Úvod > Aktuality > 17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek
17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek
"> "> ">

17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek

Vydáno 16. listopadu 2019 Kultura
Pamětníci vzpomínají a mládež tápe: co se vlastně stalo 17. listopadu? Ať už si připomeneme tragické události v říjnu a listopadu 1939 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava anebo Sametovou revoluci v roce 1989, vždy v událostech sehráli hlavní roli studenti.
Tak začala i Sametová revoluce: přesně před třiceti lety v roce 1989 byl pátek, lidé odjížděli na chalupy a chystali se večer „za kulturou“. Něco ale bylo ve vzduchu: účastníci pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty zamířili z pražského Albertova do centra města a vše vyvrcholilo večerním krvavým zásahem na Národní třídě. Právě tam si můžete 30. výročí sametové revoluce připomenout i letos: bez brutálního mlácení a politických hesel, zato s koncerty kapel, divadlem pro děti, čtením úryvků děl Václava Havla, workshopy či pouličními performancemi.

Díky, že můžem!

Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Korzo Národní s podtitulem “Díky, že můžem!” odehraje 17. 11. 2019 na Národní třídě. Začíná se už v dopoledních hodinách a program pak  potrvá až do večera. Pokračovat se bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce. Na několika pódiích zahrají známá jména napříč žánry od Davida Kollera či Tata Bojs v akustickém provedení, přes Prago Union až po Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Hudební produkce neskončí 22. hodinou, pokračovat bude ještě v legendární pražském klubu Rock Café.

Pouliční slavnosti na Národní třídě jsou ale jen jedním z dílků bohaté programové mozaiky Festivalu svobody, který v neděli 17. listopadu nabídne mnohem víc: třeba oblíbený satirický karnevalový průvod Sametové posvícení s obřími maskami, tentokrát pod heslem "Ulítli ti včele?".

Průvod bude slavnostně zahájen ve 14 hodin na Kampě, mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa. Ve 14:30 průvod vyráží přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží. Mezi 15:45 až 16:15 projde "sametové " defilé Národní třídou (kde budetou dobou probíhat Festival svobody) a v 16:45 dorazí na Staroměstské náměstí, kde proběhné defilé masek a v 17:15 se průvod odebere do Kampusu Hybernská.
 

Cesta svobody v Plzni

plzeňPlzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert.

Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. Ta nabídne možnost zastavit se na několika místech v historickém centru, z nichž se stěžejním stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena improvizovaná Plzeňská kavárna s pódiem. Na něm se budou konat debatní bloky s pamětníky událostí roku 1989.
 

Brněnský sedmnáctý

Brněnský sedmnáctýMezinárodní den studenstva a sametovou revoluci si připomenou také v Brně tematickou akcí Brněnský sedmnáctý. Na velké stagi na náměstí Svobody vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Hudební produkce, vystoupení řečníků a promítání dobových záběrů čeká zájemce také v Kobližné ulici a na Malinovského náměstí, a to v rámci akce Nezapomeňme - 30 let svobody v Brně.

Pro oživení programu na náměstí budou probíhat na několik místech drobná divadelní a hudební vystoupení, instalace i světelné instalace. V blízkém okolí náměstí Svobody vzniknou tři vnitřní scény, na které připravujeme promítání, literární program a diskuze. V 18:00 bude zahájen tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.


Slavit se bude i v Ostravě!

ostravaTaké v Ostravě si připomenou 30. výročí Sametové revoluce. Listopad 1989 přinesl do té doby nemyslitelné změny – otevřely se hranice, najednou jsme mohli svobodně cestovat po Evropě i celém světě, v kultuře umělce nikdo neomezoval a bylo jen na nich, zda se prosadí a zda zaujmou posluchače, čtenáře či diváky.

Město Ostrava s dalšími organizacemi připravilo pro program SametOVA!!! ve dnech 15. až 18. listopadu besedy, přednášky, scénické čtení, výstavu, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení nebo happening.
 

Mimořádné prohlídky nabízí i hrady a zámky

zámek loučeňJaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Návštěvníci se během prohlídky seznámí s osudy loučenského zámku a osobnostmi, které procházely jeho komnatami. Prohlídky se konají v neděli 17. listopadu 2019, od 11.00, 13.00 a 15.00.

Na celý víkend, včetně neděle 17. listopadu připravil zámek Zákupy mimořádnou prohlídku 2. prohlídkové trasy k výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa. Rudolf společně se svou manželkou princeznou Štěpánkou Belgickou několikrát pobývali na zákupském zámku a strávili zde svá šťastnější léta.

Hospitál Kuks zve i 17. listopadu na mimořádné listopadové prohlídky i předvánoční jarmark! Kromě komentovaných prohlídek interiérů, rodinné hrobky Šporků a farmaceutické expozice si užijete i obchůdek se sušenými bylinkami a na vánočních trzích najdete vše od svíček, ručně vyráběných mýdel, adventních věnců, keramiky, proutěného zboží a dřevěných hraček po vánoční ozdoby ze šustí i skleněné vánoční ozdoby ze Dvora Králové.
Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Hrzánský palác - den otevřených dveří

6.7.
Hrzánský palác - den otevřených dveří

Den otevřených dveří pro veřejnost v jedné z vládních budov, v pražském Hrzánském paláci. Poslední komentovaná prohlídka se koná od 16 hodin.

Cesta časem od monarchie k demokracii

19.9.
Cesta časem od monarchie k demokracii

Jaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Jak zde šel čas od zániku monarchie, za první republiky, nacistické okupace, komunistické diktatury a po sametové revoluci? O tom vám bude vyprávět princezna Josefa Thurn-Taxis, která všechny tyhle změny prožila.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.