Úvod > Aktuality > 10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

  • Vydáno14. března 2023
Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
Když spisovatel Karel Čapek popsal věž českokrumlovského zámku jako „nejvěžovatější“ ze všech věží, která z našich tvrzí by si zasloužila označení „nejtvrzovatější“ tvrz? My na Kudy z nudy hlasujeme pro tvrz Tichájižních Čechách, která přivítala první návštěvníky v červenci 2022. Dominantou areálu je středověká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěným šindelem, jediná svého druhu v Česku. Rekonstrukce tvrze trvala 12 let, dnes se odtud otvírají krásné výhledy na Šumavu a Novohradské hory.

K nejhezčím tvrzím patří jihočeský Žumberk, kde na vás čeká expozice méně známých řemesel pod Novohradskými horami; o tvrz pečuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Neméně krásná pak je tvrz v Kestřanech na Písecku, kde by měla vzniknout expozice o tom, jak se žilo na středověké tvrzi, anebo vodní tvrz v Jeseníku, kde Vlastivědné muzeum Jesenicka nabízí prohlídku expozice o čarodějnických procesech. Milovníci zážitků by měli navštívit Tvrz Dřevčice imitující život středověkého zájezdního hostince, otevřená bývá i tvrz Malešov na Kutnohorsku, kde se můžete ubytovat v originálním a luxusním středověkém kempu. V Praze si můžete na koncert nebo na výstavu zajít do Chodovské tvrze, ve středověké tvrzi sídlí také Městské muzeumČelákovicích. Že ale není tvrz jako tvrz potvrzují vojenské památky aneb dělostřelecké tvrze: vypravit se můžete třeba na tvrz Stachelberg nebo na tvrz Bouda.
 
Tvrz Dřevčice – kopie středověkého zájezdního hostince

Tvrz Dřevčice – kopie středověkého zájezdního hostince

Dnešní využití tvrze se soustřeďuje na pořádání nejrůznějších akcí, od historických slavností, přes akce pro uzavřené společnosti až po svatby v autentickém, ranně středověkém, historickém prostředí.

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník – expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor je poprvé zmiňována roku 1360. V roce 1387 přešla do vlastnictví Rožmberků. V roce 1789 byla tvrz přestavěna na pivovar. Do dnešní doby se zachovala pouze 12 m vysoká obranná věž čtvercového půdorysu.

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nabízí možnost konání svatebního obřadu v prostorách středověké tvrze Žumberk u Nových Hradů.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Tvrz Cuknštejn – jedna z nejlépe dochovaných tvrzí v Čechách

Pozdně gotická tvrz Cuknštejn stojí na konci romantického Terčina údolí. Je jedním z nejzachovalejších vladyckých sídel v českých zemích a zároveň se jedná o vzácný příklad přechodového článku mezi zemanskou tvrzí a panským hradem.

Horní tvrz Kestřany

Horní tvrz Kestřany

Kestřany, obec ležící 10 km jihozápadně od Písku, leží na samých hranicích okresu Strakonice a Písek. Ten, kdo tuto obec založil, musel mít úžasný smysl pro krásu i praktičnost a snad i fantazii, neboť poloha jak hradu, tak i samotné vesnice to plně dokazuje.

Tvrz Malešov u Kutné Hory

Tvrz Malešov u Kutné Hory

V roce 2002 se tvrz dostala do soukromého vlastnictví a od té doby opravdu vzkvétá. Probíhají zde postupné úpravy, v rámci konaných akcí bývá tvrz zpřístupněna návštěvníkům a mohou sami docenit, jak se objekt postupně mění v příjemné "sídlo".

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže

Tvrz Kurovice nedaleko Kroměříže

Zhruba 9 kilometrů východně od Kroměříže se nachází obec Kurovice, kde se v posledních letech rekonstruuje místní tvrz, která patří k nejstarším dochovaným stavbám na Východní Moravě. Tvrz je veřejnosti běžně nepřístupná, pouze o pořádaných akcích je možné prozatím nahlédnout i jejích do interiérů.

Tvrz Čelákovice

Tvrz Čelákovice

Středověká gotická tvrz byla založena kolem roku 1300. Aktuálně je částečně uzavřena z důvodu rekonstrukce. Kompletně zrestaurovaná tvrz se otevře návštěvníkům v roce 2026.

Chodovská tvrz v Praze

Chodovská tvrz v Praze

Na pražském Jižním Městě vzniklo obnovou a rekonstrukcí již značně zchátralého objektu ze 13. století kulturní centrum, které se řadí k nejvýznačnějším pražským koncertním scénám a galeriím. Chodovská tvrz je zaměřena na hodnotné formy kultury a umění.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky