Úvod > Aktuality > 100 druhů betlémů na jednom místě najdete v sídle Senátu
100 druhů betlémů na jednom místě najdete v sídle Senátu
"> "> ">
Zážitky

100 druhů betlémů na jednom místě najdete v sídle Senátu

  • Vydáno15. prosince 2019
Od začátku prosince 2019 si může veřejnost prohlédnout v prostorách Výstavní síně Senátu tradiční Vánoční výstavu. Ta představuje desítky modelů betlémů z různých materiálů, mezi jinými dřevěný příbramský betlém z 19. století či k radosti nejmenších betlém pohyblivý. Expozice bude otevřena do 5. ledna 2020. Uvidíte dokonce korálkový betlém nebo betlémářské medaile.
Expozice betlémů, kterou uspořádaly Spolek českých betlémářů a Kancelář Senátu, je zdarma přístupná do 5. ledna 2020. Otevřeno je denně od 10:00 do 16:00 hod., na Štědrý den od 10:00 do 14:00 hod.

K nejstarším exponátům tradičně patří rozsáhlý dřevěný betlém z Podkrkonoší, který byl vytvořen na přelomu 19. a 20. století, nebo betlém z Příbramska z první poloviny minulého století. Pozornost si zaslouží i betlémy současných amatérských i profesionálních tvůrců, kteří se prezentují kvalitními pracemi z různých materiálů, jako jsou dřevo, keramika, perník, šustí, ale i zajímavé exponáty ze sbírek významných českých sběratelů.  Malé návštěvníky jistě zaujme pohyblivý betlém, který má kromě tradičních figur i nevšední postavy, například kominíka na střeše, a kolem jesliček kolují lidé s vozy a historická tramvaj s cestujícími. Premiéru bude mít velký betlém u vánočního stromu na I. nádvoří Valdštejnského paláce poblíž Výstavní síně.

V rámci výstavy je vyhlášena vánoční výtvarná soutěž pro děti na téma „Vánoční betlém“. Do soutěže se mohou přihlásit děti do 15 let, soutěž je určena pouze pro jednotlivce. Vítány jsou práce vytvořené za použití kombinace výtvarných technik i materiálů. Nejlepší práce z loňské výtvarné soutěže tvoří také součást letošní expozice. Hotové práce spolu se souhlasem zákonného zástupce nezletilého dítěte se zpracováním osobních údajů a s publikací fotografie výtvarného díla a informací o jeho autorovi je nutné doručit do konce ledna 2020 do Senátu.

Během vánočních svátků jsou pro veřejnost zpřístupněny i historické prostory Valdštejnského paláce a Trčkovská galerie, ve které se nachází výstava protokolárních darů. Otevírací doba o vánočních svátcích je v těchto prostorech stejná jako ve Výstavní síni. Vstup na výstavu i do historických prostor je volný.
Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Trčkovská galerie v budově Senátu

Trčkovská galerie v budově Senátu

Od 1. listopadu 2017 je uzavřena Trčkovská galerie pro veřejnost. Protokolární dary budou ve vybraném období pravidelně ke zhlédnutí v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce.