Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku
Památky

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku

Zřícenina hradu Žumberka je nejstarší nemovitou kulturní památkou v naší obci. Místo lákalo a dodnes láká poutníky, milence, malíře, trampy, turisty a všechny romanticky laděné duše.
Hrad vznikl zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Nepřímo je jeho existence doložena poprvé v roce 1318, kdy používal přídomku ze Žumberka Pilungus, který byl tehdy pohnán před zemský soud pro škody, které způsobil ve vesnicích v okolí Žumberka. Počátkem 17. století měl hrad dokonce majitele dva – až roku 1623 se Lidmile Zárubové z Lobkovic podařilo obě části panství opět spojit. Když Rudolf Josef svob. pán z Lisova a na Stránově prodal roku 1700 panství Žumberk Josefovi Františkovi hraběti ze Šenfeldu, majiteli Seče, Nasavrk, Orla, Bítovan a Zaječic, neobydlený hrad Žumberk pomalu pustl a byl rozebírán jako lom stavebního kamene. Ještě v letech 1760-1770 na hradě bydlel jistý lékař Devoty.

Od r. 1926 do r. 1948 o hrad pečoval Klub českých turistů, jenž také provedl nezbytné zajišťovací práce, dnes se o něj stará úřad městyse. Zříceninu hradu Žumberk získala obec do majetku v roce 1990.

Zřícenina hradu stojí na západním konci městečka Žumberku. Na západní straně je hradní areál chráněn strmým svahem, na ostatních stranách je dosud zčásti zachovalý příkop. Na jihovýchodní straně je před příkopem v podobě nevelké terénní vlny zachován zbytek valu. Z hradu se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, uzavírajících jednak hradní nádvoří, jednak parkán. Přístup ke zřícenině je z městečka přes bývalý přikop po severozápadním úbočí hradního ostrohu. Tento přístup nijak nesouvisí s původní přístupovou cestou. Jihovýchodně od hradu v místech, kam byly předsunuty hospodářské hradní budovy, stojí bývalý vrchnostenský dvůr (později farma JZD Zaječice).
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Mlýn Skály ve Slatiňanech

Slatiňany, Východní Čechy
Epifany patisserie

Epifany patisserie

Zaječice, Východní Čechy
Hotel Šustr v Nasavrkách

Hotel Šustr v Nasavrkách

Nasavrky, Východní Čechy
Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Hostinec Obora ve Slatiňanech-Trpišově

Slatiňany, Východní Čechy