Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav
Kultura

30 let od sametové revoluce: Národní muzeum ve víru oslav

  • Vydáno10. listopadu 2019
Interaktivní výstava, vysílání speciálního rozhlasového studia a také několik premiér, například slavnostní otevření první nové stálé expozice v historické budově nebo podzemního tunelu, který obě budovy propojí: to všechno čeká Národní muzeum během oslav 30. výročí sametové revoluce.
V říjnu 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky se historická budova Národního muzea v Praze otevřela po několikaleté rekonstrukci. Oslavy ale pokračují i rok poté. Třicáté výročí od sametové revoluce v roce 2019 je vynikající příležitostí nejenom pro otevření první nové stálé expozice v historické budově, ale také pro bezbariérový a bezpečný tunel, kterým můžete procházet do nové muzejní budovy. Jedním z vrcholů pražských oslav listopadu 1989 bude i videomapping, promítaný na fasádu historické budovy. Kdo ho chce vidět, musí dorazit na Václavské náměstí v neděli 17. listopadu do 20 hodin – a raději o hodně dřív, protože zájemců budou tisíce.
 

Znáte všechny novinky?

Připomeňme si letem světem, co následovalo po loňském slavnostním říjnovém otevření: až do konce roku se návštěvníci do nově otevřené budovy mohli podívat zdarma. Postupně se otvíraly také výstavy: aktuálně si v historické budově můžete prohlédnout Labyrint informací a ráj tisku, Tutanchamon RealExperience a výstavu Rytíři nebes, věnovanou československým letcům ve Velké Británii. Vítanou a atraktivní novinkou také bylo zpřístupnění prosklené kupoleneobvyklým výhledem na panorama města nebo prosklené dvorany. Otevření prvních nových stálých expozic slíbilo Národní muzeum až na letošní podzim, ale už na jaře se první návštěvníci mohli podívat do obnoveného sálu s kostrou „velryby“ aneb plejtváka myšoka. Spuštěna byla také kašna před Historickou budovou s barevným osvětlením a od května muzeum nabízí pětidenní vstupenku do devíti muzejních objektů po celé Praze.

Sečteno a podtrženo se od loňského slavnostního otevření do Národního muzea vypravilo více než 660 tisíc návštěvníků. A do konce roku 2019 jich určitě hodně přibude, protože Národní muzeum v listopadu chystá další novinky a překvapení.
 

Nová expozice, výstavy i rozhlasové studio

V pondělí 18. listopadu muzeum slavnostně otevře první stálou expozici, věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Událostem druhé poloviny 80. let minulého století, listopadovým dnům roku 1989 a období do prvních svobodných voleb v červnu 1990 se bude věnovat samostatná výstava Sametová revoluce; k vidění budou například originální dobové transparenty a další předměty, které má Národní muzeum ve sbírce. Navazující výstava v nové budově představí plakátovou sbírku z let 1989–1990, která patří mezi nejbohatší v Česku.

Ve stejný den se také chystá otevření několik let budovaného tunelu pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi historickou budovou Národního muzea a novou muzejní budovou. Na opravených plochách mezi muzejními budovami si prohlédnete interaktivní výstavu věnovanou událostem roku 1989 a od 18. listopadu pak bude přímo od muzea po sedm dní vysílat speciální studio Českého rozhlasu. To bude den po dni připomínat, co se dělo v listopadu před třiceti lety.

Příjemnou zprávou je, že na týden od 18. 11. do 24. 11. připravilo Národní muzeum volný vstup do svých objektů. V neděli 17.11. však bude Národní muzeum pro veřejnost uzavřeno.
 

Komentované prohlídky a akce v listopadu

V Národopisném muzeu Národního muzea v listopadu pokračuje cyklus tradičních podvečerů s představením národopisných oblastí České republiky. Do historické budovy Národního muzea se můžete vypravit třeba 12. listopadu na dvě kratší přednášky o autorech a námětech exlibris, drobných grafik původně užívaných k označení vlastnictví knihy. V sobotu 23. listopadu jste zváni na komentované prohlídky výstavy Rytíři nebes, a to v 11, 13 a 15 hodin pro rodiny s dětmi a v 16 hodin pro dospělé.

Poslední listopadovou akcí bude doprovodný program k výstavám, připomínajícím třicet let od sametové revoluce s interaktivními hrami, výtvarnými workshopy, komentovanými prohlídkami nové budovy Národního muzea a čtením z knihy Pižďuchové od Václava Havla. Přijít na ni můžete v sobotu 30. listopadu.
 

Víte, že?

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda