Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod
Životní styl

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

  • Vydáno10. září 2019
Chcete znovu (anebo poprvé?) zažít atmosféru sametové revoluce, projít se se studentským průvodem z Albertova až na Národní třídu anebo si v Olomouci užít Sametovou noc? Portál Kudy z nudy už nyní přináší přehled TOP podzimních akcí z Prahy i dalších měst. Nezůstávejte doma a užijte si je společně s ostatními, stejně jako tehdy před třiceti lety. Bude to velké a bude to skvělé!
Podobně jako listopadová sametová revoluce byla jen vyvrcholením událostí, které zejména během roku 1989 proměnily životy obyvatel tehdejšího Československa, ani výstavy a oslavy nepočkají. Některé probíhají už teď a záhy končí, ale další zajímavé akce se chystají. Třicet let od sametové revoluce je například společným tématem světelných instalaci a videomappingu na Signal festivalu; v Praze se odehraje od 10. do 13. října.
 

Kde si užijete vzpomínky na listopad už v září

Třeba v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí: výstava Karafiáty a samet skončí už 29. září a jen do 6. října potrvá výstava Nezlomní v Obecním domě. Autentické svědectví o době před třiceti lety, jak je přes objektivy vidělo sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s několika zahraničními, podává třeba výstava 1989: Pád železné opony. Na její prohlídku zatím máte času dost, na Pražském hradě v Letohrádku královny Anny je k vidění až do konce listopadu.

Prostřednictvím fotografií, filmových záběrů, plakátů a letáků přiblíží atmosféru sametové revoluce také výstava Listopad 1989 v pražských ulicích; ta začne 25. záříhistorické budově Muzea hlavního města Prahy. Až do konce roku ji bude provázet venkovní panelová výstava, nazvaná Praha 1989 – cesta ke svobodě; mapuje osudové okamžiky novodobé historie, které se v hlavním městě odehrály v osmdesátých letech a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu.
 

Na co se těšit v říjnu?

Diktatura v technice a technika ve službách (ne)svobody, to je hlavní téma výstavy, na kterou zve Národní technické muzeum. Od 9. října se můžete přijít podívat, jaké technické prostředky využívala totalitní moc v bývalém Československu k potlačení svobody a práva.

O dva dny později na Letenské pláni, kam 25. listopadu 1989 přišlo demonstrovat více než 800 000 lidí, odstartuje výstavní projekt Komunikace 89. Mladším generacím ukáže, jak se informace šířily v dobách, kdy neexistoval internet, sociální sítě ani mobily.
 

Listopad a oslavy sametové revoluce v Praze

A pak už přijde listopad a letošní 30. výročí sametové revoluce. Národní galerie zahájí 15. listopadu ve Veletržním paláci výstavu Havel na Hrad!, která připomene tehdejší události stovkami fotografií. Předvečer oslav a sobota 16. listopadu bude patřit Sametové 30tce, koncertu v pražské Lucerně, kde vystoupí Jan Křížek, Vojta Dyk a symbol svobody naší země, Marta Kubišová. Zazní i neoficiální hymna událostí roku 1989, Modlitba pro Martu. Téma sametové revoluce bude rovněž hlavním motivem sobotní Noci divadel.

Neděle 17. listopadu láká k oslavám na Národní třídě, místě, které se stalo symbolem sametové revoluce; ulice se ten den promění ve velkou pěší zónu s rozmanitým kulturním programem. Chystá se také festival Studentský Albertov, který připomene jak Den za svobodu a demokracii, tak Mezinárodní den studentstva, tradiční Sametové posvícení s průvodem masek i živá divadelní rekonstrukce studentského průvodu. V podvečer pak odstartuje v horní části Václavského náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019.
 

Listopad na Příkopech a samet ve fotografii

Během listopadu se také nezapomeňte projít pražskou ulicí Na Příkopě: Česká tisková kancelář nachystala venkovní výstavu, kde budou k vidění záběry z podzimních měsíců roku 1989 i z událostí, které sametové revoluci předcházely, například z Palachova týdne, srpnového výročí nebo trabantů, které během letních prázdnin zaplavily Malou Stranu a četné pražské ulice. Také sametovou revoluci připomenou momentky z jiných měst a venkova. Své fotky můžete posílat do ČTK ještě teď, sbírka končí až 30. září.
 

Výročí sametové revoluce v regionech

Signal festival 2024

10. 10.13. 10.
Signal festival 2024

12. ročník Signal Festivalu proběhne v termínu od 10. do 13. října 2024. Tématem je příroda, technologie, společnost, kultura – to vše spolu tvoří ekosystémy, v nichž žijeme a hledáme stopy radosti, krásy i vzrušení z nových objevů. Nebudou chybět umělecké instalace, videomapingy a projekce.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

Geofun – 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla se nachází v suterénu opraveného Starého pivovaru v Kroměříži. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů – čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky