Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Poslechněte si audio verzi článku
Chudý synek ze Slovácka, muž, který se ve zpolitizovaném procesu Hilsneriády zastal Leopolda Hilsnera, anebo Prezident Osvoboditel: tak známe prvního prezidenta samostatného Československa. Tomáš Garrigue Masaryk se v anketě Největší Čech umístil na druhém místě hned za králem a císařem Karlem IV. a hojně používaná přezdívka Tatíček Masaryk svědčí o tom, že ani dnes nám není lhostejný. Máte pocit, že o něm už víte úplně všechno? Vyvedeme vás z omylu!

1. Prezident a jeho dětství

Pozdější první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk pocházel z velmi skromných poměrů. Jeho rodiče pracovali na císařském velkostatku jako kuchařka a kočí, a rodina se často stěhovala po obcích kolem Hodonína; právě tam se 7. března 1850 Masaryk narodil. V Čapkových Hovorech s TGM Masaryk vzpomínal na své mládí s tím, že jeho vlastním domovem byly Čejkovice. Masarykovi se sem nastěhovali v roce 1856, dva roky bydleli v domku na panském dvoře, pak se nakrátko odstěhovali do Čejče a po necelém roce se zase do Čejkovic vrátili. Tady malý Tomáš chodil do školy, ministroval v místním kostele a s místními kluky prožíval báječná dobrodružství. Dnes po stopách jeho dětství vede turistická trasa.
 

2. Prezident a jeho sourozenci

Masarykovi měli pět dětí, Tomáš Garrigue Masaryk byl nejstarší. O dva roky mladší Martin (1852–1873) se v Hustopečích vyučil kupcem, ale byl odveden na vojnu a záhy zemřel. Druhý bratr Ludvík (1854–1914) se vyučil tiskařem, ale nakonec se věnoval jinému oboru: postupně provozoval moravskou vinárnu v Praze, hostinec v Brně a hotel v Portoroži na Istrii. Zemřel krátce před první světovou válkou. Pátým dítětem byla sestra Františka, která zemřela záhy po narození.
 

3. Prezident a jeho rodina

Byla to láska jako trám: když se TGM při studijním pobytu v Lipsku roku 1877 seznámil s Američankou Charlotte Garrigue, zamiloval se do ní prý na první pohled. Oběma bylo sedmadvacet, brzy se zasnoubili a po roce se vzali. Svatba se konala 15. března 1878 v New Yorku, jejich prvním společným domovem se stala Vídeň. Masaryk z úcty ke své ženě také přijal její jméno Garrigue. Postupně se jim narodilo pět dětí, Alice (1879–1966), Herbert (1880–1915), Jan (1886–1948), Eleanor (1890–1890) a Olga (1891–1978).
 

4. Prezident a jeho oblíbené jídlo

Skromné poměry se promítly i do jídelníčku prvního československého prezidenta: Tomáš Garrigue Masaryk měl rád prostá a jednoduchá jídla. Podle knihy První republika jedl jen třikrát denně. K snídani si dával topinku se zavařeninou nebo vajíčko naměkko, trochu ovoce a neslazený čaj, k obědu pak polévku, nejraději bílou, bramboračku nebo česnečku. Jako hlavní chod obvykle následoval kousek masa se zeleninou, škubánky, ryby z domácích vod, tedy kapr, štika, pstruh či candát, nebo brynzové halušky. Měl rád švestkové knedlíky, posypané mákem a přelité máslem, v prezidentské jídelně se však nepodávaly jako hlavní jídlo, ale jako moučník. Z Ameriky si také přivezl jeden z trendů, který se drží dodnes, a to ovesnou kaši; ta prý často byla jeho posledním jídlem. Jindy mu k večeři stačil kousek buchty, nejlépe makové, a neodmyslitelná káva, nebo spíš, jak říkával TGM, mléko s kávou. Náš první prezident se rozhodně nepřejídal a odsuzoval nestřídmost.
 

5. Prezident a jeho automobil

V Národním technickém muzeu v Praze sice je k vidění několik vozů československých prezidentů, ale ten nejslavnější Masarykův v něm chybí. Luxusní limuzínu Škoda Hispano-Suiza vyrobil plzeňský průmyslový koncern v roce 1924 ještě před fúzí s automobilkou Laurin & Klement v licenci renomované španělské firmy. Kancelář prezidenta republiky za automobil zaplatila 280 000 korun, tehdy několikanásobek ceny ostatních vozů, a Masaryk s ním jezdil deset let. Když v prosinci 1935 v pětaosmdesáti letech ze zdravotních důvodů abdikoval, jeho služební vůz byl převezen do Mladé Boleslavi. Jeden z celkem stovky vyrobených kusů můžete vidět právě ve Škoda Muzeu, ovšem nejde o limuzínu prezidenta Masaryka; její další osudy se vypátrat nepovedlo.
 

6. Prezident a jeho kůň

Na Pražském hradě i v Lánech doprovázela prezidenta Masaryka zvířata. Překvapivě často to byli medvědi: dva samce Masarykovi věnoval v roce 1919 užhorodský župan Ladislav Moyš jako heraldická zvířata nově přičleněné Podkarpatské Rusi, dvě medvědice pak dostal o něco později od československých legionářů. Snad žádné zvíře ale nepředčilo jeho milovaného koně Hektora, světlého hnědáka s hvězdou na čele. Prezidentská kancelář ho koupila jako patnáctiletého roku 1920 od policejního ředitelství za odhadní cenu dvanáct tisíc korun, Masaryk se o něj na své náklady staral od roku 1922. Se spolehlivým klidným valachem jezdil prezident pravidelně na projížďky v okolí lánského zámku až do jara 1931, kdy už Hektora trápilo zdraví. Pošel na začátku roku 1933 na následky nádoru tenkého střeva. Zálibu prezidenta v jízdě na koni dokumentuje i Masarykova jezdecká socha před Muzeem TGM v Lánech.
 

7. Tatíček Masaryk a jeho tatíček císař

Už během života TGM se říkalo, že geniální filozof a politik nemůže být synem negramotného kočího a kuchařky. Ze spekulací o jeho původu vyniká ta, která Masaryka pokládá za utajeného syna rakouského císaře Františka Josefa I. Když se rodiče TGM brali, matka už byla těhotná a na začátku léta 1849 zřejmě devatenáctiletý císař pobýval nějaký čas na jihu Moravy; dohady se opírají také o zápis z císařova deníku. Váháte? Dejte vedle sebe podobenky TGM a císaře, a uvidíte sami. Pravdu by mohly potvrdit testy DNA, ale ty Masarykovi potomci zakázali s tím, že pátrání po pravém otci je urážkou jak samotného Masaryka, tak celého českého národa. Původ TGM tak i nadále zůstává předmětem divokých spekulací a dalších konspiračních teorií.
10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech – seznamte se s osobností prvního československého prezidenta

Muzeum T. G. Masaryka v Lánech sídlí ve zrekonstruovaném tereziánském špýcharu. Je zcela bezbariérové a kromě výstav a expozic nabízí i možnost občerstvení ve stylové kavárně.

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Bystřice nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem

Tajemné zříceniny, rozhledny, kostely a množství potoků, říček a řek, to je Bystřicko. Nedaleký hrad svádí k tomu, že se o městě někdy mluví jako o Bystřici pod Pernštejnem, ale je to chyba – pohádková pevnost Pernštejn, známá z filmových pohádek, leží o více než sto nadmořských metrů níž.

Čejkovice

Čejkovice

V jihomoravské vinařské obci samozřejmě objevíte spousty půvabných vinných sklepů, ale tím nabídka Čejkovic nekončí. Dochovaly se tu totiž památky na řád templářských rytířů včetně obřího středověkého sklepení a můžete se také vydat na zážitkovou prohlídku do světa bio čajů, koření a bylinek.

Otto Rothmayer – neoficiální architekt Pražského hradu

Otto Rothmayer – neoficiální architekt Pražského hradu

Architekt, designér a pedagog Otto Rothmayer (28. 2. 1892 Praha-Vinohrady – 24. 9.1966 Praha-Břevnov) byl žákem slovinského architekta Jože Plečnika. Až do Plečnikova odchodu z Československé republiky byl jeho nejbližším spolupracovníkem a ještě dlouho poté na Pražském hradě působil, byť nikoliv v roli hlavního hradního architekta.

Jože Plečnik – architekt, který proměnil Pražský hrad a Lány v rezidence českých prezidentů

Jože Plečnik – architekt, který proměnil Pražský hrad a Lány v rezidence českých prezidentů

Slovinský architekt Jože Plečnik (23. 1. 1872 Lublaň, Slovinsko – 7. 1. 1957 tamtéž) se na přání prezidenta T. G. Masaryka stal prvním oficiálním architektem Pražského hradu a výrazně ovlivnil jeho podobu. Pojďte se vypravit po jeho stopách nejenom po Hradčanech, ale také do rezidence našich prezidentů v Lánech a ke kostelu na pražských Vinohradech, který patří k nejpůsobivějším Plečnikovým stavbám.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín a jeho zajímavosti

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Další aktuality

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl