Úvod > Aktuality > 20 tipů na skvělé koupání v přírodě
Koupání v přírodě, léto v Česku, Kudy z nudy
Letní sporty

20 tipů na skvělé koupání v přírodě

  • Vydáno8. června 2023
Plánujete vyrazit k vodě? Začíná ideální doba na koupání v přírodě. Kudy z nudy pro vás má tipy na přírodní koupání s travnato-písčitými plážemi, s dobrým přístupem do vody a skvělou atmosférou. Kromě koupání můžete využít také půjčovny loděk, míčové hry (hřiště na volejbal) a další vodní radovánky. Užijte si krásné slunné dny u vody!
Hamerské jezero v Hamru na Jezeře – Riviéra severu

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře – Riviéra severu

Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem se využívá k rekreaci již od poloviny 19. století. Kromě krásných míst ke koupání zde najdete také dva kempy. Jezero poznáte určitě také díky filmu Dovolená s Andělem.

Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

V letní sezóně je lákadlem pro všechny návštěvníky nejen z Chomutova či České republiky, ale pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je světový unikát. Vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice – Mohelnický bagr

Pískovna Mohelnice s dvěma jezery se nachází na sever od obce Moravičany a na východ od Mohelnic. Pískovna s čistou vodou je oblíbeným místem ke koupání.

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Jezero Milada – nový rekreační cíl v České republice

Rekreační oblast Milada leží nedaleko měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice, Trmice. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole.

Štěrkopísková jezera Ostrožská Nová Ves – přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi

Štěrkopísková jezera Ostrožská Nová Ves – přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi

Přírodní koupaliště v Ostrožské Nové Vsi je ideálním místem pro odpočinek u vody. Nabízí klid, soukromí, čerstvý vzduch a krásnou vodu.

Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom Výkleky

Zatopený lom v obci Výkleky nedaleko Olomouce láká k letnímu koupání. Voda zde bývá čistá a průzračná, povoleno je zde také potápění.

Koupání u Proboštských jezer

Koupání u Proboštských jezer

Proboštská jezera jsou oblíbeným místem rybaření ale i přírodního koupání v těsné blízkosti Staré Boleslavi. Jezera vznikly po vytěžení štěrkopísku. Nejlepší koupání je na placené písečné pláži v kempu.

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Přírodní koupaliště Vyžlovka

Na příjemném a klidném místě u břehu Vyžlovského rybníka je možné (kromě koupání a slunění) zahrát si ping-pong, šipky, fotbálek, plážový volejbal, kuželky či kroket. Koupaliště je orientováno na jih, takže zde rozhodně není o sluneční paprsky nouze.

Jezero Lhota – zábava, koupaliště a skvělé pláže u jezera kousek od Prahy

Jezero Lhota – zábava, koupaliště a skvělé pláže u jezera kousek od Prahy

Obrovská vodní plocha kousek za Prahou s čistou a teplou vodou, vůně borovic a písečné pláže, ze kterých víc než čtvrtina patří nudistům. Místo, které připomíná moře. Jezero Lhota vzniklo zatopením pískovny po ukončení těžby písku v roce 1983.

Přírodní koupaliště Harasov v Kokořínském dole

Přírodní koupaliště Harasov v Kokořínském dole

Nádherné přírodní koupání v Kokořínském dole 12 km od Mělníka. Rybník lemují pískovcové skály. Nad osadou Harasov leží hrad postavený ve 14. století.

Vodní nádrž Brušperk

Vodní nádrž Brušperk

Přehrada byla postavena jako protipovodňová po povodních v 60. letech na toku Horní Kotbach. Dnes je využívána k rekreaci a rybolovu. U přehrady je dětské hřiště, v létě možnost koupání a posezení v restauraci "U přehrady".

Velký rybník a bývalé lomy u Hroznětína

Velký rybník a bývalé lomy u Hroznětína

Přírodní koupaliště s výhledem na Krušné hory v chatové osadě Velký Rybník, která se nachází asi 2km od obce Hroznětín. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do vody. Spokojení budou plavci i rybáři, kterým rybník poskytuje dobré podmínky pro lov.

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Lomy u Trhové Kamenice na Kamenném vrchu

Necelé dva kilometry na východ od Trhové Kamenice se zvedá Kamenný vrch o nadmořské výšce 587 metrů. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula, teď nabízí příjemnou možnost koupání, na své si zde přijdou také potápěči a milovníci skoků do vody.

Pískovna Dobříň u Roudnice nad Labem

Pískovna Dobříň u Roudnice nad Labem

Na místě vytěžené části jedné z největších štěrkopískoven v České republice vznikla po zaplavení vodní plocha vhodná pro rekreaci.

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero Chmelař s kempem u městečka Úštěk

Jezero vzniklé zatopením oblasti pojmenované příznačně Chmelař. V pivu se tu koupat sice nebudete, ale obrovská vodní plocha a dvě písečné pláže a sportovní vybavení kempu s možností ubytování ve stanech i v chatkách vás v horkém létě osvěží zaručeně.

Veselské pískovny – koupání jako u moře

Veselské pískovny – koupání jako u moře

V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko se rozprostírá 240 ha Veselských pískoven, které leží mezi Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov. Pět oddělených jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986.

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Pískovna Mlékojedy u Neratovic

Bývalá pískovna mezi Tišicemi a Mlékojedy nabízí příjemné koupání i řadu služeb. Voda zde bývá krásně čistá, slunit se můžete na travnatých nebo písčitých plážích. Příjemné koupání doplňuje plážový bar, beachové kurty a vodní lezecká stěna.

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu.

Orlická přehrada neboli Orlík

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Písníky Mělice-Lohenice

Písníky Mělice-Lohenice

Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí příjemné koupání.

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Jezero Konětopy – zatopená pískovna s průzračnou vodou

Dříve zavřený a nedávno znovu zpřístupněný lom s krásnou vodou na koupání a potápění. Pískovna se nachází u obce Konětopy najdete zde travnatou i malou písčitou pláž. Raritou je výskyt sladkovodních medůz. Pejsci se zde koupat bohužel nesmějí.

Žulové lomy u Nečína

Žulové lomy u Nečína

Skupina menších žulových lůmků, které najdete severně od obce Nečín tvoří romantická zákoutí, která již zvábila nejednoho filmaře. Nechází se zde lom Špic s lekníny, Jiraska nebo největší z nečínských lomů – Vančátka.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty