Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… glampingu
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… glampingu

  • Vydáno3. května 2022
Kde se vzal, tu se vzal, najednou tu s námi byl: nejnovější trend dovolených s trochu tajemným jménem a ještě tajemnějším obsahem. Pro seznámení s glampingem je nejvyšší čas: blíží se vlídné jarní, letní a podzimní měsíce a nejhezčí glampingová místa budou záhy rozebraná a rezervovaná na dlouhou dobu dopředu. Takže si pospěšte, protože kdo zaváhá, ten si letos nezaglampuje.

1. Glamping: krása, luxus a kempování

Glamping vznikl spojením slov glamorous a camping, v doslovném překladu tedy jde o luxusní kempování. Je ideální pro ty, co touží kombinovat tradiční způsoby kempování v přírodě s pohodlím a romantikou. Má mnoho podob a nabídku každého zařízení byste si proto měli prostudovat opravdu důkladně.

Někde jde o pár metrů čtverečních, jinde může být i velkoryse rozvržená ložnice, terasa i obývací pokoj. V některém místě je vana nebo sprchový kout s teplou vodou, jinde jen suchý záchod, voda ze studánky anebo horský potok, v lepším případě solární sprcha.
 

2. Pro koho glamping je a pro koho ne?

Jako každá novinka glamping láká k vyzkoušení, ale řekněme si na rovinu, že tahle zábava není pro každého. Správný glamping nabízí od všeho jen přiměřené množství. Vytoužený klid, vůně lesa, šumění stromů a probouzení se zpěvem ptáků? Ano. Měkké peřiny, pohodlná postel a hygienické zázemí? Také ano. Přírody ani luxusu ale nesmí být příliš, a tak vám nesmí vadit třeba spartánská hygiena anebo to, že někdy se příroda nezastaví na prahu a nakoukne o kousek dál. Komu vadí mravenci, hmyz a trochu hlíny, pro toho glamping není ani omylem.
 

3. Vážně musím pod stan?

V luxusně vybavených stanech na safari v exotických destinacích v Africe a Asii glamping kdysi začínal, ale později se nabídka rozšířila i do jiných forem. Klasické stany sice mají něco do sebe (zkuste se podívat třeba na to, co nabízí Medieval Glamour Camp Malešov, glampingový stan u hraběte Kinského v oboře Kněžičky, originální Africký stan anebo do tipů na ubytování na velkém rozcestníku Kudy z nudy), ale vybrat si můžete i křehké domečky na vodě, houseboaty, tree house, chatičky, maringotky, indiánská tee-pee
 nebo jurtu. Takže pokud stan vážně není to pravé, zkuste to jinak!

 

4. Žádní sousedé?

Co se při glampingu cení stejně jako atraktivní a samo o sobě výjimečné místo vašeho útočiště? Nulový počet sousedů, pokud tedy nepočítáme srnky, zajíce, mravence nebo lišky, co vám možná popřejí dobrou noc. I když majitelé zařízení udělají pro vaše bezpečí maximum, předem si ověřte, jak daleko od civilizace budete a zvažte, jestli se přátelé, partneři nebo děti nakonec nebudou bát. Budou? Vyberte si jiné místo, kde je třeba víc stanů nebo chatiček pohromadě, třeba Glamping Brdy, Vodní domky Čejkovice, maringotky Včelín v Želivi nebo glamping v divočině u Rožmitálu.
 

5. Odkud se glamping vzal?

Možná vás to překvapí, ale historie glampingu sahá hodně hluboko do historie. Pohodlné stany s luxusním nábytkem a dekoracemi provázely panovníky, rytíře a šlechtice na turnajích, válečných taženích a jednáních, veškeré pohodlí na cestách poskytovaly mongolským kočovným kmenům už před stovkami let tradiční jurty. Chcete si takové bydlení vyzkoušet? Pohodlnou dovolenou můžete strávit třeba v jurtě v Bernaticích u Trutnova, kde nechybí kompletní sociální zařízení, plně vybavený kuchyňský kout, krb nebo knihovna.

 

6. Co si vzít s sebou?

Krásné fotky v lifestylových časopisech předvádějí glamping jako módní přehlídku, ale mějte na paměti, že především jedete do přírody. Vyplatí se vzít si pohodlné oblečení a pevné boty, na ranní courání v rose pak holínky, do lesa tepláky, mikiny a sportovní oblečení. Pamatujte také na přezuvky, baterku nebo čelovku, a pak samozřejmě vybavení podle roční doby a počasí, třeba plavky, pláštěnky, piknikové deky nebo košík na houby. Protože by byla škoda svá krásná glampingová obydlí opouštět kvůli obyčejným nákupům, přibalte i to, co se hodí na trávení volného času: knížky, deskové hry, karty, sportovní vybavení, zkrátka to, co vám běžně dělá radost jinde.
 

7. Kolik to stojí?

Na rovinu? Zřejmě víc, než byste čekali. Nedílnou součástí glampingu v jeho nejryzejší podobě totiž jsou stylové předměty světových značek, od nádobí přes lampy a svíčky až po půvabné doplňky a vybavení kuchyně. Leckde si také můžete objednat donášku jídla s regionálními dobrotami a produkty z místních farem. Pokud si glamping chcete skutečně vychutnat, připravte si na jeden den pobytu částku přibližně od dvou do devíti tisíc.
Šumavská maringotka pod Boubínem

Šumavská maringotka pod Boubínem

Netradiční glampingové ubytování ve zrekonstruované, dřevem obložené maringotce v ne zcela objevené části Šumavy, u východního podhůří hory Boubín. Užijte si pobyt v nádherné a čisté přírodě!

Glamping u hraběte Kinského s nádechem safari v oboře Kněžičky

Glamping u hraběte Kinského s nádechem safari v oboře Kněžičky

Ticho a klid s výhledem na rybník Žehuň nabízí prastará lovecká obora Kněžičky hraběte Francesco Kinského dal Borgo. Ten zde nabízí ubytování v luxusním stanu.

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.

Hausboaty Ypsilon Golf Liberec

Hausboaty Ypsilon Golf Liberec

Domečky na vodě s výhledem na golfové hřiště a panorama Jizerských hor najdete v golfovém resortu Ypsilon nedaleko Liberce. Celková kapacita je 40 lůžek. Součástí vybavení jsou 4 lůžka, toaleta, sprchový kout, terasa, vlastní vytápění a wifi.

Teepee village Tatanka v Safari Resortu Hluboká u Borovan

Teepee village Tatanka v Safari Resortu Hluboká u Borovan

Teepee Village Tatanka nabízí ubytování v krásných indiánských teepee a to buď pro dvojice nebo až čtyřčlenné skupiny. Teepee Village je součástí Safari resortu, budete tu tak zcela v obklopení (nejen) africkými zvířaty.

Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Luxusně zařízené teepee s venkovními lázněmi – cedrovou saunou a vířivkou, se sluneční i vyhlídkovou terasou a grilem Taranis. To je galmping v Posázaví. Užijte si odpočinek v náručí přírody!

Treehouse Sněžník

Treehouse Sněžník

Přijeďte relaxovat a nabrat životní energii do náruče přírody a zažít nevšední romantiku v korunách stromů! V domku se vyspí až 4 osoby. Kromě zážitku v podobě spaní v korunách stromů se můžete těšit také na saunu a ohniště.

Glamping Brdy

Glamping Brdy

Vraťte se do dětských let a užijte si luxusní kempování v glampingových stanech uprostřed chráněné oblasti Brdy. Stany nabízí vše potřebné pro vaši relaxaci, včetně venkovní sauny a dřevěného koupacího sudu.

Tree house Hrusice

Tree house Hrusice

V obci Hrusice nedaleko Říčan stojí ukrytá v korunách stromů prosklená chatka. Její okolí tvoří les a pastviny, na které se pasou ovce. Jednoduché ubytování poskytuje dokonalý zážitek milovníkům přírody.

Glamping v divočině

Glamping v divočině

Ubytování je jako stvořené pro všechny milovníky přírody. Pozemek je obklopen CHKO Brdy. Na pozemku budou ubytovaní hosté i ve 2 – 3 karavanech a každé místo nabízí naprosté soukromí.

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Africa House – africký glamping nedaleko Zoo Lešná

Spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném z Jižní Afriky nabízí africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Další aktuality

Nejlepší horské hotely a penziony bodují u návštěvníků i v anketách

Užijte si odpočinkový pobyt na našich horách. Máme pro vás tipy na nejlepší hotely, penziony i chalupy na horách, kde načerpáte síly po celodenním pobytu na svahu a v přírodě. V nabídce nechybí wellness centra pro vaši relaxaci. Většina portálů cestovního ruchu pořádá každoročně ankety věnované spokojenosti klientů s jejich ubytováním v dané destinaci. V celkovém měřítku se hodnotí především kvalita pokojů, vstřícnost personálu, čistota, hlučnost, poměr ceny a služeb, úroveň snídaní a gastronomie obecně. Své hodnocení můžete přidat i na Kudy z nudy.
Ubytování

Kde se ubytujete jako prezidenti: luxusní hotely, chata a vymazlená prezidentská apartmá

Chcete bydlet jako prezidenti? V Lánech nebo na Pražském hradě vás neubytují, ale zato o prezidentská apartmá nemají naše hotely a penziony nouzi. Dokonce jsme pro vás našli i hotel Prezident a Prezidentskou chatu, kam se vydáme po stopách skutečných prezidentů!
Ubytování

10 tipů na designové hotely a zajímavá místa k ubytování aneb ve stínu i na výsluní

Designové hotely a penziony ve městech, na venkově i na úplných samotách, jejich atmosféra a jedinečné příběhy: to jsou lákavá místa pro milovníky architektury, designu a často i vytříbené gastronomie. K jejich objevování ovšem nestačí pouhá rezervace pobytu – zdaleka nejste sami, kdo chce tu krásu vidět na vlastní oči a užít si ji do poslední minuty. Proto vám přejeme i hodně štěstí! A kde tyhle kouzelné útulné oázy relaxace a odpočinku najdete?
Ubytování

První republika pod peřinou: ubytování ve stylu dvacátých let

Učaroval vám elegantní styl první republiky? Přenést se alespoň na chvíli do světa našich prababiček můžete pobytem na neobyčejných místech – vyzkoušejte stylově upravené zámecké interiéry, lázeňské domy nebo vilky, které slouží jako hotely a hotýlky, a mimo současného komfortu nabízí i nevšední atmosféru první republiky! Kudy z nudy vám poradí, kde se takové ostrůvky minulosti nacházejí.
Ubytování