Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

  • Vydáno4. března 2023
Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Rok 2021: Na prostranství u vlakového a autobusového nádraží v Plzni vznikla Paluba Hamburk. Zvláštní jméno dostala podle vžitého místního názvu. Vzniklo tu infocentrum s galerií, vyhlídkovou věží a lavičkami, několik gastronomických provozů, k dispozici jsou i cyklostojany a toalety. Paluba Hamburk získala prestižní ocenění v rámci Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu pro rok 2022, kdy zvítězila v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba.
 
Rok 2020: Bylo otevřeno Kulturní centrum Pivovar Domažlice. Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete například galerii Hvozd s prosklenými lávkami, knihovnu, minipivovar s pivnicí, restauraci, podkrovní expozici „Pozor, hranice! Historie hrou“ a v suterénu část, mapující příběh a historii pivovaru. V roce 2021 centrum získalo titul Stavba roku Plzeňského kraje.
 
Rok 2018: Zájem o pěší putování podpořila dálková pěší trasa zvaná Zlatá stezka. Vznikla ve spolupráci s Bavorskem, vede od Tachova až do jižních Čech, dělí se na několik úseků a kratší trasy ji propojují s Německem.


Rok 2017: V Srní na Šumavě se otevřelo Návštěvnické centrum zaměřené na šelmy a také přírodní výběh s vlky. Nad rozlehlým areálem vede 300 metrů dlouhá visutá pozorovací lávka, k procházce zve i naučná vlčí stezka.
 
Rok 2016: Pro všechny milovníky přírody se v Klenčí pod Čerchovem otevřel Dům přírody Českého lesa. Zážitková expozice v budově Staré pošty na náměstí je přístupná po celý rok.

Rok 2015: Veřejnosti byly zpřístupněny Loosovy interiéry v Plzni, soubor několika dochovaných bytových interiérů od Adolfa Loose, jednoho ze zakladatelů moderní architektury. Ve stejném roce se v areálu kláštera v Plasích první návštěvníci podívali do Centra stavitelského dědictví, pobočky Národního technického muzea zaměřené na tradiční stavitelské a konstrukční postupy.


Rok 2014: V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte jako filmové peklo z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, na povrchu pak těžbu kaolinu dokumentuje moderní Centrum Caolinum s unikátní expozicí.
 
Rok 2013: V podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech bylo otevřeno Atom Muzeum, unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení. Bývalý sklad sovětské jaderné munice z 60. let 20. století je zachovalý technický unikát a lahůdka pro milovníky bunkrů a vojenských památek.
 
Rok 2012: Západně od Nemanic byla postupně zpod nánosů hlíny osvobozena a opět zpřístupněna stará obec Lučina, německy nazývaná Grafenried. Leží přímo na česko-bavorských hranicích a zanikla v padesátých letech 20. století, kdy kraj proťala neprodyšná železná opona. Znovu můžete vidět zbytky pivovaru, fary, hospody či sklárny, přístupný je také původní hřbitov a torzo kostela.
 
Rok 2011: V Rozvadově, obci západně od hradu Přimda poblíž hraničního přechodu mezi Českem a Německem, bylo v budově bývalé celnice otevřeno Muzeum železné opony. Tisíce exponátů, dobových fotografií a důležitých historických dokumentů mapují vývoj naší země od konce první světové války.
 
Rok 2010: V červnu 2010 byl po náročné rekonstrukci otevřen pro veřejnost zámek v Hrádku u Sušice. V zámeckém areálu se nachází hotel, restaurace, wellness, kaple sv. Valburgy a park, během roku se tu konají četné akce. Vzniklo tu také Muzeum Františka Pravdy, kněze a spisovatele, který českou literaturu obohatil o žánr vesnických povídek.
 
Rok 2009: V Plzni na náměstí Republiky bylo otevřeno Muzeum loutek. Expozice se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti a připomíná i Josefa Skupu a slavné loutky Spejbla a Hurvínka.


Rok 2008: V Plzni v bývalých továrních halách Škodovky bylo otevřeno Science center Techmania. Stálé i putovní interaktivní expozice zaměřené na fyziku, astronomii, chemii či biologii doplňuje například 3D planetárium s expozicí Vesmír anebo část nazvaná MáToHáček plná hlavolamů a logických her.
 
Rok 2007: Byla otevřena první trať Bikeparku Špičák v Železné Rudě. Areál sestává z několika tras s různou obtížností a je v provozu v letním období od poloviny června do poloviny září.
 
Rok 2006: V pivovaru Chodovar v Chodové Plané byly otevřeny pivní lázně, jedny z prvních u nás.
 
Rok 2005: Návštěvníci Šumavy si poprvé mohli projít druhý návštěvnický okruh na hradě Kašperk. První mapuje každodenní život na středověkém hradě, druhý okruh je zaměřený na samotnou stavbu a její historický vývoj.
 
Rok 2003: Byla zpřístupněna první část zámku v Boru u Tachova. Od roku 1997, kdy město získalo zámek do svého vlastnictví, se zámek postupně opravuje. Po věžním křídle a věži, otevřené v roce 2003, obnova pokračovala kaplí sv. Vavřince a gotickými sály. V roce 2012 byly dokončeny knížecí salónky, po nich přišlo na řadu přízemí s obřadní síní, velký sál, fasády a nakonec severní křídlo.


Rok 2001: U Tachova na konci Knížecí aleje v Aglajině údolí byla otevřena jízdárna ve Světcích. V letech 1858–61 ji nechal postavit kníže Alfréd I. Windischgrätz, po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni je druhou největší stavbou svého druhu v Evropě.
 
Rok 2000: V Chodové Plané je oblíbeným turistickým místem pivovar Chodovar. V roce 2000 přivítala návštěvníky stylová restaurace, umístěná v části skalního labyrintu pivovarských sklepů, a také malé pivovarské muzeum. K dispozici je i wellness hotel U Sládka s pivními lázněmi.
 
Rok 1999: Na Čerchově, nejvyšším vrcholu Českého lesa (1042 m) se otevřela rozhledna Kurzova věž. Kamenná věž, pojmenovaná po jednom ze zakladatelů organizované turistiky na Domažlicku, byla od druhé světové války pro běžné výletníky nepřístupná.
 
Rok 1998: Otevřel se zámek Nebílovy, první velké dílo plzeňského stavitele Jakuba Augustona. Takzvaný vídeňský palác na českém venkově vás okouzlí klidnou a romantickou atmosférou, v tanečním sále stojí za vidění unikátní nástěnné a nástropní malby Antonína Tuvory.
 
Rok 1997:Rokycanech prošli první návštěvníci branou Muzea na demarkační linii. Největší nestátní vojenské muzeum v České republice je zaměřené na bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938 a armád, které se na konci druhé světové války setkaly na demarkační linii.
 
Rok 1995:Kolovči na Domažlicku se otevřelo Muzeum techniky a řemesel. Najdete tu přehlídku několika desítek běžných i méně obvyklých řemesel a živností, které patřily k životu českého venkova. Muzeum doplňují technické expozice, historická i současná hrnčířská dílna.
 
Rok 1994:Chanovicích začal postupně vznikat skanzen, který mapuje lidovou architekturu jihozápadních Čech a také dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, domáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století.
 
Rok 1993: Fandové letecké a vojenské techniky mohli poprvé navštívit soukromé muzeum letadel Air Park, otevřené ve Zruči poblíž Třemošné.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Bývalá obec Lučina u Nemanic

Bývalá obec Lučina u Nemanic

Lučina, německy nazývaná Grafenried, bývala sudetskou obcí v okrese Domažlice. Ležela při současných česko-bavorských hranicích západně od Nemanic, avšak zanikla v padesátých letech 20. století, kdy zde vznikala neprodyšná železná opona. Dnes z bývalé vesnice zbylo jen několik zřícenin.

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete dnes: galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, Městský pivovar Domažlice s pivnicí, restauraci. Pote hyjtu!

Chodovar – pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Chodovar – pivní pohoda, pivní lázně, pivní akce v pivovaru Chodová Planá

Opravdovou raritou pro milovníky piva a odpočinku jsou pivní lázně v pivovaru Chodová Planá. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Paluba Hamburk – rozhledna a galerie u vlakového nádraží v Plzni

Paluba Hamburk – rozhledna a galerie u vlakového nádraží v Plzni

Vyhlídková dvanáctimetrová věž spolu s infocentrem a galerií vznikla v roce 2021 u bočního vchodu do plzeňského hlavního vlakového a autobusového nádraží ze Šumavské ulice. Své jméno dostala podle vžitého místního názvu území u nádraží.

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech – největší nestátní vojenské muzeum v ČR

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Kurzova rozhledna na Čerchově

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Od roku 2016 muzeum nabízí novou expozici keramiky.

Zámek Hrádek u Sušice

Zámek Hrádek u Sušice

Na Klatovsku naleznete opravený Zámek Hrádek ve stejnojmenné obci u Sušice. Volně přístupný je zámecký park s naučnou stezkou Františka Pravdy.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Hotel Kašperk – nejen na běžky do Kašperských Hor

Hotel Kašperk – nejen na běžky do Kašperských Hor

Prožijete zimní dobrodružství, které prověří vaši fyzickou zdatnost. Zažijete neomezenou volnost pohybu v krajině pokryté sněhem... Hotel Kašperk v Kašperských Horách nabízí nejen ubytování na Šumavě, ale i gastronomii a další služby, a to po celý rok.

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko.

Muzeum železné opony v Rozvadově

Muzeum železné opony v Rozvadově

V budově bývalé celnice v Rozvadově najdete nové muzeum železné opony, které dokumentuje na stovkách exponátů, tisícovce dobových fotografií a celé řady kopiích důležitých historických dokumentů dějinný vývoj země od konce I. světové války.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Air park Zruč u Plzně

Air park Zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si zevrubně prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku nedaleko Plzně.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura