!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… glampingu
7 věcí, které nevíte o… glampingu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… glampingu

  • Vydáno28. dubna 2021
Kde se vzal, tu se vzal, najednou tu s námi byl: nejnovější trend dovolených s trochu tajemným jménem a ještě tajemnějším obsahem. Pro seznámení s glampingem je nejvyšší čas: blíží se vlídné jarní, letní a podzimní měsíce a nejhezčí glampingová místa budou záhy rozebraná a rezervovaná na dlouhou dobu dopředu. Takže si pospěšte, protože kdo zaváhá, ten si letos nezaglampuje.

1. Glamping: krása, luxus a kempování

Glamping vznikl spojením slov glamorous a camping, v doslovném překladu tedy jde o luxusní kempování. Je ideální pro ty, co touží kombinovat tradiční způsoby kempování v přírodě s pohodlím a romantikou. Má mnoho podob a nabídku každého zařízení byste si proto měli prostudovat opravdu důkladně.

Někde jde o pár metrů čtverečních, jinde může být i velkoryse rozvržená ložnice, terasa i obývací pokoj. V některém místě je vana nebo sprchový kout s teplou vodou, jinde jen suchý záchod, voda ze studánky anebo horský potok, v lepším případě solární sprcha.
 

2. Pro koho glamping je a pro koho ne?

Jako každá novinka glamping láká k vyzkoušení, ale řekněme si na rovinu, že tahle zábava není pro každého. Správný glamping nabízí od všeho jen přiměřené množství. Vytoužený klid, vůně lesa, šumění stromů a probouzení se zpěvem ptáků? Ano. Měkké peřiny, pohodlná postel a hygienické zázemí? Také ano. Přírody ani luxusu ale nesmí být příliš, a tak vám nesmí vadit třeba spartánská hygiena anebo to, že někdy se příroda nezastaví na prahu a nakoukne o kousek dál. Komu vadí mravenci, hmyz a trochu hlíny, pro toho glamping není ani omylem.
 

3. Vážně musím pod stan?

V luxusně vybavených stanech na safari v exotických destinacích v Africe a Asii glamping kdysi začínal, ale později se nabídka rozšířila i do jiných forem. Klasické stany sice mají něco do sebe (zkuste se podívat třeba na to, co nabízí Medieval Glamour Camp Malešov, glampingový stan u hraběte Kinského v oboře Kněžičky, originální Africký stan anebo do tipů na ubytování na velkém rozcestníku Kudy z nudy), ale vybrat si můžete i křehké domečky na vodě, houseboaty, tree house, chatičky, maringotky, indiánská tee-pee
 nebo jurtu. Takže pokud stan vážně není to pravé, zkuste to jinak!
 

4. Žádní sousedé?

Co se při glampingu cení stejně jako atraktivní a samo o sobě výjimečné místo vašeho útočiště? Nulový počet sousedů, pokud tedy nepočítáme srnky, zajíce, mravence nebo lišky, co vám možná popřejí dobrou noc. I když majitelé zařízení udělají pro vaše bezpečí maximum, předem si ověřte, jak daleko od civilizace budete a zvažte, jestli se přátelé, partneři nebo děti nakonec nebudou bát. Budou? Vyberte si jiné místo, kde je třeba víc stanů nebo chatiček pohromadě, třeba Glamping Brdy, Vodní domky Čejkovice, maringotky Včelín v Želivi nebo glamping v divočině u Rožmitálu.
 

5. Odkud se glamping vzal?

Možná vás to překvapí, ale historie glampingu sahá hodně hluboko do historie. Pohodlné stany s luxusním nábytkem a dekoracemi provázely panovníky, rytíře a šlechtice na turnajích, válečných taženích a jednáních, veškeré pohodlí na cestách poskytovaly mongolským kočovným kmenům už před stovkami let tradiční jurty. Chcete si takové bydlení vyzkoušet? Pohodlnou dovolenou můžete strávit třeba v jurtě v Bernaticích u Trutnova, kde nechybí kompletní sociální zařízení, plně vybavený kuchyňský kout, krb nebo knihovna.
 

6. Co si vzít s sebou?

Krásné fotky v lifestylových časopisech předvádějí glamping jako módní přehlídku, ale mějte na paměti, že především jedete do přírody. Vyplatí se vzít si pohodlné oblečení a pevné boty, na ranní courání v rose pak holínky, do lesa tepláky, mikiny a sportovní oblečení. Pamatujte také na přezuvky, baterku nebo čelovku, a pak samozřejmě vybavení podle roční doby a počasí, třeba plavky, pláštěnky, piknikové deky nebo košík na houby. Protože by byla škoda svá krásná glampingová obydlí opouštět kvůli obyčejným nákupům, přibalte i to, co se hodí na trávení volného času: knížky, deskové hry, karty, sportovní vybavení, zkrátka to, co vám běžně dělá radost jinde.
 

7. Kolik to stojí?

Na rovinu? Zřejmě víc, než byste čekali. Nedílnou součástí glampingu v jeho nejryzejší podobě totiž jsou stylové předměty světových značek, od nádobí přes lampy a svíčky až po půvabné doplňky a vybavení kuchyně. Leckde si také můžete objednat donášku jídla s regionálními dobrotami a produkty z místních farem. Pokud si glamping chcete skutečně vychutnat, připravte si na jeden den pobytu částku přibližně od dvou do sedmi tisíc.  
 
Tree house Hrusice

Tree house Hrusice

V obci Hrusice nedaleko Říčan stojí ukrytá v korunách stromů prosklená chatka. Její okolí tvoří les a pastviny, na které se pasou ovce. Jednoduché ubytování poskytuje dokonalý zážitek milovníkům přírody.

Šumavská maringotka pod Boubínem

Šumavská maringotka pod Boubínem

Netradiční glampingové ubytování ve zrekonstruované, dřevem obložené maringotce v ne zcela objevené části Šumavy, u východního podhůří hory Boubín. Užijte si pobyt v nádherné a čisté přírodě!

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném z Jižní Afriky nabízí africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa.

Glamping Brdy

Glamping Brdy

Vraťte se do dětských let a užijte si luxusní kempování v glampingových stanech uprostřed chráněné oblasti Brdy. Stany nabízí vše potřebné pro vaši relaxaci, včetně venkovní sauny a dřevěného koupacího sudu.

Treehouse Sněžník

Treehouse Sněžník

Přijeďte relaxovat a nabrat životní energii do náruče přírody a zažít nevšední romantiku v korunách stromů! V domku se vyspí až 4 osoby. Kromě zážitku v podobě spaní v korunách stromů se můžete těšit také na saunu a ohniště.

Teepee village Tatanka v Safari Resortu Hluboká u Borovan

Teepee village Tatanka v Safari Resortu Hluboká u Borovan

Teepee Village Tatanka nabízí ubytování v krásných indiánských teepee a to buď pro dvojice nebo až čtyřčlenné skupiny. Teepee Village je součástí Safari resortu, budete tu tak zcela v obklopení (nejen) africkými zvířaty.

Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Luxusně zařízené teepee s venkovními lázněmi – cedrovou saunou a vířivkou, se sluneční i vyhlídkovou terasou a grilem Taranis. To je galmping v Posázaví. Užijte si odpočinek v náručí přírody!

Hausboaty Ypsilon Golf Liberec

Hausboaty Ypsilon Golf Liberec

Domečky na vodě s výhledem na golfové hřiště a panorama Jizerských hor najdete v golfovém resortu Ypsilon nedaleko Liberce. Celková kapacita je 40 lůžek. Součástí vybavení jsou 4 lůžka, toaleta, sprchový kout, terasa, vlastní vytápění a wifi.

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.

Glamping u hraběte Kinského s nádechem safari v oboře Kněžičky

Glamping u hraběte Kinského s nádechem safari v oboře Kněžičky

Ticho a klid s výhledem na rybník Žehuň nabízí prastará lovecká obora Kněžičky hraběte Francesco Kinského dal Borgo. Ten zde nabízí ubytování v luxusním stanu.

Glamping v divočině

Glamping v divočině

Ubytování je jako stvořené pro všechny milovníky přírody. Pozemek je obklopen CHKO Brdy. Na pozemku budou ubytovaní hosté i ve 2 – 3 karavanech a každé místo nabízí naprosté soukromí.