ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… Turínském plátně
Památky

7 věcí, které nevíte o… Turínském plátně

Poslechněte si audio verzi článku
Tkaninu, do níž údajně zabalili Kristovo tělo krátce po ukřižování, křesťané považují za vzácnou relikvii Ježíšova pohřbu. Pro vědce je to lněný kus textilie, který lze změřit, zvážit a rozebrat až na jednotlivé nitky, ale pravdu o jeho původu se stejně nejspíš nikdy nedozvíme. Turínské plátno zkrátka dál bude obestřeno řadou legend a pověstí.
Příběh plátna začíná u Josefa z Arimatie, který po Ježíšově ukřižování požádal Piláta o jeho tělo. Zatímco Josef koupil plátno, Nikodém sehnal aloe a myrhu, a to v množství odpovídajícím balzamování králů. Mrtvého spustili z kříže, tělo zabalili do obvazů spolu s vonnými oleji, obalili plátnem a uložili do hrobky ve skále. A pak se začaly dít věci.



Jak se ale látka dostala z Jeruzaléma do italského Turína? Jde o autentický předmět nebo podvrh? Z řady kopií, které vznikly a kolují po světě, skončilo jedno z Turínských pláten i u nás: uvidíte je při prohlídce Broumovského kláštera.
 

1. Historie turínského plátna

Turínské plátno prý bylo brzy po Ježíšově smrti převezeno z Jeruzaléma do Edessy a poté do Konstantinopole, kde během čtvrté křížové výpravy v letech 1203–1204 jeho stopa mizí. Pravděpodobně je ale křižáci dokázali převézt do Francie, protože v roce 1353 se objevilo v městečku Lirey. V roce 1532 při rozsáhlém požáru v Chambéry bylo málem zničeno; dodnes na něm jsou patrné ohořelé části a řada tmavých míst, při opravě na něj také bylo umístěno několik záplat.

Označení Turínské plátno, italsky Sindone di Torino se pro relikvii začalo používat až po roce 1578, kdy je italský šlechtický rod Savojských převezl do severní Itálie. V roce 1983 ho bývalý král Umberto II. odkázal papeži Janu Pavlovi II. Dnes je relikvie umístěna v turínské katedrále sv. Jana Křtitele na Piazza San Giovanni, v poslední kapli vlevo pod královskou tribunou. Plátno není vystaveno veřejně, je ukryté v ochranném pouzdře a vyjímá se jen při zvláštních příležitostech. Strach o jeho osud je na místě: v roce 1997 jen náhodou uniklo zničení a z hořící katedrály je zachránili hasiči.
 

2. Padělek, podvrh a falzifikát?

Během stovek let od jeho zázračného znovuobjevení v roce 1353 Turínské plátno řada biskupů a dalších prelátů odmítla a označila za padělek, podvrh či falzifikát, další ovšem jeho původu bezmezně věřili. Dnes sice církev netvrdí, že Turínské plátno je pravé, ale považuje jej za působivou připomínku Kristova utrpení. Turínský kardinál Severino Poletto v dubnu 2010 řekl, že rozhodnutí o původu plátna není na církvi, ale na vědě.
 

3. Moderní výzkum

Málokterá relikvie byla tak podrobně vědecky zkoumána jako Turínské plátno. Průzkum, do něhož se zapojily stovky nezávislých laboratoří z celého světa, přinesl překvapivé i očekávané výsledky. Nejpravděpodobnější je, že lněná textilie s nepatrným podílem bavlny, 436 centimetrů dlouhá, 110 centimetrů široká a vážící 1420 gramů, byla vyrobena někdy mezi lety 1260 a 1390. Jenže tu je řada drobností, které by středověký padělatel nedokázal napodobit ani vzdáleně: například technologie tkaní použitá na zmíněném pruhu látky se používala jen v poměrně krátkém období na začátku našeho letopočtu.

325-05-shutterstock-537847555-1.jpg

Rozbor pylových částic zase v látce odhalil stopy 48 rostlin, z nichž většina roste pouze v Palestině a jejich kombinace je obvyklá pro období března a dubna. Na tváři se nacházejí stopy octa (římský voják dal umírajícímu Ježíši napít z houby nasáklé kyselou tekutinou), mince v očních důlcích pocházejí z příslušného období a před několika lety dokonce italští vědci objevili na Turínském plátně zbytky látek, které se obvykle objevují v tělech umučených lidí nebo těch, kteří za sebou mají hluboký nervový šok. Místo odpovědí se tak objevují další a další otázky.
 

4. První fotografie

Otisk postavy na tkanině sépiové barvy přesně odpovídá anatomii muže s plnovousem a trnovou korunou, s rukama složenýma v klíně a s krvavými skvrnami na zápěstích, chodidlech a boku (kde podle Bible Ježíše na kříži kopím probodl římský voják Longinus). Otisk postavy vyvolává další otázky: postava ve skutečnosti není na plátně otištěna, jde spíš o projekci, která připomíná negativ.

Zasahuje jen tenkou vrstvu plátna o tloušťce v řádu desetin milimetru a mnohem zřetelněji než při pouhém pohledu vystoupí při vyfotografování na černobílém negativu. To se ukázalo už v roce 1898, kdy při vystavení plátna v turínské katedrále Ital Secondo Pia pořídil jeho první fotografii. Tehdy také začala dlouhá cesta objevování tajemství Turínského plátna s využitím vědy a techniky.
 

5. Dvaapadesát Turínských pláten

Pravost Turínského plátna dosud nebyla definitivně vyvrácena anebo naopak uspokojivě potvrzena. Ať už ale je plátno originálem nebo precizně vyrobeným středověkým padělkem, pokud je někde spatříte pečlivě vypnuté v rámu a vystavené zrakům veřejnosti, téměř se stoprocentní jistotou jde o jednu z kopií. Je jich víc, než byste zřejmě čekali: po celém světě je rozmístěno přinejmenším 52 různých exemplářů. Přibližně polovina je doplněna datem, kdy kopie vznikla, další provází autentizační listiny nebo jiné písemnosti.
 

6. Dary pro kláštery a krále

Právě četné kopie Turínského plátna vyvolávají tolik otazníků nad originálem, uloženým v Turíně: je jich zkrátka příliš mnoho. Repliky Turínského plátna vznikaly v italských dílnách zejména během 16. a 17. století. Savojští je obvykle dávali jako dary různým klášterům, církevním hodnostářům a svým příbuzným – a ti duplikáty považovali za skutečné relikvie kvůli blízkému původu s originálem.

Na dokumentech, které je provázejí a potvrzují jejich původ, lze číst prohlášení jako „kopie dokonale identická s originálem“ či „kopie získaná zázračně“. Tyto předměty si nezaslouží označení padělek či podvrh: svědčí pouze o dobré vůli zhotovitelů a dárců.
 

7. Turínské plátno v Broumově



Abyste viděli slavné plátno, nemusíte čekat na jednu z mála výstav, pořádaných v Turíně. Stačí se vypravit do Broumova, kde při prohlídce Broumovského kláštera uvidíte jednu z kopií Turínského plátna, jedinou ve střední Evropě. Byla objevena v roce 1999 v klášterním kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem Sancta Sindon v dřevěné schránce. Po rozvinutí pruhu plátna, které se rozměry prakticky shoduje s originálem, se objevila latinsky psaná autentika, průvodní listina. Z ní vyplývá, že plátno v roce 1651 daroval turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatovi u sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten ji ještě za svého života daroval broumovskému klášteru. V dokumentu je rovněž uvedeno, že kopie byla při slavnostním obřadu dotýkána s originálem, vyjmenovává slavné účastníky ceremonie a zaznamenává jména osob, které plátno z Itálie do Čech doručily. Broumovská kopie je obraz na lněném plátně s klasickou vazbou a obraz těla je namalován čtyřmi odstíny hnědavé barvy. Uprostřed pak je nápis EXTRACTVM AB ORIGINALI, vyňato z originálu.
Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Příběh nemravného opata, zastrčeného kláštera a jedné převzácné knihy z Broumova

Krajina na konci světa téměř na česko-polských hranicích, chráněná věncem stolových hor a skalních stěn – to je dnešní Broumovsko. Vraťte se v časech přesně o osm set let zpátky, do roku 1213. Právě tehdy daroval Přemysl Otakar I. broumovský výběžek benediktinům z Prahy-Břevnova.

Pouť po broumovských kostelech

Pouť po broumovských kostelech

Broumovsko je kouzelným krajem pískovcových skal a zapomenutých barokních památek. Mimořádný genius loci má zejména skupina zdejších kostelů, nádherně zasazených do okolní krajiny. Každý je malým architektonickým skvostem. Bohužel se na většině nemilosrdně podepsal zub času. V současnosti probíhá mohutná iniciativa na jejich záchranu, a tak se některé už začaly pomalu opravovat. Jeďte se podívat, jak znovu nabývají svou ztracenou krásu.

Výlet  do labyrintu skalních chodeb a za mumiemi vambereckých měšťanů

Výlet do labyrintu skalních chodeb a za mumiemi vambereckých měšťanů

Výlet do Kladského pomezí vás provede těmi nejkrásnějšími skalními městy, které se řadí k největším ve střední Evropě i nevšedními kouty broumovského kláštera, který ve svých sklepeních ukrývá 34 mumií!

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje Kultura

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.

Broumov

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Kopie turínského plátna, darovací listina a skříňka  jsou kulturní památkou

Kopie turínského plátna, darovací listina a skříňka jsou kulturní památkou

"Na světě existuje pouze čtyřicet kopií takzvaného Turínského plátna, do něhož byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Jedna z nich – jediná ve střední Evropě severně od Alp – je k vidění v broumovském klášteře. Počátkem listopadu byla zapsána na seznam kulturních památek ČR. "

Kopie Turínského plátna v broumovském klášteře – jediná historická kopie severně od Alp

Kopie Turínského plátna v broumovském klášteře – jediná historická kopie severně od Alp

V klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem byla v 90. letech minulého století objevena unikátní kopie Turínského plátna. Jedná se o malbu na lněné plátno čtyřmi odstíny hnědavé barvy (přírodní pigment). Uprostřed plátna je latinský text Extractum ab originali, což doslovně znamená "Vytaženo z originálu".

Další aktuality

Orlickými horami provází děti princezna Kačenka

Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Putování po Kačenčině pohádkové říši je hra, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor. Navíc v Deštném v Orlických horách vznikla pro děti speciální pohádková stezka, na které zažijí spolu s Kačenkou všelijaká dobrodružství. Stezka je každoročně v provozu od 1. května do 31. října.
8. září 2024 0:04
Zážitky, Královéhradecký kraj

Září v broumovském klášteře bude ve znamení burčákobraní a Podzimního trhu

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat pohodovou atmosféru sousedských trhů! Potkat se, popovídat si, relaxovat u hudby, ochutnat burčák nebo nakoupit regionální produkty na trhu… To budou hlavní cíle dvou tradičních zářijových akcí v broumovském klášteře: Klášterního Burčákobraní, které se bude konat v sobotu 7. září, a Podzimního trhu, který na nádvoří kláštera „vyroste“ v sobotu 21. září. Na obě akce je vstup zdarma. Návštěvníky čeká široká nabídka lokálních produktů.
5. září 2024 13:15
Zážitky, Královéhradecký kraj

V České Skalici se chystají Jiřinkové slavnosti

Každoročně v září se v České Skalici na Náchodsku konají Jiřinkové slavnosti, které mají tradici již od roku 1837. Do jejich programu neodmyslitelně patří výstava jiřinek v Muzeu Boženy Němcové ve dnech 6. až 8. září 2024. V areálu muzea a na maloskalické tvrzi můžete zhlédnout tisíce řezaných květů i výsadeb. Již dnes je v tomto památkově chráněném areálu vysazeno téměř 150 druhů jiřinek v počtu více než 1000 kusů.
3. září 2024 14:00
Životní styl, Královéhradecký kraj

Vydejte na Kuronské slavnosti do Náchoda

V sobotu 7. září 2024 se můžete do Náchoda vypravit na oblíbené Kuronské slavnosti. Je pro vás připraven celodenní bohatý kulturní program, který se na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona, odehraje v centru města Náchoda. Těšit se můžete na divadlo, hudbu, prodejní stánky i komentované prohlídky muzea.
2. září 2024 7:09
Zážitky, Královéhradecký kraj

Nevíte, kam na výlet an Hradecku? Vyzkoušejte Fajnpark u Chlumce nad Cidlinou

Užijte si skvělý den s dětmi při návštěvě zábavního parku, který nabízí atrakce pro malé i velké! Fajnpark nedaleko Chlumce nad Cidlinou láká na trampolíny, zvířátka, dinosaury nebo třeba autodráhu s Ufo Cars. Otevřeno je tu od dubna do konce října.
31. srpen 2024 10:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Festival Za poklady Broumovska pomalu končí, oblast stojí za návštěvu i po koncertech

Patnáctým koncertem v pořadí bude v sobotu 31. srpna 2024 ukončen 19. ročník mezinárodního festivalu Za poklady Broumovska. Koncert začíná od 18 hodin v broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na festival, ale i co dalšího můžete na Broumovsku zažít.
28. srpen 2024 12:15
Kultura, Královéhradecký kraj

Hořice v Podkrkonoší opět vzdají hold své regionální pochoutce – hořickým trubičkám!

Stalo se již tradicí, že náměstí Jiřího z Poděbrad ožívá ma přelomu srpna a září slavnostmi na počest hořických trubiček, vyhlášené pochoutce, které se v Hořicích připravují od roku 1812. Další ročník slavností je připraven na sobotu 31. srpna 2024 a těšit se můžete na pestrý program na pódiu, ale i na stánky prodejců. Přijďte si zamlsat, zasoutěžit a užít si příjemný den protkaný koncerty pod širým nebem!
27. srpen 2024 21:55
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
27. srpen 2024 8:00
Příroda, Královéhradecký kraj