Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

  • Vydáno5. března 2023
Co nového zažil Karlovarský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, na hrad Vildštejn, do Vánočního domu v Karlových Varech anebo do Muzea Mattoni v Kyselce. Velké úspěchy slavil kraj se zápisy na seznam UNESCO: vedle tří slavných lázeňských měst byl mezi památky zapsán hornický region Krušnohoří i vzácná kynžvartská daguerrotypie. Výročí oslavil také bylinný likér Becherovka či lanovka a rozhledna na Dianě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Karlovarským krajem rok za rokem!
Rok 2021: Mezi památky UNESCO byly v červenci 2021 zapsány Slavné lázně Evropy. Ve výčtu jedenácti nejkrásnějších lázeňských měst v mezinárodní nominaci jsou naše Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Vary slavily i jinak: v roce 2021 se opět otevřely střešní bazény v hotelu Thermal.
 
Rok 2020:Jáchymově oslavili 500 let výročí ražby jáchymovského tolaru, stříbrné mince, z níž se na více než 300 let stalo platidlo celé Evropy a dala také jméno slavným dolarům. Dalším rodinným stříbrem naší země je barokní umění sochaře Matyáše Bernarda Brauna: v roce 2020 otevřeli na zámku Valeč novou expozici jeho děl.


Rok 2019: Hornický region Krušnohoří / Ezgebirge byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Navštivte Krušné hory a poznávejte hornická městečka, staré doly a štoly, muzea a technické památky, které těžbu kovů provázely.
 
Rok 2018: V dubnu 2018 byla na prestižní seznam dokumentů UNESCO Paměť světa zapsána Kynžvartská daguerrotypie. Záběr z vlastního ateliéru pořídil jako jednu z prvních daguerrotypií francouzský vynálezce Louis Daguerre a ještě před zveřejněním svého objevu v roce 1839 ji osobně s vlastnoručním věnováním daroval kancléři Metternichovi. Cenný exponát je součástí zámeckého muzea v Kynžvartu, jednoho z prvních veřejnosti přístupných muzeí v Evropě.
 
Rok 2016:Kyselce u Karlových Varů bylo otevřeno Muzeum Mattoni. Sídlí v pavilonu, kde se minerální vody kdysi skutečně stáčely, expozice připomíná Heinricha Mattoniho, zakladatele slávy minerálních vod v Kyselce, i historii společnosti Mattoni.
 
Rok 2015: Na Klínovci, nejvyšším vrcholu Krušných hor, vznikl Trailpark. Skvělý bikepark pro začínající cyklisty, rodiny s dětmi i zkušenější jezdce nabízí desítky kilometrů strmě i pozvolně klesajících stezek, speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Trasy mají tři úrovně obtížnosti, nechybí ani lanovka, Pump track a půjčovna kol a koloběžek.
 
Rok 2014: Na Šibeničním vrchu u obce Oloví vyrostla rozhledna Cibulka. Má dvě vyhlídkové plošiny, měří celkem 26 metrů a při hezkém počasí nabízí široké výhledy na Karlovarsko, Chebsko a Krušné hory.
 
Rok 2011: Město Cheb oslavilo 950 let od první písemné zmínky. Ta se objevila v listině císaře Jindřicha IV. ze 13. února 1061, kde panovník svému služebníkovi Otnantovi daroval část lesa u cesty směřující od Chebu. Navštivte město a poznejte jeho vzácné historické památky, například Chebský hrad, Špalíček anebo Pachelbelův dům, v němž byl v únoru 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna, jeden z nejznámějších vojevůdců české historie.
 
Rok 2009: V roce 2009 oslavila 100 let lanová dráha na Dianu, vrch s nádherným výhledem na lázeňské město Karlovy Vary. Turisté sem chodili už na začátku 19. století. Lanová dráha spojující vrchol kopce s Grandhotelem Pupp vznikla roku 1909, v roce 1914 byla slavnostně otevřena rozhledna Diana.
 
Rok 2008: Na zámečku v Doubí v Karlových Varech se otevřel Vánoční dům, jediné místo v České republice, kde si Vánoce můžete užít celý rok. Kromě prodejní vánoční výstavy tu najdete například Muzeum medvídků, kouzelné městečko s modelovým kolejištěm a kavárnu s vánočními dobrotami.


Rok 2007: 200 let od zahájení prodeje a 100 let od stáčení do typických plochých lahví odlévaných ze zeleného skla oslavila Becherovka. Slavný bylinný likér, přezdívaný třináctý léčebný pramen Karlových Varů, připomíná Jan Becher Muzeum a návštěvnické centrum v bývalé továrně, kde se Becherovka vyráběla.
 
Rok 2005: V prosinci se ve Františkových Lázních otevřelo Aquaforum, multifunkční bazénový komplex. Vnitřní velký zábavný bazén, 25 m dlouhý plavecký a mělký dětský bazén doplňují venkovní bazény, jeden z nich vyhřívaný.
 
Rok 2002: Po dokončení restaurátorských prací se na hrad a zámek v Bečově nad Teplou vrátil a byl vystaven vzácný relikviář sv. Maura, klenot románského umění ze 13. století. Znáte detektivní příběh, který vedl k jeho nalezení? V dalších letech se pak obnovy dočkala Bečovská botanická zahrada.
 
Rok 2001: Jedním z nejstarších hradů v Česku je Vildštejn nedaleko Františkových Lázní. Přestože na svém místě stojí už více než 800 let, pro veřejnost se jeho brány poprvé otevřely až v roce 2001. Zachráněná románská památka láká na zajímavé expozice a restauraci s tradiční českou kuchyní, na hradě najdete také ubytování a stellplatz.


Rok 1999:Mariánských Lázních nedaleko horní stanice kabinkové lanovky u hotelu Krakonoš byl otevřen Park Boheminium s propracovanými modely známých stavebních a technických památek České republiky. Nyní jich tu najdete několik desítek a park Boheminium patří k nejnavštěvovanějším atrakcím Karlovarského kraje.
 
Rok 1994: Ježíšek bydlí na Božím Daru a od roku 1994 tu vyřizuje svou poštu. Ježíškova pošta umožňuje posílat pohledy, dopisy a přání pro své blízké s otiskem vánočního poštovního razítka. Děti ale nemusí čekat na Vánoce a mohou se vydat po stopách Ježíška třeba po Ježíškově cestě, otevřené v roce 2007. Na konci cesty pak v infocentru za odměnu získají malé dárky.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Aquaforum Františkovy Lázně

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i v tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních, vás pohladí po duši a po těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie je zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Snímek vznikl v roce 1839.

Rozhledna Cibulka u Oloví

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Stříbrný český

Stříbrný český "dolar" – název nejpoužívanější měny světa vznikl v českých zemích

Název pro několik desítek různých měn celého světa, včetně nejpoužívanější měny světa – amerického dolaru, pochází z českého území.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Další aktuality

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky