ÚvodAktuality10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní
Památky

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!
Vydejte se s Kudy z nudy na výlety do stínu i na výsluní – třeba k vojenským památkám! Bunkry vzoru 37 byly miniaturou těžkého pěchotního srubu a v Československu je stavělo Ředitelství opevňovacích prací. Ze zkratky názvu této instituce se ostatně zrodilo slovo řopík. Vojenské bunkry měly sloužit k obraně republiky, po mnichovské dohodě ale nepřátelé většinu z nich zničili. Z těch, co zbyly, armáda před několika lety část nabídla k odkoupení. Jeden z nich si vybral architekt Jan Tyrpekl: koupil betonový řopík u Vratěnína na Znojemsku a postavil na něm jednoduchou dřevěnou útulnu. Původní meditativní prostor slouží i k přespání a dá se pronajmout přes aplikaci airbnb.cz. Útulna je osvětlená, v zimě se dá vyhřát kamny a ve dvou patrech se pohodlně vyspí čtyři lidé, spacáky, karimatky nebo matrace si ale musíte přivézt vlastní. V objektu není zavedena tekoucí voda, suché WC se nachází mimo objekt.Železobetonové stavby mají hlavní vstup a dvě střílny. Při celkové zastavěné ploše 26 metrů čtverečních je podlahová plocha uvnitř osm a půl metru čtverečních, což není mnoho, ale na vyspání to stačí: vyzkoušet si to můžete například v bunkru č. 37 v Březí u Mikulova. V bunkru najdete útulný pokojíček s kamny, pohodlnou postelí i televizí, nedaleko se pak nabízí skvělý výletní cíl, nádherné město Mikulov. Přenocovat můžete také v bunkru u Županovic v České Kanadě.

Drtivá většina z deseti tisíc betonových pevnůstek je zničená, nevyužitá, zchátralá, desítky let opuštěná, zarostlá nebo zanesená odpadky a bahnem. Lépe se vede těm, kde vznikla muzea a o které se starají skupinky nadšenců. Ve Slupi u Znojma uvedli řopík do původní podoby z roku 1938 a dnes tu můžete navštívit Muzeum Československého opevnění 1938, oblíbený je i nedaleký Areál čs. opevnění a železné oponyŠatově s pěchotními sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně. Ve srubuT-S 26 v Odolově se dokonce můžete občas setkat s posádkou v dobových uniformách. K návštěvě zve několikrát do roka také bunkr Bratronice, ve Skalici nad Svitavou dokonce vznikl areál upravený jako vojenské bojiště s několika objekty a zákopy; pravidelně tu probíhají vojenské akce a bojové ukázky.Unikátní objekt, který designem navázal na stavbu betonových pevností v československém pohraničí před druhou světovou válkou, je rozhledna na vrchu Šibenice nad Stěbořicemi na Opavsku. Slouží nejenom jako vyhlídka, ale také jako minimuzeum věnované výstavbě bunkrů a připomínka obrovskou pevnost, která tu měla vzniknout, ale už se nestihla postavit. Jaké by asi dnes byly její osudy?

Z celkem deseti tisíc staveb se dochovaly hlavně ty na území bývalých Sudet. Často na ně narazíte na krásných místech – třeba v Krkonoších, v Kotelském sedle mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem. Linie prvorepublikového pohraničního opevnění ale leží v I. zóně národního parku, kde je zakázaný vstup mimo značené cesty. Možná by se ale pro zapomenuté řopíky našlo smysluplné využití, kdyby jejich propojením vznikla turistická nebo naučná stezka a řopíky by se po vzoru krkonošských útulen proměnily v kabiny na přenocování.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety k neobvyklým vojenským památkám do stínu i na výsluní!
Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory Památky

Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Řopík československého opevnění 1936-38 Pohansko představuje lehký objekt (LO) vzor 37, typ A-120N v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V současné době není zpřístupněn.

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš Památky

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově Kultura

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Na jihomoravské hranici v Šatově vznikalo po německém záboru Rakouska v březnu 1938 těžké opevnění, ze kterého si dnes můžete prohlédnout pěchotní sruby MJ-S 3 Zahrada a MJ-S 2 Úvoz. Areál spravuje Technické muzeum v Brně.

Řopík Honzík – objekt lehkého opevnění vzor 37 Památky

Řopík Honzík – objekt lehkého opevnění vzor 37

Lehké opevnění vzor 37 (lidově řopík) je železobetonová pevnůstka, která byla vybudována v průběhu 30. let v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo ze zkratky Ředitelství opevňovacích prací (Řop).

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava Příroda

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích Kultura

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Obec Stěbořice postavila rozhlednu na vrchu Šibenice, což je nejvyšší bod katastru. Jedná se o obecní pozemek v polích poblíž účelové komunikace mezi Březovou a Jamnicí v místech, kde měla před 2. světovou válkou stát soustava obrovských pevností.

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově Památky

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově

Expozice lehkého opevnění je umístěna v jednom z objektů LO vz.37, pod rozhlednou Štěpánka nedaleko Kořenova.

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic Památky

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Unikátní umělý odkryv tektonického kontaktu permských a křídových hornin v zóně Hronovsko-poříčského zlomu. Na lokalitě je umístěna informační tabule s přehledným popisem celého profilu. Muzeum bylo zrušeno.

Pěchotní srub T-S 26 Odolov– setkání s osádkou v dobových uniformách Památky

Pěchotní srub T-S 26 Odolov– setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Heřmanický bunkr u Jablonného v Podještědí Památky

Heřmanický bunkr u Jablonného v Podještědí

Nedaleko Zámeckého vrchu u Jablonného v Podještědí si můžete prohlédnout bunkr zrekonstruovaný do podoby z temných časů, kdy se nerozhodovalo jen o Československu, ale o osudu celé Evropy. Můžete nás navštívit a poznat, za jakých podmínek chtěli naši pradědové bránit svoji vlast proti nacistům.

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína Ubytování

Experimentální útulna na řopíku u Vratěnína

Útulna u Vratěnína je postavena na bývalém vojenském objektu lehkého opevnění, tzv. řopík. Jedná se o experimentální dřevostavbu.

Pevnostní opevnění Srbská Kamenice Památky

Pevnostní opevnění Srbská Kamenice

Pevnostní linie v Srbské Kamenici vznikala na obranu před nacistickým Německem v letech 1937 – 38. Na mnoha místech najdete řadu železobetonových pevnůstek vz. 37, známých jako „řopíky“. Jejich název je odvozen od zkratky názvu Ředitelství opevňovacích prací – ŘOP.

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších Památky

Řopíky vz. 37 v Kotelském sedle v Krkonoších

Mezi krkonošskou Lysou horou a Kotlem prochází linie prvorepublikového pohraničního opevnění tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Dnes se veškeré památky na obranu Československa nacházejí v I. zóně národního parku a proto je zde zakázán vstup mimo značené cesty.

Bunkr Bratronice Památky

Bunkr Bratronice

Mezi obcemi Bezděkov a Bratronice prochází silnice, která tvoří v údolí říčky Kačák térenní vlnu. Této térenní vlny využili projektanti tak, že ho zabudovali do náspu silnice, čímž vznikla atypická varianta lehkého objektu. Jeho střílny svírají úhel 200 stupňů.

Další aktuality

Seznamte se: železniční rekordy a kuriozity České republiky

Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
23. červenec 2024 15:59
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
23. červenec 2024 15:45
Památky

Hradozámecká noc 2024 láká k návštěvě hradů a zámků – velký přehled tipů z celého Česka

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 24. srpna na neděli 25. srpna 2024. Hlavním centrem dění bude letos zámek Konopiště, kde se bude v rámci programu vzpomínat na rod Habsburků. Těšit se můžete na volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího. Tradiční akce ale představí i další památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.
23. červenec 2024 14:54
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
22. červenec 2024 10:30
Památky

10 tipů na stříbrné doly, skanzeny, hřbety, stěny, rybníky a jezera aneb ve stínu a na výsluní

Stříbro a Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory nebo Stříbrnice, Stříbrná ulice, studánka anebo stezka, to je jen malé nahlédnutí do míst, která se lesknou a zvoní stříbrem. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která se jmenují podle vzácného kovu, třeba do stříbrného dolu, na Stříbrný rybník i na Stříbrné jezero nebo ke Stříbrným stěnám.
22. červenec 2024 10:14
Památky

Vypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska

Poznejte dřívější život a práci řemeslníků. Víte, jak se v minulosti vyráběla kola nebo jak se dříve vařilo pivo? Odpovědi na své otázky naleznete na místech, která vám přinášíme v dnešních tipech. Mimoto se dozvíte, jak se vyrábí ruční papír, co obnášela práce kováře anebo uvidíte, jak se pekl chleba v peci!
21. červenec 2024 9:00
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
17. červenec 2024 12:55
Památky