ÚvodAktuality30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Středočeského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Středočeského kraje

  • 4. března 2023
Jakými proměnami prošly střední Čechy během posledních třiceti let? Lyžaři, bikeři a všichni fandové sportu objevili areál Monínec, milovníci hradů a zámků se poprvé mohli podívat na zámek Jemniště nebo na hrad Kokořín, a Kutná Hora se dočkala zápisu do UNESCO. Pro rodiny s dětmi se otevřel zábavní park Mirakulum, zámek Loučeň s bludišti a labyrinty nebo aquapark v Čestlicích, nový cíl v podobě pivovaru v Lobči získali i příznivci piva. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Středočeským krajem rok za rokem!
Rok 2022: Pro všechny nadšence moderních technologií, fantazie a dobrodružství se v Centru Green Park v Benešově otevřel park Kvantario, jedinečná přehlídka moderních technologií v oblasti sci-fi a virtuální reality. Otevřeno má vždy od dubna do října.

Rok 2021: Přímo v centru Kutné Hory se otevřelo Aliens vs Predators Experience Museum. Poznáte ikonické sci-fi legendy kolekce Aliens a Predators v dokonalém detailním zpracování a zároveň si vychutnáte jedinečnou atmosféru historického sklepení, které kolekcím dodává zvláštní kouzlo. Otevřeno je celoročně.
 
Rok 2020: Kdo se chce vydat na cestu po dně pravěkých moří, měl by navštívit Geopark Barrandien. V roce 2020 obdržel certifikát národního geoparku a v Česku je ze všech geoparků největší. Rozprostírá se na území tři krajů, Středočeského, Plzeňského a Prahy, má vlastní turistickou kartu a na cestách vás může provázet velmi netradiční průvodce – zdejší celebrita trilobit.

 
Rok 2019: V původním vesnickém domě rodiny Palachových ve Všetatech na Mělnicku byl v roce 2019 otevřen Památník Jana Palacha, součást Národního muzea. Připomíná zoufalý čin Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na Václavském náměstí v Praze.
 
Rok 2016: 1. ledna 2016 oficiálně zanikl vojenský újezd a vznikla chráněná krajinná oblast Brdy. Mluví se o nich jako poslední středočeské divočině: téměř sto kilometrů dlouhý pás lesů protkávají desítky kilometrů stezek pro cyklisty i pěší, krásná příroda nabízí příběhy spojené s historií desítky let nepřístupného vojenského prostoru.
 
Rok 2015: Pro veřejnost se otevřel Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena, očitý svědek pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. Jeho záchrana, precizní obnova a zprovoznění byly na podzim roku 2015 oceněny prestižní památkářskou cenou Patrimonium pro futuro, Česká komora architektů pivovar nominovala na udělení prestižní evropské ceny za architekturu Mies van der Rohe Award.
 
Rok 2014: 7. června 2014 se veřejnosti poprvé otevřely dveře bývalé sklářské huti František v Sázavě, kterou Nadace Josefa Viewegha proměnila v unikátní Centrum sklářského umění. Huť je svědkem starého sklářského řemesla: v roce 1882 ji postavil sklář Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci.


Rok 2013: V Milovicích se otevřelo Mirakulum, největší zábavní park pro rodiny s dětmi v České republice. V areálu na děti čeká obří dřevěný hrad plný průlezů, mostků, skluzavek a rozhleden, lanové centrum či vodní svět, úzkokolejka park propojuje se sousedním Tankodromem.
 
Rok 2012:Mladé Boleslavi se po celkové rekonstrukci otevřelo Škoda Muzeum, firemní muzeum známé automobilky Škoda. Stovky exponátů, automobilů, motocyklů a jízdních kol mapují historii firmy Škoda Auto a jejího předchůdce Laurin & Klement.
 
Rok 2011: Ve Slaném vzniklo Muzeum slánek. Prohlédnete si slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Sbírka se díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí stále rozrůstá, vystavená je v galerii Infocentra Pod Velvarskou branou.
 
Rok 2010: V bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře se otevřely expozice Galerie Středočeského kraje, zkráceně nazývané GASK. Ve stejném roce byl také po letech nejasností Průhonický park přiřazen do prestižního seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, a to jako součást památkové rezervace v historickém jádru Prahy. Ta je v UNESCO zapsaná od roku 1992.
 
Rok 2009: V Kutné Hoře byla po rekonstrukci otevřena katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Chrám přestavěl ve stylu barokní gotiky Jan Blažej Santini, od roku 1995 je kostel společně s chrámem sv. Barbory a historickým centrem města zapsán na seznamu UNESCO.
 
Rok 2008:Čestlicích se otevřel aquapark Aquapalace, vůbec největší aquapark ve střední Evropě. Součástí úžasného vodního areálu se spoustou atrakcí je také spa a wellness centrum, saunový svět, restaurace, fitness i čtyřhvězdičkový hotel.


Rok 2007: Pro návštěvníky se otevřel barokní zámek Loučeň s anglickým parkem a unikátním labyrintáriem; kolekce bludišť a labyrintů byla otevřena 7. 7. 2007, tedy symbolicky v den plný šťastných sedmiček. Zábavné prohlídky vám představí život na zámku v době, kdy tu žili poslední majitelé z rodu Thurn-Taxisů, můžete se tu také ubytovat v zámeckém hotelu Maxmilián a užít si spoustu doprovodných programů a akcí.
 
Rok 2006: Když v roce 1895 koupila kokořínské panství rodina Špačkova, z někdejšího středověkého hradu Kokořína zbývaly jen kamenné ruiny, korunované omšelou věží. Noví majitelé nechali sídlo obnovit v romantickém duchu, a tak dnes na Kokořínsku objevíte hrad jako z pohádky. Zpřístupněn byl právě v roce 2006.
 
Rok 2005: Pro mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty byl Geopark Český ráj v roce 2005 zařazen do Evropské sítě geoparků a v roce 2015 se stal jako jediný v České republice členem Globální sítě geoparků UNESCO. Chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena jako první CHKO v České republice už v roce 1955.
 
Rok 2004: Veřejnosti byl poprvé zpřístupněn novorenesanční zámek Stránov v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Mluví se o něm jako o jednom z nejpohádkovějších zámků v Česku a natáčela se tu řada filmových pohádek, například O svatební krajce, Začarovaná láska nebo Princezna Zívalka.
 
Rok 2003: Obnovila se tradice Národní svatováclavské pouti. Ta probíhá každoročně v Den české státnosti a současně svátek sv. Václava 28. září ve Staré Boleslavi, nejstarším mariánském poutním místě v České republice. Poutní místo je spojeno s mučednickou smrtí svatého Václava v roce 935.
 
Rok 2002:Červeném Újezdě byl dokončen novodobý hrad Červený Újezd se skanzenem a krčmou. Kopie historického sídla nabízí prohlídku Muzea českého venkova, které dnešní generaci přibližuje životní styl našich předků.
 
Rok 2001: Branami Památníku Vojna Lešetice, jediného dochovaného komunistického lágru v Česku, prošli první dobrovolní návštěvníci. Bývalý zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, přeměněný na tábor nucených prací a poté na vězení pro politické vězně komunistického režimu, leží kousek od Příbrami
.
Rok 1999:Ostré u Lysé nad Labem se první výletníci podívali do areálu společnosti Botanicus. V dalších letech se rozrůstal, nyní tu najdete například historické centrum se středověkou vesnicí a řemeslnými dílnami, bylinné zahrady, arboretum či obchod s ovocnými mýdly, rostlinami a výrobky ze dřeva a kovu.
 
Rok 1997: Byla založena ZOO Chleby, jedna z nejmenších českých zoologických zahrad. První zoo ve Středočeském kraji leží v obci Chleby severovýchodně od Nymburka a populární je zejména díky blízkému kontaktu návštěvníků se zvířaty.
 
Rok 1996: Barokní zámek Jemniště získala v restitucích rodina Sternbergů a v roce 1996 jej otevřela pro veřejnost. Kromě prohlídek interiérů se můžete vypravit do zámeckého parku s rozáriem, uspořádat si tu piknik, posedět v kavárně Custoza anebo se ubytovat v zámeckých apartmánech.
 

Rok 1995: Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO bylo zapsáno historické jádro Kutné Hory s řadou gotických, renesančních a barokních domů, pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. K prohlídce lákají i další místa, například Vlašský dvůr, pozdně gotický měšťanský Kamenný dům, kostel sv. Jakuba či Jezuitská kolej / GASK.
 
Rok 1994: Pouhých sedmdesát kilometrů od Prahy se ve Středočeském kraji nachází oblast přezdívaná Český Merán. V roce 1994 tu rodina Krejčových začala budovat areál Monínec, ráj pro všechny sportovní nadšence. Najdete tu například lyžařské středisko, hotel, bikepark, naučnou stezku, koupaliště a další letní i zimní atrakce.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Muzeum slánek ve Slaném Kultura

Muzeum slánek ve Slaném

Jednu z největších sbírek slánek na světě najdete v ve Slaném. Prohlédnete si zde slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka stále rozrůstá a v současné době čítá více než 4200 exponátů.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré Zážitky

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Zažijte atmosféru středověké vesnice a vyzkoušejte si tradiční řemesla, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha Letní sporty

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě – aquapark Čestlice – s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě vás čeká spousta zábavy ve třech tématických palácích.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy Zimní sporty

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

Kvantario v Benešově u Prahy – uzavřeno Zážitky

Kvantario v Benešově u Prahy – uzavřeno

Kvantario je jedinečná přehlídka moderních technologií v oblasti sci-fi a virtuální reality. Expozice Kvantario byla oceněna v rámci světové soutěže Muse Creative Awards a v současné době probíhá přesun do zahraničí.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Pohádkový zámek Stránov Památky

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Sklářská huť František v Sázavě Památky

Sklářská huť František v Sázavě

Sklářská huť František se nachází v Sázavě v okrese Benešov. Od 13. dubna 2010 je areál kulturní památkou. Jedná se o hodnotnou stavbu industriálního dědictví, reprezentující fenomén sklářství ve středních Čechách 2. poloviny 19. století, s ojediněle zachovanými exepláři strojního zařízení.

Hrad Červený Újezd Zážitky

Hrad Červený Újezd

Najdete zde muzeum českého venkova, skanzen v krásných zahradách, restauraci Krčma, která připravuje nejrůznější krajové speciality a hernu ArcadeHry.

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji Příroda

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoologická zahrada chová ohrožené druhy zvířat, pořádá výchovně-vzdělávací aktivity. Zoo Chleby je ideálním cílem pro výlety s dětmi.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku Památky

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích Zážitky

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání v Milovicích

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 12 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě Zážitky

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Avp/Sci-fi speciál – expozice ve Film Legends Museu Kutná Hora Kultura

Avp/Sci-fi speciál – expozice ve Film Legends Museu Kutná Hora

V novém speciálu AvP vám ukážeme přes 300 exponátů. Expozici jsme navíc zasadili do historických sklepů, které tak dodávají prohlídce nezapomenutelnou atmosféru.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí Památky

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Další aktuality

Kostelec nad Černými lesy ožije keramickými trhy

Letošní ročník Keramických trhů 2024 v Kostelci nad Černými lesy se uskuteční v sobotu 25. května na náměstí Smiřických. Příchozí se mohou těšit nejen na prodej keramiky, ale také na práci s hrnčířským kruhem, přehlídku řemesel či koncert.
23. květen 2024 13:32
Zážitky, Středočeský kraj

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

Poslední květnový víkendu 24. až 26. 5. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
22. květen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Lešanské muzeum zahajuje v sobotu novou sezónu

Vojenské technické muzeum Lešany vstoupí do své již 25. muzejní sezóny, a to v sobotu 25. května. Vojenské technické muzeum Lešany si za více než dvacet let své existence získalo velmi dobré jméno a především se stalo mimořádně populární muzejní destinací, kterou i přes pouze letní sezónu navštíví desítky tisíc návštěvníků. Muzeum, které je dnes klíčovou a nedílnou součástí Vojenského historického ústavu Praha, patří i v evropském rozměru k těm nejkomplexnějším a největším. Vstupné do muzea je zdarma.
21. květen 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

K Mělníku neodmyslitelně patří soutok Labe s Vltavou. Pozorovat ho můžete jak z Vrázovy vyhlídky nedaleko náměstí Míru, tak třeba z paluby některé z výletních lodí, které tu pravidelně křižují labskou hladinu. K soutoku se ale můžete vypravit i po svých a cestou si prohlédnout zajímavou technickou památku, zdymadlo v Hoříně, které funguje od roku 1905 až dodnes.
20. květen 2024 20:00
Příroda, Středočeský kraj

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 25. 5. 2024 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
20. květen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kvetoucí rododendrony lákají k návštěvě Průhonického parku

Každoročně během května je dendrologická zahrada v Průhonicích plná obdivovatelů nádherně kvetoucích rododendronů všech druhů i velikostí. V plném květu jsou nyní nejen rododendrony a azalky, ale také šeříky, kosatce a další zajímavé dřeviny – například davidie listenová, pavlovnie plstnatá, dřín květnatý či zmarlika kanadská.
20. květen 2024 9:00
Příroda, Středočeský kraj

Audience u císaře Karla I. se odehraje opět na zámku v Brandýse nad Labem

K slavnostní audienci u císaře Karla I. nastoupí v sobotu 18. května 2024 na zámku v Brandýse nad Labem vojenské historické jednotky, přijme je sám císař. Tradiční vojensko-historická akce je věnovaná vzpomínce na posledního rakouského císaře, uherského krále a krále českého. Návštěvníky čeká v zámecké zahradě dobové tržiště a bohatý program plný vojenských ukázek a dobové módy. Z Masarykova nádraží bude do Brandýsa nad Labem vypraven parní vlak!
17. květen 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Zoo a zooparky středních Čech: Kam vyrazit na výlet za zvířátky?

Zvířata umějí vykouzlit úsměv na tvářích dětí i dospělých, bez ohledu na to, jestli jsou z našich končin anebo exotická. Výlety za zvířaty jsou velmi oblíbené, ať už se jedná o výlet za těmi domácími, divokými či cizokrajnými, za medvědy do medvědárií, chameleony anebo třeba na neobvyklou procházku s osly. Ve středočeských zoo a zooparcích se nabízejí i možnosti nakrmit zvířata, stát se na pár hodin jejich ošetřovatelem a další zážitkové programy. Možností k výletům je mnoho, Kudy z nudy přináší tipy na dvě desítky z nich.
16. květen 2024 9:00
Příroda, Středočeský kraj