Úvod > Aktuality > 100 druhů betlémů na jednom místě najdete v sídle Senátu

100 druhů betlémů na jednom místě najdete v sídle Senátu

Vydáno 7. prosince 2018 Zážitky
V rámci vánoční výstavy najdete betlémy také ve výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci. Výstava bude přístupná od 7. prosince 2018 až do 6. ledna 2019, vstupné je zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na desítky betlémů z období od 19. století do současnosti. Uvidíte dokonce korálkový betlém nebo betlémářské medaile.
Expozice, kterou uspořádaly Spolek českých betlémářů a Kancelář Senátu, je zdarma přístupná do 6. ledna 2019. Otevřeno je denně od 10.00 do 16.00 hod., na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hod.

K nejstarším exponátům tradičně patří rozsáhlý dřevěný betlém z Podkrkonoší, který byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století, nebo betlém z Příbramska z první poloviny minulého století. Pozornost si zaslouží i čokoládový, háčkovaný či paličkovaný betlém nebo betlémská scenérie zachycená na vějíři zvětšených tarokových karet.

V rámci výstavy je vyhlášena vánoční výtvarná soutěž pro děti na téma „Vánoční betlém“. Do soutěže se mohou přihlásit děti do 15 let, soutěž je určena pouze pro jednotlivce. Vítány jsou práce vytvořené za použití kombinace výtvarných technik i materiálů. Nejlepší práce z loňské výtvarné soutěže tvoří také součást letošní expozice.

Během vánočních svátků jsou pro veřejnost zpřístupněny i historické prostory Valdštejnského paláce a Trčkovská galerie, ve které se nachází výstava protokolárních darů. Otevírací doba o vánočních svátcích je v těchto prostorech stejná jako ve Výstavní síni. Vstup na výstavu i do historických prostor je volný.
Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Trčkovská galerie v budově Senátu

Trčkovská galerie v budově Senátu

Od 1. listopadu 2017 je uzavřena Trčkovská galerie pro veřejnost. Protokolární dary budou ve vybraném období pravidelně ke zhlédnutí v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.