Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Varta u Velkého Března
Památky

Zřícenina hradu Varta u Velkého Března

Pozůstatky po hradu na ostrohu u stejnojmenné osady nedaleko Velkého Března.
Hrad byl postaven pravděpodobně pány z Vartemberka v polovině 14. století. Poprvé je historickými prameny uváděn roku 1378 jako majetek Beneše Škopka z Dubé. Před rokem 1401 koupil Vartu Jan z Vartemberka a v majetku jeho rodu již hrad setrval i přes několik zástav až do svého zániku po roce 1465, v němž je naposledy uváděn.

Hrad Varta se nachází na nevysokém ostrohu skrytém v údolí Olešnického potoka, při cestě mezi vsí Olešnice a stejnojmennou osadou Varta. Zatímco ve směru od potoka byl hrad chráněn přirozeným skalnatým srázem, z jihovýchodní strany byl mírně vyvýšený ostroh velmi snadno přístupný. Proto nechal stavitel hradu z této strany vyudovat dvojitý, dodnes patrný čtvrtkruhový příkop. Za touto obrannou linií, doplněnou na severozápadní straně parkánovou hradbou se na vyvýšené kupě nacházel vlastní hrad. Protože se zde dochovaly jen skromné zbytky zdiva, lze jeho podobu rekonstruovat pouze na základě různých terénních hran a nerovností. Vlastní hrad, přístupný pouze pro pěší, byl po svém obvodu chráněn kamennou hradbou. Nejvyšší místo hradu zaujímá skalnatý prostor, kde se mohla hypoteticky nacházet válcová věž. Za ní, v západní, nejlépe chráněné části hradu, lze předpokládat obytný palác.

Ačkoliv jsou lesem pokryté rozvaliny jen málo patrné, určitě stojí toto místo za návštěvu. Jedná se o zapomenutý kus divoké přírody nad hlubokou roklí Olešnického potoka, umocněný silným nádechem středověké historie.
Nedaleká osada Varta také stojí za návštěvu. Pokocháte se zde pohádkovou lidovou architekturou.

Ubytování a restaurace v okolí

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Marina Kemp Valtířov u Ústí nad Labem

Velké Březno, Ústecký kraj
Kolocafé

Kolocafé

Ústí nad Labem-Střekov, Ústecký kraj
Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Cyklokemp Loděnice v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem, Ústecký kraj
Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Pivovar Hotel Na Rychtě v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem, Ústecký kraj