Úvod > Aktuality > Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum
Kultura

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

  • Vydáno13. listopadu 2018
Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 22. 11. – 2. 12. 2018 v pražském Rudolfinu.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2014Během festivalu Rudolfa Firkušného se představí výrazné osobnosti klavíristů – hned úvodní koncert, na kterém vystoupí legenda jazzového klavíru Monty Alexander, rozšiřuje záběr festivalu. V metropoli se dále představí Piotr Anderszewski, KBS Symphony Orchestra a Kwon Sun-U, Grigorij Sokolov, Miroslav Sekera a Paul Lewis.

Rudolf Firkušný je legendární postavou světového interpretačního umění. Patří také k výrazným osobnostem, které stály u zrodu Pražského jara – zde můžeme jmenovat trojici umělců Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný a Leonard Bernstein. Jeho osobnost je také příkladem morální integrity – Firkušný zaujal jednoznačné stanovisko k oběma totalitním systémům, které ničily naši zemi, a dvakrát proto musel volit emigraci.


Kdo a kdy letos rozezní klapy klavíru

Piotr AnderszewskiAnderszewski si pro pražský koncert 24. listopadu vybral kontrast Variací Antona Weberna a Variací na Diabelliho valčík z pera Ludwiga van Beethovena. V úvodu koncertu zazní výběr z druhého dílu Bachova Dobře temperovaného klavíru.

Také letošní ročník festivalu přináší orchestrální koncert. Pořadatelé na něm 25. listopadu představí čerstvého vítěze Van Cliburnovy klavírní soutěže, mladého Jihokorejce Kwon Sun-U. Ten se stal v historii prvním Korejcem, který vyhrál tuto prestižní americkou soutěž. Za doprovodu asijského KBS Symphony Orchestra zahraje Rachmaninovův třetí klavírní koncert.

O jedinečnosti svého přístupu přesvědčil klavírista Grigorij Sokolov při svém vystoupení na Firkušného festivalu před třemi lety. Na připravovaný koncert 27. listopadu zařadil Čtyři Impromptus Franze Schuberta. První polovina programu bude zveřejněna pravděpodobně až krátce před jeho vystoupením.

Miroslav SekeraČeská klavírní scéna bude na festivalu 29. listopadu reprezentována Miroslavem Sekerou. Pro svůj debut na Firkušného festivalu sestavil mimořádně zajímavý program, ve kterém se publiku představí s nebývale širokým stylovým záběrem od děl Scarlattiho, přes virtuózní Smetanovy klavírní kusy, až po Debussyho impresionistické barvy.

Brit Paul Lewis, který patří k nejrespektovanějším pianistům své generace, se v metropoli představil v Brahmsově klavírním koncertu na Pražském jaru roku 2015. Jeho nadcházející recitál 2. prosince staví na dílech velikánů klasicismu – Josepha Haydna a Beethovena. Večer uzavřou Brahmsovy Čtyři klavírní kusy op. 119.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness