Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… hotelech
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… hotelech

  • Vydáno1. června 2021
Až se znovu ubytujete v hotelu, uvelebíte se v pohodlné posteli, budete si lebedit v sauně nebo wellness, obdivovat výhled z oken a vychutnávat si skvělou gastronomii nebo posezení u baru, možná vás napadne zvídavá otázka, kde se hotely vlastně vzaly? Stále vyrůstají nové a nové, moderní doba jim přeje (ano, i my doufáme, že covidová přestávka se už nevrátí) a jejich nabídka je nepřeberná, ale víte, kdy a proč vlastně vznikly a který hotel je nejstarší, nejvyšší nebo největší? Portál Kudy z nudy zve na velkou hotelovou jízdu!
Hned v úvodu prozradíme, že slovo hotel pochází z francouzštiny, a to ze slov „hote“ a z latinského „hospicem“, což znamená osobu, jež poskytuje někomu pohostinství nebo přístřeší. Když k tomu připojíte další slova z latinského základu „hospitalis“ a „hospitium“, která označovala noclehárnu s možností stravy, zvolna se dostáváme k vytčenému cíli. Slovo hotel pak v Evropě zdomácnělo přibližně ve stejné době jako samotné hotely, tedy během 19. století. Jejich rozšíření výrazně pomohl rozvoj lázeňství, kdy v lázeňských městech vyrůstaly honosné hotely připomínající zámky: připomeňme například Karlovy Vary, Grandhotel Pupp a hotel Imperial, anebo Mariánské Lázně a hotel Nové Lázně, který si oblíbil anglický král Edward VII. a možná i díky němu považoval Mariánky za nejkrásnější místo na světě.
 

1. Postel, lucerna a nočník

První nuzné přístěnky poskytující ubytování a stravování dělí od dnešních luxusních hotelových řetězců především čas. Cesty mimo vlastní dům lidé podnikali už před tisícovkami let. První zmínky o cestovatelích a uspokojení jejich potřeb pochází z doby kolem roku 2000 př. n. l. z Mezopotámie. Na hliněné destičce popsané klínovým písmem je zaznamenáno královské nařízení „…ustanovil jsem stanice na zastávkách, přivedl do nich pohostinné lidi. Kdo přijde seshora a kdo přijde zdola, najde tam občerstvení a chládek: poutník jenž jde nočními cestami, najde v nich úkryt jako v opravdovém domě.“ Zařízení pokojíků v nejstarších zájezdních hostincích ale většinou tvořila jen postel (a když bylo nabito, tak jen její část), v luxusních podnicích pak i lucerna a výjimečně nočník.
 

2. Kláštery a dobroty z klášterní kuchyně

Na cestující se pamatovalo i při budování klášterů; útočiště v nich nacházeli nejen zbožní poutníci, ale také kupci a další lidé na cestách. Řady klášterů proměnily pohostinství včetně služeb klášterních kuchyní v prosperující podnikatelskou činnost. I dnes je ubytování za zdmi klášterů či na farách velmi přitažlivé a návštěvníci popisují příjemné zážitky, které středověké kláštery rozhodně nabídnout nemohly.
 

3. Nejstarší hotel u nás?

Například v klášterním hotelu Adalbert v Břevnovském klášteře v Praze hosté oceňují předem vytopené klášterní pokoje s klenbou, dobrou postelí i funkční WiFi, bohaté snídaně s výběrem sypaných čajů, mimořádně kvalitní jídlo a pivo z klášterního pivovaru sv. Vojtěcha, krásnou architekturu i příběhy osobností, spojených s tímto místem. Protože benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově je vůbec nejstarší mužský klášter v českých zemích a podobně jako další kláštery nepochybně poskytoval poutníkům přístřeší už v dobách svého vzniku, tedy v roce 993, můžeme jej s trochou fantazie označit za nejstarší hotel v naší zemi. Vlastně to má docela blízko k nejstarším hotelům na světě: vznikly v roce 703, 705 a 718 v Japonsku, a ten nejmladší v Komatsu pak je dokonce nejstarší nepřetržitě působící firmou na světě.
 

4. Neobvyklé, bizarní a luxusní

Inspirací pro všechny cestovatele bývají výčty mimořádných míst k ubytování. Bodují v nich i české hotely, třeba ikonický Hotel Ještěd, který údajně vypadá jako stavba ze sci-fi filmu, anebo Hotel International v Praze-Dejvicích, typická ukázka stylu socialistického realismu. Jeho předobrazem byla moskevská Lomonosovova univerzita a další moskevské mrakodrapy, takzvané Stalinovy sestry. Hotel International si ovšem nezaslouží, aby nad ním někdo ohrnoval nos: v padesátých letech jednalo o nejluxusnější hotel v Československu. Pokud ale toužíte po opravdu netradičním noclehu, patrně si vyberete jiné místo – na portálu Kudy z nudy jich objevíte desítky.
 

5. Nejvyšší a nejvýše položené hotely

Tipujete, že by takový titul mohl získat Hotel Ještěd, který stojí v nadmořské výšce 1012 metrů a nabízí nádherný výhled na Liberec a jeho okolí? Kdepak, rekordmany musíme hledat jinde. Ještě výš stojí třeba Sporthotel Kurzovní pod Pradědem (1335 m) anebo Hotel Luční boudaKrkonoších (1410 m). Jiné je to ale s výškou budov. V žádném českém hotelu se neubytujete výš než v Praze: 216 metrů vysoká televizní věž na Žižkově nejenže nabízí fantastický rozhled, ale i luxusní ubytování v šestihvězdičkovém One Room Hotelu ve výšce 66 metrů. Nejmenší ale není, jednopokojových hotelů je u nás víc, namátkou Bubble Hotel..

Žebříčky nejvyšších hotelů na světě vede Dubaj, oblast posedlá výškovými rekordy. Mají tu například nejvyšší budovu světa Burj Khalifa s 828 metry a nejvýše položeným obývaným patrem i nejvýše položenou vyhlídkovou terasou. Stojí tu také nejvyšší hotel světa, ovšem na čele se rychle střídají. Aktuálně s výškou 356 metrů a 75 patry vítězí Gevora Hotel, ale zanedlouho ho nepochybně vystřídá další rekordman.
 

6. Další rekordy a oceněné české hotely

Také o první příčky žebříčku největších hotelů světa je rvačka: některé zdroje tvrdí, že to je Palazzo Resort Hotel & Casino v Las Vegas (8108 pokojů), další umisťují na první místo hotel Abraj Kudai s 10 000 pokoji a 70 restauracemi v blízkosti poutního místa Mekky v Saúdské Arábii. Hotel Hilton Prague, největší hotel v Praze, je proti nim vlastně mrně: stojí na Rohanském nábřeží v Karlíně a má 791 pokojů. Pokud si potrpíte na žebříčky, mohli by vás zajímat také vítězové Czech Hotel Awards – Hotel roku 2021.
 

7. Jako princové a princezny

Velmi populární jsou hotely na hradech a zámcích, kde si budete připadat jako dávné panstvo. Pohádkové pobyty od luxusních zážitků až po jednoduché ubytování nabízí nejenom řada starobylých sídel, ale také novější secesní stavby anebo odlehlé či menší zámečky, téměř neznámé, ale o to půvabnější. Vyzkoušejte třeba Zámek Zábřeh, Zámek Úsobí, Zámek Potštejn, Zámek Hrádek, Zámek Hostačov, Hotel Zámek Bílé Poličany u Dvora Králové nad Labem anebo Zámeček Klokočov na Vysočině. Dokonalou relaxaci prožijete také v Hotelu Zámek Čejkovice, Chateau hotelu na zámku Zbiroh a na Zámku Ratměřice.
 
100 tipů na netradiční ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Přijelo panstvo: ubytujte se na hradech a zámcích jako zámečtí páni

Na portálu Kudy z nudy najdete ubytování mnoha stylů a kategorií, dokonce i v chatičkách bez elektřiny anebo v chalupách, kde se vyspíte na peci. Co když se ale budete podobně jako hrdinové z pohádek chtít ubytovat v sídlech králů a princezen?

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

21 nejkrásnějších proměn: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

V roce končícím číslicí 21 vám symbolicky nabízíme přehlídku jednadvaceti zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy jednadvacet příběhů o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.

Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici

Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici

Podorlicko láká k návštěvě výjimečným počtem hradů a zámků, neboť Divoká Orlice tu vytváří podobný fenomén jako je tomu na francouzské Loiře. Najdete zde navíc zámky, které jsou nadále v rukách původních šlechtických rodů, a proto není výjimkou, že se zde potkáte s jejich šlechtickými majiteli. V okruhu cca 9 km najdete hned čtyři soukromé zámky – Častolovice, Doudleby, Nový zámek v Kostelci, Potštejn a dva hrady Potštejn a Litice. Prohlídku expozic můžete spojit s posezením v zámeckých kavárnách, procházkou rozkvetlými parky nebo s jízdou na kole, protože podél Divoké Orlice se nachází cyklotrasa.

Ubytování na zámcích – luxus a zážitky za skvělou cenu

Ubytování na zámcích – luxus a zážitky za skvělou cenu

Možná máte to štěstí a nějaký hrad či zámek vám říká pane, ale možná patříte k těm, kteří si královské bydlení chtějí alespoň jednou v životě vyzkoušet. V Česku objevíte celou řadu elegantních sídel, která hostům nabízejí ubytování plné romantiky a historie. Někde na vás čekají zámecké hotely, jinde jen pár stylových apartmánů. Které si vyberete pro svůj příští pobyt?

10 tipů na bydlení u vody

10 tipů na bydlení u vody

Přemýšlíte, kam jet letos na dovolenou a kde se ubytovat? Jestliže ve vás dříme romantická duše, určitě oceníte možnost strávit volné dny na neobvyklém místě nedaleko rybníků a řek. Na výběr jsou chatičky těsně nad vodní hladinou, prastaré mlýny s bohatou historií i místa zcela netradiční – třeba houseboaty nebo mobilheimy s luxusním vybavením.

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

#světovéČesko a Televizní věž na Žižkově: kosmická raketa nad Prahou

V dobách svého vzniku televizní vysílače budované uprostřed měst provokovaly a vysloužily si spousty nelichotivých přezdívek, dnes je ale známe především jako skvělá turistická lákadla. Vyjet pohodlně výtahem do výšky, dát si kávu ve vyhlídkové restauraci a rozhlížet se po okolí je zkrátka zážitek – a platí to pro televizní vysílač na pražském Žižkově stejně jako pro televizní věže v jiných evropských městech. Pojďte se s nimi seznámit!

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

#světovéČesko a Ještěd: velká stříbrná raketa připravená k letu

Zatímco svět s pobavením, touhou i nedočkavostí sleduje kosmické dostihy Elona Muska a plány na osídlení Marsu, Češi – a zejména ti ze severu – zůstávají v klidu. Muskova raketa Starship se teprve chystá, na Liberecku už svou kosmickou loď mají: je zaparkovaná na Ještědu. A proč ostatně letět na Mars, když tu Marťani už přistáli. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Kouzelná atmosféra, romantika a zážitky: staré mlýny, které se proměnily v hotely a penziony

Portál Kudy z kudy pro vás objevil ubytování jako z pohádek: vyberete si místo, kde budete usínat pod lopatkami větrných mlýnů, necháte se ukolébat klapáním kola v mlýnském náhonu anebo zvítězí romantika, soukromí a zážitky jako ze starých časů?

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Zámek v městečku Versailles nedaleko Paříže byl sídlem francouzských králů a určoval styl: inspirovaly se jím paláce v Petrodvorcích u Sankt Petěrburgu, vídeňský Schönbrunn a dokonce i několik zámků v Česku. Vyberte si: nabízíme Versailles v Čechách, ve Slezsku nebo na Moravě.

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.

Šestnáct hradů a zámků, kde můžete strávit pohádkový pobyt

Šestnáct hradů a zámků, kde můžete strávit pohádkový pobyt

Toužíte strávit noc na hradě či na zámku? Z nesplnitelného snu se stala docela běžná záležitost a vy si jen musíte vybrat to správné šlechtické sídlo, ať už hledáte historické vybavení nebo moderní komfort, romantiku či dobrodružství. Na nocleh na hradech a zámcích vás zve portál Kudy z nudy.

Šest zámků, kde se vrátíte do elegantních dob první republiky

Šest zámků, kde se vrátíte do elegantních dob první republiky

Elegantní oblečení, vytříbené chování, zlatý věk plný úcty, prosperity a ideálů, taková je v našich představách první republika. Cestování časem na portálu Kudy z nudy zatím nenabízíme, ale přesto vás můžeme vzít alespoň na krátký výlet do zámeckých interiérů, zařízených v prvorepublikovém stylu. A budete překvapení, kolik míst jsme pro vás objevili!

Luxusní kempy: perfektní čistota, zajímavé místo a skvělé ubytování

Luxusní kempy: perfektní čistota, zajímavé místo a skvělé ubytování

Elektrokola, bazény a tobogány, kryté herny pro děti, animační programy, pestré služby anebo naopak jedinečné místo, ticho a klid – tím vším lákají provozovatelé kempů stále náročnější Čechy. Vybavenost některých areálů vás skutečně překvapí! Myslete na svou dovolenou už nyní a rezervujte si své místo s předstihem.

Hotel je nuda, ubytujte se na stromě, v sudu nebo na vodě

Hotel je nuda, ubytujte se na stromě, v sudu nebo na vodě

Měkoučká postel plná načechraných polštářů a z ní výhled na jezírko, vinohrady či do korun stromů? Anebo nocleh na starodávné peci jako z pohádek o Honzovi? Netradiční i kuriózní místa k ubytování lákají na zážitky i pohodlí. Kde je hledat vám prozradí portál Kudy z nudy.

Noblesa a styl začátku 20. století: čtyři hotely slavných architektů

Noblesa a styl začátku 20. století: čtyři hotely slavných architektů

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!

30 tipů na ubytování na zámku

30 tipů na ubytování na zámku

Toužíte prožít skutečně nezapomenutelný romantický víkend? Zkusili jste již spát jako kníže nebo kněžna přímo na zámku? Představte si harmonické prostředí, v němž se snoubí příroda a historie s moderními vymoženostmi a vy máte jedinečnou možnost strávit romantickou noc v nádherném aristokratickém sídle s neobyčejnou atmosférou. Vyberte si z našich 30 tipů!

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

#světovéČesko a rozmarné renesanční vzkazy na zdech zámku v Litomyšli

S renesancí se v Litomyšli setkáte na každém kroku, od domů na hlavním náměstí přes Klášterní zahrady až po půvabný zámek. Jeho fasády a štíty zdobí osm tisíc originálních psaníčkových sgrafit. Většinu z nich prý vytvořil Šimon Vlach, který na jednom z nich namaloval sám sebe v šaškovské čepici.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

Hotel International v Praze-Dejvicích je nejtypičtější ukázkou socialistického realismu v České republice. Stavba, velmi podobná Lomonosovově univerzitě v Moskvě, vznikla v letech 1952–1956, původně jako zařízení Ministerstva Obrany. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu, který měl téměř dvě stě pokojů.

Další aktuality

Nejlepší horské hotely a penziony bodují u návštěvníků i v anketách

Užijte si odpočinkový pobyt na našich horách. Máme pro vás tipy na nejlepší hotely, penziony i chalupy na horách, kde načerpáte síly po celodenním pobytu na svahu a v přírodě. V nabídce nechybí wellness centra pro vaši relaxaci. Většina portálů cestovního ruchu pořádá každoročně ankety věnované spokojenosti klientů s jejich ubytováním v dané destinaci. V celkovém měřítku se hodnotí především kvalita pokojů, vstřícnost personálu, čistota, hlučnost, poměr ceny a služeb, úroveň snídaní a gastronomie obecně. Své hodnocení můžete přidat i na Kudy z nudy.
Ubytování

Kde se ubytujete jako prezidenti: luxusní hotely, chata a vymazlená prezidentská apartmá

Chcete bydlet jako prezidenti? V Lánech nebo na Pražském hradě vás neubytují, ale zato o prezidentská apartmá nemají naše hotely a penziony nouzi. Dokonce jsme pro vás našli i hotel Prezident a Prezidentskou chatu, kam se vydáme po stopách skutečných prezidentů!
Ubytování

10 tipů na designové hotely a zajímavá místa k ubytování aneb ve stínu i na výsluní

Designové hotely a penziony ve městech, na venkově i na úplných samotách, jejich atmosféra a jedinečné příběhy: to jsou lákavá místa pro milovníky architektury, designu a často i vytříbené gastronomie. K jejich objevování ovšem nestačí pouhá rezervace pobytu – zdaleka nejste sami, kdo chce tu krásu vidět na vlastní oči a užít si ji do poslední minuty. Proto vám přejeme i hodně štěstí! A kde tyhle kouzelné útulné oázy relaxace a odpočinku najdete?
Ubytování

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.
Ubytování