Úvod > Aktuality > 200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky
Kultura

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

  • Vydáno19. července 2022
Gregor Johann Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. V roce 2022 oslavíme rovných 200 let od narození tohoto významného vědce, kterého proslavily genetické pokusy s hrachem. Udělejte si s námi výlet po stopách vědeckého velikána, který položil základy moderní genetice.
mendeluv-dum-vrazne.jpgJohann Gregor Mendel se narodil 20. července 1822 v moravskoslezských Hynčicích, které jsou dnes součásti Vražného nedaleko Nového Jičína. Tam také naleznete jeho rodný dům, který je návštěvníkům otevřen od května do října. Středoškolské vzdělání ukončil maturitní zkouškou na gymnáziu v Opavě. V letech 1840 až 1843 studoval na Filozofické fakultě v Olomouci. Z finančních důvodů vstoupil roku 1843 do augustinianského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor. Tam se totiž mohl zabýval šlechtěním díky podpoře tohoto řádu. Augustiniáni totiž ve své době vědecké bádání podporovali, a proto se u nich zdržovala vědecká elita. Ti, kdo vstoupili do řádu na Starém Brně, tak buď učili na tehdejších školách, nebo se zabývali vědou, a tak to bylo i s Mendelem. 
 
Mendel se věnoval především křížení hrachu a sledování jeho potomstva. Na základě svých pokusů formuloval tři pravidla, která později vešla ve známost jako Mendelovy zákony dědičnosti, a jež byla mnohokrát prověřována. Traduje se, že své pokusy s hrachem prováděl J.G.Mendel příklad v zahradě letního sídla augustiniánského řádu na Starém Brně, tedy v Šardicích, kde dnes najdete kulturně-společenské centrum Rezidenci Šardice se zajímavou expozicí Měřidla a váhy.


Genetik, meteorolog i včelař

Muzeum MendelKromě hrátek s hrachem se od roku 1862 věnoval meteorologickým pozorováním pro Meteorologický ústav ve Vídni, která prováděl s velikou přesností až téměř do konce svého života. Jako jeden z prvních také použil ve své práci biostatistické metody. Mimo to byl také členem brněnského včelařského spolku. Jeho jméno dnes nese například muzeum, univerzita, náměstí v Brně i první česká vědecká stanice na Antarktidě. Odkaz Gregora Johanna Mendela připomíná brněnská interaktivní expozice Mendelianum v Biskupském dvoře.
 
V roce 1883 Mendel vážně onemocněl a dne 6. ledna 1884 zemřel v klášteře a byl pochován na Ústředním hřbitově v Brně do hrobky augustiniánů. Rekviem v kostele dirigoval sám světoznámý skladatel Leoš Janáček.
 

Hlavní hvězda v seriálu České televize

Johann Gregor MendelČeská televize připravila seriál pro děti s názvem „Tajemství pana M.“. Do vysílání se dostane v roce 2022 právě při příležitosti 200. výročí Mendelova narození. Nepůjde však o strohý naučný dokument, jedná se naopak o poutavý příběh, do kterého jsou vsazeny historické skutečnosti.
 
Hlavní dospělou roli v osmi dílném seriálu hraje Pavel Kříž. Kromě něj si v seriálu zahrají Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík nebo Zdena Herfortová. V hlavních dětských rolích se představí Kamila Vamberová, Jan Šťáva a Theo Schaefer, kterého diváci znají jako Tomáše z rodinného seriálu ČT Kukačky.
 

Co možná nevíte o Mendlovi

  • První pěstitelské pokusy, které Mendelovi otevřely cestu k vědeckým výzkumům, podnikal na zahradě u rodného domu ve Vražném. Rozhodně to není malá chaloupka: Johannovi rodiče Rozina a Anton Mendelovi fandili technickému pokroku a na místě starého dřevěného stavení vybudovali velký cihlový statek.
  • Mendel měl dvě sestry, starší Veroniku (* 1820) a mladší Terezii (* 1829). Ta se dokonce vzdala části věna, aby bratrovi umožnila pokračovat ve studiích. Gregor Johann Mendel na oplátku podporoval na studiích všechny její syny. Alois a Ferdinand se stali lékaři ve Zlatých Horách a Butovicích, Mendelův jmenovec Johann pracoval jako asistent na Technické vysoké škole v Brně.
  • Proč si Mendel ke svým pokusům vybral právě odrůdy hrachu setého? Daly se snadno rozlišit podle tvaru a barvy semen či délky stonku, a také se daly jednoduše uměle oplodnit. Během devíti let Mendel vypěstoval na třicet tisíc rostlin, které vzájemně křížil a postupem času odhalil základní zákony dědičnosti.
  • Přijďte se podívat do zahrady opatství v Brně. Vyrůstá tu kopie skleníku, v němž Mendel podnikal své pokusy s hráškem. Základní kámen posvětil papež František, stavba kopíruje půdorys i orientaci původního Mendelova skleníku. Hrách se bude pěstovat v truhlících zavěšených u stropu. Rostliny bude možné spustit k zemi, a zralé lusky si tak budete moci utrhnout, třeba jako stylový suvenýr při akci.
  • V augustiniánském opatství na Starém Brně od roku 1865 vyrůstal a získával své první vzdělání Leoš Janáček. Právě on v roce 1884 dirigoval ve starobrněnském klášteře rekviem za zemřelého Mendela.
Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

V obci Vražné, v místní části Hynčice, se nachází rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se stálou expozicí. Chystá se tu nová interaktivní a hravá expozice, která vám Mendela představí nejenom jako vědce, ale také jako meteorologa, včelaře a úspěšného pěstitele hrachu a hrušek.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Lektorský program Odkaz Mendela v zemědělství

1.9.
31.12.
Lektorský program Odkaz Mendela v zemědělství

Lektorský program pro základní školy a gymnázia k výstavě Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Školní lesní podnik Křtiny se stará o Arboretum Křtiny. To se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Arboretum Křtiny je zpřístupněno vždy v sobotu, po celé vegetační období.

Šifra pana Mendela

Šifra pana Mendela

Hra, ve které se hráči zábavnou formou seznámí s osobou G. J. Mendela a jeho působením v Brně.

Mendelův skleník v Brně

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí

Socha Hrachovina na Mendlově náměstí

Mendlovo náměstí v Brně ozdobí bronzový monument Jaromíra Garguláka nazvaný Hrachovina. Návrh uspěl ve veřejné soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela, které připadá na rok 2022.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Byl mnichem a později opatem augustiniánského kláštera ve Starém Brně. Novodobá genetika snad nemá větších jmen, než je Watson, Crick a Mendel. Právě poslední jmenovaný však předběhl svou dobu a o principech křížení sepsal v roce 1866 světoznámou publikaci "Pokusy s rostlinnými hybridy". Tento spis pak položil základy moderní genetice.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Piaristický klášter v Lipníku nad Bečvou

Piaristický klášter v Lipníku nad Bečvou

V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. V roce 1634 přišli do města na popud kardinála Dietrichštejna piaristé, kteří postupně tento dům přebudovali do nynější podoby.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Zámek Křtiny – královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny – královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny svým hostům poskytuje konferenční služby (kongresový, společenský sál, salonky), ubytovací, stravovací a další služby dle přání zákazníků.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika