Úvod > Aktuality > 5+1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma
Kultura

5+1 tip na pražské akce 17. listopadu, které jsou zdarma

  • Vydáno10. listopadu 2023
Zůstáváte na Den boje za svobodu a demokracii v Praze? Přinášíme několik tipů na aktivity, které můžete podniknout, aniž byste tím zatížili rodinný rozpočet. K návštěvě láká mimo jiné den otevřených dveří Hrzánského paláce nebo zdarma otevřené expozice Národní galerie. V centru města si navíc užijete spoustu "sametových" akcí oslavující letošní 34. výročí listopadové revoluce 1989.

Den otevřených dveří: nahlédněte do Hrzánského paláce

lichtenstejnský palácV den státního svátku 17. listopadu 2023, kdy Česká republika oslaví 34. výročí sametové revoluce, otevře Úřad vlády ČR pro veřejnost Hrzánský palác na Hradčanech. Brány paláce, který v současné době slouží reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky, budou otevřeny od 9 do 17 hodin. Poslední skupinka vyrazí na prohlídku v 16 hodin. S komentářem průvodců návštěvníci projdou vstupem z druhého nádvoří přes Hudební salonek a Strahovský salonek do pracovny premiéra, podívají se na terasu, z níž je krásný výhled na malostranské střechy, který miloval i T. G. Masaryk a prohlédnou si i Gobelínový sál a jídelnu.
 

Oslava na Národní třídě: Korzo národní 2023

korzo národníLetos se už podesáté ve čtvrtek 17. listopadu promění Národní třída, jedna z nejfrekventovanějších pražských ulic, v pěší zónu plnou uměleckých zážitků. 34 let svobody připomene velká pouliční slavnost s názvem Díky, že můžem aneb Korzo Národní. Akce zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák, letos věnovaný Olze Havlové a dalším ženským autorkám. Zazní i Modlitba pro Martu doprovázená živě malovaným videomappingem. Motto letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii je Časy se mění. Na náměstí Václava Havla je umístěna doprovodná výstava Antikódy a instalace Voláme o pomoc. V Nové budově Národního muzea je instalace Rám, reflektující posledních deset let středoevropského regionu.
 

Sametové posvícení: Ohýbání Komenského

Sametové posvíceníUdálosti roku 1989 připomíná každoročně i Sametové posvícení, většinou satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, která se koná ve švýcarské Basileji týden po začátku postního období. Průvodu se účastní nejrůznější občanské iniciativy, spolky a školní kolektivy studentů, které pomocí masek v nadživotní velikosti zhmotňují palčivá témata, kterými se dlouhodobě zabývají, nebo která se jich momentálně dotýkají. Letos průvod nasvítí tristní stav financování školství, zacházení s hospodářskými zvířaty při dálkových transportech nebo celospolečenskou apatii

Tématy budou i vztahy k migrantům nebo nedostatečné kapacity psychologické a psychiatrické péče pro děti a mladistvé. Průvod začne tradičně v parku na Kampě, kde se na úvod v 15 hod. představí jednotlivé skupiny i se svými tématy. Poté vyrazí kolem ministerstva školství na Karlův most a Betlémské náměstí. Národní třídou průvod projde v 18.00 a přes Ovocný trh, kde proběhne v 18.30 druhé defilé, čili představení jednotlivých klik, zamíří do Kampusu Hybernská, kde oslavu svátku studentstva a demokracie zakončí afterparty.


Koncert pro budoucnost: hudba a projevy osobností

Koncert pro budoucnostHorní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Oslavy probíhají od 8 hodin a vyvrcholí samotným koncertem v 16:30. Téma letošního ročníku je Příroda. Člověk. Stroj. Vzájemný vztah mezi přírodou, lidmi a stroji nabývá čím dál zásadnějšího charakteru a významu. Mezi řečníky se letos objeví například architektka Eva Jiřičná, političtí reportéři Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková či polární bioložka Marie Šabacká. Na žánrově bohatém koncertu vystoupí Buty, Aneta Langerová, Barbora Poláková, Lipo, Dunaj a mnoho dalších. Zazní i Modlitba pro Martu ve speciálním podání a česká hymna.
 

Vstupy zdarma nebo za sníženou cenu

umění dlouhého stoletíÚplně zadarmo zve do svých expozic Národní galerie. Dne 17. listopadu otevře zdarma své sbírkové expozice ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1956–1989: Architektura všem, 1939–2021: Konec černobílé doby), Schwarzenberském paláci (Staří mistři), Šternberském paláci (Staří mistři II) a Klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10:00 do 18:00 hodin. Volný vstup nabízí 17. listopadu také Národní muzeum.

NTMNárodní technické muzeum láká v pátek 17. listopadu na snížené vstupné za 80 Kč. Svůj prostor tu nacházejí nejen oblíbené dopravní prostředky, ale také technika v domácnosti nebo sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček. Momentálně zde probíhají výstavy 100 let je jen začátek nebo Dveře budoucnosti dokořán. Otevřeno bude od 9:00 do 18:00 hodin.
 

Den otevřených dveří Národní knihovny

Prostory, do kterých se běžně veřejnost nedostane, a to Centrální depozitář v Hostivaři, otevře Národní knihovna. Zpřístupněna budou místa, kde se nejen pečuje o jeden z největších knihovních fondů na našem území, ale také největší digitalizační centrum. Návštěvníkům se odhalí například práce specialistů v knihařské dílně, konzervace a restaurování historických knihovních fondů i digitalizace. Den otevřených dveří se uskuteční v pátek 17. 11. mezi 10. a 15. hodinou. Aby si všichni mohli pohodlně prohlédnout vybraná pracoviště, jsou prohlídky organizovány v půlhodinových intervalech a pro vstup je nutná rezervace přes systém GoOut.
Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

8. 5.
Den otevřených dveří v Hrzánském paláci 2024

Úřad vlády ČR v roce 2024 opět pro veřejnost zpřístupňuje historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác lze letos navštívit třikrát – 8. a 18. května 2024 a pak 7. září 2024.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

17. 11.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den boje za svobodu a demokracii

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda