Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

  • Vydáno9. března 2023
Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Rok 2021: Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se v červenci 2021 stala první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO. Prastaré bukové lesy se rozkládají na strmých svazích Jizerských hor, část rezervace patří mezi bezzásahová území, kde je příroda ponechána samovolnému vývoji.
 
Rok 2020: Ruční výroba křehkých vánočních ozdob z dutých skleněných perliček byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jejich jediným výrobcem na světě je firma RautisPoniklé na Semilsku. Při exkurzi můžete sledovat celý proces výroby, vlastní šikovnost pak vyzkoušíte v kreativní dílně.
 
Rok 2019:Libereckém kraji odstartoval projekt Křišťálové údolí / Crystal Valley, věnovaný českému sklu. Na svých cestách můžete při návštěvách skláren a sklářských hutí poznávat příběhy a tradice výroby skla, bižuterie, šperků, lustrů i perličkových vánočních ozdob. Umění sklářských mistrů mapuje rovněž řada muzeí a galerií.
 
Rok 2016: Pro veřejnost se otevřel renesanční zámek Svijany. Zchátralý areál koupil nedaleký Pivovar Svijany a při rekonstrukci mu vrátil podobu, jakou měl na přelomu 17. a 18. století. Zámek zve na prohlídky historických interiérů, kaple a archeologické expozice, je tu zámecký hotel, pivní lázně a Pivovarská restaurace.


Rok 2015: Geopark Český ráj se jako jediný v České republice stal díky svým mimořádně cenným přírodním, geologickým a krajinným hodnotám členem Globální sítě geoparků UNESCO.
 
Rok 2014: V Liberci se první návštěvníci podívali do nového velkého zábavního vědeckého centra iQlandia s 3D planetáriem, jedinečně pojatými expozicemi, laboratořemi a stovkami interaktivních exponátů. iQlandia, která vyrostla přímo proti Centru Babylon, nabízí každý rok zajímavé novinky, programy a akce.
 
Rok 2013: Na území bývalého vojenského prostoru vznikl geopark Ralsko. Leží v pestré krajině pískovcových skalních věží, tabulových hor, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i vrcholků vulkanického původu se starými bučinami a zříceninami středověkých hradů Ralsko, Bezděz a Děvín.


Rok 2012: Nabídka zábavy pro rodiny s dětmi se rozrostla o DinoPark v Liberci, v té době již pátý dinopark v Česku. Najdete jej v nákupním centru Plaza, a jelikož je zastřešený, je otevřený celoročně. Kromě desítek modelů dinosaurů nebo pralesa s opravdovým deštěm je jeho součástí také DinoTerárium s krokodýly.
 
Rok 2011:Doksech, městečku na břehu Máchova jezeraMáchově kraji, vzniklo Muzeum Čtyřlístku. Po několika letech se přestěhovalo do zdejšího zámku. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou, hrdiny kresleného seriálu Čtyřlístek, se tu setkáte téměř v životní velikosti.
 
Rok 2010: Obyvatelé Vratislavic nad Nisou, městské části Liberce, se v roce 2010 dočkali nového Kulturního centra Vratislavice 101010, prostoru, kde se mohou setkávat a pořádat nejrůznější kulturní akce. Autorem projektu je liberecký architekt Petr Stolín, vítěz soutěže Architekt roku 2021.
 
Rok 2006: Od roku 2006 se milovníci drahých kamenů mohou podívat do Galerie Granát v Turnově. Při prohlídce se dozvíte, jak se granáty těžily v minulosti i nyní a jak se zpracovávaly do podoby šperkových kamenů. Uvidíte i jejich broušení a seznámíte se se zlatnickými technikami.
 
Rok 2005: V liberecké čtvrti Horní Růžodol se otevřela moderní víceúčelová hala Home Credit Arena, dějiště řady sportovních a kulturních akcí. Hala získala titul Stavba roku 2006.
 
Rok 2004:Harrachově první výletníci vyzkoušeli bobovou dráhu HappyWorld. Zhruba kilometr dlouhá trať má převýšení 38 metrů, 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení. Najdete tu také občerstvení a můžete se vyfotit u nápisu HARRACHOV, který je kopií ikonického nápisu HOLLYWOOD v Los Angeles v USA.
 
Rok 2003: Podobně jako na jiných místech Krkonoš se i v Harrachově těžily nejrůznější horniny a rudy. Těžba skončila v roce 1992, od března 2003 můžete navštívit expozice Hornického muzea s podzemní prohlídkovou štolou. Trasa měří zhruba kilometr, je vysypaná štěrkovou drtí a osvětlená, průměrná roční teplota je 10–12°C.


Rok 2002: Sklárna Novosad & syn v Harrachově byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi nejstarší v Česku. V roce 2002 se přímo v areálu sklárny otevřel minipivovar s restaurací, odkud je dobře vidět přímo do haly se sklářskými pecemi. Navštívit můžete i Muzeum skla a hotel s pivními lázněmi.
 
Rok 2001: První čtenáři a návštěvníci se podívali do nové Krajské vědecké knihovnyLiberci. Moderní budova stojí na místě staré synagogy, kterou v roce 1938 vypálili nacisté. Součástí knihovny je Nová synagoga, bývalá ředitelka knihovny Věra Vohlídalová byla v roce 2005 nominována na Nobelovu cenu za mír.
 
Rok 1998:Liberci se otevřela první část Centra Babylon, rozsáhlého zábavního areálu s aquaparkem, wellness centrem, hotelem a řadou obchodů a restaurací. Rodinám s dětmi se líbí také iQpark se stovkami interaktivních exponátů, zrcadlové bludiště či lunapark.
 
Rok 1995: Z vysoké školy, založené v Liberci roku 1953, se v roce 1995 po změně názvu stala Technická univerzita v Liberci (TUL). Jediná univerzita v Libereckém kraji má sedm fakult (z nichž Textilní fakulta je v Evropě jediná svého druhu), a věnuje se například vývoji umělých cév a nanovláken.
 
Rok 1994: V Lindavě u Nového Boru založil architekt a designér Bořek Šípek společně s Petrem Novotným sklářskou huť Ajeto. Vyrábí se tu exkluzivní sklo, které putuje do uměleckých galerií celého světa, občerstvení výletníkům nabízí stylová Sklářská krčma.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Hornické muzeum v Harrachově

Hornické muzeum v Harrachově

Když vás při návštěvě Harrachova omrzí hory a dostanete chuť na trochu kultury, zábavy a poučení, můžete navštívit expozice Hornického muzea, k němuž patří veřejnosti zpřístupněná podzemní prohlídková štola.

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Dalo by se říci, že Technická univerzita v Liberci je Mekkou nanotechnologií. Jednou z hlavních osobností, díky kterým své pozice na poli nanovláken nebo nanočástic dosáhla, je profesor Oldřich Jirsák. Ten se svým týmem roku 2003 objevil způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém, průmyslovou cestou.

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Aquapark Babylon v Liberci

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do nově zrekonstruovaného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.

Bobová dráha HappyWorld Harrachov

Bobová dráha HappyWorld Harrachov

Bobová dráha v Harrachově je spolu s dopravním zařízením cca 1.000 metrů dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném sklonu 6 % a maximálním sklonu 12 %. Má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010 ve Vratislavicích nad Nisou slouží jako místo setkávání místních občanů, k pořádání nejrůznějších kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, koncerty, přednášky, taneční zábavy, přehlídky, pravidelná cvičení či interaktivní program pro děti s rodiči.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Další aktuality

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 1. dubna, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9 do 16 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
Liberecký kraj | Památky

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda