Úvod > Aktuality > 17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek
17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek
"> "> ">
Kultura

17. listopad: umění v ulicích, cesta svobody, průvody i prohlídky památek

Vydáno 16. listopadu 2019
Pamětníci vzpomínají a mládež tápe: co se vlastně stalo 17. listopadu? Ať už si připomeneme tragické události v říjnu a listopadu 1939 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava anebo Sametovou revoluci v roce 1989, vždy v událostech sehráli hlavní roli studenti.
Tak začala i Sametová revoluce: přesně před třiceti lety v roce 1989 byl pátek, lidé odjížděli na chalupy a chystali se večer „za kulturou“. Něco ale bylo ve vzduchu: účastníci pietní akce k 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty zamířili z pražského Albertova do centra města a vše vyvrcholilo večerním krvavým zásahem na Národní třídě. Právě tam si můžete 30. výročí sametové revoluce připomenout i letos: bez brutálního mlácení a politických hesel, zato s koncerty kapel, divadlem pro děti, čtením úryvků děl Václava Havla, workshopy či pouličními performancemi.

Díky, že můžem!

Tak trochu jiná oslava Listopadu 1989 se pod názvem Korzo Národní s podtitulem “Díky, že můžem!” odehraje 17. 11. 2019 na Národní třídě. Začíná se už v dopoledních hodinách a program pak  potrvá až do večera. Pokračovat se bude následně koncerty v klubu Rock Café, který je mimoto garantem hudebního programu celé akce. Na několika pódiích zahrají známá jména napříč žánry od Davida Kollera či Tata Bojs v akustickém provedení, přes Prago Union až po Zrní nebo Spirituál kvintet. Speciální místo v programu bude mít státní hymna v podání operní pěvkyně Dagmar Peckové, večer pak zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové. Hudební produkce neskončí 22. hodinou, pokračovat bude ještě v legendární pražském klubu Rock Café.

Pouliční slavnosti na Národní třídě jsou ale jen jedním z dílků bohaté programové mozaiky Festivalu svobody, který v neděli 17. listopadu nabídne mnohem víc: třeba oblíbený satirický karnevalový průvod Sametové posvícení s obřími maskami, tentokrát pod heslem "Ulítli ti včele?".

Průvod bude slavnostně zahájen ve 14 hodin na Kampě, mezi kavárnou Mlejn a museem Kampa. Ve 14:30 průvod vyráží přes Karlův most a pokračuje po Smetanově nábřeží. Mezi 15:45 až 16:15 projde "sametové " defilé Národní třídou (kde budetou dobou probíhat Festival svobody) a v 16:45 dorazí na Staroměstské náměstí, kde proběhné defilé masek a v 17:15 se průvod odebere do Kampusu Hybernská.
 

Cesta svobody v Plzni

plzeňPlzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert.

Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. Ta nabídne možnost zastavit se na několika místech v historickém centru, z nichž se stěžejním stane Anglické nábřeží, kde bude po celý den otevřena improvizovaná Plzeňská kavárna s pódiem. Na něm se budou konat debatní bloky s pamětníky událostí roku 1989.
 

Brněnský sedmnáctý

Brněnský sedmnáctýMezinárodní den studenstva a sametovou revoluci si připomenou také v Brně tematickou akcí Brněnský sedmnáctý. Na velké stagi na náměstí Svobody vystoupí řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Hudební produkce, vystoupení řečníků a promítání dobových záběrů čeká zájemce také v Kobližné ulici a na Malinovského náměstí, a to v rámci akce Nezapomeňme – 30 let svobody v Brně.

Pro oživení programu na náměstí budou probíhat na několik místech drobná divadelní a hudební vystoupení, instalace i světelné instalace. V blízkém okolí náměstí Svobody vzniknou tři vnitřní scény, na které připravujeme promítání, literární program a diskuze. V 18:00 bude zahájen tradiční Lampionový průvod pořádaný studenty Masarykovy univerzity, který vede přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.


Slavit se bude i v Ostravě!

ostravaTaké v Ostravě si připomenou 30. výročí Sametové revoluce. Listopad 1989 přinesl do té doby nemyslitelné změny – otevřely se hranice, najednou jsme mohli svobodně cestovat po Evropě i celém světě, v kultuře umělce nikdo neomezoval a bylo jen na nich, zda se prosadí a zda zaujmou posluchače, čtenáře či diváky.

Město Ostrava s dalšími organizacemi připravilo pro program SametOVA!!! ve dnech 15. až 18. listopadu besedy, přednášky, scénické čtení, výstavu, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení nebo happening.
 

Mimořádné prohlídky nabízí i hrady a zámky

zámek loučeňJaké byly osudy loučenského zámku v posledních sto letech? Návštěvníci se během prohlídky seznámí s osudy loučenského zámku a osobnostmi, které procházely jeho komnatami. Prohlídky se konají v neděli 17. listopadu 2019, od 11.00, 13.00 a 15.00.

Na celý víkend, včetně neděle 17. listopadu připravil zámek Zákupy mimořádnou prohlídku 2. prohlídkové trasy k výročí 130 let od úmrtí korunního prince Rudolfa. Rudolf společně se svou manželkou princeznou Štěpánkou Belgickou několikrát pobývali na zákupském zámku a strávili zde svá šťastnější léta.

Hospitál Kuks zve i 17. listopadu na mimořádné listopadové prohlídky i předvánoční jarmark! Kromě komentovaných prohlídek interiérů, rodinné hrobky Šporků a farmaceutické expozice si užijete i obchůdek se sušenými bylinkami a na vánočních trzích najdete vše od svíček, ručně vyráběných mýdel, adventních věnců, keramiky, proutěného zboží a dřevěných hraček po vánoční ozdoby ze šustí i skleněné vánoční ozdoby ze Dvora Králové.
Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

13.11.
14.11.
Listopadové prohlídky Hospitalu Kuks

Turistická sezona už sice končí, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.