Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem
Letní sporty

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem

Cyklistika se na Bystřicku těší velké oblibě, především kvůli rozličným možnostem, kam se na kole vydat. Proto byla pro příznivce tohoto sportu naplánována síť cyklistických stezek, které provedou nadšené sportovce, ale i turisty a rodiny s dětmi, okolím Bystřice nad Pernštejnem.
Trasy jsou navrhnuty tak, aby obsáhly širokou škálu zajímavých historických, technických či kulturních míst, jež náš region nabízí. Různá délka a náročnost dává škálu příležitostí, ze kterých si vybere každý.

Zubří stezky, jak se trasy nazývají, zahrnují síť deseti okružních tras, z nichž každá sleduje jednu tematickou linku.

1. Za relaxací: nenáročná relaxační trasa, která vás zavede k odpočinkovým místům v blízkém okolí Bystřice nad Pernštejnem. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice, náměstí – Sportovní hala – Domanínek – Domanínský rybník – Skalský rybník – Bohuňov – Borovinka – Domanín – Bystřice. Celkem měří 20 km, vede po asfaltových, zpevněných a lesních cestách. Zvládnou ji i rodiny s dětmi.

2. Za historií: vyjížďka po historických, architektonických a technických památkách a zajímavostech regionu. Poznáte místní skvosty od románského kostelíku ve Vítochově, po funkcionalistickou vilu Gustava Jaroška v Dalečíně. Navštívíte pozůstatky středověkých hradů a Vírskou přehradu sevřenou skalami a tmavými lesy, to vše v kouzelném okolí údolí řeky Svratky. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice nad Pernštejnem – Dvořiště – Lesoňovice – Pivonice – zříceninu hradu Zubštejn – Kobylnice – hrad Pyšolec – Vír – vodní dílo Vír I. – Dalečín – Písečné – Vítochov – Ždánice – Bystřice nad Pernštejnem. Celá středně náročná trasa měří 39 km a je vhodná pro treková a horská kola

3. Za výhledy: výjezd pro zdatnější příznivce putování na kole vede malebným kopcovitým terénem, přes čtyři rozhledny a vyhlídky, ze kterých se pokocháte pohledem na labyrint lesů, luk, vesniček a cest okolní krajiny. Pokud se odhodláte vystoupat na rozhledny, které se vám po této trase postaví do cesty, bude pro vás tento výlet jistě nezapomenutelným zážitkem, při kterém spatříte krajinu od Jeseníků až po Brno. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice nad Pernštejnem – Ždánice – Karasín – Hrdá Ves – Vír – vodní dílo Vír I. – Chlum-Korouhvice – Rozhledna Horní les – Rovečné – Bolešín – Koroužné – zřícenina hradu Zubštejn – Pivonice – Lesoňovice – Dvořiště – Bystřice nad Pernštejnem. Náročnější trasa měří 45 km a je vhodná pro treková a horská kola, protože místy vede lesními a polními cestami. 

4. Za malebností: poznejte hrad Pernštejn v Nedvědici a hrobku Pernštejnů v Doubravníku, kryté dřevěné lávky, malebnou krajinu "Nedvědických Krkonoš", bledulové údolí Chlébského potoka, hluboké Sýkořské lesy a kouzlo rozmanité a členité Svratecké hornatiny. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice nad Pernštejnem – Zlatkov – Suché louky – Věžná – hrad Pernštejn – Nedvědice – Dolní Čepí – Ujčov – Lískovec – Věchnov – Bratrušín – Bystřice nad Pernštejnem. Středně náročná trasa měří 31 km. Vede převážně po asfaltovém nebo zpevněném povrchu.  

5. Za uranem: krásná a pestrá příroda spolu s technickými zajímavostmi spojenými s těžbou uranu. Určitě stojí za to investovat síly do delší varianty, která vás povede divoce romantickým a tajemným údolím říčky Bobrůvky až k Lesnímu penzionu Podmitrov. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice, nám. – Bratrušín – Věchnov – Kovářová – Nedvědice – Sejřek – Rakové – Klokočí – Olší – u Drahonína – Moravecké Pavlovice – Lopaty – Střítež – hrad Bukov/Lísek – Bukov – Milasín – Rožná – Zlatkov – Bystřice. Středně náročná trasa měří 45 km a vede po asfaltových, zpevněných i polních cestách. Vhodné je zde proto trekové a horské kolo.

6. Za zábavou: cyklovýlet kolem staveb J. B. Santiniho vás přivede před Westernové městečko Šiklův mlýn s bohatým letním programem pro každého. Dolní Rožínka se zámkem rodu Mitrovských a lesoparkem nabídne trochu odpočinku a relaxace. A vyznavače adrenalinové zábavy jistě potěší návštěva místního strašidelného zámku Draxmoor. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice, nám. – Zlatkov – Rožná – Dolní Rožínka – Blažkov – Šiklův mlýn – Olešínky – Zvole – Horní Rožínka – Rozsochy – Domanínek – Bystřice n. P.  Nenáročná trasa měří 26 km a je vedena po asfaltových cestách.

7. Za sportem: celodenní výlet, během kterého můžete navštívit různé sportovní areály a inspirovat se k dalšímu aktivnímu programu. Na osvěžení využijte přírodní koupaliště a na vyplavení adrenalinu třeba lanový park. Neminete ani unikáty jako je památník posledního vlka. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice, nám. – Domanín – Borovinka – Janovičky – Písečné – Velké Janovice – Malý Lísek – Lísek – Koníkov  – Zuberský rybník – Nové Město na Moravě – Vysočina Aréna – Nová Ves – Dlouhé – Račice – Olešínky – Zvole – Horní Rožínka – Rodkov – Vojetín – Eden farma – Bystřice n. P. Náročnější trasa měří 58 km. Cyklisté zde musí počítat s asfaltovými, zpevněnými i polními cestami. Nejvhodnější zde bude horské nebo trekové kolo.

8. Za lidovou architekturou: výlet, začínající v obci Dalečín, provede návštěvníka po památkách místní lidové architektury malých vesniček a zavede vás také na pohádkové klasicistní náměstí městyse Jimramova. Na výběr je okruh Jimramovský nebo Ubušínský, anebo si můžete na celodenním výletu prohlédnout krásy obou okruhů.  Trasa zahrnuje tato místa: Dalečín – Unčín – Strachujov – Jimramov – Míchov – Lísek – Velké Janovice – Dalečín. Nenáročná trasa měří 22 km.

9. Za permoníky: cesta přes hluboké údolí Svratky vás zavede do Štěpánova nad Svratkou, který byl rudním revírem a průmyslovým centrem pernštejnského panství. V okolí Štěpánova, Čepí, Švařce a Koroužném najdete mezi skálami mnoho bývalých štol a dalších památek po těžbě stříbra, mědi a železné rudy. Trasa zahrnuje tato místa: Bystřice nad Pernštejnem – Bratrušín – Věchnov – Vrtěžíř – Štěpánov nad Svratkou – Čtyři Dvory – Prosetín – Koroužné – Vír – Bystřice nad Pernštejnem. Celá trasa měří 36 km.

10. Za potulkou: cesta vyšperkovaná nádhernými vyhlídkami podtrhuje rázovitost Bystřicka. Provede nás i srdcem uranového průmyslu a přinese nejedno překvapení. Ždánice – Dvořiště – Lesoňovice – Věchnov – Býšovec – Rožná – Dvořiště – Rodkov – Rozsochy – Domanín – Domanínský rybník – Ždánice. Celá trasa měří 35 km.

Bližší a detailnější popisy jednotlivých tras najdete na webových stránkách Bystřicka.

Letní dětské tábory v Šiklandu

Znáte zábavní park Šikland? A věděli jste, že kromě výletů pro rodiny s dětmi, dovolených a kulturních akcí pořádá také letní dětské tábory?
Dolní Rožínka, Kraj Vysočina

Bára Hrzánová & Bachtale Apsa – vánoční koncert 2023

Lysina, Spolek matek a obec Křídla uvádí vánoční koncert Báry Hrzánové & Bachtale Apsa.
Křídla, Kraj Vysočina

Artkino Horácké galerie – Trafikant

Další promítání ARTového snímku v krásných prostorách Horácké galerie.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Koncert pěveckého sboru Jitříčko

Sbor Jitříčko z Hradce Králové se představí v Novém Městě na Moravě na benefičním koncertu pro Pomněnku.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Křest knihy o první republice v Horáckém muzeu

Horácké muzeum vydává další knihu!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Novoměstské kufrování

Proběhnutí či procházka po Novém Městě na Moravě s mapou a buzolou.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Mikulášské čertohrátky

Přichází předvečer svátku sv. Mikuláše. Ať nebe, nebo peklo. Horácká galerie a muzem vám nabídne kousek z obou voleb.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vánoce v muzeu

Čas klidu a pohody přichází společně s Vánočními svátky. A proto vás Horácké muzeum zve na událost ,,Vánoce v muzeu aneb Vánoční jarmark ''
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Bystřická zastavení – stezka u Bystřice nad Pernštejnem

Svratecká vodohospodářská naučná stezka má pokračování v Bystřických zastaveních, která začínají dovybavením lesní účelové komunikace Přehradní, vedoucí podél nádrže Vír I lavičkami, stoly, minisportovišti, podchycením pramenů apod. a vedou dál Jánským údolím k Bystřici nad Pernštejnem.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Hospoda a byt sládka – stálá expozice v Bystřici nad Pernštejnem

Historie bystřického muzea je velmi pestrá. Jedna z budov, které v současnosti tvoří muzeum, byla dříve využívána jako pivovar. Ten však zanikl již v roce 1900. Proto byla v muzeu vybudována nová expozice, která připomíná zaniklou slávu Měšťanského pivovaru Bystřice.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Venkovní hra – Se Zubříkem Bystřicí nad Pernštejnem

V Bystřici nad Pernštejnem vás přivítá sympatický Zubřík. Společně s ním prozkoumáte historické centrum města a objevíte třeba Park horníků, malebný kostel sv. Vavřince a dokonce i poklad ukrytý v bývalém lihovaru v podobě veteránů.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem

Žulovou kašnu s nádrží na půdorysu kvadrilobu zdobí sochy věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje v životní velikosti. Kašna krášlí bystřické náměstí již od roku 1892.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Kostel sv. Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem

Kostel sv. Vavřince je Dominantou města. Jeho vznik spadá do 13. století, v průběhu staletí byl mnohokrát přestavován. Dnešní barokní podoby dosáhl při přestavbě koncem 17. století. Dvě věže v průčelí byly přistavěny v roce 1750.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem

Stálé expozice muzea: Hospoda a byt sládka z 19. století, Uran na Vysočině, expozice Živé ryby Vysočiny, Mineralogie, Síň odkazu A. Lukáška, Historie, Etnografie (Horácká světnička, Prádelna), Řemesla, Stará škola, Štěpánovská litina. Krátkodobé výstavy v Půdní galerii a Výstavní síni A. Bočka.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Park horníků v Bystřici nad Pernštejnem

Neobvyklá expozice v parku připomíná dobývání uranové rudy na Bystřicku. Vystavena je například vrtací souprava nebo lokomotiva s vozy, v nichž se pracovníci v podzemí přepravovali.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Pivnice Kozlovna v Bystřici nad Pernštejnem

Stylová pivnice v Bystřici nad Pernštejnem spojuje to nejlepší z tradičního českého pivovarnictví s moderními trendy pohostinství – českou kuchyni a tankové pivo. Pro zákazníky je zde k dispozici bezdrátový internet zdarma.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Sporthotel Bystřice nad Pernštejnem

Moderní dvouhvězdičkový hotel garni.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Restaurace Club v Bystřici nad Pernštejnem

Útulná restaurace Club se nachází v klidné části města Bystřice nad Pernštejnem a je součástí kulturního domu. Svým hostům nabízí příjemné prostředí, skvělou obsluhu a velký výběr pokrmů i alkoholických a nealkoholických nápojů.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Ala hotel v Bystřici nad Pernštejnem

Ala hotel se nachází v průmyslové zóně města Bystřice nad Pernštejnem a je ideálním místem pro odpočinek po náročných pracovních jednáních i pro soukromou rekreaci. Hosté zde naleznou i příjemné wellness centrum.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Chalupa Pod Lipami

Chalupa Pod Lipami se nachází v klidné části obce Domanín na Vysočině. Je vyhledávána především cyklisty a turisty, pro které je skvělým výchozím bodem výletů.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Borovinka Les Resort u Bystřice nad Pernštejnem

Sportovní a rekreační areál Borovinka Les Resort je postaven v poklidném místě za obcí Domanín, asi 3 km od Bystřice nad Pernštejnem, v srdci turistického regionu Bystřicko na Vysočině. Středisko atraktivně zakomponované do krajiny je situováno nad rybníkem a obklopeno lesy.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Forest Resort

Objevte unikátní čtyřhvězdičkový hotelový resort v téměř panenské přírodě českomoravské vrchoviny, s originálním ubytováním v moderních dřevostavbách a špičkovou gastronomií.
Vír, Kraj Vysočina

Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka se nachází v obci Olešnička. Restaurace nabízí teplá jídla, alkoholické nápoje i nealkoholické nápoje. Lze zde také uspořádat společenské akce.
Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina