Úvod > Co chcete dělat? > Zkušební lanýžárna Český lanýž
Příroda

Zkušební lanýžárna Český lanýž

Kilo lanýže černého burgundského stojí minimálně 15 tisíc korun, kilo bílého piemontského dokonce ještě mnohem víc. S pěstováním tohoto zlata začal Richard Beneš. Zkušební lanýžárnu má jeho společnost Český lanýž poblíž Prahy.
Zkušební lanýžárnu založil nedaleko Prahy pan Richard Beneš se svou rodinou. Nápad zkusit pěstování lanýžů u nás vycházel ze zmínky v odborné literatuře ze začátku minulého století, kde se uvádělo, že v Čechách se lanýže pěstují na lísce obecné. Pan Beneš pak navázal spolupráci s doc. RNDr. Milanem Gryndlerem, CSc, celosvětově uznávaným vědcem, a to nejen v oblasti lanýžů. Postupem času pak jejich práce vyústila v založení společné firmy Český lanýž servis s.r.o.

Firma se zabývá výzkumem pěstování lanýžů, genetickým testováním sazenic, rozborem půdy k jejich pěstování, tvorbou mikrobiologické "pláštěnky" ochraňující zárodky této houby… atp. Zájemcům firma prodává sazenice lanýžů a zkoumá u pěstitelů jejich další vývoj. Jedna sazenice stojí cca 1000 Kč.

A jak se lanýže pěstují? Listnaté dřeviny jako je buk, habr nebo líska se na podzim naočkují lanýžem. U kořenů těchto stromů pak voňavé lanýže vyrostou. Úroda se pak čeká na podzim příštího roku.

Ubytování a restaurace v okolí