Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Pardubického kraje

  • Vydáno9. března 2023
Jaké proměny prožil Pardubický kraj během posledních třiceti let? Velké úspěchy slavily zápisy na seznam UNESCO: vedle Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se ocenění dočkaly i krajina pro chov koní, tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku a zámek Litomyšl. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na Stezku v oblacích, horskou dráhu a nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě, do pitoreskního Portmonea v Litomyšli anebo do Keltského skanzenu v Nasavrkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Pardubickým krajem rok za rokem!
Rok 2022: V Pardubicích se otevřela expozice Institut Paměti národa a Zámeček, novorenesanční skvost s bohatou, leč smutnou historií bývalého nacistického popraviště. Multimediální expozice mapuje příběhy pamětníků druhé světové války a zejména rok 1942, kdy bylo u Zámečku zavražděno 194 lidí včetně obyvatel obce Ležáky.
 
Rok 2021: Po rekonstrukci se otevřely další části hradu Kunětická hora, které ve 20. letech 20. století dostavěl a upravil architekt Dušan Jurkovič. Návštěvníci mohli vidět Jurkovičův palác, kam architekt do staršího zdiva vestavěl nový objekt, a další prvky, při obnově doplněné podle historických fotek a dochovaných původních nákresů.
 
Rok 2020: V květnu 2020 se po tříleté rekonstrukci zámek Slatiňany slavnostně otevřel pro veřejnost. Má opravenou fasádu, v původní podobě byla obnovena venkovní lodžie při západním křídle, místnosti v přízemí východního křídla se přeměnily na Návštěvnické centrum. Obnovou prošel i zámecký park, kde najdete zajímavou kuriozitu v podobě dětského hospodářství.


Rok 2019: Národní hřebčínKladrubech nad Labem, který patří mezi nejstarší velké hřebčíny na světě, byl v roce 2019 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Ochrana se vztahuje i na krajinu kolem hřebčína plnou luk, pastvin, lesů a parkových krajinných prvků, která již půl tisíciletí slouží k chovu a výcviku ceremoniálních kočárových koní.
 
Rok 2018: V Králíkách se první návštěvníci podívali do nově otevřeného Východočeského památníku celnictví s jedinečnou stálou expozici. O pár let později byl ve stejné budově na Velkém náměstí v Králíkách otevřen Památník obětem internace, připomínající osudy řeholníků, v 50. letech 20. století násilně deportovaných komunistickým režimem do nealekého kláštera na Hoře Matky Boží.
 
Rok 2017: Hlavním lákadlem Dolní Moravy je od roku 2017 Stezka v oblacích. Stavba architekta Zdeňka Fránka s jedinečnými výhledy na masiv Králického Sněžníku stojí poblíž chaty Slaměnka u horní stanice lanovky Sněžník. V roce 2019 se první výletníci svezli po tříkilometrové mamutí horské dráze, roku 2022 byl v těsné blízkosti otevřen nejdelší visutý most na světě, Sky Bridge 721.
 
Rok 2014: Bohatou historii karosářství ve Vysokém Mýtě mapuje od roku 2014 Muzeum českého karosářství. Část expozice je věnovaná obecně karosářství a automobilovému designu, představuje se tu i tvorba slavné karosářské firmy a automobilového designéra Josefa Sodomky.
 
Rok 2012: Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje několik míst spojených s odbojovou skupinou Silver A a s činností, která předcházela atentátu na Reinharda Heydricha.


Rok 2010: Tradiční masopustní obchůzky v několika obcích kolem Hlinska byly v roce 2010 zapsány na Seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Tradicím, které se předávají z generace na generaci v téměř nezměněné podobě, se věnuje stálá Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, kterou najdete v památkové rezervaci BetlémHlinsku.
 
Rok 2009:Městském muzeu ve Skutči se otevřely stálé expozice obuvnictví a kamenictví, dvou tradičních místních řemesel. Prohlédnete si například obří ručně šitou polobotku, zapsanou v České knize rekordů a kuriozit.
 
Rok 2007:Proseči na Českomoravském pomezí bylo slavnostně otevřeno Muzeum dýmek. Proseč dříve bývala centrem dýmkařství, za první republiky tu pracovala řada dílen a dodnes zde sídlí jediná průmyslová továrna na výrobu dýmek v České republice.
 
Rok 2002: Občanské sdružení Boii začalo v roce 2002 připravovat projekt Keltského skanzenu v Nasavrkách. Slavnostní otevření areálu proběhlo v roce 2016 jako součást oslavy keltského svátku Samhainu, k návštěvě láká i keltská expozice v nasavrckém zámku, naučná stezka a nedaleké keltské oppidum u Českých Lhotic
 
Rok 2000:Letohradě se první návštěvníci podívali do nového Muzea řemesel, největšího muzea svého druhu v České republice. Kromě desítek expozic řemesel a živností tu najdete přes sto let starou školní třídu, retro expozici, mechanický skanzen řemesel, restauraci a další zajímavosti.


Rok 1999: Mezi památky UNESCO byl zapsán zámekLitomyšli. Jeho fasádu zdobí tisíce sgrafitových psaníček s motivy, které se prý ani jednou neopakují, chloubou sídla je také barokní zámecké divadlo a malebné okolí, zvané Zámecké návrší. Zámek je oblíbeným dějištěm každoročního Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.
 
Rok 1998: V květnu 1998 se historicky první muzejní výletní vlaky vydaly na trať Mladějovské úzkokolejky, která původně obsluhovala doly na Hřebečském hřbetu mezi Hřebčí a Mladějovem. Trať se v dalších letech postupně opravovala a prodlužovala, od sezóny 2018 byl provoz pro veřejnost obnoven na celých 11 kilometrech až do konečné stanice Hřebeč doly.
 
Rok 1993: Interiér domu Josefa Portmona v Litomyšli, který ve 20. letech originálně vyzdobil grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal, v 90. letech zachránil majitel nakladatelství Paseka Ladislav Horáček. Nechal nákladně zrestaurovat značně poškozené Váchalovy nástěnné malby, v červnu 1993 se pak dům otevřel pro veřejnost jako Portmoneum – Museum Josefa Váchala.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Regionální muzeum Skuteč

Regionální muzeum Skuteč

Stálé expozice regionálního muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Visutý most přes údolí na Dolní Moravě – Sky Bridge 721

Horský resort Dolní Morava se chlubí světovým unikátem Sky Bridge 721. Jedná se o nejdelší visutý most pro pěší na světě, který spojuje dva hřebeny hor. Lávka měří 721 metrů a procházet se po ní budete ve výšce 95 metrů nad zemí.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Muzeum řemesel Letohrad – za krásou starých časů

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy. Příležitost k tomu vám nabízí největší muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje 89 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930.

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Navštivte muzeum v areálu bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě a prohlédněte si sbírku úzkorozchodných průmyslových lokomotiv, historických motocyklů, bagrů a buldozerů, traktorů a další zemědělské i stavební techniky, ale také dobových kočárků.

Další aktuality

Hrad Svojanov otevírá návštěvníkům své brány první březnový víkend

Zatímco většina hradů a zámků se turistům otevře až před Velikonocemi (letos tedy poslední víkend v březnu), na hrad Svojanov se můžete vypravit již začátkem tohoto měsíce, a to od soboty 2. března 2024. Po celý první jarní měsíc pak můžete na Svojanov přijít o všech víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. V dubnu již bude otevřeno denně kromě pondělí.
Pardubický kraj | Památky

Perníková chaloupka u Pardubic zahajuje v sobotu novou sezonu

Ježibaba z Perníkové chaloupky u Pardubic procitne z dvouměsíčního zimního spánku v sobotu 2. března v 10:00 hodin a až do 15:00 se bude oslavovat. I tentokrát se v útulně U Všech čertů chystají vepřové hody. Ježibaba se prý na svůj velký den pečlivě připravila a dětem i dospělým bude předvádět své mistrovské umění.
Pardubický kraj | Zážitky

Vydejte se na pěknou předjarní procházku do Slatiňan

Na poklidnou procházku vás zveme do městečka Slatiňany. Projdete se nejen zdejšími parky a lesoparky, ale také naučnou stezkou ke Kočičímu hrádku. Miniatura hradu se postará o zábavu malých návštěvníků a rodiče si mohou v klidu vychutnat v přístřešku čaj z termosky. Těšit se můžete také na cestu okolo ohrad, kde lze spatřit starokladrubské vraníky.
Pardubický kraj | Zážitky

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky