Úvod > Aktuality > 20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti
Kultura

20 nápadů na tvůrčí a zábavné Velikonoce: trhy, prohlídky a programy pro děti

  • Vydáno26. února 2024
Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 29. března až 1. dubna 2024. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
Co vás na letošních velikonočních slavnostech čeká? Vedle desítek stánků s velikonočními dekoracemi, pomlázkami a malovanými vajíčky také výrobky uměleckých řemesel, květiny a občerstvení – víno, horká čokoláda a mošty, palačinky, sýrové a uzenářské delikatesy, guláš, polévky a jídla na grilu. Na své si zkrátka přijdou oči, uši i mlsné jazýčky.
 

Pražské Velikonoce na náměstích, v muzeu i zoo

Velikonoční trhy StaromákNejvětší a nejznámější velikonoční trhy budou na pražském Staroměstském náměstí zahájeny již 16. března. Vyroste tu jarní vesnička s prodejními stánky v duchu národních tradic, zdobená záplavami květin a velikonočních motivů, sami si můžete namalovat vlastní vajíčko a ozdobit jím některou z mnoha břízek. Velikonoční trhy nabízí nejen zábavu, bohatý sortiment dobrého jídla pití, ale i autentické ukázky tradičních zvyků a řemesel. Přímo na tržišti předvádí své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Pět desítek stánků nabídne také vyšívané ubrusy nebo dřevěné hračky. Nechybí samozřejmě bohatý kulturní program – těšit se můžete na tradiční folklórní vystoupení, zajímavé tématické akce i pásma tradičních lidových zvyků. Přijít na "Staromák" a oslavit největších křesťanské svátky můžete až do 7. dubna 2024.

Trhy VelikonoceOd soboty 16. března budou lákat na rozmanité zboží Velikonoční trhy na náměstí Míru na Vinohradech, jaro můžete přivítat i na velikonočních trzích na Václavském náměstí. Také Národopisné muzeum – Musaion připravilo v rámci Velikonoc tradiční program zaměřený na zdobení kraslic. V Kinského zahradě se 9. března dozvíte, jak ozdobit vajíčka vrtanou technikou. Jarní dílna má omezenou kapacitu, proto se přihlaste co nejdříve! Velikonoční nadílka v pražské zoo připadá, jako každý rok, na velikonoční pondělí, letos tedy 1. dubna. Jedná se o speciální enrichment pro zvířata, který ale udělá radost i návštěvníkům. Obyvatelé pražské zoo totiž dostanou velikonoční hračky a pochoutky. Přijďte se podívat, jak si pomlázku užijí!
 

Báječné Velikonoce s dětmi

Tradiční oslavu Velikonoc od pátku 7. do pondělí 10. dubna chystá také statek Lüftnerkaplzeňské zoologické zahradě. Děti si vyzkoušejí pletení pomlázek, otloukání vrbových píšťalek a další tradiční činnosti. V pátek na vás čekají tradiční velikonoční zvyky – budou se plést pomlázky, malovat vajíčka a vyrábět nejrůznější jarní dekorace. V sobotu a neděli ožije statek folklórním programem. V sobotu vás čeká Velikonoční třída a v neděli na vystoupení lidových souborů. V pondělí se těšte na krojovanou velikonoční koledu.

Králíčci VelikonoceV Zooparku Zelčín se budou hledat vajíčka! Po celé velikonoční prázdniny budou v areálu Zooparku schovaná barevná vajíčka plná malých i velkých cen. S příchodem Velikonoc začínají i teplejší jarní dny a na Vysočině se otevřou dveře zábavního ekologického centra Eden. Proč tedy neoslavit Velikonoce v moderním stylu mezi zvířátky v přírodě? Čeká nás spousta zábavy, ale i atrakcí jako například svezení na koni, skákací hrad, zvířátka, kuřátka, svezení v kočáře, Zookoutek a nová zvířátka a jejich mláďátka, ukázka tradic a mnohem více. Na hradě a zámku v Jindřichově Hradci se vždy na Velikonoce plaší vejce! Oblíbená velikonoční výstava Splašená vejce přináší do zámeckých interiérů neobyčejnou hravou atmosféru. Zámecké pokoje totiž obohatí téměř tisíc vajec mnoha barev a velikostí v roztodivných kombinacích, doplněných navíc netradičními květinovými aranžemi. Jedná se o prohlídky interiérů bez průvodce.

Řepařská dráhaS dětmi můžete také vyrazit 8. a 9. dubna na velikonoční jízdy Řepařskou dráhou na Kolínsku. Po celý víkend je zajištěné občerstvení, prodej suvenýrů a řepánků. Všechny vlaky budou taženy parní lokomotivou. Ve vzduchu začíná vonět jaro a k tomuto období patří i oslava velikonočních svátků. Po minulém vydařeném ročníku se na hradě Špilberku zase chystá akce Špilberk žije! Velikonocemi. Během pěti velikonočních dnů, od čtvrtka 28. března do pondělí 1. dubna, se budou moci děti vydat po stopách králíčka Pepíčka, který poztrácel šest velkých malovaných vajíček.
 

Velikonoce ve skanzenech

Velikonoční programy chystají také ve skanzenech. Od 23. března do 1. dubna se každý víkend můžete vypravit na Velikonoce v hornickém domku v Příbrami, tedy na předvádění velikonočních zvyků a ukázky rukodělných prací spojených se slavením Velikonoc v rodinách někdejších příbramských horníků. Velikonoční výstava, která odhaluje tradiční lidové zvyky trvá od 19. do 30. března roubeném Betlému v Hlinsku. Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

VelikonoceVelikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží ukazuje o Velikonocích skanzen Vysoký Chlumec. Výstava Velikonoce ve Vysokém Chlumci potrvají od 28. do 31. března. Jak vypadaly Velikonoce na statku zjistíte ve starobylém Šrámkově statku v Pileticích, a to od 6. do 10. dubna, na sobotu a neděli 30. a 31. dubna chystá Velikonoční slavnosti Podorlický skanzen v Krňovicích. V sobotu 30. března ožije Velikonocemi Dlaskův statek u Turnova. Přístupná bude také nová expozice „Zrození, život, smrt“, která seznámí s životním cyklem tradičního lidového prostředí a jeho zlomovými okamžiky.

S Velikonoce Rožnovtradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce od 30. března do 1. dubna Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Návštěvníci uvidí vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů.
 

…anebo na hradech a zámcích?

zámek valticeZábavný a zároveň naučný program nabídnou od pátku 29. března do pondělí 1. dubna Velikonoce na hradě Helfštýn. Velikonoce můžete prožít také na zámku Lemberk, a to od 28. března do 1. dubna. Proběhnou zde ukázky oslav Velikonoc podle zvyků místní šlechty. Od 28. března do 1. dubna budou na jihu Čech lákat Nové Hrady – speciální prohlídky tu budou zaměřené na velikonoční svátky na přelomu 19. a 20. století na hradu, zámku i v chalupě. Bohatý program chystá od 29. března do 1. dubna také zámek Valtice – každý den včetně Velikonočního pondělí bude otevřen hlavní prohlídkový okruh, v pátek, sobotu a neděli budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a valtickými víny. Čestné nádvoří zámku budou zdobit maxi vajíčka a jiné velikonoční dekorace, vnitřní nádvoří rozezvučí cimbálová muzika.

hrad BítovA nesmíme zapomenout také na Knížecí Velikonoce na hradě Křivoklátě. Jako tradičně si budete moci prohlédnout širokou nabídku zboží na velikonočním jarmarku, ochutnat mnoho dobrot a užít si celodenní program na I. nádvoří. Svátky jara se budou slavit také na Sovinci, a to od 29. března do 1. dubna. Na pátém nádvoří bude během celého prodlouženého víkendu probíhat doprovodný program plný šermu, tance a divadelních vystoupení. Novou sezonu zahájí Velikonocemi hrad Bítov. Zažijte od čtvrtka 28. března do pondělí 1. dubna ty pravé Hraběcí Velikonoce. Pro návštěvníky budou nachystány velikonočně vyzdobené interiéry I. patra hradního paláce s prohlídkou ukončenou v hradní kuchyni, kde v sobotu a neděli bude malé občerstvení.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura