Úvod > Aktuality > Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze
Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

  • Vydáno16. prosince 2021
Máte rádi betlémy? Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.

Neznámý betlém v Týnském chrámu

betlém týnNakolik je Týnský chrám pokladnicí uměleckých děl, vystavený betlém představuje pověstnou výjimku. Neznáme ani autora, ani přesnou dobu vzniku. Výjev je tvořen seskupením dřevěných figurek, vzniklých v různých dobách, na stupňovitém pozadí stylizovaného města zakončeného hradbami s cimbuřím.

Postavy pastýřů podléhaly v průběhu let opakovaným krádežím, proto byly postupně nahrazovány novějšími. Nejstaršími figurkami jsou postavy Panny Marie a sv. Josefa s několika pastýři, které pocházejí zřejmě z konce 19. století. Kromě chýše se nezachovala žádná starší dekorace. Zvláštností je dvojí pojetí Svaté rodiny: Ježíšek v jeslích je od svátku Tří králů nahrazován biblicky věrnějším zpodobením sedící Panny Marie s děťátkem na klíně, které adorují mágové z Východu. Betlém v Týnu si můžete prohlédnout od 25. do 26. prosince a 1. a 6. ledna.
 

Tradičně netradiční betlémy v Muzeu Karlova mostu

betlém karlův mostOriginální výstavu betlémů uvidíte v Muzeu Karlova mostu. Opět uvidíte slaměný betlém výtvarníka Andrzeje Wrzecionka s postavami v nadživotní velikosti, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí.

V rámci letošní výstavy se seznámíte také se starobylými vánočními pověrami a kouzly, které provázely naše předky v tento slavnostní čas. Výstava je přístupná denně od 27. listopadu 2021 do středy 2. února 2022.
 

Betlém v kostele Panny Marie Královny míru na Lhotce

betlém týnPůvodní lhotecký betlém, který byl neznámo kdy poškozen, pocházel zhruba z roku 1938. Dnes z něj zůstal pouze slon, některé postavičky, anděl a černoušek (kasičky). Ostatní části jsou z betléma, který stával v kapli krčské nemocnice.

V televizním dokumentu pana Čáslavského o Masarykových domovech (krčské nemocnici) je záběr na tento betlém. Nemocniční kaple byla v 50. letech zrušena. Proto P. Vladimír Rudolf sestavil oba betlémy dohromady. Nový betlém byl zakoupen při zájezdu farnosti do Domažlic v roce 2003. Pochází z uměleckého řezbářského ateliéru Franc z Třebíče. Venkovní betlém bude od 23. do 29. 12. oživen živými ovečkami.
 

Vánoční betlém a muzeum betlémů u Pražského Jezulátka

betlém pražské jezulátkoVelký betlém, malovaný na deskách, je umístěn venku a vede návštěvníky od zastávky tramvaje až dovnitř kostela. Uvnitř najdete novodobé jesličky dozdobené od dětí, které se zúčastnily předvánočních programů. Jedná se o novodobý betlém, jehož materiál imituje porcelánovou hmotu. V některých létech bývá tato svatá Rodina doplňována figurkami zvířátek ze staršího řezaného betlému.

V muzeu kostela je stálá výstava betlémů z celého světa – Střední a Jižní Ameriky, Kanady, Filipín a další Vchod do muzea vede skrze kostel vpravo od hlavního oltáře, otvírací doba muzea je od pondělí do soboty 9:30 – 17:00, v neděli pak 13:00–18:00, vstup zdarma.
 

Betlémy v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

vyšehrad betlémJesličky ve vyšehradské bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byly pravděpodobně zhotoveny ještě v 19. století. Tomuto období by odpovídala i polychromie utvořená z barev tlumených odstínů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou.

Betlém tvoří třináct postav včetně Svaté rodiny v životní velikosti a pět figur zvířat. Postavy Svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků a zvířat (volka, oslíka a ovcí) jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém postnazarénském stylu a pocházejí z konce 19. století. Autora neznámé, nicméně styl řezby je blízký okruhu tyrolských řezbářů. Betlém byl doplněn stylizovanou salaší ze dřeva se šindelovou krytinou. Nad Betlémem je zavěšen anděl držící stuhu s nápisem "Gloria in excelsis Deo". Ušlechtilá řezba figur a instalace jeslí řadí tento betlém mezi nejhezčí v Praze.
 

Perníkový betlém u Matěje

perníkový betlémV malém kostelíčku svatého Matěje začíná svoji kněžskou činnost aktivní P. Jan Machač, který zaopatřuje maminku akademické malířky Helenky Horálkové. Ta mu z vděčnosti přinesla o vánočních svátcích pár napečených perníkových figurek, aby je rozdal ministrantům. Ale jemu se krásné perníčky zalíbily a dal je raději vystavit v kostele.

Další roky se tento nenápadný dárek rozrostl do úchvatných rozměrů. V době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených autentickými kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové, Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. Jesličky nyní čítají kolem 250 figurek.


Beuronský betlém, který přežil bombardování

betlém emauzyNe každý rok je přístupný veřejnosti betlém v Emauzích, typická ukázka beuronské umělecké školy, kterou na přelomu 19. a 20. století vyrobili bratři, Benitius, Gabhardus a Robert, členové zdejší komunity. Figury byly provedeny kombinovanou technikou a kašírovány. Pražané tyto jesle velmi milovali a uctívali, proto je také ve velké míře navštěvovali. Betlém nebyl při bombardování na konci války zničen jako chrám, pouze se některé figury ztratily. Po roce 1948 byl betlém uschován ve strahovském klášteře, kde byl o Vánocích stavěn. V roce 2002 byl do Emauz vrácen a od znovuotevření kostela v roce 2003 je zde opět vystavován.

Letos bude k vidění nezvykle dlouhou dobu, a to od 25. prosince 2021 do 25. ledna 2022. Betlém s postavami v téměř životní velikosti má dvě varianty. První varianta s pastýři je vystavena od Božího hodu vánočního do slavnosti Zjevení Páně. Malého Ježíška v jeslích adorují vkleče Panna Maria a sv. Josef. O slavnosti Zjevení Páně jsou figury vyměněny a přidávají se tři králové. Panna Maria sedí a malého Ježíše má na klíně, zatímco Josef stojí po jejich boku.
České vánoční trhy na náměstí Míru

20.11.
24.12.
České vánoční trhy na náměstí Míru

U kostela svaté Ludmily se vánoční trhy konají každý den od 20. listopadu 2022 do 24. prosince 2022 od 10 do 19 hodin. Chybět nebude ani typické vánoční občerstvení, jako je vánoční punč, svařené víno, teplé palačinky, speciality na grilu a mnohé další.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.