ÚvodAktuality30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Zlínského kraje

  • 20. března 2023
Jaké proměny prožil Zlínský kraj během posledních třiceti let? Mezi památky UNESCO byly zapsány Jízda králů a arcibiskupský zámek v Kroměříži s krásnými zahradami Podzámeckou a Květnou. Poprvé jsme se mohli projít proskleným podvodním tunelem v expozici Živá voda a skanzenem Rochus, podívat se do Filmového uzlu ve Zlíně anebo se projet lodí po Baťově kanále. Pojďte s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism procestovat východní Moravu rok za rokem!
Rok 2022: Po dvanácti letech a dlouhé rekonstrukci se lidé v Holešově dočkali otevření městského muzea a zámecké galerie v místním zámku. Slavnostní otevření proběhlo na začátku května v rámci oslav sedmistého výročí od první písemné zmínky o městě. Ve stejném roce se otevřel nový skanzen Hospodářský dvůr Rymice a také Trezor přírody, multimediální expozice o přírodě v Horní Lidči.
 
Rok 2021: Ve Vizovicích se otevřelo unikátní Muzeum mizející africké kultury Tjiwara. Více než 300 masek, soch a zbraní shromáždil cestovatel a fotograf Richard Jaroněk a jde o jednu z největších kolekcí afrického umění v Evropě.
 
Rok 2020: Empírový zámek Kinských ve Valašském Meziříčí prošel rozsáhlou rekonstrukcí a je opět přístupný veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody, nazvaná Člověk v krajině, krajina v lidech.


Rok 2019: V listopadu 2019 se po více než roční revitalizaci opět slavnostně otevřela pro veřejnost Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, funkcionalistická stavba významného českého architekta Oskara Pořísky. V hale uprostřed kolonády objevíte pramen léčivé minerální vody Vincentka. Při pobytu v lázních si udělejte čas na výlet do nedalekého Zlína a vydejte se na komentované procházky po architektuře Zóna Zlín.
 
Rok 2017: Zoologická zahrada Zlín patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům Zlínského kraje. V roce 2017 byl položen základní kámen Karibuni, nejrozsáhlejšího projektu v celé historii zoo. Atraktivní přírodní biopark vás přenese do Afriky a nabídne i zážitkové ubytování v dokonale vybavených safari stanech.
 
Rok 2016: Na podzim roku 2016 bylo v areálu filmových ateliérů ve Zlíně na Kudlově otevřeno filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum Filmový uzel. V místě, kde tvořili Hermína Týrlová a Karel Zeman, vás čekají čtyři parta animace, zlínské filmové historie, zábavy a vzdělání pro celou rodinu. V témže roce v soutěži, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, obdržel hrad Lukov prestižní titul Památka roku.
 
Rok 2015: V prvním ročníku soutěže Muzeum roku získalo Slovácké muzeumUherském Hradišti třetí místo za pobočku Památník Velké Moravy ve Starém Městě. V témže roce v květnu prošli první návštěvníci branou Skanzenu Rochus, muzea v přírodě v srdci Slovácka.
 
Rok 2013: Pro veřejnost se otevřel Zámek Uherský Ostroh; v prvním roce byly přístupné podzemí a věž, v dalších letech se otevřely multimediální expozice v podzemí a expozice Tajemná řeč vody. Slavností na Velehradě si také Zlínský kraj připomněl 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
 
Rok 2012: Ve zrekonstruované jezuitské koleji v Uherském Hradišti sídlí Slovácké centrum kultury a tradic, které tu roku 2012 otevřelo Galerii Joži Uprky s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko. Ve stejném roce si první výletníci prohlédli botanickou a sladkovodní expozici Živá voda s proskleným tunelem pod vodou v Modré u Velehradu a Kovozoo ve Starém Městě.
 
Rok 2011: Na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO byla zapsána Jízda králů, lidová slavnost, která se dřív v době letnic slavila téměř v každé vsi na Slovácku. Dnes se pořádá už jen na několika místech, nejznámější Jízda králů je ta, která se koná poslední květnovou neděli ve Vlčnově.
 
Rok 2010: Britský korunní princ Charles navštívil Centrum Veronica Hostětín. Od roku 1995 se v Hostětíně postupně rozvíjely rozmanité ekologické projekty, od první kořenové čistírny odpadních vod v regionu přes restaurovanou sušírnu ovoce, solární kolektory a výtopnu spalující dřevní štěpku až po moštárnu a naučné stezky.
 
Rok 2008: Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě byla vyhlášena Národní kulturní památkou.


Rok 2004: Pro milovníky historie se otevřel Archeologický skanzen v Modré, který představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště coby mocenského centra z doby Velké Moravy během 9. století. Poznáte tu, jak žili staří Slované, vyzkoušíte si dávná řemesla, ochutnáte tehdejší pokrmy a poznáte i původní plodiny, keře i stromy.
 
Rok 2001: Mezi národní kulturní památky byl zařazen zámek Vizovice, noblesní barokní sídlo z poloviny 18. století s interiéry zařízenými ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermeieru. Nabízí prohlídku významné sbírky obrazů a grafik, k procházkám zve volně přístupná zámecká zahrada.
 
Rok 1998: Arcibiskupský zámek v Kroměříži, někdejší letní rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, byl v prosinci 1998 zapsán na Seznam světového přírodního a kulturní dědictví UNESCO. Společně se zámkem byly do UNESCO zapsány i Podzámecká zahrada a Květná zahrada.


Rok 1997: Uplynulo 275 let od zřízení vůbec prvního zdymadla na řece Moravě u Rohatce; podle archeologických nálezů vzniklo v roce 1722. Baťův kanál se budoval v letech 1935 až 1938, pro novodobá plavidla byl ve Zlínském kraji splavný právě od roku 1997.
 
Rok 1995: Útulny Maměnka a Libušín se zvoničkou v horském sedle Pustevny z konce 19. století byly zařazeny mezi národní kulturní památky. Jedinečný architektonicko-urbanistický celek navrhl architekt Dušan Jurkovič ve spolupráci s dalšími umělci, například návrhy pro výzdobu Libušína vypracoval Mikoláš Aleš.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči Zážitky

Trezor přírody – expozice o přírodě v Horní Lidči

V centru obce vznikla na ploše 1215 m² moderní multimediální expozice, která poskytuje netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat. Jedná se o Beskydy a Bílé Karpaty na české straně a Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.

Vesnická památková rezervace Vlčnov Kultura

Vesnická památková rezervace Vlčnov

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy Letní sporty

Cyrilometodějská stezka – evropská kulturní stezka věnovaná okazu spolupatronů Evropy

Cyrilometodějská cesta prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů Památky

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí Kultura

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Památka ve správě Muzea regionu Valašsko prošla v posledních třech letech rozsáhlou rekonstrukcí a od března 2022 je opět přístupna veřejnosti. K hlavní lákadlům patří moderní multimediální expozice o vztahu člověka a okolní přírody.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě Lázně a wellness

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti Kultura

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je sídlem Slováckého centra kultury a tradic, ve kterém se nachází Uprkova s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Archeoskanzen Modrá Památky

Archeoskanzen Modrá

Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou i neustále prováděným archeologickým výzkumem. Přijeďte a poznejte naši dávnou minulost!

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Zámek v Holešově s hvězdárnou Památky

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu Příroda

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích Památky

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích

Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, někdy také nazývaná jako Velká kolonáda, byla vybudována po 2. světové válce podle plánů architekta Oskara Pořísky.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka Gurmánská turistika

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Tjiwara muzeum ve Vizovicích Kultura

Tjiwara muzeum ve Vizovicích

Muzeum mizející africké kultury ve Vizovicích nabízí k vídění více jak 340 exponátů – masek, soch, zbraní z období 1880–1890.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Zámek v Uherském Ostrohu – historické prostory s Křišťálovou jeskyní Památky

Zámek v Uherském Ostrohu – historické prostory s Křišťálovou jeskyní

Původně vodní hrad střežící obchodní stezku spojující Uhry s Prahou byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Do něj lze dnes nahlédnout formou prohlídky historických interiérů či věže. V zámeckém sklepení objevíte unikátní expozice, které vás zavedou do jiných světů.

Filmový uzel Zlín Zážitky

Filmový uzel Zlín

Pojďte s námi do světa filmu a fantazie! Čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a kreativity v místě, kde tvořila Hermína Týrlová a Karel Zeman. Nově zrekonstruovaná budova v areálu zlínských filmových ateliérů.

Další aktuality

30 tipů, kam vyrazit za keramikou nejen na trhy a jarmarky

Hrnky, hrnečky, misky, vázy… Pokud patříte k milovníkům pálené hlíny, neváhejte a naplánujte si výlet po stopách hrnčířů a nahlédněte do dílen, kde si tvorbu keramiky můžete sami vyzkoušet. Nabízíme vám patnáct tipů na místa, kde se s keramikou můžete setkat.
20. červen 2024 19:19
Kultura, Zlínský kraj

Holešovská Regata vás pobaví nejen netradičními plavidly, ale také skvělou muzikou

To nejlepší z české i slovenské hudby, ale také soutěž netradičních plavidel, zábavu pro děti, show Leoše Mareše nebo speciální živé vydání televizní talk show 7 pádů Honzy Dědka: to vše přinese 12. ročník Holešovské Regaty, který se bude konat v pátek 21. a sobotu 22. června 2024 v zahradách zámku Holešov na Kroměřížsku.
20. červen 2024 6:00
Památky, Zlínský kraj

Valachy man startuje už tento víkend

Nejnavštěvovanější veřejný triatlonový závod v České republice je opět tu! Už o víkendu 22. a 23. června 2024 bude žít vodní nádrž Bystřička na Vsetínsku legendárním Valachy manem. Pořadatelé v okolí přehrady připravili trasy úplně pro všechny: pro děti, začátečníky, hobíky i zkušené sportovce. Také letos je do závodu zařazena kategorie Xterra se statusem Mistrovství České republiky.
18. červen 2024 14:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Večer plný čar a kouzel láká na Valašskou dědinu

Červnový večer plný magické atmosféry budou moci prožít návštěvníci v pátek 21. června 2024, kdy se v amfiteátru Na Stráni ve Valašské dědině uskuteční od 21:00 program s názvem Svatojánský večer. Ten přiblíží starodávné zvyky a rituály, které tyto slavnosti od pradávna provázely.
18. červen 2024 12:00
Památky, Zlínský kraj

Když milujete Východní Moravu: zoo Zlín, slivovice, Baťa a skleněný tunel pod hladinou

Ochutnáte raději slivovici, pivo a víno anebo léčivou vodu ze zdejších pramenů? Východní Morava nabízí od všeho kousek: hrady a zámky, rozhledny, kopce a hřebeny s dalekými výhledy, poutní stezky i lidovou architekturu. Která místa patří k nejoblíbenějším?
14. červen 2024 16:00
Životní styl, Zlínský kraj

Město rabína Šacha: objevte židovské památky Holešova

Šabtaj ben Meir ha-Kohen neboli rabín Šach patřil k nejvýznamnějším židovským učencům. V Holešově se sice nenarodil, ale působil zde posledních pět let svého života a také tu napsal některé ze svých knih. Jeho hrob je dodnes poutním místem Židů z celého světa. Přijíždějí sem z dalekých zemí, aby se u hrobu pomodlili a poklonili učenci, který se zabýval židovským právem (halachou) a jehož dílo je aktuální i dnes. Patří k dvacítce největších učenců židovského národa na světě. A navíc přímluva u hrobu rabína Šacha prý opravdu dělá zázraky – až z Izraele sem jezdí mladíci, aby prosili o příhodnou nevěstu. S Kudy z nudy se můžete vydat nejen po židovských stopách v Holešově a udělat si zajímavý výlet.
9. červen 2024 9:00
Památky, Zlínský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Zlínského kraje: zoo Zlín, aquapark Uherské Hradiště a rožnovský skanzen

Jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy, které každý rok chystá zajímavé novinky, to je Zoologická zahrada Zlín. Ve Zlínském kraji jí na stupnících vítězů dělají společnost Aquapark Uherské Hradiště a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. K oblíbeným cílů patří i bazilika na Velehradě nebo Živá voda Modrá.
6. červen 2024 22:52
Životní styl, Zlínský kraj

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Bílé Karpaty a Moravské Kopanice nejsou jen domovem Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale odehrává se tu také příběh Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové (1919–2012). Ta po válce několik let žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Pojďte se tam podívat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.
4. červen 2024 6:22
Kultura, Zlínský kraj