Úvod > Aktuality > 27. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové
27. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové
"> "> "> "> "> ">
Kultura

27. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové

  • Vydáno10. října 2021
Světoznámí sólisté, české hvězdy, začínající umělci a více než 50 interpretů na devíti místech v Hradci Králové – to vše přinese již 27. ročník festivalu Jazz jde městem (Jazz Goes to Town), který proběhne od 12. do 16. 10. 2021. Zahájení se odehraje pod širým nebem v atriu Cejpova paláce v centru města, v průběhu festivalu se posluchači mohou těšit na tradiční koncerty v kině Bio Central a ve Studiu Beseda nebo komorní improvizované vystoupení ve Sboru kněze Ambrože. Nebude chybět závěrečný velkolepý koncert ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové!
Druhý ročník festivalu Jazz jde městem/Jazz Goes to Town pod taktovkou dramaturga Michala Wróblewského odstartuje v úterý 12. října v netradičních prostorách Cejpova paláce v centru Hradce Králové dvojkoncertem česko-slovenských kapel. Jako první zahraje progresivní brněnské uskupení Endemit, které je projektem  letošního festivalového rezidenta Víta Beneše. Nástrojové obsazení připomínající Motörhead slibuje posluchačům především humor, nadsázku a perfektně šlapající rytmiku. Program druhé části večera zajistí oblíbená kapela pražské scény s názvem Tryptych, vítězná kapela ceny Tais Awards 2018 v kategorii „Band”.

Středeční večer 13. října se ponese ve znamení New Yorku – posluchačům představí dva různé přístupy k tradici americké hudby. Legendární basista a skladatel George Cremaschi zahájí večer repertoárem hudebního vizionáře Charlese Minguse ve spojení s trumpetistou Axelem Dörnerem a Pražským improvizačním orchestrem, jehož je Cremaschi zakladatelem.
 

Heart of Dixie, Oli Steidle & The Killing Popes a Julien Desprez

ChrombVe čtvrtek 14. října se v rámci pestrého dne na festivalu objeví dvě kapely, jejichž vystoupení v loňském roce nemohla proběhnout. Na náměstí 28. října odpoledne pod širým nebem vystoupí brněnské těleso Heart of Dixie, zaměřené na taneční swing. Bio Central pak obsadí očekávané berlínské těleso Oli Steidle & The Killing Popes vedené vítězem Nové německé jazzové ceny z let 2008 a 2010 – Oliverem Steidlem.

V rámci dvojkoncertu v Bio Central představí své nové album Mainstream Desire také nová kapela francouzského kytaristy Juliena Despreze s názvem Abacaxi.
 

Evropští improvizátoři Susana Silva, Martin Küchen a Pimpono Ensemble

Jazz Luboš SoukupPředposlední festivalový den 15. října nabídne dva zcela různorodé koncerty plné emocí. V husitském Sboru kněze Ambrože se v rámci exkluzivního spojení objeví dva přední evropští improvizátoři Susana Santos Silva a Martin Küchen. Večer se festival opět vrátí do kina Bio Central, kam své nové album Survival Kit přiveze polsko-dánsko-norský soubor se sídlem v Kodani Pimpono Ensemble.

Chybět nebude ani druhý ročník projektu Shape of Jazz to Come, v rámci kterého přijede do Hradce Králové skupina hudebníků nastupující generace. Společně během této rezidence nazkouší původní skladby a právě v rámci pátečního koncertu je divákům představí ve světové premiéře.
 

Třešnička festivalového dortu: orchestrální koncert ve Filharmonii Hradec Králové

Vlastimil TrlloHlavním lákadlem letošního ročníku festivalu je orchestrální koncert ve Filharmonii Hradec Králové, který se uskuteční v sobotu 16. října. Kromě orchestru Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće na něm vystoupí světově proslulí sólisté Sofia Jernberg, Frank Gratkowski a Susana Santos Silva. Na programu závěrečného koncertu budou dvě exkluzivní světové premiéry skladeb, které jejich autoři Michal Nejtek a Peter Graham připravují speciálně pro letošní ročník festivalu.

Chybět nebudou ani čtyři skladby jednoho z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby – Heinera Goebbelse (Die Faust im Wappen, Writings I, Writings II, Under the Construction), který se také festivalu osobně zúčastní. Toto exkluzivní spojení skladatele s výjimečnými sólisty a s Filharmonií Hradec Králové se v této podobě pravděpodobně již nikdy nezopakuje.


Kde a za kolik sehnat lístky na festival?

Vstupenky v cenové relaci od 100 do 400 Kč jsou v prodeji na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) a také na dvou místech přímo v Hradci Králové, kterými jsou pokladna Bio Central a Café na kole (dle otevírací doby, platba pouze v hotovosti). Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu.

Festival nabízí slevy pro studenty, seniory a zvláštní ceny vstupenek pro držitele karet EYCA, nabízí také dva typy permanentek – na celý festival za jednotnou cenu 1 300 Kč, na páteční a sobotní program za jednotnou cenu 650 Kč.
Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Jazz Goes to Town 2022

11.10.
15.10.
Jazz Goes to Town 2022

28. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 11. do 15. října 2022.