Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Středočeského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Středočeského kraje

  • Vydáno4. března 2023
Jakými proměnami prošly střední Čechy během posledních třiceti let? Lyžaři, bikeři a všichni fandové sportu objevili areál Monínec, milovníci hradů a zámků se poprvé mohli podívat na zámek Jemniště nebo na hrad Kokořín, a Kutná Hora se dočkala zápisu do UNESCO. Pro rodiny s dětmi se otevřel zábavní park Mirakulum, zámek Loučeň s bludišti a labyrinty nebo aquapark v Čestlicích, nový cíl v podobě pivovaru v Lobči získali i příznivci piva. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Středočeským krajem rok za rokem!
Rok 2022: Pro všechny nadšence moderních technologií, fantazie a dobrodružství se v Centru Green Park v Benešově otevřel park Kvantario, jedinečná přehlídka moderních technologií v oblasti sci-fi a virtuální reality. Otevřeno má vždy od dubna do října.

Rok 2021: Přímo v centru Kutné Hory se otevřelo Aliens vs Predators Experience Museum. Poznáte ikonické sci-fi legendy kolekce Aliens a Predators v dokonalém detailním zpracování a zároveň si vychutnáte jedinečnou atmosféru historického sklepení, které kolekcím dodává zvláštní kouzlo. Otevřeno je celoročně.
 
Rok 2020: Kdo se chce vydat na cestu po dně pravěkých moří, měl by navštívit Geopark Barrandien. V roce 2020 obdržel certifikát národního geoparku a v Česku je ze všech geoparků největší. Rozprostírá se na území tři krajů, Středočeského, Plzeňského a Prahy, má vlastní turistickou kartu a na cestách vás může provázet velmi netradiční průvodce – zdejší celebrita trilobit.

 
Rok 2019: V původním vesnickém domě rodiny Palachových ve Všetatech na Mělnicku byl v roce 2019 otevřen Památník Jana Palacha, součást Národního muzea. Připomíná zoufalý čin Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na Václavském náměstí v Praze.
 
Rok 2016: 1. ledna 2016 oficiálně zanikl vojenský újezd a vznikla chráněná krajinná oblast Brdy. Mluví se o nich jako poslední středočeské divočině: téměř sto kilometrů dlouhý pás lesů protkávají desítky kilometrů stezek pro cyklisty i pěší, krásná příroda nabízí příběhy spojené s historií desítky let nepřístupného vojenského prostoru.
 
Rok 2015: Pro veřejnost se otevřel Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena, očitý svědek pětisetleté tradice vaření piva na Kokořínsku. Jeho záchrana, precizní obnova a zprovoznění byly na podzim roku 2015 oceněny prestižní památkářskou cenou Patrimonium pro futuro, Česká komora architektů pivovar nominovala na udělení prestižní evropské ceny za architekturu Mies van der Rohe Award.
 
Rok 2014: 7. června 2014 se veřejnosti poprvé otevřely dveře bývalé sklářské huti František v Sázavě, kterou Nadace Josefa Viewegha proměnila v unikátní Centrum sklářského umění. Huť je svědkem starého sklářského řemesla: v roce 1882 ji postavil sklář Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci.


Rok 2013: V Milovicích se otevřelo Mirakulum, největší zábavní park pro rodiny s dětmi v České republice. V areálu na děti čeká obří dřevěný hrad plný průlezů, mostků, skluzavek a rozhleden, lanové centrum či vodní svět, úzkokolejka park propojuje se sousedním Tankodromem.
 
Rok 2012:Mladé Boleslavi se po celkové rekonstrukci otevřelo Škoda Muzeum, firemní muzeum známé automobilky Škoda. Stovky exponátů, automobilů, motocyklů a jízdních kol mapují historii firmy Škoda Auto a jejího předchůdce Laurin & Klement.
 
Rok 2011: Ve Slaném vzniklo Muzeum slánek. Prohlédnete si slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Sbírka se díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí stále rozrůstá, vystavená je v galerii Infocentra Pod Velvarskou branou.
 
Rok 2010: V bývalé jezuitské koleji v Kutné Hoře se otevřely expozice Galerie Středočeského kraje, zkráceně nazývané GASK. Ve stejném roce byl také po letech nejasností Průhonický park přiřazen do prestižního seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, a to jako součást památkové rezervace v historickém jádru Prahy. Ta je v UNESCO zapsaná od roku 1992.
 
Rok 2009: V Kutné Hoře byla po rekonstrukci otevřena katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Chrám přestavěl ve stylu barokní gotiky Jan Blažej Santini, od roku 1995 je kostel společně s chrámem sv. Barbory a historickým centrem města zapsán na seznamu UNESCO.
 
Rok 2008:Čestlicích se otevřel aquapark Aquapalace, vůbec největší aquapark ve střední Evropě. Součástí úžasného vodního areálu se spoustou atrakcí je také spa a wellness centrum, saunový svět, restaurace, fitness i čtyřhvězdičkový hotel.


Rok 2007: Pro návštěvníky se otevřel barokní zámek Loučeň s anglickým parkem a unikátním labyrintáriem; kolekce bludišť a labyrintů byla otevřena 7. 7. 2007, tedy symbolicky v den plný šťastných sedmiček. Zábavné prohlídky vám představí život na zámku v době, kdy tu žili poslední majitelé z rodu Thurn-Taxisů, můžete se tu také ubytovat v zámeckém hotelu Maxmilián a užít si spoustu doprovodných programů a akcí.
 
Rok 2006: Když v roce 1895 koupila kokořínské panství rodina Špačkova, z někdejšího středověkého hradu Kokořína zbývaly jen kamenné ruiny, korunované omšelou věží. Noví majitelé nechali sídlo obnovit v romantickém duchu, a tak dnes na Kokořínsku objevíte hrad jako z pohádky. Zpřístupněn byl právě v roce 2006.
 
Rok 2005: Pro mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty byl Geopark Český ráj v roce 2005 zařazen do Evropské sítě geoparků a v roce 2015 se stal jako jediný v České republice členem Globální sítě geoparků UNESCO. Chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena jako první CHKO v České republice už v roce 1955.
 
Rok 2004: Veřejnosti byl poprvé zpřístupněn novorenesanční zámek Stránov v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Mluví se o něm jako o jednom z nejpohádkovějších zámků v Česku a natáčela se tu řada filmových pohádek, například O svatební krajce, Začarovaná láska nebo Princezna Zívalka.
 
Rok 2003: Obnovila se tradice Národní svatováclavské pouti. Ta probíhá každoročně v Den české státnosti a současně svátek sv. Václava 28. září ve Staré Boleslavi, nejstarším mariánském poutním místě v České republice. Poutní místo je spojeno s mučednickou smrtí svatého Václava v roce 935.
 
Rok 2002:Červeném Újezdě byl dokončen novodobý hrad Červený Újezd se skanzenem a krčmou. Kopie historického sídla nabízí prohlídku Muzea českého venkova, které dnešní generaci přibližuje životní styl našich předků.
 
Rok 2001: Branami Památníku Vojna Lešetice, jediného dochovaného komunistického lágru v Česku, prošli první dobrovolní návštěvníci. Bývalý zajatecký tábor pro německé válečné zajatce, přeměněný na tábor nucených prací a poté na vězení pro politické vězně komunistického režimu, leží kousek od Příbrami
.
Rok 1999:Ostré u Lysé nad Labem se první výletníci podívali do areálu společnosti Botanicus. V dalších letech se rozrůstal, nyní tu najdete například historické centrum se středověkou vesnicí a řemeslnými dílnami, bylinné zahrady, arboretum či obchod s ovocnými mýdly, rostlinami a výrobky ze dřeva a kovu.
 
Rok 1997: Byla založena ZOO Chleby, jedna z nejmenších českých zoologických zahrad. První zoo ve Středočeském kraji leží v obci Chleby severovýchodně od Nymburka a populární je zejména díky blízkému kontaktu návštěvníků se zvířaty.
 
Rok 1996: Barokní zámek Jemniště získala v restitucích rodina Sternbergů a v roce 1996 jej otevřela pro veřejnost. Kromě prohlídek interiérů se můžete vypravit do zámeckého parku s rozáriem, uspořádat si tu piknik, posedět v kavárně Custoza anebo se ubytovat v zámeckých apartmánech.
 

Rok 1995: Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO bylo zapsáno historické jádro Kutné Hory s řadou gotických, renesančních a barokních domů, pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. K prohlídce lákají i další místa, například Vlašský dvůr, pozdně gotický měšťanský Kamenný dům, kostel sv. Jakuba či Jezuitská kolej / GASK.
 
Rok 1994: Pouhých sedmdesát kilometrů od Prahy se ve Středočeském kraji nachází oblast přezdívaná Český Merán. V roce 1994 tu rodina Krejčových začala budovat areál Monínec, ráj pro všechny sportovní nadšence. Najdete tu například lyžařské středisko, hotel, bikepark, naučnou stezku, koupaliště a další letní i zimní atrakce.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Muzeum slánek ve Slaném

Muzeum slánek ve Slaném

Jednu z největších sbírek slánek na světě najdete v ve Slaném. Prohlédnete si zde slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka stále rozrůstá a v současné době čítá více než 3200 exponátů.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré

Atmosféra tradičních řemesel, která byla nezbytnou součástí života našich předků a v současné době se pomalu vytrácejí. Od května do září se můžete v centru Botanicus každý den kromě pondělí seznámit s jednotlivými řemesly.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě – aquapark Čestlice – s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě vás čeká spousta zábavy ve třech tématických palácích.

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudila k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální chuťovka se proměnila v zajímavé místo.

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Ski areál Monínec – skvělé lyžování nedaleko Prahy

Středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější technologií. Z Prahy je vzdálen pouhých 80 kilometrů a nabízí návštěvníkům dvě červeno modré sjezdovky s celkovou délkou 1 800 metrů i snowtubing. V létě se nabízí mnoho aktivit: lanový park, golf, koupaliště a další.

Kvantario – nejmodernější sci-fi & VR park v ČR

Kvantario – nejmodernější sci-fi & VR park v ČR

Kvantario je jedinečná přehlídka moderních technologií v oblasti sci-fi a virtuální reality. V Centru Green Park v Benešově u Prahy nabízí pět pater nekonečné zábavy pro celou rodinu.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Pohádkový zámek Stránov

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Hrad Červený Újezd

Hrad Červený Újezd

Najdete zde muzeum českého venkova, skanzen v krásných zahradách, restauraci Krčma, která připravuje nejrůznější krajové speciality a hernu ArcadeHry.

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoologická zahrada chová ohrožené druhy zvířat, pořádá výchovně-vzdělávací a vědecké činnosti a působí jako záchranné centrum pro živočichy. Zoo Chleby je ideálním cílem pro výlety s dětmi.

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

Památník Vojna Lešetice u Příbrami – jediný dochovaný komunistický lágr v Česku

V lesích za obcí Lešetice, 5 km od Příbrami se nachází zrekonstruované zbytky bývalého zajateckého tábora pro německé válečné zajatce, přeměněného na tábor nucených prací a poté na vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu.

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum – výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 12 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Aliens vs Predators Experience Museum

Aliens vs Predators Experience Museum

V novém speciálu AvP vám ukážeme přes 300 exponátů. Expozici jsme navíc zasadili do historických sklepů, které tak dodávají prohlídce nezapomenutelnou atmosféru.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Další aktuality

Jarní poutě: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Pražská Matějská už je v plném proudu, ale další pěkné poutě nás teprve čekají. Víte, že v Kutné Hoře slaví Sedleckou pouť a na jihu Čech se koná pouť Dobrovodská? Krásná a tradiční je také pouť u bájného vrchu Říp.
Středočeský kraj | Zážitky

Křivoklát ožije v dubnu tradiční akcí Královské Velikonoce

Od 7. do 9. dubna 2023 se na hradě Křivoklát koná tradiční oslava Velikonoc – Knížecí Velikonoce. Na velikonočním jarmarku si můžete nakoupit ručně vyrobené předměty, vyzkoušet sami jejich výrobu, vytvořit si originální šperk, nebo si zkusit techniku práce na hrnčířském kruhu. O zábavu a kulturní zážitky se postarají účinkující, kteří jsou pravidelným návštěvníkům dobře známí, ale i mnoho nových umělců.
Středočeský kraj | Památky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 1. a 2. duben 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Krakovec je o víkendech otevřený

Hrad Krakovec, který leží na západní hranici CHKO Křivoklátsko mezi Kralovicemi a Rakovníkem, zve všechny milovníky hradní architektury k zajímavým prohlídkám každý březnový a dubnový víkend. Hrad je známý pobytem mistra Jana Husa, ale třeba i natáčením oblíbené pohádky Ať žijí duchové.
Středočeský kraj | Památky

Pozor, čeká nás změna času: v noci ze soboty na neděli se změní zimní čas na letní

Tak jako každé jaro čeká nás i letos posun času o jednu hodinu. Změna nastane v noci ze soboty 25. na neděli 26. března, kdy se hodinová ručička posune o hodinu dopředu, takže bude „o hodinu víc“ světla, ale zato si přivstaneme o hodinu dříve. Proč pořád máme dva časy a jak si užít hodinku k dobru vám poradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Evropským stromem roku se stal polský dub Fabrykant, česká hrušeň skončila jedenáctá

V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
Středočeský kraj | Příroda

Na výstavišti v Lysé nad Labem proběhne oblíbená výstava Zemědělec

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března 2023 na výstavišti v Lysé nad Labem. Bude se zde totiž konat již 56. ročník oblíbené výstavy Zemědělec, která bude opravdu velkolepou oslavou přicházejícího jara. Největší zahrádkářská, zahradnická a zemědělská událost v Polabí nabídne široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos zahájilo Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od pátku 17. března do 23. dubna 2023.
Středočeský kraj | Památky