!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 26. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové
26. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové
"> "> "> "> "> ">
Kultura

26. ročník festivalu Jazz Goes to Town začíná v Hradci Králové

Vydáno 6. října 2020
Ve dnech 6. až 10. října 2020 proběhne v hudebních sálech, klubech a dalších místech již 26. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town. Posluchačům nabídne vystoupení kapel, uskupení a formací složených letos převážně z českých a slovenských umělců. Ze zahradničních kapel se můžete těšit na francouzské Chromb!, norsko-švédskou trojici We Are či The Killing Popes z Německa.
Od 6. do 10. října 2020 rozezní Hradec Králové jazzové melodie. Již pošestadvacáté se zde bude konat mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town. S ohledem na aktuální situaci a platná vládní nařízení došlo k několika změnám v programu festivalu. Letošní novinkou bude rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, v rámci kterého vzniknou skladby pro jeden z koncertů přímo během festivalu.

Na festival i v letošním roce přijala pozvání známá jména mezinárodní jazzové scény. A hned několik se představí v české premiéře. Patří mezi ně i Oliver Steidle, jedna z hlavních postav mladé berlínské avantgardy a vítěz Nové německé jazzové ceny (DerNeue Deutsche Jazzpreis) z let 2008 a 2010. V Hradci zahraje s kapelou The Killing Popes, kterou lze přístupem k tvorbě považovat stejně tak za punkovou, jako za jazzovou kapelu. Chybět nebude ani norsko-švédská trojice s názvem We Are. Inspirují se jazzem,prog-rockem, syntetickým popem 80. let nebo soudobou vážnou hudbou a reprezentují mimořádnou úroveň současné skandinávské hudební scény.

ChrombPoprvé na Jazz Goes to Town zavítá i nové mezinárodní hudební těleso Melez, které zahájilo svou činnost vystoupením na prestižním Jazz Festu Berlin. Součástí tohoto výjimečného tria je americký bubeník Jim Black - zásadní postava newyorské jazzové downtown scény a jeden z nejosobitějších jazzových bubeníků vůbec. Vlnu energie slibují francouzští Chromb! s hudbou neomezenou specifickým stylem nebo žánrem. K pětici uskupení, které se v České republice letos na podzim objeví poprvé, patří také mezinárodní Samuel Blaser Trio francouzského kytaristy Marca Ducreta, dánského bubeníka Petera Bruuna a švýcarského trombonisty Samuela Blasera, který je mimo jiné držitelem ceny Francouzské jazzové akademie pro evropské hudebníky 2019.
 

České hvězdy evropské jazzové scény

Jazz Luboš SoukupNa festival zavítají i české hudební hvězdy, které se pohybují na evropské jazzové scéněavrámci programu vystoupí se svými zahraničními kolegy. Českého jazzového saxofonistu, klarinetistu a skladatele Luboše Soukupa a klavíristu Vojtěcha Procházku do Hradce Králové doprovodí kontrabasista Emil Brun Madsen a bubeník Kresten Osgood. Na tradici festivalových komorních koncertů pak naváže také česko-švédská dvojice Michaela Antalová (bicí) a Martin Küchen (saxofony). Představí svůj unikátní sonický jazyk, který hudebnící našli během dvou let dosavadní spolupráce. Součástí festivalu bude také koncert formace Ondřej Pivec Organic Quartet soustředěné kolem česko-amerického varhaníka Ondřeje Pivce, který patří ke světové špičce.

Vlastimil TrlloPosluchači se letos na festivalu potkají i s hudebníky, které z předchozích ročníků dobře znají. Po šesti letech se na Jazz Goes to Town vrací kvartet kytaristy Viléma Spilky, který se na české jazzové scéně pohybuje od roku 1994. V rámci koncertuurčeného (nejen) pro rodiny s dětmi k představení nového alba Čekání na Toma se k němu připojí kontrabasista Vlastimil Trllo, bubeník Martin Kleibl a v neposlední řadě saxofonista Radek Zapadlo. Ten navíc uspořádá pro začínající i pokročilé hráče na saxofon poslední festivalový den workshop zaměřený nejen na tvoření melodie a rytmické cítění, ale také na správné nastavení saxofonu při hře.

Festival nabídne prostor i mladé generaci českých jazzových hudebníků, a to ve třechrůzných formátech. Hned první den festival zahájí minifestival tří uskupení, pro které slovo jazz neznamená limitaci, ale naopak svobodu vyjádření se jazykem, který přijali za vlastní. Talaqpo představí svou tvorbu inspirovanou cestami po východní Africe, Treetop lákají nasvůj repertoár, který pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby a kompoziční postupy soudobé hudby. Chybět nebudou ani TokDat s propojením kontrabasu, piana, bicích a kytary, které navzdory své individuální strohosti dohromady tvoří komplexní celek. Novinkou letošního ročníku je rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, nazvaný podle slavné desky Ornette Colemana, která se považuje za první free jazzové album. V neposlední řadě se posluchači mohou těšit na bandu divokých muzikantů Heart of Dixie, kteří na festivalu vystoupí v rámci open-air koncertu a posléze i na večerní afterparty.


Kde a za kolik sehnat lístky na festival?

Vstupenky v cenové relaci od 100 do 300 Kč jsou v prodeji na prodejních místech sítě GoOut (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) a také na dvou místech přímo v Hradci Králové, kterými jsou pokladna Bio Central a Café na kole (dle otevírací doby, platba pouze v hotovosti). Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu.

Festival nabízí slevy pro studenty, seniory a zvláštní ceny vstupenek pro držitele karet EYCA, nabízí také dva typy permanentek – na celý festival za jednotnou cenu 1 400 Kč, na páteční a sobotní program za jednotnou cenu 700 Kč.
Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Další aktuality