Úvod > Aktuality > 20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti
Kultura

20 nápadů na Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

  • Vydáno10. dubna 2019
Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 19. až 22. dubna 2019. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Co vás na letošních velikonočních slavnostech čeká? Vedle desítek stánků s velikonočními dekoracemi, pomlázkami a malovanými vajíčky také výrobky uměleckých řemesel, květiny a občerstvení – víno, horká čokoláda a mošty, palačinky, sýrové a uzenářské delikatesy, guláš, polévky a jídla na grilu. Na své si zkrátka přijdou oči, uši i mlsné jazýčky.
 

Pražské Velikonoce na náměstích, v muzeu i zoo

Velikonoční trhy StaromákNejvětší a nejznámější velikonoční trhy budou na pražském Staroměstském náměstí zahájeny již 6. dubna. Vyroste tu jarní vesnička s prodejními stánky, zdobená záplavami květin a velikonočních motivů, sami si můžete namalovat vlastní vajíčko a ozdobit jím některou z mnoha břízek.

Velikonoční trhy nabízí nejen zábavu, bohatý sortiment dobrého jídla pití, ale i autentické ukázky tradičních zvyků a řemesel. Přímo na tržišti předvádí své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Nechybí samozřejmě bohatý kulturní program – těšit se můžete na tradiční folklórní vystoupení, zajímavé tématické akce i pásma tradičních lidových zvyků. Přijít na "Staromák" a oslavit největších křesťanské svátky můžete až do 28. dubna 2019.

Trhy VelikonoceOd soboty 6. dubna budou lákat na rozmanité zboží Velikonoční trhy na náměstí Míru na Vinohradech, jaro můžete přivítat i na Velikonočních trzích na náměstí Republiky nebo Václavském náměstí.

Také Národopisné muzeum – Musaion připravilo v rámci Velikonoc bohatý program. V Kinského zahradě se dozvíte, jaké tradice a zvyky jsou spojené s Velikonocemi, proč se barví vajíčka a pletou pomlázky, nebo proč vůbec Velikonoce slavíme. Čekat na vás budou tradiční velikonoční výtvarné dílny a můžete se těšit na zdobení kraslic a pletení pomlázek pod vedením zkušených mistrů řemesel. Program nazvaný "Aspoň na víkend zažijte tradiční Velikonoce" se koná 20. dubna a je určený také dětem. Naopak pro dospělé jsou určeny tradiční řemeslné dílny, kde se 13. dubna budou zdobit horácké kraslice technikou voskované batiky.

Velikonoční nadílka v pražské zoo začíná také v pondělí 22. dubna a udělá radost návštěvníkům i zvířatům. Nabízí „ošatku“ plnou tradičních velikonočních zvyků, jarních her i zábavy, a speciální nadílku pro některá zvířata.
 

Báječné Velikonoce s dětmi

Tradiční oslavu Velikonoc od pátku 19. do pondělí 22. dubna chystá také statek Lüftnerkaplzeňské zoologické zahradě. Děti si vyzkoušejí pletení pomlázek, otloukání vrbových píšťalek a další tradiční činnosti. V pátek na vás čekají tradiční velikonoční zvyky – budou se plést pomlázky, malovat vajíčka a vyrábět nejrůznější jarní dekorace. V sobotu a neděli ožije statek folklórním programem. V sobotu vás čeká Velikonoční třída a v neděli na vystoupení lidových souborů. V pondělí se těšte na krojovanou velikonoční koledu.

Králíčci VelikonoceZámek Krásný Dvůr připravil na sobotu 20. dubna Pohádkové Velikonoce. Mezi 10 a 16 hodinou bude pro návštěvníky připraven pestrý program. Akce je – jako už tradičně – zaměřena na nejmenší návštěvníky zámku. V zámku budou probíhat obvyklé prohlídky zámeckého interiéru, a to každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. Okruh trvá zhruba 50 minut, plné vstupné je za 100 Kč, zlevněné pak za 70 Kč. Vždy v půl budou prohlídky interiérů střídat prohlídky dětské, při kterých návštěvníky provede princezna, vstupné stojí 60 korun. Pro pobavení návštěvníků vystoupí i kejklíř Lukáš a v zámecké zahradě sokolník. V případě dobrého počasí se zájemci budou moci projet po parku bryčkou.

Řepařská dráhaSlavit Velikonoce se budou 20. a 21. dubna také na Stezce korunami stroml Krkonoše. Program se zde ponese ve znamení zvyků a tradic. Děti i dospělí si budou moct na Stezce celý velikonoční víkend s podporou zkušenějších uplést svou vlastní pomlázku. A jelikož je pletení pomlázek spíš mužská záležitost, bude na Stezce také připravený dostatek malovacích potřeb a kraslic pro maminky i jejich dcery, aby měly koledníky čím odměnit za to, že to „neuschnou“. Pro dospělé je připravena ochutnávka domácího vaječného likéru zdarma.

S dětmi můžete také vyrazit 20. a 21. dubna na velikonoční jízdy Řepařskou dráhou na Kolínsku. Po celý víkend je zajištěné občerstvení, prodej suvenýrů, prodej řepánků. Děti se mohou těšit na malování na obličej po celý víkend vždy do 15 hod. Všechny vlaky budou taženy parní lokomotivou.
 

Velikonoce ve skanzenech

Velikonoční programy chystají také ve skanzenech. Od 8. do 21. dubna se vypravte na Velikonoce v hornickém domkuPříbrami, tedy na předvádění velikonočních zvyků a ukázky rukodělných prací spojených se slavením Velikonoc v rodinách někdejších příbramských horníků. Velikonoční výstava, která odhaluje tradiční lidové zvyky trvá od 2. až do 28. dubna roubeném Betlému v Hlinsku. Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

VelikonoceVelikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží ukazuje o Velikonocích skanzen Vysoký Chlumec. Výstava Velikonoce ve Vysokém Chlumci potrvají od 15. do 21. dubna. Jak vypadaly  Velikonoce na statku zjistíte ve starobylém Šrámkově statku v Pileticích, a to od 18. do 22. dubna, na sobotu a neděli 20. a 21. dubna chystá Velikonoční slavnosti Podorlický skanzen v Krňovicích. V sobotu 20. dubna ožije Velikonocemi Dlaskův statek u Turnova. Přístupná bude také nová expozice „Zrození, život, smrt“, která seznámí s životním cyklem tradičního lidového prostředí a jeho zlomovými okamžiky.

S Velikonoce Rožnovtradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce od 20. do 22. dubna Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Návštěvníci uvidí vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů, kteří budou tentokrát z Loučky.
 

…anebo na hradech a zámcích?

Hrad Kašperk si na letošní Velikonoce připravil několik novinek. Zajímá vás, jak vypadal všední den na královském hradě? Pak si nenechte ujít velikonoční prohlídky! Hrad otevírá své brány od 19. do 22. dubna mezi 10. a 17. hodinou a láká na prohlídkový okruh Život na hradě či dobové divadlo. Hradní nádvoří se pro tuto příležitost promění ve středověké tržiště.

Zábavný a zároveň naučný program nabídnou od pátku 19. dubna do pondělí 22. dubna Velikonoce na hradě Helfštýn. Ve stejných dnech láká na Velikonoce Zámecké sklepení v Litomyšli, kde si například vyzkoušíte malování skleněných kraslic, nebo voňavá zámecká kuchyně na zámku Žleby.

A nesmíme zapomenout také na Knížecí Velikonoce na hradě Křivoklátě. Jako tradičně si budete moci prohlédnout širokou nabídku zboží na velikonočním jarmarku, ochutnat mnoho dobrot a užít si celodenní program na I. nádvoří. Rezervace bude vhodná pro Velikonoce na zámku Hrádek u Nechanic; vyzdobené interiéry a zámeckou kuchyni, kde vám nabídnou sváteční likér, si prohlédnete od pátku 12. do pondělí 22. dubna. Svátky jara se budou slavit také na Sovinci, a to od 19. do 22. dubna. Na pátém nádvoří bude během celého prodlouženého víkendu probíhat doprovodný program plný šermu, tance a divadelních vystoupení.
Velikonoce ve Vysokém Chlumci

6.4.
9.4.
Velikonoce ve Vysokém Chlumci

Velikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží.

Velikonoce na Valašsku

8.4.
10.4.
Velikonoce na Valašsku

S tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Další aktuality

Co nezmeškat v únoru: Matějská pouť, masopusty a kamélie

V tradiční rychlé přehlídce únorových akcí, výstav a oslav si každý najde to své. Pozveme vás do víru masopustních oslav a na začínající Matějskou pouť, do rájeckých skleníků a zavedeme vás i do výstavních sálů. Anebo byste rádi viděli pravěká zvířata v životní velikosti nebo raději nahlédnete do světa fantazie?
Kultura

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy

Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!
Kultura

Přání k narozeninám: 10 tipů na místa, kde se natáčela komedie s Evou Holubovou a Jaroslavem Duškem

Před téměř čtvrt stoletím tvořili milenecký pár učitelů v kultovních Pelíšcích, ale nebyl to jejich první společný film. Už od 80. let mohli diváci vidět Evu Holubovou a Jaroslava Duška i v jiných snímcích. Jejich zatím posledním společným dílem je po Přání Ježíškovi film Přání k narozeninám, kde opět hrají pár. Na jakých místech se natáčelo vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Tradice: Přehled tipů, kam se letos vydat na masopust

Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposled poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Kdy se vlastně slaví masopust, kterému se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky, končiny nebo ostatky? Zhruba měsíc až dva: Období začíná po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. Ovšem stanovení termínu závěrečného dne, masopustního úterý před Popeleční středou, je dáno matematickým výpočtem, jehož základem je stanovení termínu Velikonoc. Užijte si svátky plné nevázaného veselí, masek medvědů a kobyl, trošky slivovice a spousty koblih. Vydejte za poznáváním národních tradic na masopustní reje 2023!
Kultura