Úvod > Aktuality > 25. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové

25. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové

Vydáno 8. října 2019 Kultura
Ve dnech 8. až 12. října 2019 proběhne v hudebních sálech, klubech a dalších místech jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem/Jazz Goes to Town. Posluchačům nabídne vystoupení kapel, uskupení a formací složených z umělců pocházejících z dvacetizemí světa a čtyř kontinentů. Více než polovina z nich se představí v české premiéře.
Od 8. do 12. října 2019 rozezní Hradec Králové jazzové melodie. Již popětadvacáté se zde bude konat mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town.

Program festivalu letos v Hradci představí hned několik českých premiér zahraničních umělců. Například energické trio Digital Primitives, jehož ústřední postava Cooper-Moore, je jednou z nejvýraznějších osobností nezávislé newyorské jazzové scény. Společně s tímto triem v rámci jednoho večera vystoupí mezinárodní septet ZivTaubenfeld's Full Sun, složený z hudebníků ze sedmi zemí světa. Poprvé Českou republiku zasáhne také energická hudební smršť holandské kapely The Zebra Street Band, která provede návštěvníky historickým centrem Hradce Králové a jež se také postará o večerní klubovou after party. Explozivní zakončení 25. ročníku Jazz jde městem/Jazz Goes to Town slibuje patnáctičlenný severský bigband Paal Nilssen-Love’s Large Unit.

Zahájení festivalu bude patřit mezinárodnímu oktetu Didrik Ingvaldsen Ensemble, který překračuje geografické i stylové hranice propojením skandinávské, berlínské a české jazzové scény. Lídrem formace je trumpetista a skladatel Didrik Ingvaldsen, působící na jazzových scénách v Norsku, Berlíně a New Yorku. Londýnskou jazzovou scénu festivalovým návštěvníkům přiblíží v české premiéře kvartet cenami ověnčeného (MOBO Best Jazz 2015, Jazz FM Award, Parliamentary Jazz Award) saxofonisty Binkera Goldinga s názvem Binkers Golding’s Band.
 

Tvorba našich nejbližších sousedů i experimentální vystoupení

Wojtek MazolewskiDramaturgie samozřejmě neopomene ani tvorbu českých formací a našich nejbližších sousedů. Do Hradce Králové zavítá polský kvintet vedený basistou Wojtekem Mazolewskim, který patří už více než dekádu k absolutní špičce polského moderního jazzu. S komorním vystoupením v hradecké Petrof Gallery festival navštíví také jedna z nejvýraznějších českých hudebnic a autorka hudby k televiznímu filmu Dukla61 Beata Hlavenková. Ryze české zastoupení festivalového programu doplní kultovní pražská kapela s dvacetiletou historií MUFF a formace mladých jazzmanů Pavel Zlámal &PQ. Vznikla v dynamickém prostředí brněnské Janáčkovy akademie múzických umění pod vedením zkušeného saxofonisty Pavla Zlámala, který se v roce 2017 představil festivalovému publiku v rámci sólového koncertu.
 
Klaus Kugel & Pavel HrubýTradičně festival nabídne i komorní experimentální vystoupení, které tentokrát zajistí americko-rakouské duo Kena Vandermarka a Christofa Kuzmanna. Hudební projekt amerického virtuózního saxofonisty Michaela Moora a izraelského basklarinetisty ZivaTaubenfelda, který vzniká speciálně pro letošní ročník Jazz Goes to Town, se představí v prostoru kulturní památky Sbor kněze Ambrože. Hradeckou Městskou hudební síň pak rozezní česko-německé duo Klaus Kugel & Pavel Hrubý. Všestranný hráč na dechové nástroje Pavel Hrubý patří už více než patnáct let k oporám českého moderního jazzu, přední evropský jazzový bubeník Klaus Kugel vystoupení této dvojice kromě hry na klasickou bicí soupravu ozvláštní také původními perkusivními nástroji a objekty, které sám vytváří.


Kde a za kolik sehnat lístky na festival?

Vstupenky v cenové relaci od 100 do 400 Kč jsou v prodeji na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) a také na dvou místech přímo v Hradci Králové, kterými jsou pokladna Bio Central a Café na kole (dle otevírací doby, platba pouze v hotovosti). Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu.

Festival nabízí slevy pro studenty, seniory a zvláštní ceny vstupenek pro držitele karet EYCA, nabízí také dva typy permanentek – na celý festival za jednotnou cenu 1 500 Kč, na páteční a sobotní program za jednotnou cenu 800 Kč.
Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.