Úvod > Aktuality > 10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní
Kultura

10 tipů na známá i méně známá muzea v netradičních budovách a prostorech aneb ve stínu i na výsluní

  • Vydáno11. února 2023
Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku muzeí a galerií v netradičních budovách a prostorech! Víc než expozice a obsah nás ale tentokrát zajímají netradiční místa. Muzea totiž nesídlí jen v impozantních budovách na hlavních třídách: například prohlídka Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově vás protáhne několika patry starobylé věže, jinde se zase podíváte do vozovny, do věznice, do továrny nebo na jatka.
Z pelhřimovského výsluní, tedy proslulého muzea, zamíříme do méně známých „stinných“ muzeí v netradičních prostorách – třeba na jatka, respektive do galerie současného umění PlatoOstravě, která se zabydlela v rekonstruované památkově chráněné budově bývalých jatek. Do skutečného stínu se podíváte v Pavlově, kde na svahu Pálavy v místě s jedinečným geniem loci vznikl Archeopark, moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů.

V jedné z budov bývalé celnice na dnešním přechodu Valtice–Schrattenberg si prohlédnete Muzeum železné opony, v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích zase našlo domov Muzeum městské hromadné dopravy. Název Archeologického muzea Šatlava v České Lípě správně napovídá, že se podíváte do autentických prostor bývalé městské věznice, a Městské muzeum ve Vodňanech věnované rybářství sídlí pro změnu v bývalé synagoze. Leckde pro zajímavé muzejní účely přestavěli staré továrny či tovární haly, využívá je například Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi. V Polné na Vysočině pak objevíte církevní muzeum, které své sbírky vystavuje v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie; podívat se samozřejmě můžete i nahoru na věž. V našem seznamu nesmí chybět ani nejmenší muzeum České republiky: najdete je v Křenovech, v bývalém vážním domečku u zemědělské váhy, a stylově nabízí expozici různých typů vah.

Připojíme ještě bonus navíc, a to výběr muzeí s velmi neobvyklým obsahem; napadlo by vás, že svou expozici má třeba smůla, perlorodky, silnice nebo vorařství, nedávno zapsané do UNESCO? Zkrátka užijte si s Kudy z nudy tradiční i netradiční muzea ve stínu i na výsluní!
Muzeum rekordů  Pelhřimov

Muzeum rekordů Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den.

Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku

Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě – na své přijdou milovníci středověku

V budově zrekonstruované šatlavy je otevřeno muzeum, kde se dozvíte více o využívání jeskyní od pravěku do 20. století, navštívíte expozici věnovanou archeologii města Česká Lípa a uvidíte i unikátní virtuální prohlídku středověké České Lípy.

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

Církevní muzeum v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné

První církevní muzeum na Vysočině i v Královéhradecké diecézi je umístěno v půdních prostorách a na ochozech nad hlavní lodí chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který nabízí prohlídkovou trasu s památnými obrazy, plastikami, vzácnými liturgickými předměty, hudebními nástroji, ale i vybavený byt zvoníka.

Muzeum voroplavby Český Krumlov v kostele sv. Jošta

Muzeum voroplavby Český Krumlov v kostele sv. Jošta

Jedinečné muzeum v kostele sv. Jošta vás seznámí s historií a tradicemi voroplavby. Součástí expozice je i prohlídka krovů kostela sv. Jošta, na které se dřevo plavilo ve vorech. Při návštěvě expozice můžete využít vyhlídku z věže kostela.

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě. Působíme v centru města na dvou místech vzdálených od sebe necelých 70 metrů. Naše hlavní výstavy najdete v budově PLATO, v rekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století.

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

V Městském muzeu v Přešticích nahlédnete do historie 19. a 20. století. Uvidíte zde zajímavý kupecký krám, stará řemesla a živnosti na Přešticku, funkční modely staročeského mlýna a mechanisy věžních hodin.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Muzeum železné opony Valtice

Muzeum železné opony Valtice

První skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státní hranice. Muzeum nabízí pohled na ostrahu hranic od 1. republiky až po současnost. Hlavní část expozice je věnována ostraze hranic spojené se železnou oponou.

Muzeum vah Křenovy – nejmenší muzeum v ČR

Muzeum vah Křenovy – nejmenší muzeum v ČR

Navštivte nejmenší muzeum České republice v Křenovech, které nabízí expozici různých typů vah. V bývalém vážním domečku u zemědělské váhy vzniklo na pouhých čtyřech metrech čtverečních muzeum vah. Největším exponátem je vlastně samotné muzeum. Domeček skrývá dosud plně funkční mechanismus zemědělské váhy.

Městské muzeum a galerie Vodňany

Městské muzeum a galerie Vodňany

Na samém počátku vzniku vodňanské galerie byl velkorysý dar Dr. Blahomíra Žahoura rodnému městu. Rozhodl se, že všechen svůj majetek daruje k vytvoření městské galerie.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura