Úvod > Aktuality > 5+1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma
Kultura

5+1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

  • Vydáno17. listopadu 2022
Zůstáváte na Den boje za svobodu a demokracii v Praze? Přinášíme několik tipů na aktivity, které můžete podniknout, aniž byste tím zatížili rodinný rozpočet. K návštěvě láká mimo jiné den otevřených dveří Hrzánského paláce nebo zdarma otevřené expozice Národní galerie. V centru města si navíc užijete spoustu "sametových" akcí oslavující letošní 33. výročí listopadové revoluce 1989.

Den otevřených dveří: nahlédněte do Hrzánského paláce

lichtenstejnský palácV den státního svátku 17. listopadu 20122, kdy Česká republika oslaví 33. výročí sametové revoluce otevřel Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 17:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. V paláci se tak nabízí možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy. Palác představí zájemcům Gobelínový sál, Strahovský salonek, pracovnou předsedy vlády, výstavy Můj stát a Symboly republiky či výhled z terasy, který si oblíbil i Tomáš Garrigue Masaryk. Poslední prohlídka začíná v 16:00.
 

Oslava na Národní třídě: Korzo národní 2022

korzo národníLetos se už podeváté ve čtvrtek 17. listopadu promění Národní třída, jedna z nejfrekventovanějších pražských ulic, v pěší zónu plnou uměleckých zážitků. 33 let svobody připomene velká pouliční slavnost s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní. Přijďte na piazzetu Národního divadla a uvidíte sami, co všechno a jakými způsoby se dá oslavovat. Kromě historie a připomínky sametové revoluce se akce zaměří na aktuální společenské výzvy. Nebudou chybět debaty věnované nadcházejícím prezidentským volbám, evropským tématům nebo ruské válečné agresi na Ukrajině. Ani letos nebude chybět tzv. Obývák Václava Havla anebo "vzdělávací tramvaj". Organizátoři ze spolku Díky, že můžem s jeho pomocí chtějí důstojně připomenout výročí sametové revoluce, zároveň však v programu přihlédnout k současným společenským výzvám.
 

Sametové posvícení letos bez satiry: pod ochranými křídly čápů

Sametové posvíceníUdálosti roku 1989 připomíná každoročně i Sametové posvícení, většinou satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel. Letos ale organizátoří nemuseli hledat téma průvodu, téma si našlo nás. Válka na Ukrajině vyhnala miliony Ukrajinek a Ukrajinců z jejich vlasti. Statisíce z nich našly nový domov právě v České republice. Spojili se s nimi, aby jim dali prostor ztvárnit jejich často strastiplnou cestu k nám s nadhledem a ironií.

ukrajina sametové posvíceníDůležitou symbolickou roli mají pro letošní průvod laterny čápů a masky nejrůznějších amuletů, osobních předmětů a hraček, které byly často jedinými předměty, kteří si uprchlíci mohli vzít s sebou. Čápi se objevují v ukrajinské poezii a literatuře často jako symbol naděje a svým každoročním příletem brzy z jara pro Ukrajince symbolizují příslib nového života. Proto organizátoři využili jako zastřešující motiv čapích “ochranných křídel” pro všechny, kteří na útěku před válkou hledají bezpečné útočiště, právě motiv těchto stěhovavých ptáků. Prostřednictvím masek a symbolů spojených s Ukrajinou by rádi sdělili emoci, kterou zažívají Ukrajinci posledních osm měsíců. Průvod vychází 17. listopadu ve 15:00 z Kampy přes Karlův most (15:45) a pokračuje přes Betlémské námětstí (16:45) na Národní (17:45) a dále Na Příkopy (18:15) a do Kampusu Hybernská (19:00).


Koncert pro budoucnost: hudba a projevy osobností

Koncert pro budoucnostHorní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života započne v 16:30 a na pódiu uvidíte a uslyšíte například Chinaski, Lenka Dusilová Band a zpěváci Michal Horák, Ben Cristovao a další. Do Prahy se při této příležitosti vrátí ruské aktivistky Pussy Riot, dále vystoupí kapely Čhave Romane, P/\ST a hudební projekty Hrubá hudba a FVLCRVM ft. Annet X. Své myšlenky budou s návštěvníky sdílet hongkongský aktivista Samuel Chu, farářka Martina Viktorie Kopecká, novináři Filip Titlbach a Václav Moravec, Karolína Křížová z organizace Konsent bořící mýty o sexu a sexuálním násilí, ekonom Tomáš Sedláček, chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a další řečníci.
 

Vstupy zdarma nebo za sníženou cenu

umění dlouhého stoletíÚplně zadarmo zve do svých expozic Národní galerie. Dne 17. listopadu otevře zdarma své sbírkové expozice ve Veletržním (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika), Schwarzenberském paláci (Staří mistři), Šternberském paláci (Staří mistři II) a Klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10:00 do 18:00 hodin. Otevřena bude také výstava Zenga v Salmovském paláci (japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an), která se představila v nově otevřeném paláci letos v květnu.

NTMNárodní technické muzeum láká ve čtvrtek neděli 17. listopadu na snížené vstupné za 80 Kč. Svůj prostor tu nacházejí nejen oblíbené dopravní prostředky, ale také technika v domácnosti nebo sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Otevřeno bude od 9:00 do 18:00 hodin.

S dětmi zajděte do OC Harfa – na jeho střeše objevíte Dinopark Harfa, který láká ke vstupu za sníženou cenu 50 Kč pro děti. Uvidíte zde mnoho pohyblivých i statických modelů dinosaurů v životní velikosti, které si DinoPark sám koncipuje, konstruuje a vyrábí. Hned za bránou do druhohor zaujmou dva obávaní řvoucí T-Rexové, o kousek dál pohybliví Plateosauři, rozevřenou náruč s dlouhými drápy ukazuje Therizinosaurus a nepřehlédnutelný je i obrovský 27 metrů dlouhý Barosaurus.


Výstava egyptologie v Karolinu: od hieroglyfů k Tutanchamonovi

rosetská deskaEgyptologové pořádají v pražském Karolinu výstavu Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Výstava připomíná 100 let od objevu Tutanchamonovy hrobky a 200 let rozluštění hieroglyfů Champollionem. Tato akce připomíná dvě významná výročí, která světová egyptologie v roce 2022 oslavuje. Na podzim roku 1822 Jean François Champollion odhalil způsob, jakým číst starověké hieroglyfy, a fakticky tak moderní egyptologii jako vědu založil. O sto let později, v listopadu roku 1922, se po letech neúnavné práce usmálo štěstí na Howarda Cartera, jenž v Údolí králů objevil hrobku do té doby téměř neznámého panovníka Tutanchamona. Dnes už jeho jméno znají lidé po celém světě, stejně jako mnoho nádherných pokladů, které byly uloženy v jeho hrobce. Na výstavě uvidíte například 3D rekonstrukci Rosettské desky, model Tutanchamonovy hrobky, panely kombinující obrázky a texty nebo Tutanchamonovy poklady na velkoformátových fotografiích. Vstup na výstavu je volný.
Korzo Národní

17.11.
Korzo Národní

Korzo Národní se každoročně koná na hlavním dějišti sametové revoluce. Program se zde ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat.

Další aktuality

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Venkovní rodinná hra Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara zvou na dobrodružství v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v uličkách pražského Starého Města. Hra trvá od poloviny ledna do 31. března 2023.
Praha | Zážitky

Vstupem zdarma do svých expozic oslavuje Národní galerie 227. narozeniny

Při příležitosti svého 227. výročí Národní galerie připravila od 4. do 5. 2. 2023 vstup do některých svých expozic zdarma! Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost navštívit zdarma Veletržní palác (Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika a novou expozici 1956⁠–⁠1989: Architektura všem), Schwarzenberský palác (Staří mistři), Šternberský palác (Staří Mistři II) a klášter sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550). Národní galerie bude mít po oba dny otevřeno od 10 do 18 hodin.
Praha | Kultura

První mládě luskouna v Evropě se narodilo v Zoo Praha!

Zoo Praha se raduje z narození prvního luskouního mláděte v Evropě! Narodilo se ve čtvrtek před čtvrtou hodinou ráno, váží 135 gramů a připomíná oživlou smrkovou šišku. Jde vůbec o první mládě luskouna, které přišlo na svět nejen v České republice, ale i v celé Evropě.
Praha | Příroda

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!

Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.
Praha | Gurmánská turistika