Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod
30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod
"> "> "> "> "> "> ">

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

Vydáno 10. září 2019 Životní styl
Chcete znovu (anebo poprvé?) zažít atmosféru sametové revoluce, projít se se studentským průvodem z Albertova až na Národní třídu anebo si v Olomouci užít Sametovou noc? Portál Kudy z nudy už nyní přináší přehled TOP podzimních akcí z Prahy i dalších měst. Nezůstávejte doma a užijte si je společně s ostatními, stejně jako tehdy před třiceti lety. Bude to velké a bude to skvělé!
Podobně jako listopadová sametová revoluce byla jen vyvrcholením událostí, které zejména během roku 1989 proměnily životy obyvatel tehdejšího Československa, ani výstavy a oslavy nepočkají. Některé probíhají už teď a záhy končí, ale další zajímavé akce se chystají. Třicet let od sametové revoluce je například společným tématem světelných instalaci a videomappingu na Signal festivalu; v Praze se odehraje od 10. do 13. října.
 

Kde si užijete vzpomínky na listopad už v září

Třeba v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí: výstava Karafiáty a samet skončí už 29. září a jen do 6. října potrvá výstava Nezlomní v Obecním domě. Autentické svědectví o době před třiceti lety, jak je přes objektivy vidělo sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s několika zahraničními, podává třeba výstava 1989: Pád železné opony. Na její prohlídku zatím máte času dost, na Pražském hradě v Letohrádku královny Anny je k vidění až do konce listopadu.

Prostřednictvím fotografií, filmových záběrů, plakátů a letáků přiblíží atmosféru sametové revoluce také výstava Listopad 1989 v pražských ulicích; ta začne 25. záříhistorické budově Muzea hlavního města Prahy. Až do konce roku ji bude provázet venkovní panelová výstava, nazvaná Praha 1989 – cesta ke svobodě; mapuje osudové okamžiky novodobé historie, které se v hlavním městě odehrály v osmdesátých letech a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu.
 

Na co se těšit v říjnu?

Diktatura v technice a technika ve službách (ne)svobody, to je hlavní téma výstavy, na kterou zve Národní technické muzeum. Od 9. října se můžete přijít podívat, jaké technické prostředky využívala totalitní moc v bývalém Československu k potlačení svobody a práva.

O dva dny později na Letenské pláni, kam 25. listopadu 1989 přišlo demonstrovat více než 800 000 lidí, odstartuje výstavní projekt Komunikace 89. Mladším generacím ukáže, jak se informace šířily v dobách, kdy neexistoval internet, sociální sítě ani mobily.
 

Listopad a oslavy sametové revoluce v Praze

A pak už přijde listopad a letošní 30. výročí sametové revoluce. Národní galerie zahájí 15. listopadu ve Veletržním paláci výstavu Havel na Hrad!, která připomene tehdejší události stovkami fotografií. Předvečer oslav a sobota 16. listopadu bude patřit Sametové 30tce, koncertu v pražské Lucerně, kde vystoupí Jan Křížek, Vojta Dyk a symbol svobody naší země, Marta Kubišová. Zazní i neoficiální hymna událostí roku 1989, Modlitba pro Martu. Téma sametové revoluce bude rovněž hlavním motivem sobotní Noci divadel.

Neděle 17. listopadu láká k oslavám na Národní třídě, místě, které se stalo symbolem sametové revoluce; ulice se ten den promění ve velkou pěší zónu s rozmanitým kulturním programem. Chystá se také festival Studentský Albertov, který připomene jak Den za svobodu a demokracii, tak Mezinárodní den studentstva, tradiční Sametové posvícení s průvodem masek i živá divadelní rekonstrukce studentského průvodu. V podvečer pak odstartuje v horní části Václavského náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019.
 

Listopad na Příkopech a samet ve fotografii

Během listopadu se také nezapomeňte projít pražskou ulicí Na Příkopě: Česká tisková kancelář nachystala venkovní výstavu, kde budou k vidění záběry z podzimních měsíců roku 1989 i z událostí, které sametové revoluci předcházely, například z Palachova týdne, srpnového výročí nebo trabantů, které během letních prázdnin zaplavily Malou Stranu a četné pražské ulice. Také sametovou revoluci připomenou momentky z jiných měst a venkova. Své fotky můžete posílat do ČTK ještě teď, sbírka končí až 30. září.
 

Výročí sametové revoluce v regionech

Vary°Září 2020 - festival světla

11.9.
12.9.
Vary°Září 2020 - festival světla

První tři ročníky se setkaly s nebývalým zájem občanů i návštěvníků města Karlovy Vary a letos tomu, doufejme, nebude jinak! V roce 2020 od 11. do 12. září.

Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Den architektury 2020

1.10.
7.10.
Den architektury 2020

Týden architektury se uskuteční od 1. do 7. října, a především o víkendu 3. až 4. října 2020. Mezinárodní den architektury jako takový je oficiálně stanoven na první říjnové pondělí.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Noc divadel 2020

21.11.
Noc divadel 2020

Třetí listopadová sobota bude již poosmé patřit Noci divadel, která právě otevírá registraci pro soubory a divadla, letos s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Signal festival 2020

15.10.
18.10.
Signal festival 2020

Ulice a veřejná prostranství Prahy, její nejznámější historické památky i méně známá zákoutí se během čtyř večerů promění pod taktovkou českých i světových osobností světelného designu v umělecké objekty a prostory, které netradičními formami zachycují různé tváře současné i historické Prahy.