Úvod > Aktuality > 15 hradozámeckých akcí na konci sezony, a tipy kam se vypravit mimo sezónu

15 hradozámeckých akcí na konci sezony, a tipy kam se vypravit mimo sezónu

Vydáno 22. října 2019 Památky
Na návštěvu oblíbených památek zbývá milovníkům hradů a zámků už jen posledních pár říjnových dnů. S portálem Kudy z nudy vás zveme na poslední akce sezony, na zavírání okenic i poslední pohádkové prohlídky, ale zároveň vám poradíme, kde najdete otevřené dveře i v listopadu, prosinci a v zimě.
Nezavírají se jen hrady a zámky, ale také pevnosti. V sobotu 26. října se bude zavírat pevnost Terezín se strašidly, o dva dny později 28. října přijde na řadu zavírání pevnosti Josefov. Využijte poslední dny, kdy se ještě můžete podívat do podzemních chodeb, potkat vojáky v dobových uniformách a seznámit se s životem v 18. století, další možnost budete mít až na jaře.
 

Poslední víkendy s pohádkami a strašidly

zámek JezeříVěříte na duchy, strašidla a záhrobní bytosti? Jezeří je to pravé místo, kde se s nimi můžete opravdu potkat. V dušičkovém čase se v zámku probouzejí k životu jeho obyvatelé minulých časů. Tak tomu bude i letos, a to 26. a 27. 10., kdy se zámkem budou prohánět Oživlá strašidla. Bezhlavý rytíř a zámecké přízraky vás čekají v sobotu 26. 10. na Frýdlantu. Strašidelná noc zde proběhne od 18:00 do 22:00 hodin. Na Nových Hradech v jižních Čechách proběhnou v sobotu večerní hrané prohlídky. V sobotu a neděli 26. a 27. 10. bude zámek Libochovice plný kouzel. A zámek Kačina láká 26. 10. na zámecké čajování s kostýmovanými prohlídkami a pohádkovým lesem v zámeckém parku.

oživlá strašidla jezeříVelké slavnostní ukončení sezóny chystají na hradě Sovinec, kde se bude po celý víkend 26. až 28. října šermířsko-pohádkový celodenní program s názvem Sokolnické lovy aneb past na medvěda

Čokoládové podzimní prázdniny nastanou od 26. do 30. 10. na zámku Loučeň. Kromě zajímavých prohlídek zámku ochutnají příchozí přímo v zámeckých pokojích postupně hned několik druhů čokolád. A protože jsou to prohlídky prázdninové, bude komentář ještě víc přizpůsoben dětskému publiku, než u čokoládových prohlídek v hlavní sezóně. Děti, ale i dospělí se dozví mnohé překvapivé skutečnosti: třeba že i čokoláda má svého Boha. A navíc, během celých čokoprázdnin děti neplatí žádné vstupné!
 

Loučení v kuchyni i při běhu kolem hradu

hradní kuchyně žlebyZámek Žleby v běžné návštěvnické sezoně naposled provoní zámecká kuchyně, kde od soboty 26. října do pondělí 28. října ochutnáte starobylé dobroty. Po celý víkend (tedy 26. - 28. 10.) bude lákat na prohlídky zámek v Mnichově Hradišti. Ten otevře návštěvníkům tajemnou 13. komnatu, tedy speciálně chráněné originální prostory obrazárny a zlatého salónku. V poněkud netypickém duchu se s uplynulým rokem loučí v sobotu 26. října na hradě Velhartice, kde se koná již XXI. ročník Běhu o hradní klíč; běžecký závod ve všech věkových kategoriích provází pohádky, ohňostroj a lampionový průvod.
 

Zimní prohlídky

Bouzov nočníSamozřejmě existují i památky, kde jsou akce posledního říjnového víkendu jen malým zastavením v běhu času a vesele se jede dál vstříc zimě a adventním prohlídkám. Tak je tomu například při Večerních prohlídkách hradu Bouzov, které se konají od pátku 25. do neděle 27. října od 17:00 do 19:00 hodin. Tady ale sezona nekončí, v listopadu každý všední den v 11 a 13 hodin a o víkendu od 9 do 15 hodin hrad nabízí speciální zimní trasu. Navíc 15. a 11. listopadu můžete dorazit na Kouzlo podzimu.

A kde si ještě můžete vychutnat kouzlo památek během podzimních a zimních měsíců? Třeba na hradech Karlštejn, Křivoklát a Loket, na zámku Sychrov, Dobříš anebo na zámku Hluboká. Celoročně je otevřený také Pražský hrad a zámek Děčín, zámek Lednice, zámek Mělník nebo zámek Valeč.
Zimní prohlídky na hradě Bouzov - listopad 2019

Zimní prohlídky na hradě Bouzov - listopad 2019

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.

Zimní prohlídky hradu Švihov a výstava o Popelce

Zimní prohlídky hradu Švihov a výstava o Popelce

V zimním období ve vánočním čase od 27. 12. do 30. 12. bude možné navštívit upravený hrad Švihov.

Zámek Valeč s barokní zahradou

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát - královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy - vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Zámecký palmový skleník v Lednici - užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Zámek Děčín - zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín - zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zimní prohlídky Mikulova - tak trochu jiná zima

Zimní prohlídky Mikulova - tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10 do 16:30 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu s kostýmovaným průvodcem.

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Zimní prohlídky hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn je otevřený i v zimní sezóně. Navštívit jej můžete v listopadu a prosinci o víkendech. Od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020 je otevřen od úterý do neděle, od 13. 1. do 29. 2. 2020 má otevřeno od pátku do neděle.

Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen přes zimní sezónu všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).