Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

30 let od sametové revoluce: užijte si výstavy, koncerty, festivaly a studentský průvod

Vydáno 10. září 2019 Životní styl
Chcete znovu (anebo poprvé?) zažít atmosféru sametové revoluce, projít se se studentským průvodem z Albertova až na Národní třídu anebo si v Olomouci užít Sametovou noc? Portál Kudy z nudy už nyní přináší přehled TOP podzimních akcí z Prahy i dalších měst. Nezůstávejte doma a užijte si je společně s ostatními, stejně jako tehdy před třiceti lety. Bude to velké a bude to skvělé!
Podobně jako listopadová sametová revoluce byla jen vyvrcholením událostí, které zejména během roku 1989 proměnily životy obyvatel tehdejšího Československa, ani výstavy a oslavy nepočkají. Některé probíhají už teď a záhy končí, ale další zajímavé akce se chystají. Třicet let od sametové revoluce je například společným tématem světelných instalaci a videomappingu na Signal festivalu; v Praze se odehraje od 10. do 13. října.
 

Kde si užijete vzpomínky na listopad už v září

Třeba v pražské Městské knihovně na Mariánském náměstí: výstava Karafiáty a samet skončí už 29. září a jen do 6. října potrvá výstava Nezlomní v Obecním domě. Autentické svědectví o době před třiceti lety, jak je přes objektivy vidělo sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s několika zahraničními, podává třeba výstava 1989: Pád železné opony. Na její prohlídku zatím máte času dost, na Pražském hradě v Letohrádku královny Anny je k vidění až do konce listopadu.

Prostřednictvím fotografií, filmových záběrů, plakátů a letáků přiblíží atmosféru sametové revoluce také výstava Listopad 1989 v pražských ulicích; ta začne 25. záříhistorické budově Muzea hlavního města Prahy. Až do konce roku ji bude provázet venkovní panelová výstava, nazvaná Praha 1989 – cesta ke svobodě; mapuje osudové okamžiky novodobé historie, které se v hlavním městě odehrály v osmdesátých letech a předznamenaly blížící se konec komunistického režimu.
 

Na co se těšit v říjnu?

Diktatura v technice a technika ve službách (ne)svobody, to je hlavní téma výstavy, na kterou zve Národní technické muzeum. Od 9. října se můžete přijít podívat, jaké technické prostředky využívala totalitní moc v bývalém Československu k potlačení svobody a práva.

O dva dny později na Letenské pláni, kam 25. listopadu 1989 přišlo demonstrovat více než 800 000 lidí, odstartuje výstavní projekt Komunikace 89. Mladším generacím ukáže, jak se informace šířily v dobách, kdy neexistoval internet, sociální sítě ani mobily.
 

Listopad a oslavy sametové revoluce v Praze

A pak už přijde listopad a letošní 30. výročí sametové revoluce. Národní galerie zahájí 15. listopadu ve Veletržním paláci výstavu Havel na Hrad!, která připomene tehdejší události stovkami fotografií. Předvečer oslav a sobota 16. listopadu bude patřit Sametové 30tce, koncertu v pražské Lucerně, kde vystoupí Jan Křížek, Vojta Dyk a symbol svobody naší země, Marta Kubišová. Zazní i neoficiální hymna událostí roku 1989, Modlitba pro Martu. Téma sametové revoluce bude rovněž hlavním motivem sobotní Noci divadel.

Neděle 17. listopadu láká k oslavám na Národní třídě, místě, které se stalo symbolem sametové revoluce; ulice se ten den promění ve velkou pěší zónu s rozmanitým kulturním programem. Chystá se také festival Studentský Albertov, který připomene jak Den za svobodu a demokracii, tak Mezinárodní den studentstva, tradiční Sametové posvícení s průvodem masek i živá divadelní rekonstrukce studentského průvodu. V podvečer pak odstartuje v horní části Václavského náměstí letošní Koncert pro budoucnost, jeden z vrcholů Festivalu svobody 2019.
 

Listopad na Příkopech a samet ve fotografii

Během listopadu se také nezapomeňte projít pražskou ulicí Na Příkopě: Česká tisková kancelář nachystala venkovní výstavu, kde budou k vidění záběry z podzimních měsíců roku 1989 i z událostí, které sametové revoluci předcházely, například z Palachova týdne, srpnového výročí nebo trabantů, které během letních prázdnin zaplavily Malou Stranu a četné pražské ulice. Také sametovou revoluci připomenou momentky z jiných měst a venkova. Své fotky můžete posílat do ČTK ještě teď, sbírka končí až 30. září.
 

Výročí sametové revoluce v regionech

Sametová revoluce v semilských souvislostech

Sametová revoluce v semilských souvislostech

30. výročí jedné z nejvýznamnějších událostí našich novodobých dějin v semilských souvislostech.

 Petr Sís: O létání a jiných snech

Petr Sís: O létání a jiných snech

Svět mezinárodně uznávaného tvůrce, autora knih a ilustrátora Petra Síse je světem fantazie, velkých putování a dobrodružných cest, vzpomínek i snů. Hrdinové jeho knih jsou dobrodruzi, snílci, odvážní vzduchoplavci, mořeplavci, cestovatelé.

Sametová noc v Olomouci

Sametová noc v Olomouci

Oslava třiceti let svobody formou klubové noci v historickém centru Olomouce a výtvarný happening.

Sametový průvod po 30 letech

Sametový průvod po 30 letech

Živá divadelní rekonstrukce studentského průvodu 17. listopadu.

Festival svobody - 17. listopad

Festival svobody - 17. listopad

Hudba, diskuse, divadlo, čtení, projevy, průvody, přímé přenosy a happeningy nejen v centru Prahy.

Sametové posvícení

Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Koncert pro budoucnost

Koncert pro budoucnost

Horní část Václavského náměstí bude 17. listopadu opět žít Koncertem pro budoucnost. Program nabitý hudbou a projevy nejznámějších osobností veřejného života bude jedním z vrcholů Festivalu svobody 2019.

Budějovický Manifest - Festival Svobody

Budějovický Manifest - Festival Svobody

11. ročník multižánrového festivalu s přesahem, který se koná k příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Největší podzimní klubový festival, který již 10 let neodmyslitelně patří do kulturní nabídky Českých Budějovic, letos proběhne od 14. do 17. listopadu 2019.

Není nám to jedno! - 30. let od sametové revoluce v Děčíně

Není nám to jedno! - 30. let od sametové revoluce v Děčíně

Výstavy, koncerty a průvod k připomenutí 30. výročí Sametové revoluce v Děčíně.

Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu

Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu

Výstavní projekt o tom, jak se komunikoval státní převrat v časech bez internetu a sociálních sítí.

Listopad 89 v Týně nad Vltavou

Listopad 89 v Týně nad Vltavou

Výstava Listopad 89 v Týně nad Vltavou představí průběh Sametové revoluce v lokálním kontextu s využitím materiálů ze sbírek Městského muzea a dalších dobových pramenů.

Sametová revoluce v paličkované krajce v Plzni

Sametová revoluce v paličkované krajce v Plzni

Souborná výstava prezentuje soutěžní práce žáků kroužku paličkování při 26. základní škole Plzeň - Růžovce, zhotovené u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Třicáté výročí sametové revoluce v Prostějově

Třicáté výročí sametové revoluce v Prostějově

Výstava k 30. výročí "sametové revoluce" s akcenten na dění na Prostějovsku v kontextu celostátního politického vývoje.

Jindřichohradecký festival svobody 2019

Jindřichohradecký festival svobody 2019

Jindřichův Hradec otevře 1.listopadu svůj Festival svobody, který potrvá až do 17. listopadu, a připomene události před 30 lety.

Sametová 30tka - koncert v Lucerně

Sametová 30tka - koncert v Lucerně

Při příležitosti 30. výročí od sametové revoluce se v pražské Lucerně uskuteční slavnostní koncert.

Havel na Hrad! Rok 89 ve fotografii ve Veletržním paláci

Havel na Hrad! Rok 89 ve fotografii ve Veletržním paláci

Česká dokumentární fotografie měla v osmdesátých letech mimořádné postavení. V opozici k oficiálnímu umění, které přálo dekorativismu a povrchnosti, si nesla téměř aureolu pravdy a morálního hrdinství.

Program k výročí listopadu 1989 v Senátu

Program k výročí listopadu 1989 v Senátu

Senát připravil na podzim řadu výjimečných akcí, kterými chce připomenout výročí listopadu 1989 a jeho souvislosti.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Noc divadel 2019

Noc divadel 2019

Třetí listopadová noc bude opět patřit Noci divadel, která právě otevírá registraci pro soubory a divadla. Sedmý ročník s tématem „Divadlo a svoboda“ proběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce.

Národní třída v Praze

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Expozice Karla Kryla v Kroměříži

Stálá expozice rodáka a písničkáře Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru bude otevřena 12. září 2014. A není to jen tak ledajaké muzeum plné vitrínek a nezáživných faktů - čeká vás v něm doslova procházka Krylovými písničkami.

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

Geofun - 17. listopad 1989 ožívá v mobilních telefonech

17. listopad je jedním z nejvýznamnějších dní historie naší republiky. Faktem je, že čím dál více lidí neví, co se přesně událo. Sametová revoluce? Pád komunismu? Vznik Občanského fóra? Nějaké demonstrace studentů? Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin aplikací Geofun.

Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás!

Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás!

Tradovalo se, že v našich zemích bude dobře až tehdy, když bude dcera Přemysla I. zvaná rovněž Anežka Česká, prohlášena za svatou.

Netradiční oslava 17. listopadu na Národní třídě: Díky, že můžem!

Netradiční oslava 17. listopadu na Národní třídě: Díky, že můžem!

Letos se už pošesté 17. listopadu promění jedna z nejfrekventovanějších pražských ulic v pěší zónu plnou uměleckých zážitků. 30 let svobody připomene velká pouliční slavnost Korzo Národní.