Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice

Památky
Zřícenina hradu Dražice z 13. století se nachází nedaleko Benátek na Jizerou na okraji sjejnojmenné vsi. Nejznámějším vlastníkem hradu byl poslední pražský biskup Jan IV. z Dražic. Do dnešní doby se z kdysi významného hradu dochovaly zbytky zdí dvou hradních paláců a hradní kaple.

Hrad byl založen kolem roku 1265 jedním z purkrabích Pražského hradu (Řehořem z Litovic), jeho stavba trvala poměrně dlouho. V letech 1313-1314 byl přestavěn posledním pražským biskupem Janem IV. z Dražic. Tento představitel církevní moci v Čechách a také přední český státník poznal za svého pobytu v Avignonu francouzskou kulturu a architekturu a po návratu do Čech v r. 1329 pověřil francouzské stavitele budováním biskupských sídel v Roudnici i v Praze. Je proto pravděpodobné, že se tyto vlivy uplatnily i při přestavbě dražického hradu.

Hrad vystřídal několik majitelů, na přelomu 14. a 15. století byl v držení Vartemberků. V roce 1424 hrad za trest vypálili katoličtí páni, kteří chtěli potrestat dražického pána za to, že se na čáslavském sněmu přidal ke podobojí. Pán z Dražic se z této události zřejmě poučil, ale již roku 1448 byl hrad znovu dobyt a vypálen tentokrát druhou stranou - vojsky Jiřího z Poděbrad. Hrad se poté dostal do držení pánů z Kunvaldu, z Martinic a z Donína. Noví páni si v 16. století postavili zámek v Benátkách nad Jizerou a hrad ztratil své postavení a v roce 1599 se už uvádí jako pustý. 

Do dnešních dnů se tak z hradu dochovalo jen několik málo zdí a hradní sýpka, která je dodnes využívána.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Na Staré Koleji

Hotel a restaurace Na Staré Koleji

Benátky nad Jizerou, Střední Čechy
Restaurace Zlatý Baron Benátky nad Jizerou

Restaurace Zlatý Baron Benátky nad Jizerou

Benátky nad Jizerou, Střední Čechy
Sporthotel Benátky nad Jizerou

Sporthotel Benátky nad Jizerou

Benátky nad Jizerou, Střední Čechy
MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, Český ráj