Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje

  • Vydáno8. března 2023
Jaké proměny zažil Královéhradecký kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do tvrze Dobrošov, do lvího safari ve Dvoře Králové, na Stezku korunami stromů v Krkonoších či rozhlednu na Velké Deštné. Poutní kostel v Neratově zakryla legendární skleněná střecha, v Krňovicích se otevřel skanzen a ve Všestarech pravěký archeopark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Královéhradeckým krajem rok za rokem!
Rok 2022: Po tříleté rekonstrukci se pro turisty znovu otevřela pevnost Dobrošov u Náchoda. Vznikly nové interaktivní expozice i moderní návštěvnické centrum. S historií vojenského opevnění z dob druhé světové války se seznámíte na několika trasách, projít si můžete i naučnou stezku po linii opevnění.
 
Rok 2019: Na hřebeni Orlických hor na vrcholu hory Velká Deštná (1 115 m) se v říjnu 2019 slavnostně otevřela nová rozhledna. Je vysoká 19 metrů, přístupná je celoročně a zdarma, a nabízí fantastické výhledy na Rychnovsko, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.
 
Rok 2017: Záhy po otevření se Stezka korunami stromů Krkonoše na okraji Janských Lázní stala vyhledávanou krkonošskou atrakcí. Od kořenů až ke korunám stromů vede přes 1,5 km dlouhá trasa, věž měří 45 metrů a dolů se můžete svézt tobogánem. K dispozici je i restaurace, lesní hřiště a minifarma.


Rok 2015: Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem se pro veřejnost otevřel v květnu 1946 a postupně se stal unikátní evropskou genobankou afrických zvířat. Od roku 2015 Safari Park jako jediná zoo ve střední Evropě nabízí možnost projížděk ve Lvím safari mezi smečkou lvů. K výletům láká i Africké safari a Safari Park Resort s ubytováním od hotelu přes bungalovy až po luxusní safari stany v korunách stromů.
 
Rok 2013: Továrna na splněná přání, fabrika na zážitky: to je volnočasové a obchodní centrum Walzel, otevřené v roce 2013 v Meziměstí v bývalé tkalcovně. Najdete tu například několik střelnic, lezeckou stěnu, bowling bar, fitness, solnou jeskyni anebo restauraci Švejk.
 
Rok 2012: V Žacléři se pro veřejnost otevřel areál dolu Jan Šverma, poslední dochovaná památka na hlubinné dobývání uhlí v Královéhradeckém kraji. Vznikl tu hornický skanzen s několika expozicemi, nahlédnout lze do strojoven, šachetních budov i do časti těžní jámy Julie. Z 52 metrů vysoké těžní věže jámy Jan se otvírá výhled do okolí a na panorama Krkonoš.
 
Rok 2010: Mezi nejatraktivnější místa Podkrkonoší patří přehrada Les Království, vodní nádrž na řece Labi, vybudována počátkem 20. století. V roce 2010 byla naše nejpohádkovější a nejkrásnější přehrada zařazena mezi národní kulturní památky.
 
Rok 2008: V Českém ráji jižně od Jičína objevíte hrad a zámek Staré Hrady. Soukromí majitelé jej opravili a zpřístupnili v roce 2010, dnes nabízí několik pohádkových a historických prohlídkových okruhů. K místním specialitám patří živé pohádkové bytosti v rolích průvodců a pestré doprovodné programy a akce.


Rok 2007: Barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny MarieNeratově za sebou má pohnuté osudy: v roce 1945 vyhořel, přišel o střechu, zchátral a měl být zbořen. Dnes je opravený a roku 2007 navíc získal svou pověstnou skleněnou střechu. Denně se tu pořádají bohoslužby, během roku pak řada koncertů a divadelních představení.
 
Rok 2006: Populární kovová stavebnice Merkur sice oslavila 100. narozeniny až v roce 2020, už v roce 2006 ale bylo v Polici nad Metují otevřeno Muzeum stavebnice Merkur. K vidění jsou nejstarší stavebnice z roku 1920, několik expozic, obří Ocelové město inspirované romány Julese Verna a tvůrčí dílna pro všechny hravé návštěvníky.
 
Rok 2002: První návštěvníci se přišli podívat do Podorlického skanzenu Krňovice, jediného muzea svého druhu v Královéhradeckém kraji. Skanzen soustřeďuje architektonické a technické památky z podhůří Orlických hor a Podkrkonoší, prohlídky provází akce, ukázky řemesel, pečení chleba a další aktivity.


Rok 2000: Ve Všestarech na Hradecku se otevřel Archeopark pravěku. Vnitřní i venkovní expozice interaktivní formou seznamuje malé i velké návštěvníky s životem v pravěku, a to názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů.
 
Rok 1996: Ve více než sto let staré výtopně parních lokomotiv v blízkosti železniční stanice Jaroměř se v roce 1996 otevřelo Železniční muzeum Výtopna Jaroměř. V autentickém prostředí historické výtopny z konce 19. století s řadou lokomotiv a vagonů se seznámíte s dobou, kdy na železnici vládla pára.
 
Rok 1993: Tvrz Stachelberg, budovaná v letech 1937–1938 jako součást předválečného Československého opevnění na východním okraji Krkonoš, v roce 1993 přivítala první civilní návštěvníky. Expozici doplňuje rozhledna Eliška a řada modelů dobové vojenské techniky a pevnostních staveb, a to včetně panoramatického modelu celé tvrze v její plánované podobě.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík. V kostele probíhá v roce 2022 rekonstrukce.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř

Železniční muzeum Výtopna Jaroměř

Ve více než sto let staré výtopně parních lokomotiv v blízkosti železniční stanice Jaroměř si můžete připomenout doby, kdy na železnici vládla pára.

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou.

Centrum Walzel v Meziměstí – fabrika na zážitky

Centrum Walzel v Meziměstí – fabrika na zážitky

Centrum Walzel, to je fabrika na zážitky! Můžete zde zažít to, co jste si vždy přáli. Můžete se výborně najíst a nebát se vysokého účtu, můžete střílet a nemusíte mít zbraň ani oprávnění nebo si zahrát na profesionální dráze! Přijďte a přesvědčte se sami.

Další aktuality

V Krkonošském národním parku se dočasně uzavírají některé cesty

Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května 2023 některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu jsou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5."
Královéhradecký kraj | Příroda

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Královéhradecký kraj | Zážitky

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 18. března ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Letní sezona v Krkonoších: 10 tipů pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

Světový unikát v královédvorském Safari parku: narodilo se třetí mládě nosorožce za rok!

Po cílené odmlce nastal v Safari Parku Dvůr Králové nevídaný boom v chovu nosorožců dvourohých východních. Za jediný rok se tu narodilo třetí mládě. To nemá ve světě obdoby a dvorská mláďata znamenají padesát procent všech mláďat narozených v zoologických zahradách v daném období. Návštěvníci budou mít po pěti letech poprvé šanci pozorovat mládě tohoto kriticky ohroženého druhu.
Královéhradecký kraj | Příroda

Návrat vyhubené šelmy: Vlk je v Krkonoších už zase doma

Krkonoše už jsou opět domovem vlka obecného. Ve své době byl po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. Byl vyhuben v první polovině 19. století, ale od roku 2018 se sem začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Jejich počet ale během posledních let značně stoupl a dnes již lze s jistotou říci, že vlk se v Krkonoších opět usadil. Na české straně hor se vlci vyskytují od Harrachova až po Žacléř, jednu ze smeček dlouhodobě sledují polští zoologové v polské části Krkonošského národního parku.
Královéhradecký kraj | Příroda

V zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí začínají kvést tisíce bledulí a sněženek

Jaro je konečně tady! Ohlašují jej mimo jiné bledule jarní, které v tyto dny vykvétají v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Drobní poslové jara se v zahradě vyskytují zhruba na jednom hektaru její rozlohy. Pokud pro ně bude počasí příznivé a příliš rychle se neoteplí, vydrží bledule v zahradě ještě asi měsíc. Kdo by si chtěl prohlédnout nakvetlé bledule, bude mít šanci zhruba za dva týdny, kdy budou nejvíc při síle.
Královéhradecký kraj | Příroda

Březen v Krkonoších – příjezd Krakonoše, závody na skibobech, na lyžích i psích spřežení

Ještě jste se nerozhodli, kde si užijete konec letošní zimní sezony? Skvělou volbou jsou Krkonoše, kde se vlastně pořád něco děje. Na portálu Kudy z nudy zjistíte, že ani program na březen není výjimkou, takže si připravte běžky, sjezdovky, snowboardy a hurá za sněhem na hory!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty