Úvod > Aktuality > 5 tipů, kam za naučnými stezkami v Královéhradeckém kraji
5 tipů, kam za naučnými stezkami v Královéhradeckém kraji
"> "> "> "> ">
Příroda

5 tipů, kam za naučnými stezkami v Královéhradeckém kraji

  • Vydáno18. dubna 2020
Vydejte se poznávat pozoruhodná zákoutí Královéhradeckého kraje a obohaťte se o nové informace z různých oblastí. Tak například, znáte místo, kudy proudilo do Čech pašované zboží? Kde se narodil Karel Jaromír Erben anebo kudy rád chodíval Karel Václav Rais? Naše tipy vás zavedou i na vrcholky Orlických hor a dokonce přímo do modelu naší galaxie.

Údolím Divoké Orlice naučnou stezkou Zemská brána

Zemská bránaChráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech. Předmětem ochrany je celý krajinný komplex s lesními porosty na svazích, loukami v těsném okolí řeky a balvanitým řečištěm a skalními útvary.

pašerácká lávkaNaučná stezka Zemská brána má celkem deset zastavení a její délka je přibližně dva a půl kilometru. Poblíž mostu vede skalnatým terénem, ale dál už je pohodlnější. Na druhou stranu Divoké Orlice přejdete díky Pašerácké lávce. Vzhledem k tomu, že Zemská brána tvořila hranice mezi Pruskem a Rakousko-Uherskem, využívali právě tuto lesní cestu obchodníci. A přes lávku putovalo i pašované zboží, hlavně cukr, cukerín nebo tabák, a tak vznikl také její název. V loňském roce prošla lávka výraznou rekonstrukcí a od letošního roku je již přístupná.

Jedno ze zastavení naučné stezky je věnováno Ledříčkově skále, vysoké až 15 metrů. Stěna ukrývá malou jeskyni, ve které dle pověsti žil loupežník Ledříček, kterému se přezdívá "český Jánošík".
 

Galaktickou stezkou v Hradci Králové

Galaktická stezkaUž podle názvu je zřejmé, že Galaktická stezka v Hradci Králové se věnuje astronomickým tématům. Vyobrazuje Mléčnou dráhu společně s přilehlou galaxií nazvanou Velké Magellanovo mračno. Zaměřuje se především na jedenáct nejznámějších nebeských objektů naší Galaxie, jejichž velikost a též vzdálenosti mezi jednotlivými zastávkami odpovídá měřítku 1 ku 170 biliardám. Cestou, která je celkem dlouhá 9,5 km, se můžete kochat panoramatickými výhledy do krajiny.

Zahlédnete město Hradec Králové jako na dlani, kousek opodál pak například bojiště na Chlumu, Zvičinu, Krkonoše, při dobré viditelnosti i Sněžkou, Orlické hory atd.
 

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena

stezka Karla Jaromíra ErbenaNaučná stezka Karla Jaromíra Erbena vás provede krajem Miletína a seznámí vás se samotným K. J. Erbenem, jeho blízkými, tvorbou a místy, kde čerpal inspiraci pro svá díla. Trasa je dlouhá zhruba 5 km a není nijak náročná. Některá zastavení jsou dokonce doplněna o posezení. Poznávání začíná u rodného domu slavného spisovatele, kde se též nachází muzeum, a pokračuje dalšími osmi zastaveními s naučnými texty.

Cestou se zastavíte například v místě bývalých Miletínských lázní, připomenete si některá slavná díla, například Kytici, poznáte rodinu a přátele, se kterými se Erben stýkal a kterými byl ovlivněn a dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací, které jste dosud neměli možnost objevit.


Po hřebeni Orlických hor s Kačenkou za sklářským řemeslem

Orlické horyJiž 300 let vládne Orlickým horám princezna, jediná vládkyně hor v českých zemích – je to princezna Kačenka a vy s ní můžete strávit den plný zážitků a poznání, třeba na naučné stezce S Kačenkou po stopách sklářů.

Jedná se zábavně naučnou stezku, která vás provede historií tavení skla. Na trase z Deštného v Orlických horách do Orlického Záhoří je v místech spjatých s historií sklářů umístěno sedm informačních tabulí. Bývalou sklárnu naleznete hned na druhém stanovišti, kde se dozvíte o historiu sklářské huti Karolína. Asi kilometr od Masarykovy chaty bývala také sklárna, dnes se místu říká Na Cikánce. Délka naučné stezky je 15,6 km, ale měly by ji zvládnout i děti.
 

S Karlem Václavem Raisem na Zvičinu

zvičinaPokud se vydáte na stezku Raisovým krajem, poznáte nejen Raisova oblíbená místa, ale také okolní krajinu, historické památky či lidovou architekturu. Stezka je středně náročná, je dlouhá přibližně 13 kilometrů. Pro jedince, kteří nevyhledávají dlouhé trasy a dávají přednost příjemné procházce, existuje malý okruh o délce 5,5 km. Ten začíná u památníku K. V. Raise, pokračuje k místu jeho bývalého rodného domu, přes Fričovo muzeum, poutní kostel sv. Petra a Pavla, přírodní park Bažantnice a končí u Anenských slatinných lázní, kde se léčí nemoci pohybového ústrojí.

Pro více zdatné návštěvníky následuje trasa Lázně Bělohrad – Zvičina, která zahrnuje dalších 8 zastavení, například u přírodního koupaliště Pardoubek, ves Vřesník a další. Cílem stezky je vrch Zvičina, kde se mimo rozhledny nachází kostel sv. Jana Nepomuckého a turistická chata.
Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašerácká lávka v Zemské bráně

Pašerácká lávka byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží.

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.

Naučná stezka K. V. Raise z Lázní Bělohrad na Zvičinu

Naučná stezka K. V. Raise z Lázní Bělohrad na Zvičinu

Pojďte se tedy vydat po Raisových stopách. Naučná stezka se skládá z malého okruhu – poznáte nejbližší okolí Lázní Bělohradu a trasy Lázně Bělohrad – Zvičina. Ta je určena již zdatnějším turistům. Celá stezka je vybavena čtrnácti informačními tabulemi.

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Vrchol Zvičina – nejkrásnější pohled na Krkonoše

Majestátní vrchol Zvičiny s nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému svému okolí. Na vrcholu kopce stojí barokní kostelík a turisty oblíbená Raisova chata s unikátní otočnou prosklenou věží.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Bělohradská bažantnice

Bělohradská bažantnice

Bělohradská bažantnice je krásným lázeňským parkem lákajícím k odpočinkovým procházkám. A jaký by to byl lázeňský park bez pramenů místní léčivé vody, vždyť zdejší lázně byly založené již v roce 1885 hraběnkou Annou z Aseburgu.

Ledříčkova skála – sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála – sídlo Jánošíka Orlických hor

Ledříčkova skála je jedno ze zastavení naučné stezky, skalní útvar vysoký až 15 metrů. Stěna skrývá malou jeskyni, ve které podle pověsti žil loupežník Ledříček, který bohatým bral a chudým dával.

Pomník K. J. Erbena v Miletíně na Jíčínsku

Pomník K. J. Erbena v Miletíně na Jíčínsku

Pomník nejslavnějšího miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena se nachází na náměstí v obci Miletín poblíž Hořic. Karel Jaromír Erben se v Miletíně narodil 7. listopadu 1811.