Úvod > Aktuality > Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum
Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum
"> "> Rudolf Firkušný
Kultura

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

  • Vydáno13. listopadu 2018
Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 22. 11. – 2. 12. 2018 v pražském Rudolfinu.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2014Během festivalu Rudolfa Firkušného se představí výrazné osobnosti klavíristů – hned úvodní koncert, na kterém vystoupí legenda jazzového klavíru Monty Alexander, rozšiřuje záběr festivalu. V metropoli se dále představí Piotr Anderszewski, KBS Symphony Orchestra a Kwon Sun-U, Grigorij Sokolov, Miroslav Sekera a Paul Lewis.

Rudolf Firkušný je legendární postavou světového interpretačního umění. Patří také k výrazným osobnostem, které stály u zrodu Pražského jara – zde můžeme jmenovat trojici umělců Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný a Leonard Bernstein. Jeho osobnost je také příkladem morální integrity – Firkušný zaujal jednoznačné stanovisko k oběma totalitním systémům, které ničily naši zemi, a dvakrát proto musel volit emigraci.


Kdo a kdy letos rozezní klapy klavíru

Piotr AnderszewskiAnderszewski si pro pražský koncert 24. listopadu vybral kontrast Variací Antona Weberna a Variací na Diabelliho valčík z pera Ludwiga van Beethovena. V úvodu koncertu zazní výběr z druhého dílu Bachova Dobře temperovaného klavíru.

Také letošní ročník festivalu přináší orchestrální koncert. Pořadatelé na něm 25. listopadu představí čerstvého vítěze Van Cliburnovy klavírní soutěže, mladého Jihokorejce Kwon Sun-U. Ten se stal v historii prvním Korejcem, který vyhrál tuto prestižní americkou soutěž. Za doprovodu asijského KBS Symphony Orchestra zahraje Rachmaninovův třetí klavírní koncert.

O jedinečnosti svého přístupu přesvědčil klavírista Grigorij Sokolov při svém vystoupení na Firkušného festivalu před třemi lety. Na připravovaný koncert 27. listopadu zařadil Čtyři Impromptus Franze Schuberta. První polovina programu bude zveřejněna pravděpodobně až krátce před jeho vystoupením.

Miroslav SekeraČeská klavírní scéna bude na festivalu 29. listopadu reprezentována Miroslavem Sekerou. Pro svůj debut na Firkušného festivalu sestavil mimořádně zajímavý program, ve kterém se publiku představí s nebývale širokým stylovým záběrem od děl Scarlattiho, přes virtuózní Smetanovy klavírní kusy, až po Debussyho impresionistické barvy.

Brit Paul Lewis, který patří k nejrespektovanějším pianistům své generace, se v metropoli představil v Brahmsově klavírním koncertu na Pražském jaru roku 2015. Jeho nadcházející recitál 2. prosince staví na dílech velikánů klasicismu – Josepha Haydna a Beethovena. Večer uzavřou Brahmsovy Čtyři klavírní kusy op. 119.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.