Úvod > Aktuality > 27. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové
Kultura

27. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové

  • Vydáno10. října 2021
Světoznámí sólisté, české hvězdy, začínající umělci a více než 50 interpretů na devíti místech v Hradci Králové – to vše přinese již 27. ročník festivalu Jazz jde městem (Jazz Goes to Town), který proběhne od 12. do 16. 10. 2021. Zahájení se odehraje pod širým nebem v atriu Cejpova paláce v centru města, v průběhu festivalu se posluchači mohou těšit na tradiční koncerty v kině Bio Central a ve Studiu Beseda nebo komorní improvizované vystoupení ve Sboru kněze Ambrože. Nebude chybět závěrečný velkolepý koncert ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové!
Druhý ročník festivalu Jazz jde městem/Jazz Goes to Town pod taktovkou dramaturga Michala Wróblewského odstartuje v úterý 12. října v netradičních prostorách Cejpova paláce v centru Hradce Králové dvojkoncertem česko-slovenských kapel. Jako první zahraje progresivní brněnské uskupení Endemit, které je projektem  letošního festivalového rezidenta Víta Beneše. Nástrojové obsazení připomínající Motörhead slibuje posluchačům především humor, nadsázku a perfektně šlapající rytmiku. Program druhé části večera zajistí oblíbená kapela pražské scény s názvem Tryptych, vítězná kapela ceny Tais Awards 2018 v kategorii „Band”.

Středeční večer 13. října se ponese ve znamení New Yorku – posluchačům představí dva různé přístupy k tradici americké hudby. Legendární basista a skladatel George Cremaschi zahájí večer repertoárem hudebního vizionáře Charlese Minguse ve spojení s trumpetistou Axelem Dörnerem a Pražským improvizačním orchestrem, jehož je Cremaschi zakladatelem.
 

Heart of Dixie, Oli Steidle & The Killing Popes a Julien Desprez

ChrombVe čtvrtek 14. října se v rámci pestrého dne na festivalu objeví dvě kapely, jejichž vystoupení v loňském roce nemohla proběhnout. Na náměstí 28. října odpoledne pod širým nebem vystoupí brněnské těleso Heart of Dixie, zaměřené na taneční swing. Bio Central pak obsadí očekávané berlínské těleso Oli Steidle & The Killing Popes vedené vítězem Nové německé jazzové ceny z let 2008 a 2010 – Oliverem Steidlem.

V rámci dvojkoncertu v Bio Central představí své nové album Mainstream Desire také nová kapela francouzského kytaristy Juliena Despreze s názvem Abacaxi.
 

Evropští improvizátoři Susana Silva, Martin Küchen a Pimpono Ensemble

Jazz Luboš SoukupPředposlední festivalový den 15. října nabídne dva zcela různorodé koncerty plné emocí. V husitském Sboru kněze Ambrože se v rámci exkluzivního spojení objeví dva přední evropští improvizátoři Susana Santos Silva a Martin Küchen. Večer se festival opět vrátí do kina Bio Central, kam své nové album Survival Kit přiveze polsko-dánsko-norský soubor se sídlem v Kodani Pimpono Ensemble.

Chybět nebude ani druhý ročník projektu Shape of Jazz to Come, v rámci kterého přijede do Hradce Králové skupina hudebníků nastupující generace. Společně během této rezidence nazkouší původní skladby a právě v rámci pátečního koncertu je divákům představí ve světové premiéře.
 

Třešnička festivalového dortu: orchestrální koncert ve Filharmonii Hradec Králové

Vlastimil TrlloHlavním lákadlem letošního ročníku festivalu je orchestrální koncert ve Filharmonii Hradec Králové, který se uskuteční v sobotu 16. října. Kromě orchestru Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće na něm vystoupí světově proslulí sólisté Sofia Jernberg, Frank Gratkowski a Susana Santos Silva. Na programu závěrečného koncertu budou dvě exkluzivní světové premiéry skladeb, které jejich autoři Michal Nejtek a Peter Graham připravují speciálně pro letošní ročník festivalu.

Chybět nebudou ani čtyři skladby jednoho z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby – Heinera Goebbelse (Die Faust im Wappen, Writings I, Writings II, Under the Construction), který se také festivalu osobně zúčastní. Toto exkluzivní spojení skladatele s výjimečnými sólisty a s Filharmonií Hradec Králové se v této podobě pravděpodobně již nikdy nezopakuje.


Kde a za kolik sehnat lístky na festival?

Vstupenky v cenové relaci od 100 do 400 Kč jsou v prodeji na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) a také na dvou místech přímo v Hradci Králové, kterými jsou pokladna Bio Central a Café na kole (dle otevírací doby, platba pouze v hotovosti). Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu.

Festival nabízí slevy pro studenty, seniory a zvláštní ceny vstupenek pro držitele karet EYCA, nabízí také dva typy permanentek – na celý festival za jednotnou cenu 1 300 Kč, na páteční a sobotní program za jednotnou cenu 650 Kč.
Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Jazz Goes to Town 2023

10.10.
14.10.
Jazz Goes to Town 2023

29. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 10. do 14. října 2022.

Další aktuality

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky