ÚvodAktuality10 tipů na chaty a víkendové domy slavných aneb ve stínu a na výsluní
Ubytování

10 tipů na chaty a víkendové domy slavných aneb ve stínu a na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Máte svou milovanou chalupu nebo chatu, kde trávíte dovolenou i prázdniny s dětmi a jezdíte tam třeba už od dětství? Svá oblíbená místa měli i slavní spisovatelé a umělci. Někteří si ji postavili cihlu po cihle sami, jiní si ji nechali navrhnout od zkušenějších. Nahlédněte s Kudy z nudy do soukromí slavných osobností tam, kde je líbaly letní múzy!
Vydejte se s Kudy z nudy na výlety do stínu i na výsluní – třeba do Kerska za jedním z našich nejlepších a nejpřekládanějších spisovatelů Bohumilem Hrabalem (1914–1997). Donedávna sem výletníky lákala hlavně restaurace Hájenka, kam se dodnes chodí na kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím. Jenže právě v Kersku měl slavný spisovatel chatu, která se v roce 2024 poprvé oficiálně otevřela pro veřejnost. Malé muzeum navozuje pocit, že si slavný spisovatel zrovna na chvilku odskočil a vy tajně nahlížíte do jeho soukromí. Podívejte se na místo „na výsluní“, kam Bohumil Hrabal rád jezdíval, kde trávil dlouhé měsíce a napsal spoustu skvělých literárních děl – například Slavnosti sněženek, kterým dal v roce 1983 filmovou podobu režisér Jiří Menzel.Některé chaty a chalupy se proměnily v muzea – například srub básníka Petra Bezruče (1867–1958) v Ostravici, kde začínaly jeho legendární cesty na Lysou horu, anebo ateliér malířky Zdenky Braunerové (1858–1934), který si postavila na zahradě u Braunerova mlýnaRoztokách. Líbit se vám bude i Kozlov a Chaloupka Maxe Švabinského; krajina u České Třebové inspirovala malíře Maxe Švabinského (1873–1962) téměř čtvrt století. Krásné místo si pro svou chatu vybral populární herec Jan Werich (1905–1980), a to údolí říčky Ostružné u Velhartic. Chatu, pro kterou byla inspirací chaloupka z Karafiátových Broučků, pro něj v roce 1938 navrhl architekt František Zelenka. Na Werichovu chatu se podíváte jen zvenčí, zato do letního sídla spisovatele Karla Čapka na Strži se můžete podívat celý rok. Dům slouží jako zajímavý památník, můžete se vypravit i do okolí k oblíbeným místům Karla Čapka.Spisovatel Jaroslav Hašek (1883–1923) sice žil hlavně v Praze, přesto s ním je pevně spojená také Lipnice nad Sázavou. Domeček, kde prožil poslední dva roky života, dnes funguje jako jeho muzeum a dodnes je tu patrný Haškův smysl pro absurdno: domek má pět vchodů, prý proto, aby vždycky měl únikovou cestu. Svůj domov na venkově měl i velký Haškův přítel, malíř a spisovatel Josef Lada (1887–1957): ve 30. letech 20. století si v rodných Hrusicích nechal postavit letní vilku, kde nyní můžete navštívit Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny. Památník Adolfa Kašpara v Lošticích je umístěn v domě, ve kterém od roku 1911 do roku 1932 trávil léto se svou rodinou malíř a ilustrátor Adolf Kašpar (1877–1934), rodák z nedalekého Bludova.

Zajímavé osudy měla i část chalupy herce Vladimíra Menšíka (1929–1988), která se z Dolní Police u Žandova přesunula do Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Části expozice v přízemí se říká Menšíkova světnička. Můžete se tu posadit ke stolu a kromě nábytku, obrazů, nádobí a dalšího vybavení si prohlédnout i krátké rodinné video, pořízené právě na chalupě v Dolní Polici.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety k neobvyklým chatám a víkendovým domům do stínu i na výsluní!
Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček. Od května 2024 je chata přístupná veřejnosti.

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová Kultura

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Werichova chata u Velhartic Památky

Werichova chata u Velhartic

Werichova chata se nachází nedaleko Velhartic mezi ramenem říčky Ostružná a širokou mlýnskou strouhou.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě Kultura

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera. Nabízí přírodní a historické expozice, knihařskou dílnu, kovářskou expozici, interiér chalupy Vladimíra Menšíka a těžbu uranu na Českolipsku.

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Další aktuality

Kam v Česku na farmu za agroturistikou? Tipy pro dovolenou na českém venkově

Chcete prožít skvělou dovolenou na českém venkově? Krásná příroda, hospodářství a domácí výrobky, jízdy na koních, milí lidé a hlavně úžasná pohoda a klid! Venkovská turistika, pobyty na rodinných farmách a agroturistika lákají stále více turistů. Užijte si romantiku venkova během letních víkendů!
12. červenec 2024 15:00
Ubytování

Ubytování na hradech a zámcích: vyzkoušejte bydlení v panských sídlech

Chtěli byste si vyzkoušet, jak se bydlelo zámeckým či hradním pánům? Pak se podívejte na naše tipy, které vám ukáží, na jakých sídlech je možné přenocovat – a nemusí se vždy jednat o luxusní a drahé ubytování. Vybírat můžete z řady elegantních sídel, ale také z hostelů a hradních ubytoven, které hostům nabízejí spojení romantiky a historie.
11. červenec 2024 13:00
Ubytování

Kam za noblesou a stylem začátku 20. století? Užijte si hotely slavných architektů!

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!
11. červenec 2024 10:26
Ubytování

100 tipů na netradiční ubytování

Už jste někdy spali na slámě či v sudu? Věřte, že takový unikátní zážitek si můžete dopřát v docela luxusní podobě. V České republice se nachází mnoho ubytovacích zařízení, která vám umožní strávit noc velmi netradičně, ať už v zámeckých komnatách, selské jizbě, ve mlýně, v korunách stromů, jurtě, na posedu, v jeskyni či maringotce, na faře nebo mnišských celách. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na originální a kuriózní místa, kde se můžete ubytovat.
4. červenec 2024 6:38
Ubytování

Nové trendy kempování: glamping, karavany a kempování s ohledem k přírodě

Příroda, únik od stresu a čas s rodinou a přáteli – to jsou top tři atributy, které Češi oceňují na kempování. Proti tomu stojí riziko špatného počasí, nepohodlí a omezené podmínky pro hygienu. Více než polovinu z nás láká karavan či obytné auto. Na vzestupu je tzv. glamping, který by rádo vyzkoušelo 43 % lidí a aždý desátý vyhledává výhradně ta místa, která dbají na životní prostředí. To prokázal průzkum Stavební spořitelny České spořitelny, který se v roce 2024 zaměřil na kempovací návyky Čechů.
28. červen 2024 10:00
Ubytování

7 věcí, které nevíte o… kempování a Světovém dni kempování

Na 29. června připadá Světový den kempování. Oslavte ho s přáteli a rodinou a užijte si třeba noc v přírodě pod nebem plným hvězd, ať už se stanem nebo nadivoko. Kudy z nudy vám k svátku všech nadšených cestovatelů přináší pár skvělých tipů, jak si takový den vychutnat a strávit společné chvíle s radostí a zábavou.
26. červen 2024 9:21
Ubytování

Rezervujte včas: kouzelná místa na dovolenou

Také byste si rádi dali dovolenou od hektického života, práce a každodenního kolotoče? Na portálu Kudy z nudy najdete celou řadu tipů, chce to jen mít štěstí a najít volný termín: ve vašem kalendáři i v místě, které si vyberete.
21. červen 2024 16:00
Ubytování

10 tipů na designové hotely a zajímavá místa k ubytování aneb ve stínu i na výsluní

Designové hotely a penziony ve městech, na venkově i na úplných samotách, jejich atmosféra a jedinečné příběhy: to jsou lákavá místa pro milovníky architektury, designu a často i vytříbené gastronomie. K jejich objevování ovšem nestačí pouhá rezervace pobytu – zdaleka nejste sami, kdo chce tu krásu vidět na vlastní oči a užít si ji do poslední minuty. Proto vám přejeme i hodně štěstí! A kde tyhle kouzelné útulné oázy relaxace a odpočinku najdete?
20. červen 2024 18:20
Ubytování