Úvod > Aktuality > 16. až 18. ledna 2015 se otevírá plzeňský ráj!
pl
Kultura

16. až 18. ledna 2015 se otevírá plzeňský ráj!

  • Vydáno2. ledna 2015
V sobotu 17. ledna 2015 se po pěti letech příprav oficiálně otevře světu město Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Hlavními aktéry zahájení projektu bude samotná Plzeň, její občané a návštěvníci. Pod taktovkou uměleckého ředitele Plzně 2015 Petra Formana se rozehraje podívaná na oslavu zahájení největší kulturní události roku 2015 v České republice. Otevírání města se bude odehrávat v průběhu tří dnů.
V pátek odpoledne se uskuteční vernisáž výstavy Ateliér Jiřího Trnky představující dílo tohoto plzeňského rodáka a velikána filmové animace a loutkářství. V předvečer zahájení se pak Plzeň připojí k celosvětové oslavě narozenin umění Art’s Birthday, kterou tradičně v České republice připravuje ČRo Vltava, tentokrát v industriálním prostoru Papírna. Zde se ve 20 hodin odehraje série několika koncertů propojující hudební oblasti, které by za běžných okolností neměly možnost se setkat. Příkladem může být spojení barokní Händelovy kantáty s českým libretem Ladislava Čumby, které doplní performance mezinárodního tria oscilujícího v oblastech nekonvenční elektroakustické hudby a improvizace.
 
Hlavním dnem, kdy se město slavnostně otevře světu jako kulturní metropole, je sobota.
V tento den se poprvé společně rozezní nové zvony na katedrále sv. Bartoloměje. Zvony, které padly za oběť II. světové válce, se na své místo vrací po dlouhých 70 letech jako výraz sounáležitosti Plzeňanů. Ti se totiž společnými silami zasadili o jejich obnovu. Zvony se poté v 18 hodin rozezní nejen v Plzni, ale jejich hlas se bude současně ozývat také v dalších městech.
 
  • Celý sobotní program se odehraje ve třech částech. První část je nazvána Prameny a tvoří ji 4 průvody reprezentující to nejlepší, co Plzeň nabízí, a zároveň symbolizující 4 řeky, které Plzní protékají. Účastníci se budou scházet na čtyřech místech v okolí centra, a sice v ulici U Prazdroje v úrovni čerpací stanice OMV (ze směru Doubravka), v ulici U Ježíška (ze směru Slovany), v Lochotínské ulici na parkovišti Kaufland (ze směru Lochotín) a na náměstí T. G. Masaryka, kde se připojí k jízdě vozidel z náměstí Míru. Na shromaždištích je připraven program, který všechny zahřeje, pobaví a připraví na cestu do města. Průvodů se zúčastní více než padesát základních škol, zájmových sdružení a dětských domovů se svými výtvory, parta nadšenců se svými mopedy, zájmové a sociální spolky, kulturní spolky, taneční soubory, klienti sociálních organizací, Divadlo Alfa, sportovci a sportující mládež reprezentující více než 20 druhů sportů, vůz DinoParku, historické vozy MHD, ČSAD a hasičského záchranného sboru, pivovarské vozy, vůz plzeňského rozhlasu a mnoho dalších. Zveme do průvodu každého, kdo chce být aktivní součástí Evropského hlavního města kultury 2015
  • Druhá část slavnostního zahájení dostala poetické jméno Symfonie zvonů. Diváci si budou moci užít večer přímo na náměstí Republiky nebo prostřednictvím velkoplošných obrazovek umístěných v širším centru města. Velká část večera je překvapení, které se odehraje nad hlavami lidí a kolem nich. Původní skladbu ke slavnostnímu momentu komponuje jeden z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanovič. Hudba s obrazy, které projekce vykreslí na fasády domů kolem náměstí a stěnu katedrály, změní prostor v jednu velkou scénu. Půjde o největší videomapping, který byl kdy v České republice realizován, a sice od talentovaných výtvarníků ze studia 3dsense, kteří už dříve pro Plzeň vytvořili animace doprovázející francouzský kolotoč na náměstí. V těchto kulisách se představí více než osmdesát domácích a zahraničních umělců. Všichni tak společně provedou diváky večerem, jehož vrcholem je tolik očekávané první rozeznění nových zvonů v katedrále sv. Bartoloměje v 18 hodin. 
  • Třetí část slavnostního zahájení nese název Otevřená Plzeň. Oslavy se s blížící 20. hodinou přesunou z náměstí i do okolních částí centra města – do venkovních prostor, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, stejně jako do prostor historických domů, kulturních sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů. Plzeň bude oslavovat nejen pivem, ale i hudbou, tancem, zpěvem, divadlem či poezií. Pro otužilé jedince bude připraven venkovní ledový bar plzeňského sochaře Františka Bálka, dále teplé nápoje a ochutnávky evropské i české kuchyně.
  • Závěrečná část slavnostního otevření města nabídne návštěvníkům poklidný nedělní den s možností projít se méně známými kouty města v rámci projektu Skryté město, který propojuje komunitní procházky a digitální technologie. Návštěvník může také objevovat zajímavé turistické cíle Plzně nebo si popovídat v kavárně s hosty a realizátory slavnostního zahájení projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Odpolední matiné se bude věnovat Rize jako Evropskému hlavnímu městu kultury 2014 a Lotyšsku jako aktuální předsednické zemi Evropské unie. Nedělní program bude zakončen exkluzivním koncertem plzeňské skupiny Mandrage, který se uskuteční v Divadle pod lampou.
Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Rock for People 2024

12. 6.15. 6.
Rock for People 2024

Rock for People 2024 se uskuteční v tradičním termínu a to již po 28. Mezi největší hvězdy, kteří v roce 2024 vystoupí, patří The Offspring či Avril Lavigne.

Další aktuality

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky