Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

  • Vydáno9. března 2023
Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Rok 2021: Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se v červenci 2021 stala první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO. Prastaré bukové lesy se rozkládají na strmých svazích Jizerských hor, část rezervace patří mezi bezzásahová území, kde je příroda ponechána samovolnému vývoji.
 
Rok 2020: Ruční výroba křehkých vánočních ozdob z dutých skleněných perliček byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jejich jediným výrobcem na světě je firma RautisPoniklé na Semilsku. Při exkurzi můžete sledovat celý proces výroby, vlastní šikovnost pak vyzkoušíte v kreativní dílně.
 
Rok 2019:Libereckém kraji odstartoval projekt Křišťálové údolí / Crystal Valley, věnovaný českému sklu. Na svých cestách můžete při návštěvách skláren a sklářských hutí poznávat příběhy a tradice výroby skla, bižuterie, šperků, lustrů i perličkových vánočních ozdob. Umění sklářských mistrů mapuje rovněž řada muzeí a galerií.
 
Rok 2016: Pro veřejnost se otevřel renesanční zámek Svijany. Zchátralý areál koupil nedaleký Pivovar Svijany a při rekonstrukci mu vrátil podobu, jakou měl na přelomu 17. a 18. století. Zámek zve na prohlídky historických interiérů, kaple a archeologické expozice, je tu zámecký hotel, pivní lázně a Pivovarská restaurace.


Rok 2015: Geopark Český ráj se jako jediný v České republice stal díky svým mimořádně cenným přírodním, geologickým a krajinným hodnotám členem Globální sítě geoparků UNESCO.
 
Rok 2014: V Liberci se první návštěvníci podívali do nového velkého zábavního vědeckého centra iQlandia s 3D planetáriem, jedinečně pojatými expozicemi, laboratořemi a stovkami interaktivních exponátů. iQlandia, která vyrostla přímo proti Centru Babylon, nabízí každý rok zajímavé novinky, programy a akce.
 
Rok 2013: Na území bývalého vojenského prostoru vznikl geopark Ralsko. Leží v pestré krajině pískovcových skalních věží, tabulových hor, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i vrcholků vulkanického původu se starými bučinami a zříceninami středověkých hradů Ralsko, Bezděz a Děvín.


Rok 2012: Nabídka zábavy pro rodiny s dětmi se rozrostla o DinoPark v Liberci, v té době již pátý dinopark v Česku. Najdete jej v nákupním centru Plaza, a jelikož je zastřešený, je otevřený celoročně. Kromě desítek modelů dinosaurů nebo pralesa s opravdovým deštěm je jeho součástí také DinoTerárium s krokodýly.
 
Rok 2011:Doksech, městečku na břehu Máchova jezeraMáchově kraji, vzniklo Muzeum Čtyřlístku. Po několika letech se přestěhovalo do zdejšího zámku. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou, hrdiny kresleného seriálu Čtyřlístek, se tu setkáte téměř v životní velikosti.
 
Rok 2010: Obyvatelé Vratislavic nad Nisou, městské části Liberce, se v roce 2010 dočkali nového Kulturního centra Vratislavice 101010, prostoru, kde se mohou setkávat a pořádat nejrůznější kulturní akce. Autorem projektu je liberecký architekt Petr Stolín, vítěz soutěže Architekt roku 2021.
 
Rok 2006: Od roku 2006 se milovníci drahých kamenů mohou podívat do Galerie Granát v Turnově. Při prohlídce se dozvíte, jak se granáty těžily v minulosti i nyní a jak se zpracovávaly do podoby šperkových kamenů. Uvidíte i jejich broušení a seznámíte se se zlatnickými technikami.
 
Rok 2005: V liberecké čtvrti Horní Růžodol se otevřela moderní víceúčelová hala Home Credit Arena, dějiště řady sportovních a kulturních akcí. Hala získala titul Stavba roku 2006.
 
Rok 2004:Harrachově první výletníci vyzkoušeli bobovou dráhu HappyWorld. Zhruba kilometr dlouhá trať má převýšení 38 metrů, 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení. Najdete tu také občerstvení a můžete se vyfotit u nápisu HARRACHOV, který je kopií ikonického nápisu HOLLYWOOD v Los Angeles v USA.
 
Rok 2003: Podobně jako na jiných místech Krkonoš se i v Harrachově těžily nejrůznější horniny a rudy. Těžba skončila v roce 1992, od března 2003 můžete navštívit expozice Hornického muzea s podzemní prohlídkovou štolou. Trasa měří zhruba kilometr, je vysypaná štěrkovou drtí a osvětlená, průměrná roční teplota je 10–12°C.


Rok 2002: Sklárna Novosad & syn v Harrachově byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi nejstarší v Česku. V roce 2002 se přímo v areálu sklárny otevřel minipivovar s restaurací, odkud je dobře vidět přímo do haly se sklářskými pecemi. Navštívit můžete i Muzeum skla a hotel s pivními lázněmi.
 
Rok 2001: První čtenáři a návštěvníci se podívali do nové Krajské vědecké knihovnyLiberci. Moderní budova stojí na místě staré synagogy, kterou v roce 1938 vypálili nacisté. Součástí knihovny je Nová synagoga, bývalá ředitelka knihovny Věra Vohlídalová byla v roce 2005 nominována na Nobelovu cenu za mír.
 
Rok 1998:Liberci se otevřela první část Centra Babylon, rozsáhlého zábavního areálu s aquaparkem, wellness centrem, hotelem a řadou obchodů a restaurací. Rodinám s dětmi se líbí také iQpark se stovkami interaktivních exponátů, zrcadlové bludiště či lunapark.
 
Rok 1995: Z vysoké školy, založené v Liberci roku 1953, se v roce 1995 po změně názvu stala Technická univerzita v Liberci (TUL). Jediná univerzita v Libereckém kraji má sedm fakult (z nichž Textilní fakulta je v Evropě jediná svého druhu), a věnuje se například vývoji umělých cév a nanovláken.
 
Rok 1994: V Lindavě u Nového Boru založil architekt a designér Bořek Šípek společně s Petrem Novotným sklářskou huť Ajeto. Vyrábí se tu exkluzivní sklo, které putuje do uměleckých galerií celého světa, občerstvení výletníkům nabízí stylová Sklářská krčma.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Geopark Český ráj

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Hornické muzeum v Harrachově

Hornické muzeum v Harrachově

Když vás při návštěvě Harrachova omrzí hory a dostanete chuť na trochu kultury, zábavy a poučení, můžete navštívit expozice Hornického muzea, k němuž patří veřejnosti zpřístupněná podzemní prohlídková štola.

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Nanovlákna – unikátní průmyslová technologie z Liberce

Dalo by se říci, že Technická univerzita v Liberci je Mekkou nanotechnologií. Jednou z hlavních osobností, díky kterým své pozice na poli nanovláken nebo nanočástic dosáhla, je profesor Oldřich Jirsák. Ten se svým týmem roku 2003 objevil způsob, jak vyrábět nanovlákna ve velkém, průmyslovou cestou.

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Aquapark Babylon v Liberci

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do unikátně vyzdobeného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.

Bobová dráha HappyWorld Harrachov

Bobová dráha HappyWorld Harrachov

Bobová dráha v Harrachově je spolu s dopravním zařízením cca 1.000 metrů dlouhá, při 38 m převýšení, průměrném sklonu 6 % a maximálním sklonu 12 %. Má 17 zatáček a dvě atraktivní nadzemní křížení.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010

Kulturní centrum Vratislavice 101010 ve Vratislavicích nad Nisou slouží jako místo setkávání místních občanů, k pořádání nejrůznějších kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, koncerty, přednášky, taneční zábavy, přehlídky, pravidelná cvičení či interaktivní program pro děti s rodiči.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Krajská vědecká knihovna v Liberci

Současná moderní budova knihovny vznikla koncem roku 2000 a byla oceněna několika cenami. Stojí na místě staré synagogy, kterou vypálili nacisté v roce 1938. Architektem celé budovy je Radim Kousal z libereckého ateliéru SIAL. Knihovna v Liberci má bohaté fondy literatury české, německé a židovské.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Další aktuality

Zámek Svijany zve o víkendu na zimní prohlídku

Hrady a zámky zahajují zámeckou sezónu a otevírají své brány návštěvníkům většinou na začátku dubna. Na zámku Svijany se však rozhodli toto pravidlo porušit a zámek pro návštěvníky otevřít i přesto, že ještě stále vládne astronomická zima. Nečekejte na zámeckou sezónu a vydejte se na prohlídku zámku už teď! Zámek Svijany pro vás otvírá své brány dvakrát do měsíce, a ve dnech 24. a 25. února 2024 tu bude otevřeno.
Liberecký kraj | Památky

Pašeráci a lyžníci v Rokytnici nad Jizerou vás zavedou do časů minulých

Rozhraní Jizerek a Krkonoš se v pátek 16. února vrátí v čase, na začátek minulého století. Rokytnici nad Jizerou ovládnou pašeráci, kteří sem přinesou originální zábavu na sněhu. Návštěvníky tu čeká nevšední podívaná v rámci tradiční akce Sjezd pašeráků. Na svazích se budou prohánět lyžníci v dobových kostýmech a maskách. Akce se koná v areálu Studenov, kde budou připraveny hry a soutěže, sjezd pašeráků z vrcholu Studenova a ohňová show.
Liberecký kraj | Zážitky

Skiareál Ještěd pro vás má limitovanou nabídku zvýhodněných skipasů

Spolu s jarními prázdninami připravil Skiareál Ještěd časově omezenou nabídkou akčních skipasů. Návštěvníci si nyní mohou zakoupit skipasy na denní i večerní lyžování za zvýhodněné ceny, a to v případě nákupu online prostřednictvím programu Gopass.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.
Liberecký kraj | Příroda

Rozhlednou roku je Hamštejn u obce Koberovy

Tradiční anketa Klubu přátel rozhleden opět vybírala mezi nově postavenými vyhlídkami roku 2023. Ve veřejném hlasování zvítězila rozhledna Hamštejn u obce Koberovy v Českém ráji. Na stříbrné pozici se umístila rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova a bronzová příčka patří vyhlídce Janeček u Semil.
Liberecký kraj | Příroda

Jizerská 50 letos nebude: rozhodlo deštivé počasí a výrazná obleva

Aktuální obleva a déšť v Jizerských horách komplikují sněhové podmínky na tratích Jizerské 50. 57. ročník Jizerské 50 museli pořadatelé pošesté v historii kvůli nepříznivé předpovědi počasí zrušit. Doprovodný program bude zachován. Uskuteční se koncerty ČEZ Energy Fest v Jablonci nad Nisou a Liberci. Zájemci z řad závodníků i veřejnosti mohou přijít zdarma na kapelu Poletíme?, Pokáče nebo Ewu Farnou. Stejně tak uctění památky horolezců z expedice Peru 1970, které se přesune na neděli 11. února v 10:00 na stadion v Bedřichově.
Liberecký kraj | Zimní sporty

Mokřady, tůně, rybníky a ptačí pozorovatelny lákají k zimním procházkám

Mělké rybníky a jezera s pozvolnými břehy, lužní lesy, říční nivy i slepá ramena, tůně, vlhké louky, bažiny, močály, slatě a dokonce i vrchoviště, tedy rašeliniště s nepropustným podložím, zásobená srážkami: to všechno jsou mokřady. Vzácné ekosystémy připomíná první únorový pátek Světový den mokřadů.
Liberecký kraj | Příroda

Objevte národní kulturní památky Libereckého kraje

Krásu uplynulých staletí i obyčejný venkovský život ilustrují národní kulturní památky v Libereckém kraji. Vydejte se po stopách minulosti a poznejte skvosty, které stojí za to ochraňovat. Liberecký kraj je spojován především s množstvím dochované lidové architektury a také průmyslových objektů souvisejících s rozvojem textilního a sklářského průmyslu. V kraji naleznete také množství hradů a zámků, stejně jako církevních památek.
Liberecký kraj | Památky