ÚvodAktuality10 tipů na nejkrásnější skalní brány a mosty aneb výlety ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů na nejkrásnější skalní brány a mosty aneb výlety ve stínu i na výsluní

Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku zná skoro každý, ale tušíte, kde najdete další mohutné i malé skalní mosty, oblouky a okna? Dechberoucí útvary příroda vykouzlila na mnoha místech, a my víme kde. Vydejte se s Kudy z nudy obdivovat impozantní i křehké skalní brány!
Kudy andělé vstupují do nebe? V Českém Švýcarsku v tom mají jasno: jedním z divů světa, bránou všech bran a naším místem na výsluní je Pravčická brána. Největší pískovcová skalní brána Evropy je zároveň považovaná za nejkrásnější přírodní útvar celého národního parku České Švýcarsko. Sice se neobjevila ve Hře o trůny, ale zato měla na rozdíl od skalní brány zvané Azurové okno na Maltě štěstí: stojí a doufejme, že ještě dlouho stát bude. Azurové okno takové štěstí nemělo, v roce 2017 se zřítilo do moře.

Pravčická brána je z našich skalních bran největší, ale rozhodně ne jediná. Docela nedaleko stojí Malá Pravčická brána, jako miniaturní model Pravčické brány vypadá také skalní brána u Ralska. Podstatně silnější oblouk má skalní brána u Milštejna, skrytá v lesích u Cvikova, anebo skalní brána u Hamru na Jezeře. Pět metrů vysoká a pět metrů široká je kamenná bránaBroumovských stěnách,

Své kouzlo má i Černá brána v údolí říčky Křinice, kterou se dá docela pohodlně projít, zato skalní bránou u Kotýřiny se snadno protáhnou jen děti a hubeňouři. Vynahradit si to můžete na Zkamenělém zámkunárodní přírodní rezervaci Špraněk, jímž dokonce vede turistická značka a výlet můžete spojit s prohlídkou Javoříčských jeskyní.



Pravým opakem proslulé Pravčické brány je skalní brána zvaná Ptačí polibek nebo Sokolí pusinkyPříhrazských skalách. Zvláštní tvar vytvořený působením přírodních sil a živlů skutečně připomíná siluetu ptáků při polibku. Tuhle křehkou bránu Českého ráje ale necháme schovanou ve stínu: nepsanou zásadou každého, kdo ji objeví, je uchovat tajemství její polohy. Možná k ní trefíte, možná ne, ale určitě se nechte inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety ke skalním mostům a bránám ve stínu i na výsluní!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Aksamitova brána v Českém krasu Příroda

Aksamitova brána v Českém krasu

Zajímavý přírodní útvar se nachází na turistické značce nedaleko Koněpruských jeskyní, na vrchu zvaném Kotýz. Jedná se o zbytek vstupního portálu ještě v 19. století existující jeskyně. Její strop se propadl, vstup do dalších podzemním prostor zatarasil a zůstala jen tato brána.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Pekařova brána v Českém ráji Příroda

Pekařova brána v Českém ráji

Zajímavý skalní útvar Pekařova brána stojí nad silničkou, která vede z Vyskře do Libošovic, asi 5 km severně od městečka Sobotka.

Skalní brána u Milštejna Příroda

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Skalní brána u Ralska Příroda

Skalní brána u Ralska

Necelý půl kilometr od Psího kostela se nachází Skalní brána. Je zhruba 4 metry vysoká a stejně tak i široká. Vypadá jako miniatura Pravčické brány.

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko Památky

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice Příroda

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Nedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající velbloudy, naleznete zde také skalní bránu.

Malá Pravčická brána Příroda

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je přírodní skalní oblouk, která stejně jako Pravčická brána vznikla selektivním zvětráváním a odnosem kvádrových pískovců lavicovité odlučnosti. Na rozdíl od její větší sestry se však můžete projít nad jejím obloukem, kde byla upravena kovová vyhlídka.

Národní přírodní rezervace Špraněk Příroda

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Skalní brána u Kotýřiny Příroda

Skalní brána u Kotýřiny

Tři žulové balvany u katastru obce Vesec tvoří nedaleko obce Kotýřina na Kovářovsku skalní bránu. Jedná se v podstatě o přírodní dolmen – balvany na sobě leží tak, že mezi nimi vzniká okno.

Další aktuality

20 tipů na návštěvu mokřadů a bažin

Mokřady patří mezi nejvýznamnější ale současně i světově nejohroženější ekosystémy. Podílejí se na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem, pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší, jsou zdrojem potravy. Na našem území se nachází řada unikátních míst – víte, že Úpské a Pančavské rašeliniště byla zařazena v roce 1993 v rámci Ramsarské konvence na světový seznam nejvýznamnějších mokřadů světa? Bažin, slatin a rašelinišť je však u nás mnohem víc, pojďte prozkoumat ta nejzajímavější. Víte, že Světový den boje proti suchu a rozšiřování pouští si připomínáme každoročně 17. června? Tůně a mokřady představují jeden z nejefektivnějších nástrojů pro zadržení vody v krajině a podporu biologické rozmanitosti. Řada organizací se tak pouští do jejich obnovy. O vodu je třeba aktivně bojovat a v krajině zadržet tolik vody, kolik si z ní bereme.
12. červen 2025 10:00
Příroda

Do výšky zdarma: tipy na volně přístupné rozhledny

Hledáte tip na pěkný výlet, ale nechce se vám platit žádné vstupné? Pak pro vás bude ideální výprava na některou z volně přístupných rozhleden. Někdy je sice výstup vykoupen prudkým stoupáním, o to sladší však bude odměna v podobě nádherného výhledu.
11. červen 2025 16:30
Příroda

Oslavte Mezinárodní den rysů výletem do oblastí, kde se tato šelma vyskytuje

Mezinárodní den rysů vyhlásilo před několika lety jedenáct organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe. Mezinárodní den rysů připadá každoročně na 11. června a jeho cílem je podpora ochrany těchto živočichů. V Evropě se ho aktivně účastní jedenáct organizací z pěti různých evropských zemí (Česká republika, Německo, Rakousko, Itálie a Slovinsko). Populace rysa, která žije na našem území, dosahuje počtu přibližně 140 jedinců, a je specifická tím, že je v převážné většině součástí česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Nejčastěji se s rysem lze setkat na Šumavě, v Českém lese, Brdech a v některých oblastech Českomoravské Vysočiny.
11. červen 2025 9:00
Příroda

10 tipů, kde si v Česku užít safari

Také byste chtěli vidět exotická zvířata volně se pohybující savanou, ale nemáte zrovna na dovolenou v Africe anebo se vám nechce tak daleko cestovat? Řešení je jednoduché. Neřekli byste, kolik safari zážitků nabízí naše skromná republika. O safari ve Dvoře Králové určitě víte, ale existuje i řada dalších míst, kde uvidíte zvířata volně se pohybovat. Na safari se můžete vypravit například do Olomouce, Chomutova a do Ostravy. Jedinečným zážitkem je pak „safari“ v Národním parku Šumava.
10. červen 2025 10:31
Příroda

Letní procházky v zahradách: tipy, kde se projít v krásném parku zdarma

Sluneční letní dny lákají na pěknou procházku nebo pohodové lenošení v parku. Kde ale najít hezky upravenou zahradu či park s množstvím stromů a pestrobarevných květin, aniž bychom museli platit drahé vstupné? Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy: přinášíme vám výběr zahrad a parků, kde vás vstup nebude stát vůbec nic.
9. červen 2025 16:30
Příroda

Na červnové noční obloze uvidíte svítící oblaka

Od první poloviny června do poloviny července lze na večerním nebi pozorovat zajímavý jev – noční svítící oblaka. Zvláštní mračna lze spatřit pouze za soumraku nebo za úsvitu, když je nasvětluje Slunce, které se tou dobou nachází ještě hluboko pod obzorem. Oblaka se vám budou zdát jako bělavé, stříbřité či elektricky modré pavučinky nebo závoje nízko nad severním obzorem, proti tmavé obloze.
7. červen 2025 15:00
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
6. červen 2025 17:52
Příroda

Milujete zeleň? Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad!

Jeden z víkendů v první polovině června přináší pár ojedinělých akcí. Patří k nim i Víkend otevřených zahrad, který se zrodil v Anglii a postupně se rozšířil do celé Evropy. U nás se koná 7. až 8. června 2025, a pro zájemce se otevřou jak známé zahrady a parky, tak také skvosty ukryté v soukromých rukách, kam se jindy nelze podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do kvetoucích zákoutí do měst i na venkov, poznávat nová místa a ta známá si prohlédnout trochu jinýma očima.
5. červen 2025 16:00
Příroda