!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem
10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem
"> "> "> "> ">
Památky

10 míst, která jsou spojena s markrabětem Joštem

Vydáno 19. ledna 2021
Od smrti moravského markraběte a římského krále Jošta, letos uplynulo 610 let. Součastníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Pojďme si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!
markrabě joštMarkrabě Jošt se narodil roku 1351 jako první syn moravského markraběte Jana Jindřicha, mladšího bratra Karla IV., a Markéty Opavské. Byl vychováván jako případný dědic českého trůnu, protože Karel IV. měl tehdy jen dcery. Od roku 1376 byl moravským markrabětem, ale o správu Moravy se musel dělit se svým bratrem Prokopem, což bylo vzhledem k jeho osobním ambicím příčinou mnoha vleklých válek mezi nimi.

V roce 1394 stál Jošt v čele panské jednoty, která uvěznila Václava IV. Vyšší šlechta se začala proti Václavovi stavět především pro jeho časté zábavy, pitky a nespořádaný život, které ho sváděly od jeho vladařských povinností.Jošt byl znám jako muž neobyčejně vzdělaný.

markrabě joštVelice rád četl, půjčoval si knihy dokonce i od Jana Husa. Byl velmi schopným finančníkem a lstivým politikem. Během dalšího panského odboje proti král, za kterým byl tentokrát Zikmund, stál Jošt na straně šlechty. Vzápětí se ale se Zikmundem politicky rozešel a po smrti svého bratra Prokopa (který zemřel v jeho zajetí) stál proti Zikmundovi na straně Václava IV. Nakonec svého života, v roce 1410 byl Jošt zvolen římským králem. Z titulu se těšil ale jen pouhé 3 měsíce. Protože neměl dědice, přešel titul moravského markraběte na Václava IV. a tím se natrvalo svázal s titulem českého krále.
 

Brno, markraběcí sídlo

Hrad ŠpilberkZa vlády moravských markrabat město Brno vzkvétalo. Počátečním provizorním sídlem markraběte byl Alramův dvorec, pro potřeby dvora se upravoval areál mincovny na dnešním Dominikánském náměstí, reprezentačním vladařským sídlem se za Joštovy vlády po úpravách stal hrad Špilberk. Za vlády Lucemburků Brno postupně získalo 28 hospodářských a politických privilegií, panoval čilý stavební ruch a pozvedla se i místní hmotná kultura. Od poloviny 14. století byly šlechtické i měšťanské domy vytápěny zdobenými kachlovými kamny, u stolů se již běžně používaly skleněné nádoby. Množství archeologických nálezů dokládá nebývalý rozkvět Brna právě za lucemburské éry.

kostele sv. Tomáše v BrněDokonce dnešní moderní město žije na základech položených Joštem. Nebo spíš stavitelem Petrem Parléřem, kterého Jošt do Brna často zval. Kromě vybudování množství staveb nechal Jošt ulice Brna také poprvé vydláždit. Když v šestapadesáti letech Jošt zemřel, byl pochován v kostele sv. Tomáše v Brně. Bývalý augustiniánský klášter i kostel totiž určil jeho otec Jan Jindřich, jako místo posledního odpočinku moravských Lucemburků. Joštovo jméno nese od roku 1867 také jedna z hlavních ulic v centru města. Vede v těsné blízkosti bývalých hradeb města a spojuje Moravské náměstí s náměstím Komenského.
Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Zámek Třebíč

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Kostel sv. Tomáše v Brně - dominanta Moravského náměstí

Kostel sv. Tomáše v Brně - dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Zřícenina hradu Vildštejn

Zřícenina hradu Vildštejn

Místo, kde kdysi stával rozlehlý hrad oválného půdorysu obehnaný příkopem, je dnes zarostlé mladým lesem a zasypané množstvím sutě. Přesné uspořádání hradu není tedy možné určit, avšak s velkou pravděpodobností jsou pod vrstvami nánosu zachovány zbytky zdiva, čekající na archeologický průzkum.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Zaniklý hrad Tepenec

Zaniklý hrad Tepenec

Nad Trusovickým potokem, nedaleko Šternberku na Moravě, se nachází kopec Tepenec s lomem. Kdysi zde však stával středověký hrad, který roku 1340 nechal vybudovat král Karel IV., jako jediný na Moravě. Založil jej ještě coby markrabě moravský.