!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 200 let Johanna Gregora Mendela: výlety po stopách zakladatele genetiky
200 let Johanna Gregora Mendela: výlety po stopách zakladatele genetiky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

200 let Johanna Gregora Mendela: výlety po stopách zakladatele genetiky

  • Vydáno30. září 2021
Gregor Johann Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Příští rok si připomeneme rovných 200 let od narození tohoto významného vědce, kterého proslavily genetické pokusy s hrachem. Jeho životní příběh je však velmi zajímavý a brzy se dokonce objeví na televizních obrazovkách. Udělejte si s námi výlet po stopách tohoto vědeckého velikána, který položil základy moderní genetice.
mendeluv-dum-vrazne.jpgJohann Gregor Mendel se narodil 20. července 1822 v moravskoslezských Hynčicích, které jsou dnes součásti Vražného nedaleko Nového Jičína. Tam také naleznete jeho rodný dům, který je návštěvníkům otevřen od května do října. Středoškolské vzdělání ukončil maturitní zkouškou na gymnáziu v Opavě. V letech 1840 až 1843 studoval na Filozofické fakultě v Olomouci. Z finančních důvodů vstoupil roku 1843 do augustinianského kláštera sv. Tomáše na Starém Brně, kde přijal řeholní jméno Gregor. Tam se totiž mohl zabýval šlechtěním díky podpoře tohoto řádu. Augustiniáni totiž ve své době vědecké bádání podporovali, a proto se u nich zdržovala vědecká elita. Ti, kdo vstoupili do řádu na Starém Brně, tak buď učili na tehdejších školách, nebo se zabývali vědou, a tak to bylo i s Mendelem. 
 
Mendel se věnoval především křížení hrachu a sledování jeho potomstva. Na základě svých pokusů formuloval tři pravidla, která později vešla ve známost jako Mendelovy zákony dědičnosti, a jež byla mnohokrát prověřována. Traduje se, že své pokusy s hrachem prováděl J.G.Mendel příklad v zahradě letního sídla augustiniánského řádu na Starém Brně, tedy v Šardicích, kde dnes najdete kulturně-společenské centrum Rezidenci Šardice se zajímavou expozicí Měřidla a váhy.


Genetik, meteorolog i včelař

Muzeum MendelKromě hrátek s hrachem se od roku 1862 věnoval meteorologickým pozorováním pro Meteorologický ústav ve Vídni, která prováděl s velikou přesností až téměř do konce svého života. Jako jeden z prvních také použil ve své práci biostatistické metody. Mimo to byl také členem brněnského včelařského spolku. Jeho jméno dnes nese například muzeum, univerzita, náměstí v Brně i první česká vědecká stanice na Antarktidě. Odkaz Gregora Johanna Mendela připomíná brněnská interaktivní expozice Mendelianum v Biskupském dvoře.
 
V roce 1883 Mendel vážně onemocněl a dne 6. ledna 1884 zemřel v klášteře a byl pochován na Ústředním hřbitově v Brně do hrobky augustiniánů. Rekviem v kostele dirigoval sám světoznámý skladatel Leoš Janáček.
 

Hlavní hvězda v seriálu České televize

Johann Gregor MendelČeská televize letos pracuje na seriálu pro děti s názvem „Tajemství pana M.“. Do vysílání se dostane v březnu 2022 právě při příležitosti 200. výročí Mendelova narození. Nepůjde však o strohý naučný dokument, jedná se naopak o poutavý příběh, do kterého jsou vsazeny historické skutečnosti.
 
Hlavní dospělou roli v osmi dílném seriálu hraje Pavel Kříž. Kromě něj si v seriálu zahrají Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík nebo Zdena Herfortová. V hlavních dětských rolích se představí Kamila Vamberová, Jan Šťáva a Theo Schaefer, kterého diváci znají jako Tomáše z rodinného seriálu ČT Kukačky.
Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie, či šlechtění včel.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

Rodný dům J. G. Mendela v obci Vražné

V obci Vražné, v místní části Hynčice, se nachází rodný dům zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela se stálou expozicí prezentující život a dílo slavného přírodovědce a rodáka.

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci mimo jiné členy řádu přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Nová interaktivní expozice v Biskupském dvoře v Brně připomíná odkaz Gregora Johanna Mendela. Můžete zde prozkoumat třeba DNA pomocí nejnovějších přístrojů a podnikat další atraktivní pokusy v molekulárně biologické laboratoři.