Úvod > Aktuality > 5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma
5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma
"> "> "> "> ">
Kultura

5 + 1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

  • Vydáno13. listopadu 2019
Zůstáváte na Den boje za svobodu a demokracii v Praze? Přinášíme několik tipů na aktivity, které můžete podniknout, aniž byste tím zatížili rodinný rozpočet. K návštěvě láká mimo jiné den otevřených dveří Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, mimořádně zpřístupněný Jelení příkop nebo zdarma otevřené expozice Národní galerie či Muzea hlavního města Prahy. V centru města si navíc užijete spoustu "sametových" akcí oslavující letošní 30. výročí listopadové revoluce 1989.

Nahlédněte do pražských vládních paláců

lichtenstejnský palácV den státního svátku 17. listopadu 2019, kdy Česká republika oslaví 30. výročí sametové revoluce otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech i Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 17:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. V obou palácích se tak nabízí možnost nahlédnout do oslnivých reprezentačních sálů a užít si nevšední pohled na panorama Prahy.

Hrzánském paláci zahrnuje prohlídka Gobelínový sál, který část loňského roku sloužil jako náhradní jednací sál vlády, Strahovský salonek, pracovnou předsedy vlády, výstavy Můj stát a Symboly republiky či výhled z terasy, který si oblíbil i Tomáš Garrigue Masaryk. V apartmánech umístěných ve druhém patře Lichtenštejnského paláce zase  pobývali při návštěvě Prahy například španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko.
 

Oslava na Národní třídě: Korzo národní 2019

17. listopad prahaLetos se už pošesté se 17. listopadu promění Národní třída, jedna z nejfrekventovanějších pražských ulic, v pěší zónu plnou uměleckých zážitků. 30 let svobody připomene velká pouliční slavnost s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní. Přijďte na piazzetu Národního divadla a uvidíte sami, co všechno a jakými způsoby se dá oslavovat. Mimo jiné budete svědky čtení děl Václava Havla z úst Dagmar Havlové v tzv. Obýváku Václava Havla anebo si můžete prohlédnout tzv. vzdělávací tramvaj.

17. listopad národníDalší z akcí je Studentský Albertov. Po ukončení poledních projevů budou v budově přírodovědecké fakulty připraveny paralelní diskuze a přednášky a naplánováno je také vystoupení zástupců jednotlivých albertovských fakult – 1. lékařská fakulta UK, Přírodovědecká fakulta UK a Fakulta dopravní ČVUT. Pro letošní ročník, jako připomenutí si významného jubilea, je mimojiné naplánována také rekonstrukce průvodu z roku 1989 z Albertova na Národní třídu, jež program na Albertově završí. Průvod půjde na trase Albertov – Vyšehrad – Plavecká ulice – nábřeží – Národní třída – Václavské náměstí.

Program bude pro zájemce probíhat zcela zdarma. Vzhledem k tomu, že program uzavře na celý den kompletně Národní třídu, bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Újezd–Lazarská. Většina tramvají pojede přes Palackého náměstí. Národní neprojedou ani automobily.
 

Satirický průvod masek: Sametové posvícení

Sametové posvíceníUdálosti roku 1989 připomene i Sametové posvícení, satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období. Masky v nadživotní velikosti symbolizují současné kulturní, politické a sociální problémy, zapojit se můžete jako jednotlivci i s partou přátel.

Průvod vychází 17. listopadu ve 14:30 z Kampy přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží, následnuje defilé na Staroměstském náměstí a odchod do Kampusu Hybernská.


Koncert pro budoucnost a videomapping na Václaváku

svatý václavHorní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2019. Koncert začne v 16:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Na pódiu uvidíte a uslyšíte Anetu Langerovou, Poletíme?, Jáchyma Topola, Vypsanou fiXu, Šimona Pánka, Lenku Dusilovou, Buty nebo MIG 21.

Určitě si nenechte uijít ani videomapping k výročí sametové revoluce na historické budově Národního muzea. Během promítání v 19:30 a poté ještě 21:59 nabídne videomapping průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum jako tichý svědek přihlíželo.
 

Vstupy zdarma nebo za sníženou cenu

umění dlouhého stoletíÚplně zadarmo zve do svých expozic Národní galerie. Dne 17. listopadu otevře zdarma své sbírkové expozice ve Veletržním (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930–současnost: České moderní umění), Salmovském (Salm Modern #1: Možnosti dialogu), Schwarzenberském paláci (Staří mistři) a Klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.

U příležitosti výročí událostí z roku 1989, bude vstup zdarma také do Hlavní budovy muzea hl. m. Prahy na Florenci. V 16:00 se bude zároveň konat komentovaná prohlídka výstavy Listopad 1989 v pražských ulicích a Praha 1989 – cesta ke svobodě.

jelení příkopZcela mimořádně se o víkendu 16. a 17. listopadu otevře Jelení příkop.Přístup na prohlídku bude z Klárova přírodní stezkou vedoucí ve stráni mezi ulicemi Chotkova a Na Opyši, trasa dovede návštěvníky k východu z horního Jeleního příkopu na Novém světě v ulici U Brusnice.

Národní technické muzeum láká v neděli 17. listopadu na snížené vstupné za 50 Kč. Městem se tento den budou prohánět také retro dopravní prostředky MHD – Karosa B 731 v provedení z přelomu 80. a 90. let a historická tramvajová souprava odpovídající 40. letům. Jízdenka bude stát 80 Kč.
 

Sobotní Noc divadel 2019 v Praze

Národní divadloNoc divadel nabízí v sobou 16. listopadu příležitost seznámit se s divadelním prostorem a herci v neopakovatelné atmosféře vždy třetí listopadové sobotní noci. Diváci se mohou těšit na řadu výjimečných a nejen divadelních zážitků, zaměřených letos především na 30. výročí pádu komunismu. Centrální informační bod pražské části Noci divadel najdou návštěvníci v budově Institutu umění – Divadelního ústavu na adrese Celetná 17, Praha 1, kde kromě tištěných programů a informací mohou získat i volné vstupenky, knihy a další ceny hned v několika různých soutěžích!

fidlovačkaDivadlo Na Fidlovačce si připravilo speciální socialistický program – vystojíte si frontu na banány, kadeřnice vám vytvoří růžový přeliv a na řadu přijdou i mávátka. Určitě si nezapomeňte vzít na sebe něco dobového, na závěr večera bude totiž vyhlášen nejpoctivější socialistický kostým! Program se koná od 18:00 do 23:00 hodin.

Oslavit výročí Sametové revoluce se na hlavním sále Divadla Disk chystá „koncert svobody” – přehlídka hudebních skupin složených ze zaměstnanců a studentů DAMU. Chybět nebude ani divadelní program v podobě scénického čtení budovatelských dramat.

knihovna václava havlaKnihovna Václava Havla si od 19:00 připravila pro diváky nejslavnější divadelní hru Václava Havla Zahradní slavnost. Později večer od 21:00 hodin se bude promítat pásmo archivních dokumentů z listopadových dnů roku 1989.

Další program věnovaný 30. výročí sametové revoluce bude probíhat v divade Ponec, ve Švandově divadle nebo v Meetfactory.
Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos po roční pauze opět projde Prahou. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Koncert pro budoucnost

17.11.
Koncert pro budoucnost

Horní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2022.