Úvod > Aktuality > 30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje
Zážitky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Karlovarského kraje

  • Vydáno5. března 2023
Co nového zažil Karlovarský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na relikviář sv. Maura v Bečově nad Teplou, do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, na hrad Vildštejn, do Vánočního domu v Karlových Varech anebo do Muzea Mattoni v Kyselce. Velké úspěchy slavil kraj se zápisy na seznam UNESCO: vedle tří slavných lázeňských měst byl mezi památky zapsán hornický region Krušnohoří i vzácná kynžvartská daguerrotypie. Výročí oslavil také bylinný likér Becherovka či lanovka a rozhledna na Dianě. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Karlovarským krajem rok za rokem!
Rok 2021: Mezi památky UNESCO byly v červenci 2021 zapsány Slavné lázně Evropy. Ve výčtu jedenácti nejkrásnějších lázeňských měst v mezinárodní nominaci jsou naše Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Vary slavily i jinak: v roce 2021 se opět otevřely střešní bazény v hotelu Thermal.
 
Rok 2020:Jáchymově oslavili 500 let výročí ražby jáchymovského tolaru, stříbrné mince, z níž se na více než 300 let stalo platidlo celé Evropy a dala také jméno slavným dolarům. Dalším rodinným stříbrem naší země je barokní umění sochaře Matyáše Bernarda Brauna: v roce 2020 otevřeli na zámku Valeč novou expozici jeho děl.


Rok 2019: Hornický region Krušnohoří / Ezgebirge byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Navštivte Krušné hory a poznávejte hornická městečka, staré doly a štoly, muzea a technické památky, které těžbu kovů provázely.
 
Rok 2018: V dubnu 2018 byla na prestižní seznam dokumentů UNESCO Paměť světa zapsána Kynžvartská daguerrotypie. Záběr z vlastního ateliéru pořídil jako jednu z prvních daguerrotypií francouzský vynálezce Louis Daguerre a ještě před zveřejněním svého objevu v roce 1839 ji osobně s vlastnoručním věnováním daroval kancléři Metternichovi. Cenný exponát je součástí zámeckého muzea v Kynžvartu, jednoho z prvních veřejnosti přístupných muzeí v Evropě.
 
Rok 2016:Kyselce u Karlových Varů bylo otevřeno Muzeum Mattoni. Sídlí v pavilonu, kde se minerální vody kdysi skutečně stáčely, expozice připomíná Heinricha Mattoniho, zakladatele slávy minerálních vod v Kyselce, i historii společnosti Mattoni.
 
Rok 2015: Na Klínovci, nejvyšším vrcholu Krušných hor, vznikl Trailpark. Skvělý bikepark pro začínající cyklisty, rodiny s dětmi i zkušenější jezdce nabízí desítky kilometrů strmě i pozvolně klesajících stezek, speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Trasy mají tři úrovně obtížnosti, nechybí ani lanovka, Pump track a půjčovna kol a koloběžek.
 
Rok 2014: Na Šibeničním vrchu u obce Oloví vyrostla rozhledna Cibulka. Má dvě vyhlídkové plošiny, měří celkem 26 metrů a při hezkém počasí nabízí široké výhledy na Karlovarsko, Chebsko a Krušné hory.
 
Rok 2011: Město Cheb oslavilo 950 let od první písemné zmínky. Ta se objevila v listině císaře Jindřicha IV. ze 13. února 1061, kde panovník svému služebníkovi Otnantovi daroval část lesa u cesty směřující od Chebu. Navštivte město a poznejte jeho vzácné historické památky, například Chebský hrad, Špalíček anebo Pachelbelův dům, v němž byl v únoru 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna, jeden z nejznámějších vojevůdců české historie.
 
Rok 2009: V roce 2009 oslavila 100 let lanová dráha na Dianu, vrch s nádherným výhledem na lázeňské město Karlovy Vary. Turisté sem chodili už na začátku 19. století. Lanová dráha spojující vrchol kopce s Grandhotelem Pupp vznikla roku 1909, v roce 1914 byla slavnostně otevřena rozhledna Diana.
 
Rok 2008: Na zámečku v Doubí v Karlových Varech se otevřel Vánoční dům, jediné místo v České republice, kde si Vánoce můžete užít celý rok. Kromě prodejní vánoční výstavy tu najdete například Muzeum medvídků, kouzelné městečko s modelovým kolejištěm a kavárnu s vánočními dobrotami.


Rok 2007: 200 let od zahájení prodeje a 100 let od stáčení do typických plochých lahví odlévaných ze zeleného skla oslavila Becherovka. Slavný bylinný likér, přezdívaný třináctý léčebný pramen Karlových Varů, připomíná Jan Becher Muzeum a návštěvnické centrum v bývalé továrně, kde se Becherovka vyráběla.
 
Rok 2005: V prosinci se ve Františkových Lázních otevřelo Aquaforum, multifunkční bazénový komplex. Vnitřní velký zábavný bazén, 25 m dlouhý plavecký a mělký dětský bazén doplňují venkovní bazény, jeden z nich vyhřívaný.
 
Rok 2002: Po dokončení restaurátorských prací se na hrad a zámek v Bečově nad Teplou vrátil a byl vystaven vzácný relikviář sv. Maura, klenot románského umění ze 13. století. Znáte detektivní příběh, který vedl k jeho nalezení? V dalších letech se pak obnovy dočkala Bečovská botanická zahrada.
 
Rok 2001: Jedním z nejstarších hradů v Česku je Vildštejn nedaleko Františkových Lázní. Přestože na svém místě stojí už více než 800 let, pro veřejnost se jeho brány poprvé otevřely až v roce 2001. Zachráněná románská památka láká na zajímavé expozice a restauraci s tradiční českou kuchyní, na hradě najdete také ubytování a stellplatz.


Rok 1999:Mariánských Lázních nedaleko horní stanice kabinkové lanovky u hotelu Krakonoš byl otevřen Park Boheminium s propracovanými modely známých stavebních a technických památek České republiky. Nyní jich tu najdete několik desítek a park Boheminium patří k nejnavštěvovanějším atrakcím Karlovarského kraje.
 
Rok 1994: Ježíšek bydlí na Božím Daru a od roku 1994 tu vyřizuje svou poštu. Ježíškova pošta umožňuje posílat pohledy, dopisy a přání pro své blízké s otiskem vánočního poštovního razítka. Děti ale nemusí čekat na Vánoce a mohou se vydat po stopách Ježíška třeba po Ježíškově cestě, otevřené v roce 2007. Na konci cesty pak v infocentru za odměnu získají malé dárky.
 

Rok za rokem a krok za krokem

Agentura CzechTourism v roce 2023 slaví stejně jako Česká republika 30. výročí svého vzniku. K této příležitosti jsme z portálu Kudy z nudy vybrali nejzajímavější turistické cíle ze všech krajů, které během třiceti let vznikly.
Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Boheminium – miniatury z celého Česka v Mariánských Lázních

Park Boheminium nabízí expozici více než 70 modelů významných pamětihodností z celé republiky. Nechybí model hradu Karlštejn, Ještěd nebo Bezděz. Řadí se mezi 5 největších parků miniatur v Evropě.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Aquaforum Františkovy Lázně

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i v tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních, vás pohladí po duši a po těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Kynžvartská daguerrotypie – vzácný doklad vývoje fotografie

Movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie je zapsána na prestižní seznam světového kulturního dědictví UNESCO Paměť světa. Autor daroval snímek kancléři Metternichovi ještě před zveřejněním svého objevu. Snímek vznikl v roce 1839.

Rozhledna Cibulka u Oloví

Rozhledna Cibulka u Oloví

Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí rozhledna Cibulka. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabízí pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.

Stříbrný český

Stříbrný český "dolar" – název nejpoužívanější měny světa vznikl v českých zemích

Název pro několik desítek různých měn celého světa, včetně nejpoužívanější měny světa – amerického dolaru, pochází z českého území.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Další aktuality

Na jaké novinky se můžete těšit v českých lázních? Nové pobyty a procedury, úžasné nové zážitky

Česká republika je lázeňskou velmocí s několikasetletou tradicí pyšnící se téměř čtyřiceti lázeňskými místy v zemi. Navíc je české lázeňství známé harmonickým propojením lékařské vědy a přírody. Lázně v Česku navíc připravují každý rok pro návštěvníky řadu novinek a vylepšení. Pojďte se námi podívat, co nového pro vás přichystaly na letošní rok.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní: Zahájení lázeňské sezony 2023 se blíží

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, různého zaměření a všech věkových kategorií, aby ukázali své vynálezy a podělili se o své poznatky. Pořadatelé očekávají zapojení přes 500 tuzemských makerů s návštěvností okolo 30 000 lidí. Největší Maker Faire se už po šesté uskuteční v Praze. Dvoudenní akci budou od 10. do 11. června hostit Křižíkovy pavilony na Výstavišti Praha. Na první festivalovou show mohou návštěvníci zavítat už 25. března do Karlových Varů.
Karlovarský kraj | Zážitky

Zámek Kynžvart letos na nové trase představí kynžvartskou daguerrotypii

Daguerrotypie je nejstarším prakticky používaným fotografickým procesem, který byl vhodný pro každodenní použití a nevyžadoval extrémně dlouhé expoziční časy. Zveřejnění vynálezu daguerrotypického postupu je dodnes považováno za okamžik zrození fotografie. Tomuto fenoménu se bude od letošního roku věnovat nová zámecká expozice, která se otevře od druhé poloviny roku. Představí nejen vzácného předchůdce dnešní fotografie, ale také další poklady z kynžvartských sbírek.
Karlovarský kraj | Památky

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky

Sílu, zdraví a vitalitu znovu objevíte v Mariánských Lázních

Stres, vyčerpání, oslabená imunita, ale i nedostatek zážitků a kulturního vyžití, cestování a všeho dobrého, o co jsme byli poslední rok ochuzeni, se podepisuje na našem zdraví. Duševním i psychickém. Nastal čas vrátit svému tělu sílu a své duši harmonii a radost. Zkuste to v lázních!
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Před 389 lety byl zavražděn Albrecht z Valdštejna

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura