemických a desinfekčních přípravků.
Koupaliště Lazna v Borovanech, ve kterém se voda čistí pomocí speciálních lagun, je jediné svého druhu v Jihočeském kraji. Díky zcela přírodnímu čištění je zde koupání vhodné i pro alergiky.
Biotopové koupaliště v Radotíně tvoří umělá vodní nádrž s přírodním vzhledem, která se čistí biologicky – bez chemie, pouze pomocí rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání je vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi, ale i pro alergiky, kterým by chlór v klasickém koupališti vadil.
Koupací sezóna přírodního koupaliště probíká od začátku července do konce srpna, za příznivých podmínek až do září. Kromě koupání jde zde také k dispozici venkovní fitness hřiště, tenisové kurty, zámecký park nebo dětské hřiště.
Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.
Koupací biotop Prostřední Bečva, ležící v Beskydech, je koupaliště, které nepotřebuje žádnou chemii. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami.
Koupací biotop se nachází v areálu westernového městečka Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem. K čistění vody se nepoužívají chemické přípravky, ale k odstraňování nežádoucích látek dochází pomocí přirozených biologických procesů působením mikroorganismů a vodních rostlin.
Přijďte si do Litovle vyzkoušet výjimečnou kombinaci přírodního koupání a bazénu se zdravou vodou bez chemie čištěnou speciálními rostlinami. Čeká vás zde voda teplá až 27 stupňů, prvky jako v malém aquaparku a nové sociální zázemí.
Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí příjemné koupání.
Zejména v letních měsících je oblíbeným odpočinkovým a rekreačním místem vodní nádrž Matylda, nalézající se na severním okraji města Mostu. Jezero leží pod dvěma mosteckými vrchy, Hněvínem a Širákem, poblíž městské části Souš. Vodní nádrž vznikla zatopením bývalého povrchového dolu Vrbenský.
V létě je lákadlem pro všechny návštěvníky z Chomutova, celé České republiky a pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.
Přírodní koupací biotop v Hlinsku vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny. Kolem biotopu jsou pláže, hřiště i atrakce pro děti.
Přijďte se podívat do zatopeného kamenolomu, který dnes slouží ke koupání a potápění. Voda je nádherně čistá, pláže jsou travnaté i písčité. V areálu je možnost občerstvení. Nejen děti budou nadšené z pozorovací podvodní kabiny, odkud mohou pozorovat život ve vodě.
Velké přírodní koupaliště ležící nedaleko Litovle – mezi Lhotou nad Moravou a Náklem vzniklo na místě těžby štěrkopísku. Zatopená část má rozlohu asi 100 hektarů a je hluboká až 25 metrů.
Údolní nádrž Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehradou v povodí Lužické Nisy. Proti její výstavbě, roku 1906, místní občané nejdříve bojovali, ale dnes jsou rádi, že zde je a že si zde mohou užívat v letních obdobích koupání, sportování a relaxaci, v zimě zase bruslení.
Nedaleko Konstantinových lázní na Hradišťském vrchu se nachází lom Okrouhlák, jehož tvar připomíná obří otisk tlapy psa. Lom je veřejnosti přístupný.
Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.
Zatopený lom v obci Výkleky nedaleko Olomouce láká k letnímu koupání. Voda zde bývá čistá a průzračná, povoleno je zde také potápění.
Koupaliště Jezero Poděbrady je přírodní areál u vytěženého pískového povrchového dolu. Areál se nachází skoro v centru a patří k němu parkoviště pro cca 150 vozů. V areálu se nachází přírodní nudistická pláž, sociální zařízení, sprchy, 5 barů s občersvením a pitím.
Velký zatopený lom v Podlesí nedaleko obce Sadov je vyhlášenou odpočinkovou lokalitou.
Obec na Prostějovsku otevřela zmodernizované přírodní koupaliště. Alergici se tak zde nemusí obávat chemicky upravené vody.
Pokud hledáte na Pelhřimovsku pěkné koupání, zkuste zatopený kamenolom v Horní Cerekvi, který se nachází za okrajem městečka – po pravé straně silnice směrem na Telč. Zatopen byl po ukončení těžebních prací kolem roku 1980 a nabízí jednu z nejčistších vod na koupání na Vysočině.
Lom U Mariánské mlýna, též nazývaný Na Janičově vrchu, je opuštěný a zatopený vápencový lom u obce Mikulov na Moravě za Svatým kopečkem, v chráněné krajinné oblasti Pálava.
Koupaliště Všejany nedaleko Milovic nabízí koupání, další vodní sporty, ale i relaxaci. Koupaliště je umístěno na okraji obce. Areál má příjemný přírodní charakter s dostatkem zelených ploch.
Bývalý lom na kaolin nedaleko vesničky Jimlíkov je oblíbeným místem ke koupání, které se zde toleruje na vlastní nebezpečí.
Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.
Nové přírodní koupaliště v létě 2017 otevřeli v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu vybudovali přírodní biotop.
Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.
V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.
Koupaliště Divoká Šárka v Šáreckém údolí je nejklidnějším pražským koupalištěm. Údolí tvoří vysoké skály mezi nimiž protéká Šárecký potok, který vás dovede až sem. Autem se až ke koupališti nelze dostat, je třeba jít asi 10 minut pěšky.
Na severozápad od Telče leží městečko Mrákotín a u něho zalesněný vršek Babí hora. Lomy se nacházejí poblíž vesnice Horní Bolíkov směrem od města Studená na Telč. Jsou zde celkem tři lomy, z nichž ve dvou stále probíhá těžba.
Jeden z dominantních a často navštěvovaných lesních lomů v Černé Vodě, jehož hlavní zvláštností je naříznutá vysoká kolmá stěna, podle níž vždy lehce odlišíte tento lom od ostatních.
Skupina menších žulových lůmků, které najdete severně od obce Nečín tvoří romantická zákoutí, která již zvábila nejednoho filmaře. Nechází se zde lom Špic s lekníny, Jiraska nebo největší z nečínských lomů – Vančátka.
Koupaliště ve volné přírodě, se nachází přímo v městské čtvrti Karlových Varů Rybáře. Desetihektarová přírodní nádrž má písčité a travnaté pláže s pozvolným vstupem do vody. Z hráze nádrže si můžete i zaskákat.
Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.
Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.
V obci Bantice najdete koupací biotop – přírodní koupaliště bez chemie s víceúčelovým hřištěm i občerstvením nabízí výborné koupání s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin.
Nejznámějším rybníkem ve Ždárských vrších je Velké Dářko. Kromě rekreačních objektů a kempů tu najdete i jachting klub. Můžete si půjčit a vyzkoušet jak jachty, windsurfing nebo loďky. Velké Dářko je se svojí rozlohou 206 ha největší rybník na Českomoravské Vrchovině i v kraji Vysočina.
Přírodní památka Kurovický lom se nachází 1,5 km jižně od obce Kurovice, západně od vrchu Křemenná (315 m n. m.), na pomezí Hornomoravského úvalu a Hostýnských vrchů. Za horkých letních dnů si zde užijete nádherné koupání.
Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.
Přírodní koupací biotop, koupaliště bez chemie, se ve Voticích nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky.
V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba elektrické energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci.
Přírodní koupaliště Varvažov najdete při cestě z Ústí nad Labem na Telnici. Jde o bývalý zatopený lom. Nachází se zde zelení obklopená písečná pláž s pozvolným vstupem do vody.
Lomu se říká také Brankopy a najdete ho nedaleko Vápenné v Rychlebských horách. Krásný romantický lom se nachází téměř v samém vršku kopce Žulový vrch (dříve Brankope – 718 m.n.m.).
Zatopený břidlicový lom u obce Svobodné Heřmanice na Opavsku vyniká díky neuvěřitelně čisté vodě a hloubce, kterou ocení zejména potápěči. Pod hladinou na ně navíc čekají četné artefakty, připomínající dávnou těžbu a další předměty, které sem potápěči umístili pro zpestření ponorů.
Necelé dva kilometry na východ od Trhové Kamenice se zvedá Kamenný vrch o nadmořské výšce 587 metrů. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula, teď nabízí příjemnou možnost koupání, na své si zde přijdou také potápěči a milovníci skoků do vody.
Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.
Přírodní koupaliště Stříbrné jezero je známé také pod názvem Sádrák. Nachází se v okrajové části města Opava-Kateřinky za levým břehem řeky Opavy.
Zatopený lom, který byl ve třicátých letech 20. století přebudován na přírodní koupaliště, je ideálním místem pro ty, kteří nemají rádi klasické bazény.
Lom v Hřiměždicích využívali dříve armádní potápěči, dnes je zde oblíbené rekreační místo, kde můžete skákat do vody z výšky až deseti metrů nebo se slunit na molu.
Dny strávené na břehu jezera Kristýna v krásném prostředí mladého lesa a písečných pláží jistě prožijete v příjemné pohodě. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou. Díky tomu se voda v létě nekazí.
Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře.
Okolí nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat k blízkým Beskydám nebo navštívit rekreační středisko na Žermanické přehradě.
Přehrada Hracholusky stojí na řece Mži přibližně 20 km západně nad Plzní. Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v roce 1964 a zaplavením malebného údolí řeky Mže.
Letní koupaliště Kdyně Hájovna se nachází za městem. Na úpatí impozantního vrchu Koráb (773 m n.m.) s rozhlednou a výletní restaurací. V blízkosti koupaliště se nachází parkoviště, autokempink a občerstvení. V areálu koupaliště je rozsáhlá travnatá pláž.
Rekreační areál v původním historickém zemědělském dvoře s přírodním koupacím biotopem, restaurací, penzionem a kempem s chatkami.
Přírodní koupaliště v Ostrožské Nové Vsi je ideálním místem pro odpočinek u vody. Nabízí klid, soukromí, čerstvý vzduch a krásnou vodu.
Přírodní koupaliště s výhledem na Krušné hory v chatové osadě Velký Rybník, která se nachází asi 2km od obce Hroznětín. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do vody. Spokojení budou plavci i rybáři, kterým rybník poskytuje dobré podmínky pro lov.
Jedna z největších a nejstarších plováren v ČR (založena r. 1933). Svým návštěvníkům nabízí tobogán, skokanský můstek, skluzavku. Ke sportovnímu vyžití je zde plážový volejbal, stolní tenis a nohejbal.
Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích nabízí koupaliště pro sportovní vyžití. Jedná se o bývalý štěrkopískový lom, který vznikl ve 40. a 50. letech minulého století.
Romantiku jako z rozmarného léta zažijete na letní plovárně ve Volyni. Atmosféra i vybavení stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.
Areál bývalé plovárny v Laškově na Prostějovsku je přebudován na přírodní biotop, který slouží také ke koupání.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?