Úvod > Aktuality > Kam za vínem na jižní Moravu: vinobraní, otevřené sklípky i retro sběr hroznů
Kam za vínem na jižní Moravu: vinobraní, otevřené sklípky i retro sběr hroznů
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Kam za vínem na jižní Moravu: vinobraní, otevřené sklípky i retro sběr hroznů

  • Vydáno14. srpna 2022
Na začátku září se některé vinařské obce na vinobraní teprve chystají, ale jinde už jsou oslavy v plném proudu. V některých vesnicích vinaři otevírají vinné sklepy, zatímco ve Valticích se chystá retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů na čas. Na tyto a další vinařské akce vás zve portál Kudy z nudy.

Na začátku září se zavírají hory

zarážení horySlovo "hora" je staré označení pro vinohrad a zarážení či zarážání hory znamená ochranu vinice v době před vinobraním. Odehrává se na přelomu srpna a září a většinou se neobejde alespoň bez malé slavnosti. Vinaři z Prušánek vás srdečně zvou na „zarážání hory“, které proběhne v sobotu 3. záříNechorách při západu slunce. Akce se koná za každého počasí. Ve Vrbici je zarážení hory tradiční slavností místních vinařů očekávajících začátek vinobraní. Letos se konají taktéž v sobotu 3. září. Sklepy budou otevřené od 11:00 hod. Ve stejný den se v okolí Velkých Pavlovic uskuteční oblíbená akce Putování za burčákem po Modrých Horách. Jak název akce napovídá jedná se o putování nejen mezi vinohrady, od jednoho razítkovacího místa ke druhému. Do mapky (která je součástí balíčku) budete "sbírat" razítka a ještě k tomu na každém razítkovacím místě zdarma dostanete 0,5 dcl burčáku k ochutnání.


Tradiční vinobraní opět v plné síle

VínoLetos se budou na jižní Moravě konat tradiční slavnosti plné vína a folkloru, a to opět s plnohodnotným programem, který si po několikaleté koronavirové pauze můžete užít naplno! 75. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 9. do 11. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý. Po celou dobu vinobraní v hlavním sále zámku probíhá prestižní veřejná výstava Národní soutěže vín. Bude zde možno ochutnat více než 500 vzorků bílých, růžových a červených vín z Mikulovské vinařské podoblasti. Tradičním počinem je také Znojemské historické vinobraní, které letos proběhne také 9. až 11. září. Davy poddaných krále Jana Lucemburského budou ve Znojmě opět vítat vznešeného panovníka, oslavovat jiskřivé víno, lahodný burčák a veselit se při hudbě v ulicích a mázhauzech. Historický program na 13 scénách vás nenechá celé tři dny konání vydechnout!

vínoSlavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Od 16. do 17. září 2022 vás čekají dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem. Vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky, to je Bzenecké krojované vinobraní, které letos bude v pátek 16. a 17. září. Těšit se můžete na ochutnávky slováckých vín a burčáků na nádvoří zámku, ve sklepích i pod víchou. Beseduje se v búdách při skleničkách lahodného moku. K dispozici bude také jarmark řemeslných výrobků.

Drnholecké vinobraní, které pořádají místní nadšenci, se letos koná 24. září 2022. Příchozím se otevřou sklepy zdejších vinařů od 13:00 do 23:00 hodin. Historický průvod projde s knížetem a kněžnou z Náměstí k hospodáři a kolem všech zúčastněných otevřených sklepů. .
 

Prohlídky Habánských sklepů ve Velkých Bílovicích

Habánské sklepyNávštěvníky Velkých Bílovic na jižní Moravě čeká v září jedinečná možnost poznat původní habánské sklepy a seznámit se s vinařstvím stejného jména. Prohlídky, zakončené degustací, trvají přibližně devadesát minut a návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů. Prohlídky, jejichž součástí je i možnost zakoupit si vína přímo ve vinařství, se ve Velkých Bílovicích konají v září 2022, vždy od úterý do pátku ve 14:00  a 16:00 hodin, a v sobotu ve 13:00 a v 15:00 hodin. Čeká vás plus mínus devadesát minut minulosti i naší současnosti, prohlídka původního habánského sklepa a hlavně ochutnávka vín. Doporučujeme přijít 15 minut před prohlídkou, není nutné objednávat se předem.
 

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Valtické retro vinobraníVe Valticích, vyhlášeném vinařském městě na jižní Moravě, se můžete už 17. září zúčastnit sedmého ročníku Retro vinobraní, zřejmě jediné akce svého druhu se skvělou atmosférou. Při vinobraní a samotném sběru hroznů si užijete spoustu zábavy, ochutnáte čerstvý burčák, k svačině vás čeká chléb se škvarkovou pomazánkou a kdo bude poctivě sbírat, tak dostane na oběd retro guláš s chlebem, přímo ze závodní jídelny! Na Mistrovství světa ve sbírání hroznů od 15:30 hodin navazuje Zámecký košt vín na valtickém zámku s ochutnáním burčáků v různých stádiích a následná degustace vín v Zámeckém sklepě z produkce Vinných sklepů Valtice a Vinařství Kovacs.
Prohlídky v Habánských sklepích

1.1.
31.12.
Prohlídky v Habánských sklepích

Návštěvníky jižní Moravy čeká v létě jedinečná možnost poznat původní habánské sklepy a seznámit se s vinařstvím stejného jména. Prohlídky, zakončené degustací, budou trvat přibližně devadesát minut a návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů.

Vrbovecké vinobraní

29.10.
Vrbovecké vinobraní

Zveme na slavnostní vinobraní do Vrbovce!

Vinné sklepy Nechory

Vinné sklepy Nechory

V nejjižnějším cípu Moravy mikroregionu Podluží leží vinařská obec Prušánky se starou viniční horou Nechory. Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.