ÚvodAktualityNa procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky
naučné stezky, Kudy z nudy, výlet
Příroda

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
Naučná stezka Bílá Opava Příroda

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice Příroda

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Stezka se nachází v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Naučná stezka Kyselka – Andělská hora Příroda

Naučná stezka Kyselka – Andělská hora

Naučná stezka propojuje historické město Andělská hora s bývalými lázněmi Kyselka. Má deset až osmnáct kilometrů, podle toho, ke kolika zajímavostem odbočíte.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu Památky

Naučná stezka kolem Blatenského vodního příkopu

Procházkou po naučné stezce Baltenský příkop od Božího Daru po Horní Blatnou poznáte alespoň částečně historii téměř zapomenuté technické památky. Stezka Blatenského vodního příkopu je zaměřená na ekologii, historii, hornictví, lesnictví a původní technické využití plavebního kanálu.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy Příroda

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích Příroda

Naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích

Velké Bílovice jsou největší vinařskou obcí v České republice. Naučná stezka vás seznámí se zajímavostmi Velkých Bílovic, vinařskou a vinohradnickou tradice i se současným životem vinařů. Stezku můžete projít jak pěšky, tak na kole.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy Příroda

Naučná stezka Blatenský vrch – Vlčí jámy

Naučná stezka seznamuje s okolím starého hornického města Horní Blatná v Krušných horách. Provede vás územím jam a propadlin, s podzemím protkaným sítí šachet a štol. Navštívíte umělé vodní dílo Blatenský příkop a vrchol Blatenského vrchu s rozhlednou.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku Příroda

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice Příroda

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Naučná stezka Růžová Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata Příroda

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva Příroda

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady Příroda

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Naučná stezka vojenské historie Králíky Příroda

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Po hranici Příroda

Naučná stezka Po hranici

Naučná stezka má sedm zastavení a seznámí vás s dějinami, pověstmi, historickými mapami a vznikem stabilního katastru na jižní Moravě. Zavede vás na úsek historické hranice milotického a buchlovského panství, kde se dochovalo na 20 hraničních kamenů z 18. st. Vhodná pro rodiny s dětmi i seniory.

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí Příroda

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Naučná stezka zaměřená na les a hospodaření vede po části Terčina údolí nedaleko Nových Hradů.

Naučná stezka Jesenicko Příroda

Naučná stezka Jesenicko

Naučná stezka je věnována historii a přírodě Jesenicka. Je vhodná na pěší turistiku nebo na horská kola.

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát Příroda

Naučná stezka Brdatka u hradu Křivoklát

Naučná stezka se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko – spojuje městys Křivoklát s obcí Zbečno přes území přírodní rezervace Brdatka, rozkládající se na strmém zalesněném svahu nad řekou Berounkou.

Naučná stezka Lednické rybníky Příroda

Naučná stezka Lednické rybníky

Trasa stezky je 11 km dlouhá a má několik odboček. Na 14 panelech se dozvíte mnoho zajímavého o vodním ptactvu, rostlinách i o historii a architektuře zdejší parkové krajiny. Naučná stezka prochází Národní přírodní rezervací Lednické rybníky.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách Památky

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Naučná stezka Kynžvartské kyselky Příroda

Naučná stezka Kynžvartské kyselky

Naučná stezka Kynžvartské kyselky je zaměřená na přírodní léčivé zdroje v okolí Lázní Kynžvart.

Naučná stezka Dářská rašeliniště Příroda

Naučná stezka Dářská rašeliniště

Naučná stezka provádí jedinečným územím Dářských rašelinišť a prostřednictvím 12 panelů a 2 vyhlídkových bodů seznamuje s živou a neživou přírodou této části Žďárských vrchů. Délka trasy je 3 km.

Naučná stezka Churáňov Příroda

Naučná stezka Churáňov

Naučná stezka začíná a končí v Zadově u hotelu Churáňov. Je 6,5 km dlouhá, a je na ní umístěno 10 zastávek s informačními panely. Trasa je značena zelenobílými značkami naučných stezek.

Naučná stezka Boršovský les u Moravské Třebové Příroda

Naučná stezka Boršovský les u Moravské Třebové

Stezka vedoucí z Boršova na Hřebeč je jako dělaná pro rodiny s dětmi. Stezka je dlouhá 4,5 km a vede lesní krajinou. Seznámíte se formou hry s historií a činností na Hřebči.

Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní Příroda

Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní

Na hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou naleznete Vřetenovčí Hravou naučnou stezku naučnou stezku. Stezka je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který žije jen v Krkonoších.

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny Příroda

Naučná stezka Česká silnice v Českém Švýcarsku s domkem z Pyšné princezny

Naučná stezka s jedenácti zastaveními vede od Vysoké Lípy do Zadních Jetřichovic. Turistům přiblíží stopy zanechané našimi předky za několik tisíciletí – pravěká sídliště, pracoviště lesních řemeslníků, zaniklou osadu Zadní Jetřichovice i památku na natáčení pohádky Pyšná princezna.

Naučná stezka Krakonošův příběh Příroda

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi Příroda

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Naučná stezka v Máslovicích Příroda

Naučná stezka v Máslovicích

Ve středočeských Máslovicích můžete navštívit nejen známé Malé máslovické muzeum másla, ale na svých 18 zastavení vás naláká také máslovická naučná stezka.

Naučná stezka Cesta kolem Světa Příroda

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Naučná stezka na Onen Svět Příroda

Naučná stezka na Onen Svět

Stezka na Onen Svět se proplétá malebnou jihočeskou krajinou s mnoha zajímavými místy, kde mají návštěvníci možnost setkat se s řadou technických i kulturněhistorických památek. Se svými cca 66 km se jedná o jednu z nejdelších naučných stezek v ČR!

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha Příroda

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni, vede do obce Druztová a ke zřícenině hradu Věžka.

Naučná stezka Les Borová Lada Příroda

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.

Naučná stezka Dědictví břidlice Památky

Naučná stezka Dědictví břidlice

Naučná stezka malebnou krajinou údolí řeky Moravice, která je zaměřena na poznání historie těžby pokrývačské břidlice. Délka stezky je cca 5 km. Poznáte osobnosti spojené s těžbou břidlice, staré doly techniku dobývání břidlice.

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák Příroda

Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

V Chráněné krajinné oblasti Český les je od října 2009 zpřístupněno vzácné rašeliniště Podkovák. Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa cca 1 km jižně od komunikace Lesná – Stará Knížecí Huť.

Naučná stezka Přimda Příroda

Naučná stezka Přimda

Přírodovědná a historická okružní naučná stezka začíná u kostela sv. Jiří na náměstí v Přimdě, vede ke kapli Panny Marie, hradu Přimda k Mílovské lípě a cesta vede také okolo několika studánek.

Naučná stezka Javorník na Šumavě Příroda

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.

Naučná stezka Bitva u Jičína Příroda

Naučná stezka Bitva u Jičína

Naučná stezka Bitva u Jičína 29. června 1866 je věnována krvavé bitvě mezi Rakousko-Uherskem a Pruskem, která se zde odehrála na sklonku června roku 1866. V bitvě přišel rakouský a saský armádní sbor celkem 210 důstojníků, 5280 mužů a 222 koní. Prusové ztratili 71 důstojníků, 1485 mužů a 56 koní.

Další aktuality

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.
13. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.
13. říjen 2024 12:15
Příroda

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?
13. říjen 2024 12:00
Příroda

Podzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku

Nechce se vám sedět doma a toužíte se alespoň chvilku nadechnout na čerstvém vzduchu? Zámecké parky jsou ideálním místem na procházku, kam se vyplatí vydat v jakémkoliv ročním období. Užijte si při procházce po zámeckých stezkách šelest listí, pestré barvy, zvuky přírody, zvěře i ptáků a proměny ročních období. Využijte naše tipy na podzimní výlety a procházky v nejkrásnějších zámeckých parcích, které mají stále otevřeno a lákají na pěknou procházku v barvách podzimu i s vůní čerstvě spadaného listí.
13. říjen 2024 9:00
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?
12. říjen 2024 5:37
Příroda

Kam na podzimní procházku? Do obor a obůrek za jeleny i muflony

Podzim v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
11. říjen 2024 16:00
Příroda

Konec vodácké sezóny: poslední splouvání řek, na kterých se rozloučíte se sezónou

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Kdo má rád poklidnější plavbu, může se s řekami rozloučit starým vodáckým rituálem – poslední plavbou se symbolickým otočením klíče a zamknutí řeky do příštího jara. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
11. říjen 2024 8:00
Příroda

Chodíte rádi do lesa? Pak přijďte na Den lesů nové generace

Zajímá vás pestrý život v našich lesích? Přijďte strávit den s lesníky plný zábavy i poučení! Lesy ČR pořádají v sobotu 5. řijna 2024 speciální Den lesů nové generace. Lesníci Lesů ČR se na vás těší na čtyřech atraktivních lokalitách. Čeká vás bohatý program s ukázkami a aktivitami pro děti i dospělé pod vedením lesních pedagogů. Vyzkoušíte si, co všechno obnáší péče o les a jeho ochrana a můžete se zeptat na vše, co vás zajímá.
4. říjen 2024 15:00
Příroda